Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 13. 11. 2019


Nivel II
Grupa: mare „Fluturaşii”
Domeniul experiențial: Domeniul Științe
Categoria de activitate: Activitate matematică
Subiectul: Tablouri înrudite, dar diferite
Mijloc de realizare: joc didactic
Tema: Identificarea deosebirilor şi caracterizarea prin „….şi…,dar nu…”
Scopul activității: consolidarea cunoștințelor copiilor referitoare la deosebirile dintre formele
geometrice şi caracterizarea acestora;
Obiective operaționale:
O1: să extragă forma geometrică corespunzătoare celei expuse;

O2: să numească figurile geometrice din expoziţia de lucrări (cerc, pătrat, dreptunghi,
triunghi);
O3: să identifice conţinutul din formele geometrice;
O4: să găsească diferenţele din lucrările expuse;
O5: să caracterizeze folosind formula logică “… şi….,dar nu…”.
Sarcina didactică:
 găsirea diferenţelor dintre lucrări expuse după criteriile: formă, culoare şi
conţinut;
 carcterizarea lucrărilor prin expresiile “…şi…dar nu…”
Regulile jocului:
Copiii vor fi împărțiți în două echipe: echipa galbenă și echipa portocalie. Câte un
reprezentant al fiecărei echipe va răspunde pe rând întrebărilor puse în cadrul expoziţiei și va
primi drept recompensă câte un punct pentru echipa sa. Copiii vor verbaliza acţiunile,
identificând deosebirile şi caracterizând lucrările prin formula logică„…şi….,dar nu…” .
Elemente de joc: aplauze, recompense, elementul surpriză (sârmă pluşată), cutiuţa magică.
Strategia didactică:
Metode si procedee: jocul, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea
Mijloace didactice: buline, forme geometrice, lucrări (picturi, desene), ochelari,
sârmă pluşată, cutia magică.
Forme de organizare: frontal, individual.
Resurse: temporale: 25 – 30 minute;
umane: 25-26 copii
Resurse bibliografice:
 Petrovici, C., (2014), Didactica activităților matematice în grădiniță, Iași:
Editura Polirom;
Nr. Secvențele Ob. Strategia didactică
Metode şi Mijloace Forme de
crt. activităţii op. Conţinut instructiv-educativ Evaluare
procedee didactice organizare
didactice
1. Moment Voi verifica condiţiile necesare
organizatoric desfăşurării activităţii.
2. Captarea atenţiei La revenirea în sala de grupă, copiii vor Conversaţia Ochelari frontal
fi împărțiţi în două echipe, în funcție de Capacitatea de
culoarea ochelarilor primiţi. Copii vor afla concentrare a
că sunt într-o expoziţie de lucrări în care ei atenţiei.
sunt detectivii.

3. Anunţarea temei şi Tema activității și obiectivele vor fi Lucrări Capacitatea de


a obiectivelor anunțate prin intermediul unei expoziţii de conversația, Desene şi frontal concentrare a
lucrări. Pentru a se desfăşura expoziţia, explicația picturi atenţiei.
aceasta are nevoie de micii detectivi, care vor
observa cu atenţie lucrările.
4. Dirijarea învățării După ce detectivii au intrat în
expoziţie, ei trebuie să îşi pună în aplicare
O1 abilităţile de detectivi şi să spună ce formă Capacitatea de a
geometrică are fiecare lucrare, după care să figuri reţine a
O2 extragă din cutiuţa magică forma potrivită. instructajul geometrice sarcinile de
O3 După ce a extras forma corespunzătoare, (cerc, pătrat, frontal lucru şi de
trebuie să identifice conţinutul lucrărilor şi conversația, triunghi,drept înţelegere a
O4 să specifice asemănările şi deosebirile dintre explicația unghi) regulile jocului.
acestea şi să caracterizeze lucrările folosind
formula logică “… şi….,dar nu…”.

a) EXPLICAREA JOCULUI:
Iată cum vom proceda:
1) Am format două echipe, în funcție
de culoarea ochelarilor primiţi:
echipa galbenă şi echipa portocalie.
2) Fiecare echipă va observa cu atenţie
lucrările din expoziţie, după care pe Capacitatea
rând va ieşi câte un reprezentant conversaţia, copiilor de a
dintr-o echipă şi va spune ce formă explicaţia, frontal caracteriza
are lucrarea, va extrage forma lucrările prin
potrivită, apoi va căuta asemănările formele
şi deosebirile dintre lucrări, geometrice
verbalizând acţiunea şi folosind
cuvintele “… şi….,dar nu…”.
3) După fiecare răspuns corect echipa
va primi o bulină.
b) EXECUTAREA JOCULUI DE jocul Forme
PROBĂ conversația geometrice
Pentru a întelege mai bine jocul, voi (pătrat, cerc,
executa cu copiii jocul de probă. Un copil dreptunghi, Frontal
din echipa galbenă va fi rugat să spună ce explicația triunghi) Capacitatea
formă are prima lucrare a expoziţiei (cerc, Lucrări copiilor de a
pătrat, triunghi, dreptunghi), apoi să extragă decupate în folosi formula
forma corespunzătoare. forme logică “…
c) DESFĂŞURAREA PROPRIU-ZISĂ A geometrice şi….,dar nu…”.
JOCULUI
După ce copiii şi-au însuşit regulile
jocului se trece la executarea propriu-zisă a exercițiul
acestuia.
Detectivii vor analiza lucrările şi vor
spune ce formă au acestea.
Primul rând de lucrări din expoziţie vor
avea aceeaşi formă (pătrat), dar conţinutul/ Capacitatea
culoarea va fi diferită. Detectivii trebuie să copiilor de a
observe orice detaliu care are în vedere găsi asemănări
forma, culoarea şi conţinutul lucrărilor pentru şi deosebiri din
a putea găsi asemănările şi deosebirile şi a lucrările expuse.
folosi formula logică “… şi….,dar nu…”.
La fel se va proceda și cu celelalte două
rânduri de lucrări.
frontal

d) COMPLICAREA JOCULUI
În complicarea jocului voi cere copiilor să problematizare
găseasă asemănări şi deosebiri din lucrări ce
au formă diferită ( pătrat, cerc, triunghi,
dreptunghi), conţinutul diferit, dar aceeaşi conversaţia
culoare.
5. Asigurarea La finalul jocului vom recapitula ce am făcut, Sârma pluşată
apoi detectivii, fiind mulțumit de cum s-a
retenţiei şi a
desfășurat activitatea vor primi câte o sârmă
transferului pluşată pe care o vor putea modela în forma
geometrică dorită.
6. Evaluarea Voi face aprecieri generale și individuale conversația
asupra modului de desfășurare a activității.
activității

S-ar putea să vă placă și