Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a II –a A
DATA: 19.04.2019
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială „Ioan Ciurea ” Fălticeni
ÎNVĂŢĂTOR: Gabor Ana
ARIA CURRICULARĂ: Arte și Tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilităţi practice
UNITATEA: „ Bun venit, primăvară!”

SUBIECTUL LECŢIEI: Oul de Paști


FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de priceperi şi deprinderi
DOMENII INTEGRATE:
Arte vizuale și abilități practice
Comunicare în limba română
Muzică şi mişcare

COMPETENŢE SPECIFICE :
 Arte vizuale şi abilităţi practice

1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context familiar;

1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate visual;

2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar;
2.3. Realizarea de aplicaţii/construcţii/folosind material uşor de prelucrat şi tehnici accesibile.

 Comunicare în limba română

1.1 Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme accesibile, rostit clar şi rar;

3.4. Articularea de enunţuri folosind accentul şi intonaţia corespunzătoare intenţiei de comunicare;

 Muzică şi mişcare:

2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm.

3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 O.1. - să identifice etapele realizării lucrǎrii pe baza planşei model prezentată de învǎţǎtoare;
 O.2. - să identifice materialele de lucru primite pe bănci;
 O.3. - să respecte etapele de lucru în confecţionarea produsului;
 O.4. - - să combine în mod creativ materialele pentru realizarea unui produs original;
 O.5. - - să aprecieze calitatea produsului final în funcţie de criteriile specificate.

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, turul galeriei

 Forme de organizare: frontal, individual,


Materiale didactice: carton, hartie colorata decupată, foarfece, , lipici, creioane colorate, carioci

RESURSE:

 Umane: 18 elevi
 Spațiale: sala de clasă
 Temporale: 45 minute
 Bibliografice: ***Curriculum pentru învăţământul primar,M.E.C.T.S,2013, Didactic.ro

Arte vizuale şi abilităţi pratice,Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă, Editura Art, Bucureşti 2013.

Adina Grigore, Cristina Ipate Toma..., Maria Mgdalena Nicolescu – „Ghidul cadrului didactic- Clasa a II-a”, Editura Ars Libri, 2014.

www.didactic.ro
SCENARIU DIDACTIC
Nr. Etapele lecţiei Ob. Conţinutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare
Metode şi Mijloace Forme de
crt. op.
procedee didactice organizare
1. Se pregătesc cele necesare desfăşurării orei de abilităţi Conversaţia Joc de Activitate Observarea
practice şi se creează o atmosferă destinsă, plăcută pentru relaxare frontală, sistematică
Moment activitatea ce se va desfăşura. individuală
organizatoric Se realizează un scurt joc de relaxare:

,,Mâinile pe bancă să le aşezăm


3 min Şi privind în sus să le ridicăm.
Bate toba:bum,bum,bum,
Spatele e drept acum.
Să ieşim din bancă
Fără să facem ,,poc!”.
Tot aşa, în linişte,
Să trecem la loc. ”

2.  Citesc două ghicitori:


 E fragil, e colorat/ poate fi şi-ncondeiat/ e
Captarea atenţiei simbolul Paştelui/ bucuria copiilor. (oul de Conversaţia Activitate Capacitatea
Paşte) frontală
7 min  Mititel, fricos, pufos(el aduce într-un elevilor de a
Laptop,
coş/ouşoare colorate/şi frumos încondeiate. raspunde
(Iepuraşul) videoproiect corect la
or
 Port o scurtă conversaţie cu elevii legată de venirea intrebări
primaverii:
- În ce anotimp ne aflăm?

- Care sunt semnele primaverii?

(întoarcerea păsărilor, înflorirea pomilor, încălzirea vremii)

- Ce sărbători de primăvară cunoaşteţi? (8 martie,Paştele) explicaţia

Brainstorming (frontal): „Cum sărbătorim Paştele?”(vopsim


ouă, mergem la biserică, petrecem sarbatorile pascale cu
familia sau rudele)

- Prezentint un material Power Point cu poezia„La Paşti”, de


George Topârceanu (Anexa 1)

3. Anunţarea temei  Elevilor li se explică faptul că, în această oră, vor conversaţia activitate
şi a obiectivelor confecţiona din hartie colorată un ou de Paști frontală
îmbinând tehnici invatate la ora de abilităţi practice,
1 min iar la final vor aprecia calitatea lucrărilor, în funcţie
de criteriile de realizare enunţate, dar şi prin
comparare cu produsul model realizat de catre
invatatoare cât şi cu cele ale celorlalţi colegi.
4. 4. Dirijarea explicaţia
învăţării Fiecare copil va avea pe masă materialele necesare.

 Prezentarea produsului model şi expunerea acestuia în


faţa clasei pentru a putea fi uşor vizualizat (d-na invatatoare
va realiza impreuna cu elevii lucrarea, pas cu pas si apoi o Capacitatea
afiseaza). () conversaţia lucrarea Frontal elevilor de a
 Se intuiesc fazele lucrării de către elevi, fiind aduse model urmări
completările necesare de către învăţătoare: explicarea și
O1 demonstrarea
modului de
Demonstrarea şi  Demonstrez elevilor tehnica de lucru: demonstraţi lucru
explicarea - se decupează elementele cu care vom realiza
modului de lucru a
compoziția
- se coloreaza ouăle mai mici folosind culorile
preferate
- se decorează oul cu elemente precum iarrba și
7 min. alte ouă mai mici
- se realizează suportul oului

O2  Explic elevilor faptul că tehnica de lucru se află în


strânsă legătură cu respectarea etapelor de lucru. Dacă
etapele sunt respectate pas cu pas, produsul final va fi
foarte reuşit.
Norme de  Se enumeră regulile ce trebuie respectate în realizarea
protecţia muncii lucrării: utilizarea corectă şi atentă a instrumentelor de
1 min. lucru, plăcuta îmbinare a materialelor şi culorilor, aspectul
estetic al produselor finale, încadrarea în timpul de lucru.
Distribuirea şi

intuirea Copiilor li se reamintesc următoarele:


materialului
didactic - vei lucra îngrijit, fără a împrăştia resturile de hârtie şi a
murdări mobilierul de pastă de lipit;
4 min.
- foloseşte şerveţelul pentru a îndepărta eventuala murdărie;
Exerciţii
pregătitoare
Se execută exerciții de încălzire a mușchilor mâinilor:
pentru încălzirea
-,, Umerii îi vom misca
muşchilor mici ai Spatele vom îndrepta
mâinii Sus, jos, sus, jos , hartie
Ca să desenăm frumos.
1 min. colorată.
Ne jucăm, ne jucăm instructajul
Coatele noi le mișcăm.
Ștergem tabla uite-așa,
Executarea Să putem iar desena. foarfece,
Mâna lebădă o fac,
lucrărilor
Care dă mereu din cap.
15 min. Lebedele în jur privesc:
Mâinile eu le rotesc.
Palmele nu stau deloc,
Ci se pregătesc de joc.

Degetele-mi sunt petale, lipici


Se deschid ca la o floare.
Bate vântul ne-ncetat,
Degetele le-am mișcat.
Spre stânga sau dreapta mea,
Le mișcăm noi uite-așa!
Ploaia cade ne-ncetat,
Vârful degetelor bat
Iar apoi le răsfirăm
Și la un pian cântăm.”
O3  Pot veni cu idei personale în realizarea produsului,
fără a se îndepărta însă de tema propusă.

Cer elevilor să denumească materialele şi instrumentele individual


lucrarea
aflate pe bănci.
practică
Spor la lucru !

Pe parcursul realizarii lucrarilor elevii vor audia cantece de Capacitatea


primavară. elevilor de a
realiza
O4 Supraveghez activitatea copiilor si lucrez impreuna cu lucrarea
ei. propusă

Reamintesc modul şi etapele de lucru.


Ajut pe cei care întâmpină greutăţi în realizarea lucrării.
Dau indicaţii individuale.
Corectez eventualele greşeli

5. O5

 Elevii apreciază aspectul felicitărilor confecţionate de frontal Capacitatea


colegi, ghidându-se după criteriile de realizare mentionate
5. Analiza în clasă. Fiecare grupa de elevi va trece pe la celelalte grupe Turul lucrările elevilor de a
lucrărilor si vor scrie un X pe o foaie de hartie pe care o au la grupa. galeriei realizate analiza
Grupa care acumuleaza cele mai multe insemne cu X, accea
3 min. va fi declarata castigatoare. conversaţia lucrarile
 Se autoapreciază şi caută utilitatea propriului produs. proprii și ale
 Se realizează o expoziţie cu lucrările elevilor
colegilor

6. 6. Încheierea  Aprecieri generale şi individuale conversatia frontal


activităţii Strângerea materialelor şi curăţarea locului de lucru .
3 min.
Anexa 1
Poezia
„La pasti” de George Toparceanu:

Astăzi în sufragerie
Dormitau pe-o farfurie,
Necăjite şi mînjite,
Zece ouă înroşite.

Un ou alb, abia ouat,


Cu mirare le-a-ntrebat:
- Ce vă este, frăţioare
Ce vă doare?
Nu vă ninge, nu vă plouă,
Staţi gătite-n haină nouă,
Parcă, Dumnezeu mă ierte,
N-aţi ouă…
- Suntem fierte!
Zice-un ou rotund şi fraise
Lîngă pasca cu orez.
Şi schimbîndu-şi brusc alura,
Toate-au început cu gura:
- Pîn’’la urmă tot nu scap!
- Ne găteşte de paradă.
- Ne ciocneşte cap în cap
Şi ne zvîrle coaja-n stradă…
- Ce ruşine !
- Ce dezastru !
- Preferam să fiu omletă !
- Eu, de m-ar fi dat la cloşcă,
Aş fi scos un pui albastru…
- Şi eu unul violet…
- Eu, mai bine-ar fi să tac:
Aşa galben sunt, că-mi vine
Să-mi închipui că pe mine
M-a ouat un cozonac

S-ar putea să vă placă și