Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesor: Mahnovețcaia Natalia


Data: 11.09. 2018
Grupa: 24, 25,28
Subiectul: Repetare. Instrucţiuni de decizie
Obiectul: Informatica
Tipul lecţiei: de recapitulare
Competenţă specifică
• Translarea algoritmelor frecvent utilizate într-un limbaj de program de nivel înalt.
Subcompetenţe:
• Argumentarea necesităţii studierii tipurilor de date;
• Utilizarea formulelor metalingvistice şi a diagramelor sintactice ale declaraţiilor de tipuri de date în studio
• Prelucrarea tipurilor de date structurate.
Obiectivele lecţiei:
O1 – să enumere componentele unui program în limbajul Pascal;
O2 – să reprezinte diagrama sintactică a instrucţiunii if, case;
O3 – să numească tipurile de date structurate;
O4 – să analizeze programa care utilizează instrucțiunea if;
O5 – să analizeze programa care utilizează instrucțiunea case;
O6 – să alcătuiască programe care vor utiliza instrucțiunile if și case;
O7 – să participe activ pe parcursul lecţiei.
Strategiile didactice

Metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, analiza, problematizarea


Bibliografie: Curriculum naţional pentru clasele X-XII, Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta liceală,
“Informatica, Limbajul Pascal”, Anatol Gremalschi şi alţii.

Examinat:
Şef-catedră___________V. Melnic
Demers didactic
Etape Momentele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi
lecţiei tehnici de
evaluare
Evocare

I Moment O7 Creez condiţii pentru desfăşurarea scenariului lecţiei. Conversaţia


organizatoric Anunţ sarcinile lecţiei.
II. O1 - Care sunt componentele unui program în limbajul Pascal. - Componentele unui program în limbajul Conversaţia
Reactulizarea - Verific tema pentru acasa. Pascal: Analiza
cunoştinţelor Programa data calculeaza suma numerelor de la 1 la n introduse * antetul , în care se specifică denumirea Explicaţia
Program Suma; programului;
O2 Var * partea declarativă, în care se descriu
I, N, S: Integer; variabilile, funcţiile, subalgoritmii etc.
Begin folosiţi în program;
Write('N = '); * partea executabilă, care include
Readln(N); instrucţiunile ce urmează să fie executate
S:=0; într-o anumită ordine în calculator.
For I:=1 To N Do
S:=S + I;
Writeln ('Suma = ', S) ;
Readln;
End.

II Anunţarea Recapi
O7 Repetare. Instrucţiuni de decizie
temei
Realizarea sensului
III. Prezentarea O3 Instrucţiunea IF Conversa-ţia
optimă a Instrucţiunea de ramificare simplă if, în funcţie de valoarea unei Proble-
conţinutului O4 expresii de tip Boolean, decide fluxul execuţiei. matizare
- Sintaxa instrucţiunii if este:
Analiza
<Instructiune if>::=if<Expresie booleana>then<instructiune>
[else<Instructiune>] Explica-ţia
Execuția instrucțiunii if începe prin evaluarea condiției. Dacă
rezultatul evaluării este true , atunci se execută instrucțiunea
situată după cuvîntul-cheie then. Dacă condiția are valoarea false,
atunci: sau se execută instrucțiunea situată după cuvîntul cheie
else(dacă există), sau se trece la instrucțiunea situată după
instrucțiunea if.
În programul ce urmează instrucțiunea if este utilizată pentru
determinarea maximului a două numere x și y, citite de la
tastatură.
Elaborați un program care calculează valorile funcțiiei ce
urmează.

2x  6, x  4;
2
O5 y 3
x  3, x  4;
Instrucţiunea case
Instrucţiunea de ramificare multiplă case conţine o expresie
numită selector şi o listă de instrucţiuni. Fiecare instrucţiune este
prefixată de una sau mai multe constante de caz.
<Instructiunea case>::=
Case<expresie>of [<Caz>{;<Caz>}][;] end
<caz>::=<Constanta>{,<constanta>}:Instructiune

Execuția instrucțiunii case începe prin evaluarea selectorului.


În funcție de valoarea obținută, se execută instrucțiunea prefixată
de constanta respectivă. În programul ce urmează instrucțiunea
case este utilizată pentru conversia cifrelor romane în numere
zecimale.

V. Consolidarea O4 Scrieți două programe care să afișeze vîrsta, genul și categoria de Elevii alcătuiesc programele. Conversa-ţia
materiei şi O7 vîrstă, primul program să utilizeze instrucțiunea if, al doilea case. Program Virstacase; Explica-ţia
formarea Program Virstaif; var varsta :integer; sex :char; Analiza
capacităţilor var varsta : integer;
begin
gen : char;
begin write ('Ce varsta aveti ? '); readln (varsta);
write ('Ce varsta aveti ? '); write ('Sunteti baiat sau fata ? (M / F) : ');
readln (varsta); readln (sex);
write ('Sunteti baiat sau fata ? (M / F) : '); Case sex Of
readln (gen); 'f','F' : WriteLn ('Sex feminin');
If (gen = 'f') or (gen = 'F') Then Writeln ('gen feminin')
Else Writeln ('gen masculin'); 'm','M' : WriteLn ('Sex masculin');
If varsta > 17 Then Writeln('Persoana majora'); Else Writeln ('Sex necunoscut, probabil
ReadLn; neutru');
End. End;
Case varsta Of
0 .. 17 : WriteLn ('Persoana minora');
18 .. 60 : WriteLn ('Persoana majora');
61 .. 150 : WriteLn ('Persoana in varsta');
End;
ReadLn;
End.

VII. Evaluare O7 Apreciez elevii, cine a fost cel mai activ. Aprecie-rea
Reflecţia

VIII. Temă O6 Problema 3 pagina 80“Informatica, Limbajul Pascal”, Anatol Elevii îşi notează tema pentru acasă Explica-ţia
pentru acasă Gremalschi şi alţii.Manual pentru clasele IX-XI

S-ar putea să vă placă și