Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 10.04.2015
Clasa: a VII-a E
Disciplina: limba şi literatura românǎ
Profesor: Sas Gheorghe
Tema: " Două loturi" de I. L. Caragiale - nuvelă
Tipul lecţiei: mixtă ( asimilarea şi consolidarea cunoştinţelor)

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
- integrarea informaţiile noi în sistemul propriu de cunoştinţe şi să se adapteze la trecerea
de la un cod la altul (verbal la nonverbal şi invers);
- captarea atenţiei interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului;
- identificarea valorilor etice şi culturale într-un text, exprimându-şi impresiile şi
preferinţele.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) Cognitive: O1: să prezinte firul epic al acestei naraţiuni;


O2: să identifice trăsăturile nuvelei;
O3: sǎ emitǎ pǎreri proprii despre tema propusǎ pe care sǎ le argumenteze;
O4: sǎ rǎspundǎ la întrebǎri, dovedind astfel cunoaşterea subiectului operei;
O5: să argumenteze că opera este o nuvelă;
O6: sǎ redacteze o scrisoare adresatǎ personajului principal din operǎ, respectând
normele de scriere ale unui astfel de text.

b) Psihomotorii: O1: să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite, tabla, spaţiul caietului;
c) Afective: O1: să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei;
O2: să participe cu interes la activitate;
O3: sǎ foloseascǎ mijloace de comunicare nonverbalǎ – mimicǎ, gesticǎ
pentru a argumenta pǎrerile personale.

1
STRATEGIA DIDACTICĂ

a) Metode şi procedee: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia,


problematizarea, învǎţarea prin cooperare, exemplul, analiza comparativă, turul
galeriei, jocul de rol
b) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, mijloace audio şi video
c) Forme de organizare a activităţii: activitate în grupuri, activitate frontală şi
individuală
d) Resurse şi managementul timpului:
 spaţiu de lucru: sala de clasǎ
 capacităţi normale de învăţare ale elevilor
 cunoştinţele lor anterioare;
 timpul de învăţare: 50 minute.

MODALITĂŢI DE EVALUARE:

 evaluare frontalǎ
 evaluare formativǎ
 evaluare oralǎ
 evaluare prin calificative

BIBLIOGRAFIE:

 Programe şcolare pentru clasele V-VIII. Aria curriculara: limbă şi comunicare, Bucureşti,
1999;
 Alex. Crişan, Sofia Dobra, F. Sâmihăian, ,,Limba şi literatura română’’, Manual pentru
clasa a VII-a, Editura Humanitas Educational, Bucureşti, 2004;
 ,,Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română’’–
învăţământ primar şi gimnazial, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, 2002;
 Daniela Nedelcuţ, ,,Exerciţii de limba română, compuneri şi tehnici de studiu’’ , Ed.
Cardinal, 1994
 L. Papadima, "Comediile lui I.L.Caragiale", Ed. Humanitas, 1996.

Scenariul didactic

I.Evocare
Elevii au fost împărţiţi pe cinci grupe si fiecare grupă a avut ca sarcină de lucru realizarea
unui desen care să surprindă elemente comune operei literare D-l Goe… si Două loturi de I. L.
Caragiale cum ar fi: locul acţiunii, timpul, personajele etc.
Desenele au fost fotografiate si înregistrate pe un CD, care va fi prezentat cu ajutorul
videoproiectorului pe un ecran.

2
Profesorul le va cere elevilor să se identifice cu un personaj sau altul din cele două opere
literare, in timpul prezentării filmului, folosind jocul de rol.

II. Realizarea sensului

După ce elevii au vizionat scurtul filmuleţ, vor fi împărţiţi in cinci grupe eterogene.
Fiecare grupă va primi câte o sarcină de lucru sub forma unei fişe de lucru, apoi câte o planşă pe
care va consemna răspunsurile, printr-o analiză comparativă, la cerinţele date. Exemple de
cerinţe ar putea fi:
 Grupa nr.1
 Locul si timpul acţiunii
 Grupa nr.2
 Personajele si acţiunea
 Grupa nr. 3
 Dimensiunea si accentul
 Grupa nr. 4
 Conflictul si naratorul
 Grupa nr. 5
 Firul narativ si cronologia momentelor subiectului

Profesorul monitorizează permanent activitatea fiecărei grupe de elevi, îi îndrumă pentru


a se asigura că s-au transmis corect informaţiile.
După expirarea timpului acordat acestei sarcini de lucru, fiecare grupă, prin intermediul
raportorului, va prezenta răspunsul la sarcinile primite.
Profesorul îndrumă şi corectează, la nevoie, răspunsurile elevilor.
Planşele cu răspunsurile vor fi lipite pe tablă, iar prin intermediul metodei turul galeriei fiecare
grupă va putea să vadă cerinţele si răspunsurile celorlalte grupe, si, după caz, poate să aducă ceva
in plus sau in minus la răspunsurile date.
Astfel, prin metoda deducţiei, putem ajunge la definiţia nuvelei.
Elevii vor ajunge la concluzia că nuvela este o specie a genului epic în proză, cu un singur fir
narativ, un conflict mai puternic decât la schită, şi număr mai mare de personaje, accetul căzând
asupra caracterizării personajului principal, naratorul este o prezenţă discretă, firul narativ poate
fi intersectat de alte secvenţe narative, iar cronologia momentelor subiectului nu este întotdeauna
respectată.

III Reflecţia

Fiecare grupă va primi câte o fişă de evaluare formativă la care elevii vor răspunde, si
care are următorul conţinut:
3
a. Ce v-a plăcut cel mai mult in această operă epică. De ce?
b. Când crezi că a greşit personajul principal cel mai mult?
c. De ce crezi că autorul a creat un astfel de personaj?
d. Imaginează-ţi alte două moduri in care s-ar fi putut termina acţiunea nuvelei.

IV. Extensia
Tema pentru acasă va consta in realizarea unei compuneri, prin intermediul căreia
elevii să-și exprime punctul de vedere faţă de ceea ce înseamnă norocul si ghinionul în
viaţa unei persoane.

S-ar putea să vă placă și