Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Obiectul : Stimulare cognitivă


Subiectul lecției: Legume de primăvară
Tipul lecției: de sistematizare și fixare
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:

 Stimularea dezvoltării intelectuale prin exersarea şi dezvoltarea proceselor psihice


OBIECTIVE OPERATIONALE:

a) cognitive:
O1 -să identifice legumele (în stare naturală);
O2- să denumească legumele
O3 -să identifice culoarea, forma, mărimea şi gustul fiecărei legumă
O4 - să guste/să pipăie legumele;
O5 – să identifice legumele de pe fişa de lucru
b) psihomotorii:
O6 -să mânuiască corect materialul didactic;
O7 -să execute corect sarcinile date;
c) afective:
O8 -participarea cu interes la activitate;

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, expunerea


MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: coş cu legume naturale, fişa de lucru, creioane colorate
FORME DE ORGANIZARE: frontală şi individuală ;
MODALITĂŢI DE EVALUARE : observarea sistematică, aprecierea verbală, fişe de lucru
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele Activitatea Strategii didactice Activitatea


logopedului elevului
lecției
Metode Mijloace

Momentul Se asigură condițiile necesare


organizatoric pentru buna desfășurare a lecției:
aerisirea clasei, pregătirea
materialului necesar.

Captarea “Am fost la piaţă şi am cumpărat Conversația Enumera


legumele
atenției ceva. Sunteţi curioşi să vedeţi ce
am adus?”

Se prezintă coşul cu legume:


ceapă verde, salată verde şi
ridiche.

Anunțarea “Astazi vom vorbi despre Conversația Zic care e


leguma cea mai
temei și a legumele primăverii, despre
Explicația cunoscuta
obiectivelor culoarea lor, forma lor, mirosul
lor, gustul lor pentru a le
cunoaşte mai bine.”

Dirijarea Din coş se scoate câte o legumă. Expunerea Denumesc


învățării Împreună cu elevii se denumesc legumele
Legume
legumele şi se discută culoarea
de
lor. Conversația
primăvară
Cei care nu comunică verbal, li
se arată coşul cu legume şi sunt arata
rugaţi să arate leguma cerută. legumele la
comanda
Explicația
Pe urmă, elevii pipăie legumele
şi se discută despre forma şi
mărimea lor.
Apoi, fiecare elev primeşte câte o Spune ce gust
are leguma
farfurioară, şi în faţa lor se taie
legumele. La solicitarea
profesorului, ei gustă din leguma
cerută. După gustarea tuturor
legumelor sunt întrebaţi care le-a
plăcut cel mai mult.

Asigurarea Elevii primesc fişa de lucru Conversaţia Fişe de


Deseneaz
retenției și (Anexa 1). Elevii trebuie să lucru
a
transferul coloreze legumele conform
legumele
cerinţei date de profesor. Explicaţia

Încheierea Se fac aprecieri asupra modului Conversația Se


lecției de lucru și asupra autoapr
Explicația
comportamentului în timpul eciaza
activității.

Anexa 1

NUME: DATĂ:

LEGUME DE PRIMĂVARĂ

Colorează legumele!

CEAPĂ VERDE RIDICHEA

SALATA VERDE

S-ar putea să vă placă și