Sunteți pe pagina 1din 25

Aprobat

Directorul adjunct
Jitaruc Irina
_________________

Proiect didactic pe unitate de învăţare


Instituţia : Gimnaziul Albineţul Vechi
Disciplina: Geografia continentelor şi oceanelor
Clasa:a VI-a
Profesor:Capaţina Rodica
Unitatea de învăţare:Continentele şi bazinele oceanice
Numărul de ore: 7 ore

Competenţe specifice/subcompetenţe.
1/1 Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termenilor geografici.
2/2 Manifestarea interesului ştiinţific în raport cu originea şi cunoaşterea continentelor.
5/3. Măsurarea distanţelor şi determinarea coordonatelor geografice utilizînd elementele matematice ale hărţii.

Strategii didactice:

Metode /tehnici:conversaţia euristică,studierea textelor,exerciţiul,tehnica Ştiu-Vreau să ştiu-Am învăţat.,analiza hărţilor,soluţionarea unor sitiaţii
problemă,brainstormingul, lucrul cu manualul,învăţarea prin descoperire.,tehnica Continuă enunţul,metoda Cubul

Mijloace de instruire:Manualul,harta,desene schematice, atlasul şcolar.


Temele/lecţii Activităţi de învăţare: Resurse Activităţi de evaluare curentă Temă pentru acasă
Exerciţii sarcini de timp
1.Originea continentelor şi Evocare 10min Se evaluează nievlul de De finalizat completarea hărţii –
bazinelor oceanice. Conversaţie despre ceea ce cunosc elevii cunoaştere a aspectului contur.
privind aspectul Pămîntului în trecut. Pămîntului în trecut, cum s-a Exerciţii din manual.
Realizarea sensului format Pămîntul.
1.Continentele şi bazinele oceanice 25 min
a)Conversaţie despre continente şi Se evaluează analiza
bazine oceanice (repetate). diagramelor.
b)Studierea termenilor -chee (p.7 din
manua lucru individual).
c)dimensiunile continentelor şi
bazinelor oceanice-studierea
fig.1.1,1.2(lucru în perechi)
d)poziţia continentelor şi oceanelor-
identificarea lor pe harta fizică(lucru
frontal),localizarea pe harta contur(lucru Se evaluează analiza hărţilor
individual) 10 min fizice,a desenelor schemetice.
Reflecţia Des tudiat din manual:
Analiza schemelor tematice. Ipoteza derivei continentelor.
Activitate frontală-conversaţie. Teoria plăcilor litosferice.
CES –cteşte un fragment din text.Copie
termenii cheie.

2.Originea continentelor şi Evocare 10 min Se evaluează cum au înţeles


bazinelor oceanice. În scopul evaluării temei de acasă se elevii termenii chee,dimensiu-
foloseşte tehnica ,,Continuă enunţurile”. nile continenetelor şi bazinelor
Realizarea sensului oceanice.Se evaluează
1.Ipoteza privind deriva continentelor. cunoştinţele elevilor despre
Identificarea esenţei ipotezei derivei 25 min poziţia continentelor şi
continentelor(ultimul aliniat p.6) bazinelor oceanice pe hartă.
Studierea fig.1.3,p.7
Lucru cu manualul descoperă în ce
continente s-a divizat Pangea(fig.1.4 p.7)
Analiza desenului fig.1.5,p.7 Se evaluează capacitatea de a
2.Teoria plăcilor litosferice. 10 min înţelege teoria plăcilor
Studierea textului alin.2,p9. litosferica.
Identificarea principaleleor plăci Se evaluează corectitudinea De notat pe harta de contur rutele
litosfericefig1.6p8. rezolvării rebusului. călătorilor studiate.
Reflecţia
Metoda ,,Lanţul ideilor”
CES-Copie aliniatul 2 pag.9
Se evaluează cunoştinţele
elevilor despre ipoteza derivei
3.Călătoriile geografice Evocare continentelor şi teoria plăcilor
Rezolvarea unui rebus 8 min litosferice.
Se evaluează cunoştinţele
Realizarea sensului elevilor despre călătorii
Conversaţie despre călătoriile 27 min geografici.
geografice.
Lucru cu manualul. Se verifică ce au ştiut elevii
Lucru în grup. despre călătoriile geografice ,ce Exerciţii din manual.
Reflecţia 10 min au aflat ,ce vor să mai afle. Lucru cu portofoliul:,,Ce le-aş
tehnica Ştiu-Vreau să ştiu-Am învăţat. povesti colegilor mai mici despre
CES- copie şi citeşte un fragment din călătoriile geografice”.
text,povesteşte cu cuvite proprii una din
călătorii(după colegii de clasă)

4. Călătoriile geografice. Evocare 8 min


Completarea tabelei,,Călătoriile Se verifică cunoştinţele elevilor
geografice. despre călătoriile geografice.
Realizarea sensului 26 min
Lucrul cu manualul.Reprezentarea pe
poster principalele descopriri geografice
după algoritmul propus.
Reflecţia Se evaluează cunoştinţele Exerciţiul 2 p.22
Se cere elevilor se lucreze cu atlasele şi 11 min elevilor despe călătoriile *O filă de portofoliu cu tema:,,Ce
harta de contur ,unde elevii observă încă geografice,scise pe postere . impotanţă are conoaşterea hăţilor
odată rutele călătorilor geografice pentru mine personal”
Columb,A.Vespucci, B.Diaz.
Se adresează elevilor întrebşri despre
importanţa călătoriilor geografice.
CES-copie şi citeşte un fragment din 7 min
text.Răspune oral la întrebări. Se evaluiază cunoştinţele despre
5.Harta geografică. Evocare călătoriile geografice.
Se evaluează tema de acasă prin metoda
Cubul. 27
Realizarea sensului
Geograful Baranski spunea că cei care nu
pot citi hata nu vor înţelege niciodată
geografia.
-De ce este important să cunoaştem Conversaţie de verificare -
harta?-braistorming. tehnica Păiangenul,se verifică
Studierea, din manual,a noţiunii de deosebirile hărţilor după
hartă,scară a hărţii. scară.,conţinut,mărimea
Analiza drumului hărţii fig.2.1,p20. teritoriului.
Studierea schemei deosebirea hărţilor
fig.2.2,p.21.
Studiind alin.1,2,3,4din pct2,p.21
22.identifică principalele tipuri de scări.
Lucru frontal –De determinat cîţi km se Se verifică exerciţiile rezolvate.
conţin în scara 1:20 000 000.
Rezolvarea exerciţiilor 1,3 p.22.

Determinarea distanţei dintre două Exerciţiul 4 din manual pag.26


puncte –conversaţie de repetare, De reprezentat în caiet ,printr-un
rezolvarea exerciţiilor. 11min Se evaluează cunoştinţele desen, latitudine ,longitudinea şi
Reflecţia elevilor despre harta geografică. coordonatele geografice.
Tehnica Ştiu-Vreau să ştiu-Am învăţat.
CES-citeşte şi copie un fragment din
text.Repetă termenii cheie din urma
colegilor.

6.Reţeaua de grade şi Evocare


coordonatele geografice. Se verifică tema de acasă prin metoda Se evaluiază cunoştinţele despre
,,Acvariul” harta geografică.
7 min
Realizarea sensului Se evaluiază cunoştinţele
a)Reţeaua de grade. elevilor referitor la deosebirile
Se defineşte noţiunea de reţea de grade dintre paralele şi meridiane.
studiind rubrica Termeni-chee de la p.23
Paralele şi meridiane –convorbire de
repetare.
Lucru cu manualul:stabilirea deosebirilor
dintre paralele şi meridianea.Se 28 min
analizeazăfig.2.5,p.23
b)Latitudinea geografică.
Definirea noţiunii din manual alin.2
pag.24. Se evaluează exerciţiile
Se explică noţiunea de latitudine,lucrul rezolvate.
cu farta.
Descoperirea , prin citirea unui
fragment,cum se determină latitudinea
geografică aunui punct pe hartă.
Rezolvarea exerciţiilor de aflare a
latitudinii geografice.
c)Longitudinea geografică
Definirea noţiunii din manual pag.26. Se evaluează cunoştinţele
Profesorul explică cum se determină căpătate despre latitudine,
longitudinea geografică. longutudine geografică ,
Lucrul cu harta. Coordinate geografice.
Rezolvarea exerciţiilor de aflare a
longitudinii geografice.
d)Coordonate geografice
Definirea noţiunii din manual pag.26.
Profesorul explică cum se determină
coordonatele geografice.
Lucru cu harta .
Exerciţii de determinare a coordonatelor
geografice.

Reflecţia
Se utilizează tehnica brainstorming 10 min. De repetat tema Reţeaua de grade
Se explică mersul lucrării. şi coordonatele geografice.
CES-citeşte şi copie un fragment din
text.Repetă termenii cheie din urma
colegilor.

Se aplică modelul din manual pag 27.


7. Lucrare CES-Copie dinmanual noţiunile de
practică.:Determinarea coordonate geografice,reţeaua de grade. 45 min.
coordonatelor geografice.

Se evaluează corectitudinea
lucrării.
Proiect didactic pe unitate de învăţare
Instituţia : Liceul Teoretic Albineţul Vechi
Disciplina:Geografia continentelor şi oceanelor
Clasa:a VII-a
Profesor:Capaţina Rodica
Unitatea de învăţare:America de Nord
Numărul de ore: 10 ore

Competenţe specifice/subcompetenţe.
2/1 Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termenilor geografici.
5/2.Examinarea hărţii la caracterizarea poziţiei fizico- geografice a continentelor.
7/3. Argumentarea relaţiilor dintre componentele naturii .
8/4.Respectarea culturii popoarelor lumii.
9/5 Apreciera gradului de asigurare cu resurse naturale pentru fiecare continent.

Strategii didactice:
Metode /procedee :conversaţia euristică,lucrul cu harta,lucrul cu manualul,descrierea,algoritmizarea,problematizarea,excursie imaginară,învăţare prin
descoperire,compararea,tehnica Cadranele,Hîrtia de un minut,exerciţiul,analiza, tehnica Copacul ideilor.

Mijloace de instruire:Manualul,harta fizică,atlasul.computerul.

Temele/lecţii Activităţi de învăţare: Resurse Activităţi de evaluare curentă Temă pentru acasă
Exerciţii sarcini de timp
Evaluare inţală Evocare Se verifică cunoştinţele elevilor Exerciţiul 1 din manual.
1.Poziţia fizico-geografică şi Conversaţie pe tema:Ce ştiţi despre 7min Referitor la temele studiate în anul Lucrul cu harta de contur.
evoluţia cunoaşterii continen- continenetele studiate în clasa a 6-a? precedent de studii.
tului. Tehnica Careul întrebărilor.
-Ce înţelegeţi prin poziţie fizco-
geografică a unui continent.?
-Ce continente şi oceane aţi studiat în
clasa a 6-a?
-Care dintre continente v-a impresionat
cel mai tare?De ce?
-Ce ştiţi despre Onversaţie de
verificare,completarea tabelului pag.?
Realizarea sensului Se evaluează nivelul de însuşire a
a)caracterizarea poziţiei fizico- poziţiei –fizico geografice a
geografice a Americii de Nord. Americii de Nord.
Studierea textului,analiza hărţii,algorit-
mul. 28min
b)Exremutăţile continentului-studierea
hărţii ,aplicarea reţelei de grade Se evaluează cunoştinţele elevilor
completarea tabelului(anexa 2 pag.25 despre extremităţile şi
ghidul prof.) dimensiunile continenetului.
c)Dimensiunile continenetului-
Studierea textului ,analiza hărţii.
Rezolvarea exerciţiilor ,aplicînd reţeaua
de grade.
d) Linia ţărmului-Tehnica Excursie
imaginară.
Evoluţia cunoaşterii continenetului.
(activitate individuală)
Studierea textului din manual pag.8-9.

Reflecţia
Activitate frontală. 10 min
Conversaţie de verificare,completarea Se evaluează corectitudinea
tabelului (anexa 1 pag.25 ghidul prf.) completării tabelului.
CES-Copie din manual două propoziţii.
2.Unităţile structurale, Evocare
evoluţia geologică şi Se utilizează metoda Cubului. 10min Se evaluează cum cunosc elevii Exerciţiul 1 de la Evaluare.
substanţele minerale utile. Realizarea sensului Poziţia fizico-geografică şi Lucrul cu harta de contur
1.Unităţile structurale ale scoarţei evoluţia cunoaşterii continen-
terestre.Analiza hărţii,studierea textului. tului America de Nord.
2.Evoluţia geologică-Studierea textului, Se evaluează cum descriu elevii
Analiza hărţii.Descrierea Pltaformei Pltaforma Nord-Americană.
Nord-Americane.
Se determină unităţile principale de relief 25min
ce corespund regiunilor de orogen.
Studiind harta tematică se identifică
zonele seismice.
3.Substanţele minerale utile.
Conversaţie de repetare.
Studiind schemei pag.13,descoperă pe ce Se evaluează cunoştinţele elevilor
structură tectonică se formează referitor la substanţele minerale
substanţele minerale utile de origine utile.
sedimentară,magmatică şi metamorfică.
Reflecţia
Rezolvarea itemilor cu alegere duală.
(pag.28 ghidul prof.) 10 min
CES-Citeşte pe silabe din manual o
propoziţie.

3.Relieful Americii de Nord. Exerciţiul 1şi 3 de la


Evocare 7 min Se evaluează completarea tabelei Evaluare ,pagina 17.
Se propune completarea tabelului,aranjînd propuse.
în succesiune cronologică erele geologice.
Să structureze ,în tabel ,evenimentele care
au avut loc pe parcursul evoluţiei scoarţei Se evaluează Copacul ideilor
terestre. 4min desenat şi completat de către elevi.
Captarea atenţiei.(activitate în grup) Se evaluează mersul şi
tehnica Copacul ideilor.(Anexa 1 ghid) corectitudinea lucrului în grup.
Realizarea sensului
Activitate în grup –studierea textului, 14min
analiza hărţii,învăţarea prin descoperire.
(Anexa 2 )
Reflecţia 20 min
Prezentarea de către fiecare grup a
rezultatelor obţinute.
Generalizare (concluzii)
CES-Copie o propoziţie din manual.
De repetat Relieful Americii
4.Lucrare practică nr.1. Lucrarea se efectuiază în baza modelului Se evaluează corectitudinea de Nord.
Descrierea unei unităţi de din manual –pagina 18. 45 min lucrării practice.
relief. CES.Copie din manual,deseană un
munte.
5.Caracterizarea generală a
climei. Evocare Se evaluează cunoştinţele elevilor Exerciţiul 1 de la Evaluare
Tehnica Hîrtia de un minut –activitate 6 min despre cimă. O filă de portofoliu
frontală .Elevii scriu ce reperezintă :,,Factorii de formare a
clima, enumeră factorii de formere a climei”
climei.
Realizarea sensului Se evaluează analiza hărţilor.
Factorii de formare a climei-studierea 30 min
textului ,analiza hărţilor.
Studierea Termenilor –Cheie.
Identificarea esenţei termenului factorii
de formare a aclimei-studiind textul. Se evaluează lucrul copiilor în
Activitate în grup.Elevii vor rezolva în grup.
grup cîteva sarcini.
Distribuţia temperaturii aerului –
(activitate în perechi ),studierea
textului,analiza hărţilor.(Ghid pag.35.)
Distrubuţia precipitaţiilor atmosferice- 9 min
activitate în perechi,studierea Se evaluează corectitudinea
textului,analiza hărţilor. completării tabelei.
Reflecţia-Evaluarea orală a factorilor de
formare a aclimei şi a elementelor
climatice.Tehnica Clustering
(completarea tabelei vezi pag.35 ghid.)
6.Zonele climatice. CES-Copie din manual o propoziţie,
citeşte. 7 min. Se evaluează cunoştinţele elevilor Exerciţiul 2 de la Evaluare
despre factorii climatogeni. pagina 26.
Evocarea. De alcătuit un eseu de 0,5
Conversaţie de verificare.(activitate pagini cu tema ,,Rolul
frontal). Pagina 37 ghidul profesorului. climei pentru natură şi viaţa
Realizarea sensului. 25 min. Se evaluează caracterizarea omuli.
Poziţia zonelor climatic-activitate zonelor de climă a fiecăui grup.
frontal,analiza hărţii,zonelor climatice.
Cracterizarea zonelor climatic-tehnica
Posterul.
Lucru în şase grupuri. 13 min.
Comunicare rezultatelor. Se evaluează cunoştinţele elevilor
Reflecţia despre zonele de climă.
Sistematizarea celor assimilate-tehnica
Cubul.(vezi ghidul profesorului pag.38).
CES-Copie o propoziţie din nual.
7.Apele de suprafaţă.
10 min Se evaluează cunoştinţele elevilor Exerciţiul 1de la Evaluare.
despre zonele climatice. Pag.30.
Evocarea. Pentru elevii de nota 10 –
Dictare geografică.Identificarea pe hartă de proiectat 4 măsuri de
a zonelor de climă. Se evaluează cunoştinţele elevilor folosire raţională a rîurilor
Realizarea sensului. despre apele de suprafaţă. din America de Nord.
a)Apele de suprafaţă –conversaţie de
repetare (ghidul profesorului pag.39). Se evaluează cunoştinţele elevilor
b)Bazinele de scurgere-activitate în 25 min despre bazinele de scurgere a
perechi,studierea textului,analiza Americii de Nord.
diagramei,analiza hărţii.
Rîurile Americii de Nord –activitate
frontală,analiza hărţii,competarea hărţii –
contur,,analiza diagramei din
manual,identificarea celui mai mare rîu.
Dependenţa rîurilor de relief.Acivitate
frontală,conversaţiede repetare,analiza
scemei.Studierea unui fargment din text Se evaluează cunoştinţele elevilor
pag.28. despre rîurile Americii de Nord.
Caracterizarea rîurilor Americii de
Nord.
Descrierea fliviului Mississipi,după
algoritmul propus.Activitate în
perechi,studiertea textului,,analiza hărţii.
Caracterizarea altor rîuri ,studiind tabelul
din manual.
Lacurile şi gheţarii.
Originea cuvetelor lacurilor-studierea
schemei pag.30.
Poziţia geografică a lacurilor-Lucrînd
cu harta fizică ,să descopere ce parte a
Americii de Nord este mai bogată în
lacuri. 10 min Se evaluează cunoştinţele elevilor
Reflecţia despre rîurile Americii de Nord.
Evaluare orală despre rîurile Americii de
Nord.
CES-Să citească pe silabe o
8.Zonele naturale. propoziţie.Să copie un fragment.
10 min Se evaluează răspunsurile elevilor Exerciţiul 2 pag.35 manual.
Evocarea. referitor la rîurile Americii de Lucrul cu harta de contur.
Tehnica Ghici ce-i. Elevii recunosc Nord.
elelementele geografice după unele
caracteristci.(ghid pag.42)
Realizarea sensului.
Caracterizarea zonelor natuarale. 25 min
a)Noţiuni generale-Activitate în perechi
–studierea textului.
Stdierea termenilor-cheie din manual.
b)Poziţia zonelor naturale –identificarea
pe hartă yonele natural ale Americii de
Nord.
Pădurile zonei tropicale şi a celei
subtropicale Se evaluează activitatea grupurilor.
a) Cracterizarea pădurilor-activitate în
grup.
b)Comunicarea rezultatelor obţinute de
fiecare grup. Se evaluează completarea
Compararea a două zone naturale – tabelului.
tehnica Tabelul comparativ.
Păduri ecuatoriale –activitate în 10min
perechi. Se evaluează corectitudinea
Reflecţia-tehnica Continuă enunţul. continuării enunţurilor.
CES-copie o propoziţie din manual.

7min Se evaluează cunoştinţele elevilor Exerciţiul1 de la evaluare.


9.Populaţia şi statele. despere zonele naturale.
Evocarea.
Conversaţie de verificare.(ghid pag.45) 25 min
Realizarea sensului.
Particularităţile generale ale
populaţiei.
Rasele umnae.-studierea textului pag.36 Se evaluează referitor la rasele
tabelului 1.4 ,imaginilor din umane.
manual.Studierea termenilor cheie
pag.36.
Repartiţia şi densitatea populaţiei –
Activitate în perechi ,analiza hărţilor,
întrebări problem.
Statele şi activitatea umană-
Analiza hărţii.Descoperirea satelor cu cea
mai mare şi cu cea mai mică
suprafaţă,state insular.Localizarea pe
harta contur a a statelor şi capitalele lor. Se evaluează completarea
Activitate umană-Studierea textului 13 min. cadranelor.
pag.39.
Reflecţia -tehnica cadranele.
CES-copie în caiet o propoziţie.Citeşte
pe silabe. Se evaluează testul de evaluare. De repetat capitolul:
10.Evaluare sumativă a ,,America de Nord”.
unităţii de învăţare,,America Se lămureşte testul.
de Nord” CES-copie în caiet o propoziţie.Citeşte
pe silabe.
Proiect didactic pe unitate de învăţare

Instituţia : Liceul Teoretic Albineţul Vechi


Disciplina:Geografie
Clasa:a V-a
Profesor:Capaţina Rodica
Unitatea de învăţare:Terra-planeta noastră.
Numărul de ore: 8 ore

Competenţe specifice/subcompetenţe.
2/1 Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termenilor geografici.
9/2.Aprecierea importanţei particularităţilor specifice ale Terrei.
7/3. Citirea globului geographic ,a hării fizice a lumii.
5/4.Orientarea geografică

Strategii didactice:
Metode /procedee :conversaţia euristică,lucrul cu harta,lucrul cu manualul,descrierea,algoritmizarea,problematizarea,învăţare prin
descoperire,compararea,tehnica Cubul,Hîrtia de un minut,exerciţiul,analiza

Mijloace de instruire:Manualul,harta fizică,atlasul.computerul,globul geografic


Temele/lecţii Activităţi de învăţare: Resurse Activităţi de evaluare Temă pentru acasă
Exerciţii sarcini de timp curentă
1.Geografia –ştiinţa Evocarea. Exerciţiul 5 ,7.pagina 9.
despre Pămînt. Conversaţie euristică. 7 min. Evaluarea răspunsurilor orale .
Realizarea sensului.
Se propune comentarea motto-ului
,,Ştiinţa –făclia adevărului” Evaluarea comentării motto-ului
Studierea Termenilor cheie din manual 27min. propus.
pag.6
Lucrul cu manualul.
Analiza figurii 1 pagina 7.
Povesirea cu cuvinte proprii în urma
lecturării textului:Călătoria lui Fernando
Magelan”
Analiza figurii 4 pagina 8. Evaluarea cunoştinţelor elevilor
Reflecţia - exerciţiul1,2,4 de la Evaluare 11 min. despre geografie,evoluţia
pagina 9. cunoaşterii Pămîntului

2.Evaluare iniţială Evocarea.


Pămînt – corp Tehnica Cubul. 10 min Evaluarea răspunsurilor elevilor. Exerciţiul 2 pag. 12.
cosmic.Universul. Realizarea sensului. la tema de acasă.
Studierea termenilor cheie pag.10 25 min
Lucrul cu manualul.
Caracterizarea corpurilor cosmic .
Reflecţia. De completat tabelul ,,Corpurile 10 min
cosmic”

3.Particularităţile Evocare. 10min. Exerciţiul 1, 5 pag.15.


specifice Terrei. Tehnica Hîrtia de un minut.
Realizarea sensului.
Studierea termenilor –cheie lucrînd cu
harta pag.13. Se evaluează răspunurile
Cracterizarea Pămîntului ca Planetă. elevilor referitor la
Conversaţie de repetare ,studierea unui 25 min caracteristecele Pămîntului.
fragment din text.
Studierea formei Pămîntului- studierea
textului din manual pag.13.
Dimensiunile Pămîntului- studierea fig.15
pag.14 Se evaluează corectitudinea
Reflecţia. 10 min. rezolvării grilei.
Rzolvarea grilei pag.15.

4.Mişcarea de rotaţie a Evocare. 10 min. Se evaluează tema de acasă.


Pămîntului. Conversaţie de verificare.(activitate
frontal). Execiţiul 1.2 pag.17
Realizarea sensului.
Studiere termenilor –cheie.
Explicaţia.Învăţarea prin descoperiere.
Analiza fig.17 pag.17 25 min.
Analiza hărţii fuselor orare. Se evaluează exerciţiile
Exerciţii cu utilizarea hărţii fuselor orare. rezolvate.
Reflecţia
Completarea tabelului:Am ştiut .Am aflat. 10 min. Se evaluează tabelul completat.

5.Mişcarea de revoluţie. Evocare. 10min. Se evaluează tema de Exerciţiul 1 pag.20


Conversaţie de verificare.Elevii povestesc acasă,cunăştinţele elevilor Completarea hărţii de
cu cuvinte proprii Mişcarea de rotaţie a despre Mişcarea de rotaţie contur.
Pămîntului.
Argumentează consecinţele mişcării de
rotaţie Pămîntului.
Realizarea sensului.
Studierea termenilor-cheie pag.18. 25 min
Mişcarea de revoluţie a Pămîntului- Se evaluează răspunsurile
activitate frontală,lucrul cu manualul . elevilor despre Mişcarea de
Formarea anotimpurilor lucru în grup. revoluţie.
Formarea zonelor de căldură-Activitate
frontal
Identificarea zonelor de căldură pe hartă.
Lucru cu manualul.
Reflecţia. Se evaluează completarea
Tehnica Cadranele. 10 min. cadranelor.

6.Reprezentarea Evocarea . 10 min


suprafeţei Pămîntului. Verificare orală a temei de acasă. Se verifică rezolvarea itemului Exerciţiul 5şi 6*pagina 23.
Rezolvare itemilor cu alegere duală. cu cu alegere duală.
(Adevărat ,Fals)
Realizarea sensului.
Studierea termenilor –cheie.
Studierea unui fragment din text.
Lucru în perechi. Se evaluează cunoaşterea
Întocmirea conspectelor de reper. 25 min. elementelor pe globul şi harta
Lucru cu harta. geografică.
Harta geografică.
Explicaţia.Studierea unui fragmentdin text.
Exerciţii cu scara de proporţie.
Planul-Studiere prin descoperire.
Reflecţia. 10 min. Se valuează exerciţiile date.
Ezerciţiul 1,2,3,4 pagina 23.

7.Orientarea în spaţiu. Evocarea. 10 min.


Mijloace de orientare. Exerciţii de verificare la hartă. Se verifică cunoştinţele elvilor
Aplicaţie practică Realizarea sensului. despre hartă,glob,plan. Exerciţiul 3,4 pagina 27.
,,Orientarea în orizontul Studierea termenilor –cheie.
local” Studierea unui fragment din text. 20 min.
Lucru în perechi.
Întocmirea unor scheme.Studierea fig.24.
Studierea fig.26.pag.26.
Reflecţia. 15 min. Se ferifică aplicarea în practică a
Aplicarea practică. cunoştinţelor despre orientarea De repetat capitolul Terra-
în planeta noastră.
8.Evaluare sumativă a Se explică mersul lucrării. 4 min în spaţiu.
unităţii .Terra-planeta Elevii rezolvă testul. 41 min Se evaluează cunoştinţele
noastră. elevilor la unitatea Terra-planeta
noastră.
Aprobat
Directorul adjunct
Jitaruc Irina
_________________

Proiect didactic pe unitate de învăţare

Instituţia: Gimnaziul Albineţul Vechi


Disciplina:Geografie
Clasa:a VIII-a
Profesor:Capaţina Rodica
Unitatea de învăţare:Republica Moldova .Particularităţi generale.
Numărul de ore: 2 ore

Competenţe specifice/subcompetenţe.
1/1 Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termenilor geografici.
9/2.Aprecierea importanţei particularităţilor specifice ale Terrei.
7/3. Examinarea şi interpretarea hărţilor tematice la descrierea poziţiei fizico-geografice ,a unităţilor structurale,a evoluţiei geologice şi a
componentelor naturii Republicii Moldova.

Strategii didactice:
Metode /procedee :conversaţia euristică,lucrul cu harta,lucrul cu manualul,descrierea,algoritmizarea,problematizarea,învăţare prin
descoperire,tehnica Cubul,exerciţiul,analiza,tehnica Am ştiut .Am aflat.

Mijloace de instruire:Manualul,harta fizică,atlasul.computerul.


Temele/lecţii Activităţi de învăţare: Resurse Activităţi de evaluare curentă Temă pentru acasă
Exerciţii sarcini de timp
1.Teritoriul şi poziţia Evocarea. Se evaluează cunoştunţele De completat harta de
fizico-geografică. Conversaţie de verificare.(ghid pag.9) 7 min elvilor referotor la poeţi, contur.
scriitori,pictori în activitatea Exerciţiul 2,4 pag.10
cărora se reflect frumuseţea ţării
Realizarea sensului. noastre.
Poziţia fizico-geografică. 25 min
Studierea termenilor –chee pag.6. Se evaluează exerciţiile de
Studierea unui fragment din text. analiză a hărţii.
Lucrul cu Harta fizică.
Frontierile teritoriului ţării.
Exerciţii de analiză a Hărţii
fizice.Studierea figurii 2 pag.7 din
manual.
Coordonatele geografice ale punctelor
extreme.
Studierea tabelului 1,pag.7 ,manual.
Exerciţii de studiere a a Hărţii fizice. 13 min
Exerciţii de aplicare a reţelei de grade a a
hărţii.
Reflecţia. Se concretizează ce au ştiut De studiat tema .O filă de
Tehnica:Am ştiut.Am aflat. elevii despre poziţia fizico- portofoliu.
geografică Reublicii Moldova
Şi ce au aflat nou.

2.Din istoria cercetărilor Evocarea.


geografice. Lucru independent.Test de evaluare. 10 min.
Acivitate fronală.
Realizarea sensului.
învăţarea prin descoperire. 25 min
Prezentare posterilor.
Reflecţia. 10 min.
Tehnica:Am ştiut.Am aflat.
Proiect didactic pe unitate de învăţare

Instituţia : Liceul Teoretic Albineţul Vechi


Disciplina:Geografie
Clasa:a VIII-a
Profesor:Capaţina Rodica
Unitatea de învăţare:Unităţile structurale şi evoluţia geologică a teritoriului.
Numărul de ore: 3ore.
Competenţe specifice/subcompetenţe.
1/1 Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termenilor geografici.
9/2.Aprecierea importanţei particularităţilor specifice ale Terrei.
7/3. Examinarea şi interpretarea hărţilor tematice la descrierea poziţiei fizico-geografice ,a unităţilor structurale,a evoluţiei geologice şi a
componentelor naturii Republicii Moldova.

Strategii didactice:
Metode /procedee :conversaţia euristică,lucrul cu harta,lucrul cu manualul,descrierea,algoritmizarea,problematizarea,învăţare prin
descoperire,tehnica Cubul,exerciţiul,analiza,tehnica Am ştiut .Am aflat.

Mijloace de instruire:Manualul,harta fizică,atlasul.computerul

Temele/lecţii Activităţi de învăţare: Resurse Activităţi de evaluare Temă pentru acasă


Exerciţii sarcini de timp curentă
1.Unităţile structurale. Evocarea. 10min. Se evaluează cunoştinţele elevilor Exerciţiul 2,5 pag.15.
Tehnica Continuă enunţurile. referitor la istoria cercetărilor
Realizarea sensului. geografice.
Studierea termenilor noi de la,,Dicţionar”.
Unităţile structural de pe teritoriul ţarii.
Studierea Hărţii tectonice. 25min
Exerciţii de localizare a unităţilor
structural.
Identificarea caracteristicelor Scutilui
Ucrainean.
Analiza tabelului2 din manual-vîrsta
platformelor.
Reflecţia 10 min Se evaluează răspunsurile elevilor
Exerciţiul 4 pag.15 referitor la Unităţile structural.
Se evaluează răspunsurile orale
2.Evoluţia şi structura Evocarea. ale elevior. Exerciţiul 4,5 pag.20.
geologică a teritoriului. Conversaţie de verificare. 10min
Realizarea sensului. Se evaluează completarea
Studierea textultui din manual pag.16. tabelului.
Studierea tabelului 2 pag.14.
Identificarea condiţiilor natural în care s-a
dezvoltat teritoriul.
Rocile de vîrstă arhaică şi proterozoică.
25 min Se evaluează completarea
Activitate frontal.(pagina 14 ghid)
schemei.
Completarea schemei (ghid pag 15)
Rocile de vîrstă paleozoică şi mezozoică.
Analiza comparativăcompletarea tabelului
propus.
Identificarea caracteristicelor-activitate în
perechi.
Studierea unui fragment din text pct.2şi3
pag 18-19 manual.
Rocile de vîrsta neozoică. Se evaluează corectitudinea
Activtate în perechi. rezolvării exerciţiilor.
Studierea unui fragment din text.
Explicaţia.
Reflecţia. 10 min.
Exerciţiul 2,3pag.20.

3.Substanţele minerale Evocarea.


utile. Metoda Cubul. Exerciţiul 3,7 pag.29.
Realizarea sensului.
Unităţile mari de relief. 25 min.
Studierea termenilor –cheie.
Analiza hărţii fizice a Republicii Moldova.
Studierea unui fragment din text.
Analiza hărţii substanţelor minerale utile.
Marcarea substanţelor minerale utile pe
harta de contur. 10 min.
Reflecţia.
Completarea şi analiza tabelului
Substanţele minerale utile.

3.Substanţele minerale
utile.

S-ar putea să vă placă și