Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Clasa pregătitoare
Obiectul: Dezvoltare personală
Subiectul lecţiei: Planeta emoțiilor
Tipul lecţiei: predare-învățare
Discipline implicate: DP, MEM, CLR, MM
Scopul lecţiei: Dezvoltarea încrederii elevilor în propriile capacităţi de învăţare
Competenţe generale:
1. Manifestarea interesului pentru autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de sine şi faţă
de ceilalţi
2. Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţii cunoscuţi
3. Utilizarea abilităţilor şi a atitudinilor specifice învăţării în context şcolar
Competenţe specifice:
DP: 1.1. Stabilirea unor asemănări şi deosebiri între sine şi ceilalţi, după criterii simple
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite
2.2 Utilizarea unor elemente de ascultare activă;
2.3 Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar
MEM:
2.1.Orientarea şi mişcarea în spaţiu în raport cu repere/direcţii precizate, folosind sintagme
de tipul: în, pe, deasupra, dedesubt, lângă, în faţa, în spatele, sus, jos, stânga, dreapta,
orizontal, vertical, oblic
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat, în
scopul identificării unor regularităţi din mediul apropiat
MM: 3.1 Manifestarea adecvată pe muzică, sugerată de anumite elemente de limbaj muzical
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text
CLR: 1.2 Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat;
2.4 Exprimarea expresivă a ideilor în contexte familiare manifestând interes şi încredere în
sine
Obiectivele operaţionale:

O1 - să identifice tipul de emoţie transmis de diverse chipuri;


O2 - să asocieze diferite stări emoţionale cu situaţii din viaţa personală;
O3 - să identifice propriile emoţii în diverse situaţii;
O4 - să identifice modalităţi prin care îşi pot dezvolta încrederea în propriile capacităţi de
învăţare

Resurse:

I. Procedurale: explicaţia, exerciţiul, conversaţia, problematizarea, munca independentă;


II. Materiale: laptop, videoproiector, CD cu cântece şi filmulețul „Ce este emoția ?” de pe
youtube,medalioane cu feţe care exprimă diferite trăiri emoţionale (bucurie, furie, tristeţe, teamă), baloane,
mingea gonflabilă pentru ,,Planeta emoţiilor”, colaj de melodii
III Temporale: 30 minute activitatea principală şi 15 minute activităţi în completare
Forme de organizare: frontal, individual, în echipă
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri
verbale, analiza produselor activităţii
Bibliografie:
1. Ministerul Educatiei Naţionale – Programa școlară pentru Clasa pregătitoare, clasa I
şi clasa a II-a ”, Bucureşti, 2013.
2. Curs formare ”Abilitatea curriculară a cadrelor didactice din învăţământul primar
pentru clasele pregătitoare”
3. www.didactic.ro
4. www.youtube
Desfășurarea lecţiei
1. Moment organizatoric: Asigurarea condiţiilor prielnice desfăşurării lecţiei
2. Verificarea cunoştinţelor
- Se discută despre filmul vizionat ultima dată. (Despre planete)
- Elevii își vor aminti despre planete: câte sunt, care este prima planetă de la Soare, a câtea
planetă de la Soare este Pământul.
- Am aflat că fiecare locuitor al planetei Pământ trăieşte zi de zi mai multe tipuri de emoţii
şi că aceste emoţii ne ajută să fim mai curajoşi, mai descurcăreţi, să prevenim anumite
probleme.
3. Captarea atenţiei:
- Copiii vor viziona un nou filmuleț: „Ce este emoția ?” ( de pe youtube).
- https://www.youtube.com/watch?v=lI66TeL_04c
- Pe mesele copiilor se vor afla medalioane cu feţe ce exprimă diverse stări emoţionale:
bucurie, tristeţe, mirare, furie (fiecărui medalion îi corespunde un număr de al 1 la 4). Le
voi cere copiilor să aşeze medalioanele în ordinea crescătoare a numerelor, apoi să
recunoască emoţia exprimată de fiecare faţă
4. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor lecţiei:
- Anunţ copiii că, la ora de dezvoltare personală, vom încerca să descoperim o nouă
planetă, o planetă pe care ,,vor locui” emoţiile pe care le trăiesc ei zi de zi. Anunţ
obiectivele într-un mod accesibil elevilor.
5. Dirijarea învăţării:
- Se discută despre sunt emoţiile pe care le putem trăi zi de zi, folosindu-se de jetoanele de
pe masă.
- Fiecare copil va primi un balon pe care va fi desenat un chip ce exprimă diverse emoţii:
bucurie, tristeţe, mirare, furie. Le voi cere copiilor să recunoască emoţia exprimată de
faţa de pe balonul primit şi să se gândească la o situaţie din viaţa personală în care au trăit
o astfel de emoţie, împărtăşindu-le colegilor. În timp ce vor împărtăşi colegilor situaţiile
cerute, vor fixa balonul pe o sferă (o minge gonflabilă) ce va reprezenta noua planetă.
- Vom obţine astfel o nouă ,,planetă”, pe care o vom numi ,,Planeta emoţiilor”. Se va
interpreta cântecul ,,Dacă vesel se trăieşte”.
6. Obţinerea performanţei: -
Joc: ,,Ce simţi atunci când …”
- Voi enumera câteva situaţii cu care copiii se pot confrunta în viaţa reală şi le voi cere să
ridice jetonul potrivit emoţiei pe care ar trăi-o într-o astfel de situaţie:
Ce simţi atunci când …
- primești un cadou?
- cazi și te lovești?
- mergi în vizită la bunici?
- te necăjește un coleg?
- oferi mamei o floare?
- ești câștigătorul unui joc?
- jucăria preferată s-a stricat?
7. Asigurarea feed-back-ului: Joc de mişcare „Scapă de balon!” Elevii vor primi câte un
balon pe care vor nota fiecare defectul său. După ce îl vor umfla, îl vor sparge strigând
„Vreau să scap de acest defect!”
8. Evaluarea: Se fac aprecieri generale şi individuale asupra participării elevilor la lecţie.
Fiecare elev va primi, drept recompensă, o faţă zâmbitoare.

S-ar putea să vă placă și