Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lectie

Data :
Clasa : a-V-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Profesor : RAMONA MANCU
Obiectul: Biologie-Botanica
Unitatea de învaţare: Clasificarea plantelor
Subiectul:Bacteriile
Tipul lectiei: predare de noi cunostinte

Competenţe specifice:
 Să identifice plante şi grupe de plante;
 Să stabilească relaţii între factorii de mediu şi diversitatea plantelor;
 Să utilizeze metode şi mijloace adecvate explorării/investigării lumii vegetale;

Obiective operationale:
 Sa enumere principalele tipuri de bacterii;
 Sa prezinte alcatuirea unei bacterii;
 Sa defineasca termenul de procariote;
 Sa defineasca modul de nutritie al bacteriilor;
 Sa prezinte etapele inmultirii bacteriilor.

Demersul didactic:

a. Resurse procedurale: conversaţia euristică, observatia, invatarea prin descoperire, mozaicul;


b. Resurse materiale: manual, preparat microscopic proaspat ( bors, lame si lamele, microscop), atlasul botanic, tavite, coli albe, marker,
carioci, fise de activitate.
c. Forma de activitate: frontal , pe grupe

Metode de evaluare: formativa, prin fisa de evalure


Locul desfasurarii: sala de clasa
Bibliografie:
1.Floarea Dobran - Biologie. Manual pentru clasa a V a, Editura Teora , Bucuresti 2004;
2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baa a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura
Arves, 2007;
3.Viorel Lazar . –Metode utilizate in predarea biologiei, Editura Arvens, 2009

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR


LECTIEI
Organizarea -Pregătesc materialul didactic. Îşi pregătesc cărţile şi caietele.
clasei -Notez în catalog elevii absenţi şi verific dacă sunt condiţii optime
pentru desfăşurarea lecţiei.
Verificarea Prin chestionare orala; elevii trebuie sa raspunda la in trebarile Raspund la intrebarile profesorului:
cunostintelor profesorului: - Organele care au rol in inmultirea plantei
anterioare - Care sunt organele care au rol in inmultirea plantei ? sunt: floarea-fruct-samanta.
- Floarea indeplineste functia de polenizare si
- Care sunt functiile florii? fecundatie.
- In urma fecundatiei petalele si sepalele se
- Ce modificari sufera floarea dupa fecundatie? usuca si cad, staminele se reduc si ele,
stigmatul si stilul se usuca, ovarul se
transforma in fruct si ovulul in samanta.

Captarea -Prezentarea materialului stimul : roaga elevii sa observe preparatele -Observa preparatul si apreciaza ca in lectia de astazi vom
atentiei . microscopice si incurajeaza elevii sa-si exprime parerea despre ce studia bacteriile.
vor studia in aceasta lectie.
Anuntarea -Anunţ şi scriu pe tablă tema lecţiei şi prezint obiectivele pe care -Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc obiectivele.
temei si a elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei.
obiectivelor.
Dirijarea - Profesorul explica etepele de lucru corespunzatoare metodei alese: - asculta cu atentie explicatiile profesorului.
invatarii. mozaicul;
1. Prezentarea problemei: -se grupeaza in functie de indicatiile primite si citesc tema
-profesorul imparte tema care va fi abordata in 4 subteme pe care le primita, in functie de numarul ales
comunica elevilor
- imparte clasa in grupe de cate 4 elevi, fiecare elev primind un
numar de la 1-4
- distribuie elevilor fisele de lucru ce contin intrebari formulate de - fiecare elev studiaza si investigheaza independent sarcina
profesor, cu scopul orientarii studiului individual primita, astfel incat sa devina expert in problema data
2. Faza independenta: Nr.1 – Alcatuirea bacteriilor
Nr.2 – Clasificarea bacteriilor
- observa activitatea elevilor si intervine daca este solicitat sau este Nr.3 – Hranirea bacteriilor
nevoie Nr.4 – Modul de inmultire al bacteriilor.

3. Constituirea grupurilor de experti: - se grupeaza in grupurile de experti pentru a dezbate


- reuneste expertii cu acelasi numar, constituind grupe de experti, problema impreuna; elevii prezinta un raport individual
pentru a dezbate problema impreuna asupra a ceea ce au studiat, clarificand noile cunostinte, astfel
incat sa poata se le prezinte cat mai bine colegilor din grupa
lor;
4.Reintoarcerea in echipa:
- dupa clarificare cunostintelor, solicita revenirea la grupa lor - expertii transmit cunostintele acumulate, retinand la randul
initiala, in vederea realizarii raportului de echipa lor, cunostintele pe care le transmit colegii lor, experti in alte
5. Faza demonstratiei: subteme
- profesorul solicita elevilor sa prezinte noile cunostinte sub forma
unui poster realizat pe coala A2

Obtinerea - Fiecare grupa trebuie sa identifice partile componente ale - Realizeaza un desen ce reprezinta structura bacteriei, pe
performantei bacteriilor, tipurile de bacterii, hranirea si inmultirea lor. care il noteaza corespunzator.
elevilor. - Reprezinta prin desene tipurile de bacterii si inmultirea lor.
Evaluarea Formativa, prin fisa de evaluare Completeaza fisa de evaluare – comparand alcatuirea si
performantei. modul de hranire al bacteriilor cu celula vegetala invatata la
inceputul semestrului I.
Tema Realizarea unui eseu cu tema “Importanta bacteriilor” Noteaza tema in caiete.
Fisa de activitate

1. Alcatuirea bacteriilor

Sarcini de lucru:
- observa cu atentie preparatul microscopic
- realizeaza un desen din care sa reiasa alcatuirea bacteriei; notati desenul
Ce prezinta celula la exterior?
Ce lipseste celulei bacteriene?
Cum se numesc celulele care nu au nucleu „adevarat”

Fisa de activitate

2. Clasificarea bacteriilor

Sarcini de lucru:
- citeste cu atentie textul din manual
- reprenta prin desene principalele tipuri de bacteria, in functie de forma lor
Cum se numeste fiecare tip?

Fisa de activitate

3. Hranirea bacteriilor

Sarcini de lucru:
- citeste cu atentie textul din manual
- analizeaza modul in care bacteriile isi procura hrana
Ce rol are clorofila din structura celulei vegetale?
Ce se intampla la bacterii?
Cum se numesc plantele care nu-si pot prepara hrana singure?
De cate tipuri sunt?
Fisa de activitate

4. Inmultirea bacteriilor

Sarcini de lucru:
- citeste cu atentie textul din manual
- identifica modul in care se inmultesc bacteriilor
Reprezentati printr-un desen modul de inmultire

S-ar putea să vă placă și