Sunteți pe pagina 1din 7

Grădiniţa cu P.P. Nr.

21, Ploieşti

Proiect de activitate
„Tablou de vară”

Propunătoare: Damian Steluţa-Mihaela

An şcolar 2018-2019
Grădiniţa cu P.P. Nr. 21, Ploieşti

Data: 7.VI.2019
Grupa: mare
Unitatea de învătământ: Grădiniţa cu P.P. Nr. 21, Ploieşti
Domeniul: Om şi societate
Denumirea activităţii: Activitate practică
Tema anuală: „ Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema activităţii: „Tablou de vară”
Formă de realizare: Lipire+mototolire
Tipul activităţii: consolidare
Durată: 30 de minute
Scopul activităţii:
- Consolidarea deprinderilor de a îmbina tehnicile de lipire şi mototolire, precum şi educarea spiritului de ordine şi acurateţe;
Obiective operaţionale:

O1: Să denumească toate ustensilele şi materialele de lucru, pe baza materialului intuitiv;


O2: Să aplice elementele componente ale tabloului, prin lipire şi mototolire;
O4: Să realizeze o imagine originală şi complexă a verii, folosind materialele puse la dispoziţie;
O5: Să analizeze minim 5 lucrări, prin raportare la criteriile cunoscute (aşezare în pagină, elemente componente, etc);

An şcolar 2018-2019
Grădiniţa cu P.P. Nr. 21, Ploieşti

Strategii didactice:
 Metode şi procedee:
1. Conversaţia
2. Explicaţia
3. Demonstraţia
4. Observaţia
5. Exerciţiul
6. Turul galeriei

 Materiale didactice
1. Ecusoane
2. Ghicitoare
3. Imagini caracteristice anotimpului vara
4. Tablou- peisaj de vară
5. Panou cu etapele de lucru
6. Cârţi de colorat

 Forme de organizare
1. Individual
2. Frontal
3. În grup

An şcolar 2018-2019
Grădiniţa cu P.P. Nr. 21, Ploieşti

Desfăşurarea activităţii:

Momentele Conţinut informaţional Strategii didactice Observaţii


activităţii Metode şi Materiale Forme de
procedee didactice organizare
Momentul Se asigură climatul psiho-pedagogic
organizatoric necesar pentru buna desfăşurare a
activităţii: -
- aerisirea sălii de grupă Ecusoane Frontal
- aşezarea copiilor la mesele de lucru
- pregătirea materialului didactic necesar
- împărţirea ecusoanelor cu numele
fiecărui copil
Captarea Le voi spune copiilor o ghicitoare, iar ei
atenţiei trebuie să indice răspunsul corect.
Spicele înalte şi bogate
Pe câmpii stau înălţate, Conversaţia
Iar la munte şi la mare Frontal
Merg copii să stea la soare.
Cred că-i uşor de ghicit Ghicitoare
Ce anotimp a sosit?
(Vara)

După aceea, vor fi enumerate


caracteristicile anotimpului vara, exstrase
din ghicitoarea anterioară, dar şi din
experienţa anterioară a copiilor.
Copiii răspund prin deducţie: enumeră,
denumesc toate caracteristicile
anotimpului:
- Spicele de grau înfloresc

An şcolar 2018-2019
Grădiniţa cu P.P. Nr. 21, Ploieşti

- Ne plimbăm la mare sau la munte


- Ziua este mai lungă, iar noaptea
mai scurtă
- Soarele împraştie căldura sa în Imagini
fiecare zi
- Ne îmbracăm cu haine scurte
- Se coc fructele ( capşune, cireşe,
pepene, etc)
Pentru fiecare caracteristică voi afişa
cate o imagine reprezentativă.

Anunţarea Le voi prezenta copiilor un tablou de vara


temei şi a şi le voi spune că, împreună, vom realiza Conversaţia Tablou-
obiectivelor unul asemănător, lipind hârtie glace, Observaţia peisaj de Frontal
propuse hârtie creponată, iar, la final, vom vedea vară
cine a reuşit să lucreze cel mai frumos şi
corect.
Le voi solicita să îmi identifice parţile
componente ale unui tabou. (imagine,
ramă şi agăţătoare).
Dirijarea Înainte de a ruga copiii să se pregătească
activităţii pentru realizarea tabloului, voi face cu Ramă
aceştia câteva exerciţii de încalzire a
braţelor: „ Bate vântul, plouă, tună, Iarbă
răsare soarele”.
După această încălzire, voi realiza intuirea Flori
materialului didactic şi voi solicita copiilor Conversaţia
să identifice materialele primite pe care Copac
le au pe masă (hârtie glace, hârtie Frontal
creponată, lipici, ramă) ,indicând, Lipici

An şcolar 2018-2019
Grădiniţa cu P.P. Nr. 21, Ploieşti

totodată, utilitatea acestora (iarbă, Nori


frunze, flori, copac, soare, nori).
Copiii vor avea pe masuţe doar rama Explicaţia Soare
tabloului, iar in coşuleţe, elementele pe
care urmează să le ataşeze. Demonstraţia Panou cu
Vom trece la realizarea tabloului. Le voi etapele de Individual
prezenta copiilor etapele şi modalitatea lucru
de lucru, solicitându-le să fie foarte atenţi Exerciţiul
şi să respecte paşii indicati.
Etapa 1: lipirea copacului în centru foii; Observaţia
Etapa 2: lipirea ierbii în josul paginii,
astfel încât să acopere rădăcinile
copacului;
Etapa 3: lipirea florilor de diferite culori
pe iarbă;
Etapa 4: lipirea norilor şi a soarelui în
partea de sus a paginii;
Obţinerea După lipirea acestor elemente, le voi
performanţei adresa copiilor o intrebare:
„ Care sunt elementele componente ale Conversaţia Frontal
unui copac?” Frunze
Ei vor răspunde în propoziţie: „ Explicaţia
Elementele componente ale unui copac
sunt: rădăcină, tulpină, crengi, frunze şi Demonstraţia
fructe.” Hârtie
Le voi spune că tabloul conţine imaginea Exerciţiul creponată
unui cireş şi vom trece la etapa a5a a Individual
realizări tabloului. Folosind atât tehnica Observaţia Lipici
lipirii, exersată anterior, cât şi tehnica
mototolirii., copiii trebuie să redea forma

An şcolar 2018-2019
Grădiniţa cu P.P. Nr. 21, Ploieşti

unei cireşe, utilizând hârtia creponată şi


să le lipească în pom.
Etapa 6: copiii lipesc frunzele lângă
codiţele cireşelor.
Feed-back Voi expune toate tablourile pe un panou,
iar copiii, pe rând, vor merge şi vor analiza Conversaţia
lucrările, ţinând cont de: respectarea
paşilor de lucru, aşezarea elementelor în Metoda„Turul
pagină, folosirea tehnicii galeriilor”
corespunzătoare, poziţia fiecăruia faţă de
lucrarea observată. Observaţia

Asigurarea Copiii sunt rugaţi să adreseze întrebări


retenţiei şi a suplimentare,referitoare la neînţelegerile
transferului de pe care le au faţă de activitate.
informaţii După aceea, o să pun o melodie şi vom Conversaţia Frontal
executa câteva mişcări pentru a ne
relaxa. Boxă În grup

Cântec
Încheierea Voi face aprecieri verbale colective şi le Carte de Frontal
activităţii voi împarţi drept stimulent câte o carte Conversaţia colorat
de colorat cu fructe din anotimpul vara.

An şcolar 2018-2019

S-ar putea să vă placă și