Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Obiectul: Limba şi Literatura Română


Clasa: a XI-a B, profil real

Subiectul: Nuvela istorică „Alexandru Lăpuşneanul”, de Costache Negruzzi. Caracterizarea personajului principal
Tipul lecţiei: lecţie de receptare a unei opere epice
Timpul: 90 de minute

Obiective operaţionale:
O1 – să identifice numele autorului, opera, izvoarele de inspiraţie ale nuvelei
O2 – să definească conceptul operaţional „personaj literar” şi rolul acestuia într-o operă epică
O3 – să clasifice personajele după rolul şi locul pe care îl ocupă în acţiunea nuvelei
O4 – să precizeze modalităţile de caracterizare a unui personaj literar
O5 - să stabilească trăsăturile personajului principal, argumentînd cu exemple din text
O6 – să evidenţieze trăsăturile personajului prin intermediul sugestiei figurilor de stil
O7 – să sesizeze elemente contradictorii în caracterul personajului prin raportarea la concepte antitetice
O8 – să stabilească „tipul literar” reprezentat de personaj
O9 – să comenteze aprecieri critice
O10 – să-şi argumenteze nuanţat opiniile
Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: conversaţia euristică, reprezentarea iconică, asaltul de idei, problematizarea, cuvîntul profesorului, notiţe de reper,
lucrul în grup, învăţarea prin descoperire, reprezentarea grafică, lucrul cu dicţionarul, secvenţe contradictorii, graficul conceptual, munca
independentă, joc de rol.
b) Forme de organizare: activitate frontală, activitate independentă, activitate pe grupe.
c) Mijloace de învăţămînt: planşa „POARTA PROVIDENŢEI”, fişe de lucru, fişa Caracterizarea personajului literar, fragmente de text.
Bibliografie:
1. Costache Negruzzi, Alexandru Lăpuşneanul, Editura Cartex, 2000
2. Georgeta Antonescu, Alexandru Lăpuşneanul, de C. Negruzzi, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2001
3. Gabriela Duda, Analiza textului literar, Humanitas Educaţional, 2002
4. Constantin Şchiopu, ş. a., Literatura Română, manual clasa a XI-a, Litera Educaţional, 2003
5. Marin Iancu, ş. a., Limba şi Literatura Română, manual clasa a X-a, Editura Petrion, 2000
6. Liliana Balan, Maria Trandafir, Literatura română pentru bacalaureat, Polirom, 2005

1
SCENARIUL LECŢIEI
Momentul Strategii de
Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare t′
lecţiei învăţare
Moment
Salutul, verificarea prezenţei elevilor, scurtă Conversaţie Frontală
organiza- conversaţie.
1/
toric
Captarea O10 Propune o reprezentare iconică a unor Stau în faţa „Porţii Providenţei”, meditînd Reprezentare Frontală 4/
atenţiei gînduri filozofice din „Manualul ce se află dincolo de Frică şi Dorinţă. iconică
războinicului luminii”, de P. Coelho. Anexa Asalt de idei
1. Asocieri libere
Evocare O1 Verificarea cunoştinţelor acumulate anterior. Citesc versurile. Conversaţie Frontală 5/
Realizarea Punctarea unor trăsături, momente Actualizează informaţia sugerată de Problematizare
fundamentale ale textului în baza unui fragment.
ancorelor
fragment din „Epigonii”, de M. Eminescu. Cuvîntul
Anunţă elevilor: 1840 – Dacia literară – profesorului
articol-program – citat, de C. Negruzzi.
Notiţe de reper
Realizarea Anunţă tema şi obiectivele operaţionale. Notează tema. 1/
sensului
O2 Anunţă ideea: una dintre caracteristicile Elevii formulează definiţia conceptului Activitate
operei epice este prezenţa personajelor operaţional personaj literar. individuală Frontală 3/
literare. - principalul element al unei opere epice,
Paul Valery – personaj – om fără dramatice Conversaţie
măruntaie, om de hîrtie . - determină acţiunea euristică
- se plasează în centrul evenimen-telor
- axa ideatică a operei literare

2
O3 Propune elevilor să clasifice personajele Clasifică:
O4 după rolul şi locul pe care îl ocupă în nuvelă. Alexandru Lăpuşneanul - protagonist
Moţoc, dna Ruxanda – secundare
Spancioc, Stroici, Veveriţă, poporul, Activitate în Frontală 3/
Teofan – episodice. echipă Grup
Boierii fără nume, slugi, călugări –
figurante. Cercetare
Solicită elevilor să cerceteze fişa din 1/
Examinează fişa Caracterizarea persona-
portofoliu şi exemplele extrase.
O5 jului literar, revăd exemplele extrase

Distribuie fişe cu sarcini de lucru. Formulează răspunsuri.

Gr.1
Verifică înţelegerea sarcinii de către elevi. Modalitatea de caracterizare: Activitate în
directă echipă
- de către narator
- de către alte personaje Problematizare Evaluare
- autocaracterizare reciprocă 7/
Selectaţi exemple relevante şi fixaţi
O5 trăsăturile personajului desprinse din Învăţare prin
aceste fragmente. Prezentaţi elemente de descoperire
portret fizic al personajului. Prezentare 4/.

Gr.2
Caracterizare indirectă: Problematizare
Atrage atenţia elevilor în vederea selectării - prin fapte, acţiuni la care participă
exemplelor relevante. personajul, gînduri. Instruire Evaluare
Selectaţi exemple relevante şi fixaţi reciprocă reciprocă
trăsăturile personajului desprinse din
aceste fragmente. Prezentare 5/. Notiţe

3
Gr.3
Caracterizare indirectă:
Atenţionează elevii cu privire la cunoaşterea - mediul în care trăieşte, vestimentaţia,
sensului cuvintelor din text. numele personajului. Problematizare Evaluare
Selectaţi exemple relevante şi fixaţi reciprocă
trăsăturile personajului desprinse din
aceste fragmente. Prezentare 3/.

Aminteşte elevilor despre rolul dialogului în Gr.4


opera epică. Caracterizare indirectă:
- modul în care se exprimă personajul, Învăţare prin
gesturile, mimica, atitudini. descoperire
Selectaţi exemple relevante şi fixaţi
trăsăturile personajului desprinse din
aceste fragmente. Prezentare 4/.

Gr.5
Caracterizare indirectă:
Precizează tipurile de conflict şi structurarea - prin tipuri de conflicte ce determină Reprezentare
lor în nuvelă. acţiunea nuvelei şi participarea grafică Evaluare
personajelor la rezolvarea / nerezolvarea reciprocă
O6 acestora. Conflict: exterior, interior Argumentul
(psihologic). Prezentare 4/.

Ascultă, precizează, formulează concluzii, Notează. Discută. Argumentează. Notiţe de reper Tabel 20/
orientează discuţia.

4
Distribuie fragmente extrase din nuvelă, o Citesc fragmentul. Atestă figurile de stil, Lectura 5/
listă cu trăsăturile personajului (cuvinte comentează rolul acestora. expresivă Frontală
neologice) şi solicită punctarea acestora prin Lucrul cu
intermediul figurilor de stil. Anexa 2,3 dicţionarul 10/
Secvenţe
contradictorii
Reflecţie O7 Propune elevilor să noteze: Neconcordanţa dintre vorbe şi fapte îi Frontală 1/
marchează existenţa sa (a personajului) 3/
între: A DORI şi A PUTEA.
Clasifică acţiunile personajului pe două Tabel 1/
coloane. Fixează argumentele pe coloanele
„Porţii...”. Problematizare 3/
Tabel
Personajul Alexandru Lăpuşneanul este
O8 Solicită examinarea fişei. alcătuit din LUMINI şi UMBRE. 3/
Completează coloanele. Descoperire Evaluare
Stabilesc tipul literar reprezentat de individu-
personajul Alexandru Lăpuşneanul – ală
transfigurează imaginea OMULUI /
O9 DOMNITORULUI.....
Propune aprecieri critice. Solicită părerea Argumentează:
elevilor. Anexa 4 - „contraste tari” Luare de notiţe
- „un tiran cu plăcerea neroniană de a Evaluare 3/
construi spectacole...”. Argumentul orală
- „damnat, osîndit de providenţă să verse
O10 sînge...”.

Citeşte elevilor afirmaţia lui N. Iorga: „Sub Cuvîntul 3/


raport compoziţional, evenimentele narate profesorului
sunt dispuse în patru capitole simetrice, cu Citesc textul propus, analizează, Evaluare
tot atîtea motouri semnificative şi cu o repartizează rolurile şi joacă fragmentul. Joc de rol reciprocă
gradaţie dramatică. Nuvela este o mare
naraţiune dramatizată ...”.
Repartizează fragmente din drama 10/
„Bastarzii”, de Dumitru Matcovschi.

5
Tema Propune realizarea unei compuneri de Notează tema pentru acasă: 1/
pentru caracterizare a personajului De redactat o compunere de caracterizare
a personajului principal din nuvela istorică
acasă
„Alexandru Lăpuşneanul”, de C. Negruzzi.
(volum 2,5-3 pag.).

Face aprecieri : desfăşurarea lecţiei şi Aprecieri 2/


activitatea elevilor. orale
Notare

6
Anexa 1

Războinicul luminii contemplă cele două coloane ce se înalţă de o parte şi de alta a porţii
pe care încearcă să o deschidă.

Una se numeşte FRICA, cealaltă se numeşte DORINŢA. Războinicul priveşte coloana Fricii
şi acolo stă scris: Vei intra într-o lume necunoscută şi primejdioasă, unde tot ce-ai învăţat
pînă acum nu-ţi va servi la nimic.

Războinicul priveşte coloana Dorinţei şi acolo stă scris: Vei ieşi dintr-o lume cunoscută,
unde sunt păstrate lucrurile pe care ţi le-ai dorit mereu şi pentru care ai luptat atîta.

Războinicul zîmbeşte pentru că nimic nu-l sperie... Cu siguranţa celui care ştie ce vrea, el
deschide poarta.

7
Anexa 2

„ – Dacă voi nu mă vreţi, eu vă vreu, răspunse Lăpuşneanul, a căruia ochi scîntieră caun
fulger, şi dacă voi nu mă iubiţi, eu vă iubesc pre voi , şi voi merge ori cu voia, ori fără voia
voastră. Să mă-ntorc? Mai degrabă-şi va întoarce Dunărea cursul îndărăt.”

„ Dar tu, Moţoace? învechit în zile rele, deprins a te ciocoi la toţi domnii, ai vîndut pre
Despot, m-ai vîndut şi pre mine, vei vinde şi pre Tomşa; ... te voi cruţa, căci îmi eşti
trebuitor, ca să mă mai uşurezi de blăstemurile norodului. Sunt alţi trîntori, de care trebuie
curăţit stupul.”

„ – Proşti, dar mulţi, răspunse Lăpuşneanul cu sînge rece; să omor o mulţime de oameni
pentru un om, nu ar fi păcat?...
- Destul! strigă Lăpuşneanul, nu te mai boci ca o muiere! Fii român verde. ...Că eşti un
tîlhar şi un vînzător? Asta o ştie toată Moldova.”

„ – Proşti, dar mulţi, răspunse Lăpuşneanul cu sînge rece; să omor o mulţime de oameni
pentru un om, nu ar fi păcat?...
- Destul! strigă Lăpuşneanul, nu te mai boci ca o muiere! Fii român verde. ...Că eşti un
tîlhar şi un vînzător? Asta o ştie toată Moldova.”

„ Patru ani trecuseră de la scena aceasta. ... Dar pentru ca să nu uite dorul lui cel tainic de a
vedea suferiri omeneşti, născoci feluri de schingiuiri.
Scotea ochii, tăia mîini, ciuntea şi seca pe care avea prepus; însă prepusurile lui erau
părelnice, căci nime nu mai cuteza a cîrti...”.

8
Anexa 3

Trăsături

Diabolic / diabolism

Torţionar

Cinic / cinism

Disimulant / maestru în arta disimulării

Sperjur

Machiavelic / machiavelism

Inteligent / inteligenţă

Stăpîn pe anticamera infernului

9
Anexa 4

„ Al. Lăpuşneanul e alcătuit din contraste tari: echitabil, necruţător, lucid...”


( Zoe Dumitrescu – Buşulenga)

„ Al. Lăpuşneanul este considerat un tiran cu plăcerea neroniană de a construi spectacole...”.


( Gabriel Dimisianu)

„... damnat, osîndit de providenţă să verse sînge, un monstru moral...”.


( G. Călinescu)

10

S-ar putea să vă placă și