Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 02.10.2019

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița nr. 205

PROFESOR: Mitruta Mihaela Gabriela

GRUPA: Mica 2

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Despre mine”

TEMA ACTIVITATII: „Chipul meu” – invatare cantec

DOMENIUL EXPERENTIAL: DEC – Domeniul estetic și creativ

CATEGORIA ACTIVITĂȚII: Educație muzicală

TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixtă – consolidare de priceperi și deprinderi, însușire de noi cunoștințe

DURATA: 10-15 min

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea deprinderii de a intona corect și expresiv cântecul, respectând poziția corporală corectă, tonul, dicția și
respirația, în emiterea sunetelor predate; dezvoltarea sensibilității estetice a copiilor, a capacităților de receptare și de exprimare muzicală, prin
audiții și activități practice de cântare vocală; dezvoltarea atenției auditive și exersarea acesteia;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:

 C3. - Activare și manifestare a potențialului creativ

COMPORTAMENTE VIZATE:

 3.3. Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans etc.
OBIECTIVE OPERATIONALE:

Pe parcursul și la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:

O2: să execute exerciții de încălzire a vocii conform indicațiilor date de către cadrul didactic;

O3: să rețină conținutul de idei al cântecului;

O4: să retina titlul cantecului.

STRATEGII DIDACTICE:

Mijloace si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstrația;

Forma de organizare: frontal

Material didactic: Scrisoare, diplome.

BIBLIOGRAFIE: - Programa activității instructiv-educative în grădinița de copii, ediția a doua revizuită și adăugită , București, 2005;

-Curriculum pentru educația timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, București, 2008.


ETAPELE ACTIVITĂȚII DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
MIJLOACE ȘI MIJLOACE FORMA DE
PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
1.Momentul Se vor asigura condițiile necesare unei bune
organizatoric desfășurări a activității: aerisirea clasei,
aranjarea scaunelor în formă de semicerc,
intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă și
așezarea acestora în spațiul destinat activității.

2. Captarea atenției Le voi spune copiilor că în timp ce plecam spre Conversația Frontal
grădiniță m-am întâlnit cu poștașul și mi-a dat o
scrisoare specială. Scrisoare

3. Anunțarea temei Le prezint copiilor titlul noului cântec, „Chipul Conversația Frontal Observarea
și a obiectivelor meu”. interesului
copiilor pentru
Le prezint copiilor obiectivele pe înțelesul
activitatea
acestora:
propusă.
”Înainte de a cânta, trebuie neapărat să ne
încălzim vocea, astfel nu o să obosim cântând și Explicația
cântecul o sa se audă frumos.”

”Este nevoie să fim atenți la versurile/ textul


cântecului altfel nu o sa înțelegem despre ce
cântăm .”

”Pentru a nu obosi în timpul cântatului, dar și


pentru sănătatea noastră, trebuie să stăm cu
spatele drept și cu mâinile liniștite pe lângă
corp.”
4. Dirijarea activității Pentru a putea cânta frumos vom face câteva Exercițiul Frontal Observarea
exerciții de respirație și intonație pentru a ne comportamentu
încălzi vocea. lui copiilor.
Poziția corporală
”Spatele este drept, atinge spătarul scaunului și
mânuțele se odihnesc pe lângă corp sau pe Demonstrația
genunchi”
Exerciţii de respiraţie
”Mirosim flori”, “Suflăm în balon”. Frontal
Exerciţii de intonaţie
Ma, me, mi, mo, mu( pe diferite tonalități)
Aaa, Eeee, Iiii, Ooo, Uuu Evaluarea
Cântarea model se va realiza prin audiție. Le voi interesului
pune copiilor cântecelul pentru a-l asculta. manifestat față
Pentru a-i familiariza pe copii cu respectivul de activitate și a
conținut o să le explic noile cuvinte și expresii. gradului de
În redarea cântecului mă voi folosi de anumite participare.
mișcări sugestive textului.
”V-a plăcut cântecul? Haide să-l învățăm
împreună!”
Se trece la învățarea cântecului pe strofe Frontal
(prima strofă, refrenul, fixarea primei strofe și a
refrenului, a doua strofă, fixarea acestora Exercițiul
împreună, a treia strofă și apoi se fixează tot
cântecul).

5. Asigurarea După ce s-a învățat cântecul se face Exercițiul Frontal


retenţiei şi a interpretarea acestuia de către copii individual, Idividual
transferului pe grupe, tare-incet.
6. Evaluarea Se fac aprecieri asupra comportamentului Conversația Diploma Frontal Apreciarea
copiilor. Drept recompensă fiecare copil va verbală.
primi câte o diplomă pe care o va colora.

S-ar putea să vă placă și

  • DLC Tara Mea - Memorizare
    DLC Tara Mea - Memorizare
    Document3 pagini
    DLC Tara Mea - Memorizare
    MihaelaMitruta
    100% (1)
  • Proiect Matematica
    Proiect Matematica
    Document12 pagini
    Proiect Matematica
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • Fluturase Salarii
    Fluturase Salarii
    Document1.000 pagini
    Fluturase Salarii
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • Ala2 1
    Ala2 1
    Document3 pagini
    Ala2 1
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • Fluturase Salarii
    Fluturase Salarii
    Document1.000 pagini
    Fluturase Salarii
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • Activitatea Didactico
    Activitatea Didactico
    Document1 pagină
    Activitatea Didactico
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • Sorina
    Sorina
    Document1 pagină
    Sorina
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • Jurnalul Grupei 2018
    Jurnalul Grupei 2018
    Document12 pagini
    Jurnalul Grupei 2018
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • Proiect Mate Varianta 2
    Proiect Mate Varianta 2
    Document10 pagini
    Proiect Mate Varianta 2
    VladIndrecan
    Încă nu există evaluări
  • Teoria Jocului
    Teoria Jocului
    Document13 pagini
    Teoria Jocului
    MihaelaMitruta
    100% (1)
  • 5 Referat Comisie Metodica
    5 Referat Comisie Metodica
    Document5 pagini
    5 Referat Comisie Metodica
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • Z Cercetare
    Z Cercetare
    Document9 pagini
    Z Cercetare
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • CERCETARE
    CERCETARE
    Document30 pagini
    CERCETARE
    MihaelaMitruta
    100% (2)
  • Metode
    Metode
    Document4 pagini
    Metode
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • Sorina
    Sorina
    Document1 pagină
    Sorina
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • Sorina
    Sorina
    Document1 pagină
    Sorina
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • Geografie
    Geografie
    Document3 pagini
    Geografie
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • Metode
    Metode
    Document3 pagini
    Metode
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • Urs Vulpe
    Urs Vulpe
    Document2 pagini
    Urs Vulpe
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • Poveste
    Poveste
    Document8 pagini
    Poveste
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • 1 Proiect Insp
    1 Proiect Insp
    Document11 pagini
    1 Proiect Insp
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • Metode
    Metode
    Document3 pagini
    Metode
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • A - Licenta
    A - Licenta
    Document15 pagini
    A - Licenta
    MihaelaMitruta
    100% (1)
  • În Livadă S Au Plantat 7 Randuri Cu Câţi Pomi Sunt În Livadă?
    În Livadă S Au Plantat 7 Randuri Cu Câţi Pomi Sunt În Livadă?
    Document2 pagini
    În Livadă S Au Plantat 7 Randuri Cu Câţi Pomi Sunt În Livadă?
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • Creativitate Lucrare Grad Cernaianu 1
    Creativitate Lucrare Grad Cernaianu 1
    Document108 pagini
    Creativitate Lucrare Grad Cernaianu 1
    Silvia Iosif
    Încă nu există evaluări
  • Proiect Mem-Ramona
    Proiect Mem-Ramona
    Document8 pagini
    Proiect Mem-Ramona
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • Poveste
    Poveste
    Document8 pagini
    Poveste
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • Avap - Anotimpurile
    Avap - Anotimpurile
    Document5 pagini
    Avap - Anotimpurile
    MihaelaMitruta
    Încă nu există evaluări
  • 244 Proiect Didactic
    244 Proiect Didactic
    Document19 pagini
    244 Proiect Didactic
    Ina Goța
    Încă nu există evaluări