Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Directorul adjunct
Jitaruc Irina
_________________
Competenţe specifice/subcompetenţe.
1/1 Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termenilor geografici.
2/2 Manifestarea interesului ştiinţific în raport cu originea şi cunoaşterea continentelor.
5/3. Măsurarea distanţelor şi determinarea coordonatelor geografice utilizînd elementele matematice ale hărţii.
Strategii didactice:
Metode /tehnici:conversaţia euristică,studierea textelor,exerciţiul,tehnica Ştiu-Vreau să ştiu-Am învăţat.,analiza hărţilor,soluţionarea unor sitiaţii
problemă,brainstormingul, lucrul cu manualul,învăţarea prin descoperire.,tehnica Continuă enunţul,metoda Cubul
Reflecţia
Se utilizează tehnica brainstorming 10 min. De repetat tema Reţeaua de grade
Se explică mersul lucrării. şi coordonatele geografice.
CES-citeşte şi copie un fragment din
text.Repetă termenii cheie din urma
colegilor.
Se evaluează corectitudinea
lucrării.
Proiect didactic pe unitate de învăţare
Instituţia : Liceul Teoretic Albineţul Vechi
Disciplina:Geografia continentelor şi oceanelor
Clasa:a VII-a
Profesor:Capaţina Rodica
Unitatea de învăţare:America de Nord
Numărul de ore: 10 ore
Competenţe specifice/subcompetenţe.
2/1 Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termenilor geografici.
5/2.Examinarea hărţii la caracterizarea poziţiei fizico- geografice a continentelor.
7/3. Argumentarea relaţiilor dintre componentele naturii .
8/4.Respectarea culturii popoarelor lumii.
9/5 Apreciera gradului de asigurare cu resurse naturale pentru fiecare continent.
Strategii didactice:
Metode /procedee :conversaţia euristică,lucrul cu harta,lucrul cu manualul,descrierea,algoritmizarea,problematizarea,excursie imaginară,învăţare prin
descoperire,compararea,tehnica Cadranele,Hîrtia de un minut,exerciţiul,analiza, tehnica Copacul ideilor.
Temele/lecţii Activităţi de învăţare: Resurse Activităţi de evaluare curentă Temă pentru acasă
Exerciţii sarcini de timp
Evaluare inţală Evocare Se verifică cunoştinţele elevilor Exerciţiul 1 din manual.
1.Poziţia fizico-geografică şi Conversaţie pe tema:Ce ştiţi despre 7min Referitor la temele studiate în anul Lucrul cu harta de contur.
evoluţia cunoaşterii continen- continenetele studiate în clasa a 6-a? precedent de studii.
tului. Tehnica Careul întrebărilor.
-Ce înţelegeţi prin poziţie fizco-
geografică a unui continent.?
-Ce continente şi oceane aţi studiat în
clasa a 6-a?
-Care dintre continente v-a impresionat
cel mai tare?De ce?
-Ce ştiţi despre Onversaţie de
verificare,completarea tabelului pag.?
Realizarea sensului Se evaluează nivelul de însuşire a
a)caracterizarea poziţiei fizico- poziţiei –fizico geografice a
geografice a Americii de Nord. Americii de Nord.
Studierea textului,analiza hărţii,algorit-
mul. 28min
b)Exremutăţile continentului-studierea
hărţii ,aplicarea reţelei de grade Se evaluează cunoştinţele elevilor
completarea tabelului(anexa 2 pag.25 despre extremităţile şi
ghidul prof.) dimensiunile continenetului.
c)Dimensiunile continenetului-
Studierea textului ,analiza hărţii.
Rezolvarea exerciţiilor ,aplicînd reţeaua
de grade.
d) Linia ţărmului-Tehnica Excursie
imaginară.
Evoluţia cunoaşterii continenetului.
(activitate individuală)
Studierea textului din manual pag.8-9.
Reflecţia
Activitate frontală. 10 min
Conversaţie de verificare,completarea Se evaluează corectitudinea
tabelului (anexa 1 pag.25 ghidul prf.) completării tabelului.
CES-Copie din manual două propoziţii.
2.Unităţile structurale, Evocare
evoluţia geologică şi Se utilizează metoda Cubului. 10min Se evaluează cum cunosc elevii Exerciţiul 1 de la Evaluare.
substanţele minerale utile. Realizarea sensului Poziţia fizico-geografică şi Lucrul cu harta de contur
1.Unităţile structurale ale scoarţei evoluţia cunoaşterii continen-
terestre.Analiza hărţii,studierea textului. tului America de Nord.
2.Evoluţia geologică-Studierea textului, Se evaluează cum descriu elevii
Analiza hărţii.Descrierea Pltaformei Pltaforma Nord-Americană.
Nord-Americane.
Se determină unităţile principale de relief 25min
ce corespund regiunilor de orogen.
Studiind harta tematică se identifică
zonele seismice.
3.Substanţele minerale utile.
Conversaţie de repetare.
Studiind schemei pag.13,descoperă pe ce Se evaluează cunoştinţele elevilor
structură tectonică se formează referitor la substanţele minerale
substanţele minerale utile de origine utile.
sedimentară,magmatică şi metamorfică.
Reflecţia
Rezolvarea itemilor cu alegere duală.
(pag.28 ghidul prof.) 10 min
CES-Citeşte pe silabe din manual o
propoziţie.
7.Apele de suprafaţă.
10 min Se evaluează cunoştinţele elevilor Exerciţiul 1de la Evaluare.
Evocarea. despre zonele climatice. Pag.30.
Dictare geografică.Identificarea pe hartă Pentru elevii de nota 10 –
a zonelor de climă. de proiectat 4 măsuri de
Realizarea sensului. Se evaluează cunoştinţele elevilor folosire raţională a rîurilor
a)Apele de suprafaţă –conversaţie de despre apele de suprafaţă. din America de Nord.
repetare (ghidul profesorului pag.39).
b)Bazinele de scurgere-activitate în Se evaluează cunoştinţele elevilor
perechi,studierea textului,analiza 25 min despre bazinele de scurgere a
diagramei,analiza hărţii. Americii de Nord.
Rîurile Americii de Nord –activitate
frontală,analiza hărţii,competarea hărţii –
contur,,analiza diagramei din
manual,identificarea celui mai mare rîu.
Dependenţa rîurilor de relief.Acivitate
frontală,conversaţiede repetare,analiza
scemei.Studierea unui fargment din text
pag.28. Se evaluează cunoştinţele elevilor
Caracterizarea rîurilor Americii de despre rîurile Americii de Nord.
Nord.
Descrierea fliviului Mississipi,după
algoritmul propus.Activitate în
perechi,studiertea textului,,analiza hărţii.
Caracterizarea altor rîuri ,studiind tabelul
din manual.
Lacurile şi gheţarii.
Originea cuvetelor lacurilor-studierea
schemei pag.30.
Poziţia geografică a lacurilor-Lucrînd
cu harta fizică ,să descopere ce parte a
Americii de Nord este mai bogată în
lacuri.
Reflecţia 10 min Se evaluează cunoştinţele elevilor
Evaluare orală despre rîurile Americii de despre rîurile Americii de Nord.
Nord.
CES-Să citească pe silabe o
propoziţie.Să copie un fragment.
8.Zonele naturale.
Evocarea. 10 min Se evaluează răspunsurile elevilor Exerciţiul 2 pag.35 manual.
Tehnica Ghici ce-i. Elevii recunosc referitor la rîurile Americii de Lucrul cu harta de contur.
elelementele geografice după unele Nord.
caracteristci.(ghid pag.42)
Realizarea sensului.
Caracterizarea zonelor natuarale.
a)Noţiuni generale-Activitate în perechi 25 min
–studierea textului.
Stdierea termenilor-cheie din manual.
b)Poziţia zonelor naturale –identificarea
pe hartă yonele natural ale Americii de
Nord.
Pădurile zonei tropicale şi a celei
subtropicale
a) Cracterizarea pădurilor-activitate în Se evaluează activitatea grupurilor.
grup.
b)Comunicarea rezultatelor obţinute de
fiecare grup.
Compararea a două zone naturale – Se evaluează completarea
tehnica Tabelul comparativ. tabelului.
Păduri ecuatoriale –activitate în
perechi. 10min
Reflecţia-tehnica Continuă enunţul. Se evaluează corectitudinea
CES-copie o propoziţie din manual. continuării enunţurilor.
Competenţe specifice/subcompetenţe.
2/1 Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termenilor geografici.
9/2.Aprecierea importanţei particularităţilor specifice ale Terrei.
7/3. Citirea globului geographic ,a hării fizice a lumii.
5/4.Orientarea geografică
Strategii didactice:
Metode /procedee :conversaţia euristică,lucrul cu harta,lucrul cu manualul,descrierea,algoritmizarea,problematizarea,învăţare prin
descoperire,compararea,tehnica Cubul,Hîrtia de un minut,exerciţiul,analiza
Competenţe specifice/subcompetenţe.
1/1 Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termenilor geografici.
9/2.Aprecierea importanţei particularităţilor specifice ale Terrei.
7/3. Examinarea şi interpretarea hărţilor tematice la descrierea poziţiei fizico-geografice ,a unităţilor structurale,a evoluţiei geologice şi a
componentelor naturii Republicii Moldova.
Strategii didactice:
Metode /procedee :conversaţia euristică,lucrul cu harta,lucrul cu manualul,descrierea,algoritmizarea,problematizarea,învăţare prin
descoperire,tehnica Cubul,exerciţiul,analiza,tehnica Am ştiut .Am aflat.
Competenţe specifice/subcompetenţe.
1/1 Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termenilor geografici.
9/2.Aprecierea importanţei particularităţilor specifice ale Terrei.
7/3. Examinarea şi interpretarea hărţilor tematice la descrierea poziţiei fizico-geografice ,a unităţilor structurale,a evoluţiei geologice şi a
componentelor naturii Republicii Moldova.
Strategii didactice:
Metode /procedee :conversaţia euristică,lucrul cu harta,lucrul cu manualul,descrierea,algoritmizarea,problematizarea,învăţare prin
descoperire,tehnica Cubul,exerciţiul,analiza,tehnica Am ştiut .Am aflat.
3.Substanţele minerale
utile.