Sunteți pe pagina 1din 10

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „SILVANIA”

ŞIMLEU SILVANIEI
SĂLAJ

Proiect didactic

Data : 02.03.2011
Clasa : a II –a C
Aria curriculară : Matematică şi ştiinţe ale naturii
Obiectul : Matematică
Unitatea de învăţare : Adunarea şi scăderea numerelor 0-1000 cu trecere peste ordin
Subiectul : Exerciţii şi probleme

Tipul lecţei : consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor

Obiective operaţionale :

O1 : să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu trecere peste ordin în concentrul


0-1000 ;
O2 : să utilizeze corect terminologia matematică ;
O3 : să afle termenul necunoscut ;
O4 : să rezolve şi să compună probleme după exerciţii date ;

Strategia didactică : inductiv-deductivă, algoritmică


a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, observaţia, ciorchinele, exerciţiul,
brainstorming, metoda Ştiu/Vreau să ştiu/Am aflat,
problematizarea
b) Forme de organizare : frontal, pe grupe, individual, pe perechi
c) Mijloace de învăţământ : planşe, jetoane, fişe, recompense, rochiţa Primăverii,
scrisorile Zânei Primăvara
Durata : 50 minute
Bibliografia :

-„Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de Matematică – primar şi gimnaziu”,MEC


şi Consiliul Naţional pentru curriculum, Bucureşti, 2001

Elena Joiţa, Didactica aplicată. Învăţământul primar. Partea I, Ed.”GH. Alexandru”, 1994.

Costică Lupu, Didactica matematicii, Ed.”Caba”, 2006.


Scenariul didactic
Strategia didactică

organizare
Moduri de

Evaluare
Evenimentele Ob. Conţinut şi sarcini de învăţare

Metode şi

Mijloace
procedee
lecţiei op.

1. - Asigur condiţii optime pentru buna


Moment desfăşurare a lecţiei.
organizatoric - Copiii se pregătesc pentru începerea orei
de matematică.
2.
Verificarea Se verifică tema de casă calitativ şi cantitativ frontal analiza nivelului de
temei de casă fectuare a temei de
casă
3. Propun elevilor dezlegarea unor ghicitori conversaţia frontală
Captarea matematice: aprecieri verbale
atenţiei „Geta are 8 caiete
Ordonate fără pete explicaţia
ghicitori
Anca,sora ei mai mare
matematice
Mai multe cu 9 are. problematizarea
Socotiţi, câte caiete observare sistematică
Are Anca fără pete."

„Pe cărarea din pădure


Se-ntâlniră 9 arici.
Mai sosiră apoi 4,
Dară dispărură cinci.
Câţi arici or mai fi oare
La plimbare pe cărare?”.

3. Se citeşte o scrisoare de la Zâna Primăverii scrisoarea


Anunţarea prin care îi laudă pe copii că cu fost atât de de la Zâna frontal
temei şi a harnici la orele precedente şi le lansează o explicaţia Primăverii
obiectivelor invitaţie la carnaval. Zâna le solicită copiilor conversaţia
ajutorul să îi creeze o rochie de bal cu condiţia vestitori ai
să rezolve corect exerciţiile şi problemele Primăverii
propuse la matematică . Primăvara a trimis în
clasă nişte vestitori care le vor cere copiilor să recompense
îndeplinească sarcinile în schimbul
recompenselor pentru rochia Primăverii.
4. Scriu pe tablă cuvântul MATEMATICĂ, iar conversaţia ciorchinele Analiza răspunsurilor
Reactualiza- de la acest cuvânt se va completa un ciorchine brainstorming frontal elevilor
rea semidirijat verificându-se astfel cunoştinţele ciorchinele
cunoştinţelor despre terminologia matematică.

matematică

5. Copiii sunt împărţiţi în 4 grupe, fiecare grupă


având sarcina de a decora rochia primăverii cât
mai frumos şi cu cât mai multe decoraţiuni.
Dirijarea Îşi face apariţia primul vestitor:
învăţării O2 1. SOARELE: Pentru a putea calcula bine azi observare sistematică
la matematică “încălziţi-vă mintea” - Calcul
mintal:
- exerciţii orale de aflare a sumei, diferenţei, exerciţiul jetoane cu
termenilor,descăzutului,scăzătorului; sarcini
-exerciţii de mărire, micşorare a numerelor; conversaţia frontal
-ex.de rotunjire;

2. FLOAREA: Calculaţi adunările şi scăderile


de pe petalele mele (fiecare grupă are de analiza nivelului de
efectuat propriile operaţii) efectuare a sarcinilor
O1 246+345= 355+ 67= 800-332= 67+146= activitate pe
321-117= 709-234= 573+199= 200-11= planşe cu grupe
459+276= 423-178= 513- 44= 538-228= exerciţii
630-255= 456+ 8= 218-78 = 44+356=
3. FLUTURELE: De pe aripile mele lipseşte
O3 câte un număr. Aflaţi numărul necunoscut!
a+134=302 a-495=358 421-a=246 57+a=701 jetoane cu
(fiecare reprezentant al grupei va veni la sarcini observare sistematică
rezolvarea exerciţiului). activitate pe
problematizarea grupe
4. ARICIUL: Rezolvaţi o problemă buclucaşă
prin metoda Ştiu/ Vreau să ştiu/Am aflat
În parc au răsărit 536 de flori. Ghiocei şi
lalele sunt 424, iar lalele şi narcise sunt 288. metoda planşe
O4
Câte flori de fiecare fel sunt în parc ? Ştiu/ Vreau să
ştiu/ Am aflat
5. LALEAUA : Compuneţi o problemă după
exerciţiul 187+200+325=

6. ALBINA: Completaţi fişa de lucru!(copiii munca analiza nivelului de


vor completa individual o fişă de lucru ce va fi independentă fişe de lucru individual efectuare a sarcinilor
verificată frontal).
Le propun copiilor să desfăşoare a activitate
6. practică. conversaţia
Obţinerea Îşi închipuie că sunt la un magazin de haine şi exerciţiul jetoane cu pe grupe analiza nivelului de
performanţei trebuie să îşi cumpere vestimentaţie pentru haine rezolvare a sarcinii
Carnavalul Primăverii. activitate practică propuse
Pe o planşă fiecare grupă va lipi un număr cât
mai mare de haine al cărui cost sa nu
depăşească 500 de lei.
Pentru a descoperi variantele corecte copiii
vor face adunări cu mai mulţi termeni.

7. problematizarea
Le solicit copiilor să compună probleme conversaţia activitate pe capacitatea de a
dialogate cu tema PRIMĂVARA. perechi compune probleme
Feedback-ul

Fiecare grupă îşi prezintă rochia .


8. Se citeşte a doua scrisoare a Primăverii prin capacitatea
Evaluarea care îi felicită pe copii pentru hărnicie, pentru turul galeriei rochiile frontal de autoevaluare
faptul că au ajutat-o să îmbrace cea mai realizate a lucrărilor
frumoasă rochie.

Fac aprecieri colective şi individuale.


9. În completarea activităţii(dacă rămâne timp)
Retenţia şi le solicit copiilor ca scrie cât mai multe
transferul operaţiide adunare şi scădere cae să aibă ca exerciţiul activitate
rezultat un număr oferit de mine. conversaţia individuală
explicaţia
Ca temă de casă vor avea de efectuat exerciţiile
de la pag.86 din caietul tip.
În încheiere se intonează cântecul
“Rândunica”
Nume:________________ Data: 02.03.2011

Fişă de lucru

1. Uniţi cu linii ceea ce se potriveşte:

SUMĂ - TERMEN REST

SCĂZĂTOR + DIFERENŢĂ TOTAL

2. Adevărat sau Fals?

a) Descăzutul este cel mai mare număr la scădere. ____


b) Suma este rezultatul scăderii. ____
c) Cel mai mare număr de trei cifre este 900. ___
d) 356 + 279 = 635 ____
e) 700 – 123 = 476 ____

3. Ina culege 147 ghiocei pentru mama, iar Laura culege 207 ghiocei.
Cine culege mai puţini ghiocei şi cu cât?
Rezolvare

_________________________________________________

____________________

Răspuns: ______________
Dragi copii din clasa a II-a C

Vă scriu ca să vă felicit deoarece aţi fost foarte harnici în orele precedente, căci v-am
urmărit pas cu pas chiar dacă voi nu aţi ştiut acest lucru.
Extraordinar! Am ajuns în sfârşit şi la Şcoala Gimnazială „Silvania”!
În urmă cu ceva timp am început vizitele în Castelul Ghioceilor, al Viorelelor, al
Fluturilor. Am ajuns în Castelul Soarelui-Răsare şi în Grădina Mugurilor de Primăvară. Dar,
peste tot....ce credeţi?
Toate vietăţile vorbeau despre elevii Şcolii „Silvania”, mai exact despre elevii clasei a
II-a C, cât de harnici şi sârguincioşi sunt.
Am venit cu mare alai de flori, fluturi, albine să mă conving. Dacă totul merge bine, la
sfârşitul activităţilor .....vă invit la bal!
Vai!!! Nu am rochie !!!Mă ajutaţi?
Voi alege cea mai frumoasă rochie! Spor la muncă!

Zâna Primăvara
În parc au răsărit 536 de flori. Ghiocei şi lalele sunt 424, iar lalele şi narcise sunt 288.
Câte flori de fiecare fel sunt?

ŞTIU VREAU SĂ ŞTIU AM AFLAT

S-ar putea să vă placă și