Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 5 martie 2010


EDUCATOARE: Sturzu Constanta
GRUPA : Pregatitoare
TEMA ACTIVITĂŢII: „Culorile primaverii”
DOMENIUL EXPERIENTIAL: Domeniul estetic si creativ – educatie artistico-plastica
TIPUL ACTIVITĂŢII : Consolidare de priceperi şi deprinderi.
FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII : Activitate pe microgrupuri
DURATA ACTIVITĂŢII: 35 minute
SCOPUL ACTIVITĂŢII :
- consolidarea priceperilor şi deprinderilor de a picta şi de a mânui ustensilele necesare;
- realizarea unor corespondenţe între forma obiectelor din natură şi redarea lor prin pictură;
- dezvoltarea gustului estetic, a dragostei pentru frumos.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
 Să recunoască elemente ale limbajului plastic şi să diferenţieze forme şi culori în mediul înconjurător;
 Să obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice picturii.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să enumere culorile florilor de primavara (alb, galben, roşu, violet etc );
 să denumească materialele şi instrumentele de lucru pentru pictură ( carton, pensulă, acuarelă) si să le utilizeze corect;
 sa execute miscari pentru incalzirea mainilor
 să redea expresiv prin tehnici diferite de lucru (pictura cu pensula, stropirea cu periuta, si pictura cu pamatuful) contururile in forma de flori;
 să aprecieze calitatea lucrării proprii şi a colegilor, după anumite criterii: folosirea culorilor, acurateţea picturii;
 să picteze lalelele, narcisele si florile de cais motivaţi de dorinţa de a reda puteri depline Zanei Primavara.
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca independentă.
MATERIALE DIDACTICE: Forme decupate din cofrag imitand florile primaverii, flori din plastilina „I clay” confectionate anterior si uscate, pixuri
cu sclipici si carioca neagra” pensule, acuarele, pamatufuri de vata, periute de dinti, vase cu apă, şerveţele.

1
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 „Curriculum pentru invatamantul prescolar”, 2008;
 „Educatie plastica – ghid metodic pentru invatamantul prescolar”, Maria Bojneag, Editura Tehno-Art, 2007”;
 „Proiecte tematice orientative”, Aurelia Ana, Smarandache M.Cioflica, Editura Tehno-Art, Petroşani, 2003

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

EVENIMENTUL ACTIVITATEA STRATEGII


CONTINUTUL STIINTIFIC EVALUARE
DIDACTIC COPIILOR DIDACTICE
Asigur condiţiile necesare desfăşurării Copiii se pregătesc
activităţii de educaţie plastică prin aerisirea pentru activitate.
sălii de grupă, plasarea meselor, a scaunelor
şi a copiilor în poziţia în care să le vină
lumina din faţă sau din partea stângă; Copiii intră în sala de
pregătirea materialelor pe măsuţe grupă, rămân surprinşi
(instrumente şi materiale de lucru); de copacel si de
gradina in care sunt Surpriza
MOMENT
asezate cateva
ORGANIZATORIC
decoratiuni de
primavara.. (iepuras,
gaze, fluturi, etc)
- Copii, voi vedeti aceasta mica gradina atat Conversaţia
de verde si frumoasa, cu iepurasi, insecte, - Copacul nu are
erc, dra ce-i lipseste? flori...
- M-am gândit că Zana Primavara ar prinde - Gradina nu are flori !
puteri depline daca noi am transforma
aceasta mica gradina intr-una plina de - Da!
CAPTAREA culoare. Sunteti de acord sa o transformam?
ATENŢIEI Copiii ascultă cu
interes şi curiozitate.
- Copii, pentru că sunteti de acord, vom Copiii ascultă şi Conversaţia

2
desfasura astazi o activitate de pictura care răspund .
se numeste: „Culorile primaverii”. M-am
gandit sa pictati lalele (microgrupul I),
ANUNŢAREA
narcise (microgrupul II) si flori de piersic -Da!
TEMEI
(microgrupul III) fiind primul copac care
infloreste. Ce ziceţi, sunteţi de acord ?
Sunt convinsă că la sfarsitul activităţii voi o Copiii ascultă cele
să ştiţi mai multe despre flori, despre spuse de mine. Explicaţia
ANUNŢAREA culorile primaverii şi cum se pictează ele.
OBIECTIVELOR Daca veti lucra frumos vom aranja
impreuna o gradina frumoasa pentru a-i
face Zanei o surpriza la finalul activitatii.
DESFASURAREA Copiii vor urmari modelul de pe masute si
ACTIVITATII vor descoperi asemanarea cu florile Copiii vor asculta si Explicaţia
a) Analiza primaverii (laleaua, narcisa si florile vor privi modelele
lucrării-model: pomisorului) demonstrative
Orală
b) Explicarea şi Le voi arata cum se lucreaza fiecare model: Conversaţia
demonstrarea lalelele vor fi pictate cu pensula, narcisa cu
modului de lucru: pamatuful de vata iar florile piersicului cu Demonstraţia
ajutorul periutelor de dinti (stropirea).

Se familiarizeaza cu metodele de lucru si se


c) Exerciţii pentru executa miscari de incalzire a mainilor. Copiii vor executa Exerciţiul
încălzirea muşchilor încălzirea degetelor practică
mici ai mâinii: Munca
În timpul lucrului copiii vor asculta o Copiii vor începe să independentă
melodie relaxantă. picteze florile
d) Executarea temei La semnalul educatoarei copiii încep lucrul. Stimularea prin
de către copii: Se insistă asupra poziţiei corecte a corpului. muzică
Se dau indicaţii individuale unde este cazul.
Se orientează atenţia copiilor asupra
aspectului estetic al lucrării şi a curăţeniei
la masa de lucru.
- După ce picteaza toate florile pregatite,
vom „planta” apoi vom putea admira Copiii se bucură. Exerciţiul
3
impreuna cu Zana frumoasa gradina practică
insorita, colorata si plina de zumzetul
EVALUAREA
albinutelor. Copiii vor face
PERFORMANŢEI
aprecieri.. Conversaţia orală
În încheiere vor primi dulciuri de la Zana
ÎNCHEIEREA Primavara care le admira gradina si ii
ACTIVITĂŢII apreciaza pentru munca depusa si pentru
ajutorul dat.

S-ar putea să vă placă și