Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: CENTRUL ŞCOLAR DE EDUCAŢIE INCLUZIVĂ “ORIZONT”


ORADEA
Profesor: HaiasFlorica
Propunator: Mihes Carmen
Clasa pregatitoare

DATA:22.10.2015

TEMA: Fructele și cântecele Toamnei

MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunoştinţe şi deprinder

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI

DEC:1)„A venit pe dealuri toamna!”cântec repetare2) „Vine toamna”-joc muzical predari

SCOP: Consolidarea şi aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite în legătură cu


fructele toamnei

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 Să audieze cu atenție cântecul si să rețină melodia și versurile;să acompanieze


cântecul cu mișcări;

O2 Să recunoască fructele, legumele, să știe din ce categorie fac parte;

O3 Să formeze grupe de legume;

O4 Să traseze liniuța oblică;

O5Să mototolească hârtia creponată, să o lipească;


STRATEGII DIDACTICE

 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, exerciţiul, explicația, intonarea


demonstraţia,munca independentă.

 MATERIAL DIDACTIC:
fructe de toamnă, frunze,fișe,creioane grafice hârtie glasată și creponată, lipici.

Desfăşurarea activităţii
EVENIMENTUL STRATEGII
CONŢINUT EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE
REACTUALIZAREA Copiii vor fi introduşi în sala de Întâlnirea de Evidenţierea de
CUNOŞTINŢELOR grupă, unde vor participa la dimineaţă către copii a
ANTERIOR întâlnirea de dimineaţă după aspectelor
DOBÂNDITE următorul plan: specifice
-salutul anotimpului toamna
-prezenţa
-stabilireacoordonatelor
temporale:anotimpul, luna, ziua Conversaţia
săptămânii
-completarea calendarului naturii
-aspecte caracteristice toamnei:
Fructe
Legume
Flori

CAPTAREA ŞI Educatoarea discută cu copiii în Explicaţia


ORIENTAREA legătură cu motivul pentru care a
ATENŢIEI aranjat geamul, sala și anume surpriza Evaluarea
sosirea Zânei Toamna. Conversaţia răspunsurilor
Educatoarea aratăîncă o dată
copiilor un coşul plin cu fructe în
care se află ,din nou,- Zâna a pus-,
o scrisoare .Le spune că asa
comunică Zâna Toamna cu noi, prin Scrisoarea de la
scrisori. zânâ
-Haideți să vedem ce ne scrie
scrie de data aceasta Zâna!
-Dragi copii m-am bucurat foarte
mult ieri alături de voi, dar,nu
sunt încă convinsă că fiecare din
voi mă cunoaște toate aspectele
mele. Pentru a mă convinge și a
putea pleca din nou la castelul din
înaltul cerului unde abia asteaptă
si sora mea Iarna să-i fie dat
drumul pe Pământ,am și azi o
surpriză pentru voi: niște probe
prin care îmi veți arăta care sunt
fructele mele, mă veți bucura cu
strugurii mei și îmi veți arăta cum
e ploaia, fenomenul specific
anotimpului meu și vă voi învăța un Atenția
joc muzical nou! Toate de le veți
realiza, veți primi din fructele
mele!
TRANZIȚIE „Suflă frunzele”
Fructe Respectarea
Frunze regulilor jocului

Pentru început îi vor cânta un


cântec Toamnei, „A venit pe
dealuri toamna”, apoi li se va
comunica copiilor dorința
ANUNŢAREA TEMEI Toamnei: învățarea unui joc „Vine Atenția Atenția
ŞI A OBIECTIVELOR Toamna”! Rep. Cântecului .modul de redare al
cântecului

DESFĂȘURAREA Educatoarea le va spune copiilor Copiii ascultă și


ACTIVITĂȚII că Zâna este încântată de acest apoi repetă
cântecel și va continua citirea deumirea
.
scrisorii . Jocului
-Zâna Toamna ne propune să
facem de data aceasta un joc
muzical: „Vine Toamna”! Pentru
aceasta li se va cere copiilor să
acompanieze cântecul cu mișcările
realizate de educatoare. Atenția
Intonarea-model
Realizarea jocului-de probă Învățarea
Învățarea cântecului și a cântecului
mișcărilor Exercițiul
Acompanierea cântecului cu Perseverența în Repetarea
mișcările impuse de text acțiune mișcărilor
Copiii vor cânta
Tranziția Copiii vor ieși din sală și vor intra apoi joc entuziasmul
realizând jocul „Trenulețul Toamnei”
OBŢINEREA Copiii își vor alege centrul la care Demonstrația Atenția
PERFORMANŢEI vor să lucreze Voi prezenta Explicația
ALA sectoarelede
activitate,materialele, sarcinile pe
care fiecare copil le are de
realizat în cadrul sectorului ales.
Demonstrația.
STIINŢĂ
Copiii care vor alege sectorul Exerciţiul Realizarea corectă a
știință vor primi fișe cu fructele Încercuirea sarcinii
de toamnă . fructelor întregi
și a jumătăților,
trasarea
jumătăților care
lipsesc
BIBLIOTECĂ Creioane grafice trasarea corectă
Copiii vor trasa liniuța oblică. aliniei oblice
ARTĂ Lipici-lipire Modul de lucru
Copiii vor realiza folosind Hârtie
materialele puse la dispoziţie, un creponată-
colaj rerpezentând struguri. mototolire
Frunze naturale
ASIGURAREA Se va face turul galeriei, iar copiii vor Turul galeriei Comentariile copiilor
RETENŢIEI ŞI A fi puși în situația de a spune cum ar fi Conversația
TRANSFERULUI realizat sarcinile în cazul în care Zâna Explicația
Toamna le dădea alte sarcini.
ÎNCHEIEREA -se va realiza prin jocul Fructe de Respectarea regulilor
ACTIVITĂŢII „Strângem cât mai multe fructe”. toamnă jocului
Se vor face aprecieri verbale Cutii Aprecieri verbale
asupra modului în care s-a
desfăşurat actatea . Educatoarea Recompense
le va mulțumi pentru realizarea
sarcinilor și le va dărui fructe
drept recompense.

S-ar putea să vă placă și