Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Busuioc Anna


Data:
Clasa: a X-a
Unități de învățare: Identitatea personală și relaționarea armonioasă
Tema lecției: Conflictele – cauze și reacții
Unități de competență:
 1.3. Modelarea stilurilor de exprimare a emoțiilor și sentimentelor în acord cu nevoile personale și ale celorlalți

Obiective operaţionale:
O1 – să explice noţiunea ,, conflict’’;
O2 – să identifice tipuri şi surse de conflict, căi de rezolvare şi evitare a conflictelor;
O3 – să evidenţieze importanţa comunicării în evitarea şi rezolvării conflictului
Strategii didactice:
 metode: conversaţia catehetică şi euristică , exerciţiul, explicaţia, exemplificarea, comparaţia, lucrul cu textul, problematizarea, munca
independentă, demonstraţia
 materiale: schema la tablă, coli, fişe de lucru,
 Forme de oraganizare: frontală, individuală
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Activitatea desfăşurată Resurse


lecţiei Timp Materiale
I. Evocare Se crează un climat psihologic adecvat pentru adesfășurarea activităților 10 min.
Se discută problemele actuale ale casei.
Elevii sunt solicitaţi să descrie ce observă în desenele de pe fişa de lucru 1, Surse ale
conflictelor ( vezi anexa). Se solicită câţiva elevi să identifice elemente componente ale unei asalt de idei
imagini. Se evidenţiază faptul că se pot percepe imagini diferite în acelaşi desen,ceea ce poate
duce la contraziceri între diferite persoane şi, deci, la conflict, dacă nu există comunicare,
pentru a-l face pe interlocutor să adopte punctul tău de vedere.
Realizarea Anunț tema nouă: Conflictele - cauze și reacții 33 min.
sensului - Ce înseamnă conflict? Încercaţi să formulaţi o definiţie.
braistormingul
- Ce imagine vă vine în minte când cineva pronunţă acest cuvânt ?
Elevii sunt împărţiţi în 4 grupe.Se stabileşte modalitatea de rezolvare a sarcinilor date pe fişa
de lucru 2 : răspunsuri formulate prin lucru în grup şi redactate pe o singură foaie de către lucrul în grup
fiecare grupă.
Se citesc cele două texte literare de pe fişa de lucru 2 ( vezi anexa ).
Rezolvarea sarcinii de lucru de către fiecare grupă sub supravegherea profesorului, care oferă
explicaţii şi îndrumări suplimentare acolo unde este nevoie
Reflecții Elevii, îndrumaţi de profesor, prezintă rezolvarea sarcinii de lucru. Se discută variantele 10 min.
de răspuns date şi se sintetizează informaţiile în fişa de lucru 3, Arborele lui Sapiro (vezi
arborele lui
anexa),evidenţiindu-se elementele conflictului identificat.Se caută modalităţi de evitare şi de
Sapiro
rezolvare a conflictului,căutându-se modalităţi de conciliere prin conştientizarea cauzelor.
Este analizat pro şi contra comportamentul fiecăruia dintre cele două personaje.
- Bifaţi pe fişa de lucru 1 verbele asociate ideii de conflict.
Prin muncă independentă individuală elevii rezolvă sarcina de lucru, apoi, prin activitate
frontală se dau exemple.
lucrul
- Când apar conflictele între oameni ? Daţi exemple de situaţii. individual
Elevii sunt îndemnaţi să observe pe fişa de lucru 1 clasificarea surselor de conflict.
- Discuţia despre desene de la începutul activităţii ar fi putut fi o sursă de conflict între noi.
Ce tip ar fi?
- Ce asemănări importante există între diferite tipuri de conflict ?
- Cum sunt soluţionate conflictele care au loc: în noi înşine? / în clasa noastră ? / în
şcoală ? / în familie ? / în comunitate ? / între noi şi prietenii noştri ?
- Ar trebui să evităm să fim implicaţi în conflicte ?
- Cum v-aţi simţit evitând conflictele ?
Extensie Se fac aprecieri asupra activităţii 2 min.

S-ar putea să vă placă și