Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE:Weber Elena
UNITATEA: Gradinita Nr 13 Tg Jiu
GRUPA: mijlocie
CATEGORIA ACTIVITATII: Activitate practica
MIJLOC DE REALIZARE: lipire
TEMA: “Felicitari pentru ziua mamei”
TIPUL ACTIVITATII: Consolidare
SCOPUL: -consolidarea deprinderilor de a indoi hartia,de a lipi, de a asambla corect tema
propusa;
-educarea sentimentelor de dragoste, grija si respect fata de mame.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) cognitive: sa realizeze tema propusa, sa intinda pasta de lipit pe toata
suprafata de lipit, in strat foarte subtire, sa lucreze curat si ordonat;
b) afective: sa inteleaga grija si dragostea pe care trebuie s-o manifeste fata de
mame;
c) psiho-motrice: sa realizeze tema propusa , manuind corect materialele de
lucru.
TEHNICI DE INSTRUIRE: explicatia, demonstratia, conversatia, exercitiul;
DURATA: 20 minute;
FORMA DE ORGANIZARE: frontal si individual;
MATERIAL DIDACTIC: planes, flori si cosulete decupate din hartie colorata, aracet,
lopatele, culori

BIBLIOGRAFIE: Programarea activitatilor instructive-educative in gardinita de copii


Editura V&Integral 2000 Bucuresti

Desfasurarea activitatii

Evenimentul Startegia Evaluare/ Instrumente si


  Continutul stiintific
didactic didactica indicatori

Se organizeaza
colectivul de copii,se
Momentul
1 pragateste sala de Observatia directa
oragnizatoric
grupa si materialul
didactic
Se intuieste materialul
didactic, se poarta un Observatia;
2 Captarea atentiei
scurt dialog cu copii conversatia
despre ziua mamei
 
Se reamintesc copiilor
Reactualizarea
3 alte teme realizate cu Orala
cunostintelor
acest gen de materiale
 
"Astazi vom realiza
Anuntarea temei si
4 felicitari pentru ziua
a obiectivelor
mamei"
   
Se explica si se
demonstreaza modul de
lucru Se indoaie hartia
in forma de dreptunghi
pe jumatate,
suprapunand laturile
inguste, pana se obtine
o coperta. Pe prima
6 Dirijarea invatarii parte se lipesc
cosuletele din hartie
colorata, iar in cosulete
se lipesc flori de diverse
culori (tot din hartie
colorata) si
frunzulite.Tulpinile vor fi
trasate cu creionul
verde.    
Copilul care a realizat
cea mai frumoasa
lucrare este desemnat
Analiza rezultatelor sa selecteze si sa Observatia, Orala (analiza
7
si aprecierea finala analizeze lucrarile cele explicatia rezultatelor)
mai reusite. Se
organizeaza o expozitie
cu aceste lucrari.
Se fac aprecieri
generale si individuale
Incheierea Expunerea
8 asupra modului cum au Aprecieri
activitatii lucrarilor
lucrat si s-au comportat
copiii.

S-ar putea să vă placă și