Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data :
Unitatea de aplicaţie : Grădiniţa cu Program Normal Nr. 1 . Şuncuiuş
Grupa: Mijlocie ( Grupa Fluturaşilor )
Propunător : Cuciula Valentina
Tema săptămânii ∕ Subtema : Anotimpuri trec în zbor ∕ Sfârşit de toamnă în pădure
Categoria de activitate : Domeniul limbă şi comunicare
Mijlocul de realizare : Joc didactic
Subiectul activităţii : ” Ce face ? Al cui este ? ”
Tipul activităţii : Predare - Învăţare
Obiectiv cadru : Educarea unei exprimări verbale coprecte din punct de vedere fonetic , lexical , sintactic
Obiective de referinţă :
OR 2.1. Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc , atât în calitate de vorbitor , cât şi în calitate
de auditor .
OR 2.5. Să-şi îmbogăţească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei , activităţii personale şi ∕ sau a relaţiilor cu
ceilalţi şi simultan să utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical .

1
Obiectiv fundamental : Dobândirea de noi cunoştinţe cu privire la exprimarea verbală corectă.
Obiective operaţionale :
OO1 : să respecte regulile jocului
OO2 : să recunoască imaginile de pe jetoane
OO3 : să răspundă oral corect din punct de vedere gramatical la întrebările educatoarei
OO4 : să se exprime corect gramatical atunci când povestesc despre jucăria preferată .
Metode şi procedee didactice : explicaţia , conversaţia , problematizarea , exerciţiul , jocul .
Mijloace de învăţământ : jetoane , rama unui tablou , mingea .
Elemente de joc :desemnarea copiilor cu ajutorul mingii-plimbăreţe, aplauzele,acordarea stimulentelor
Bibliografie : ” Curriculumul pentru învăţământul preşcolar” , Editura Didactica Publishing House , Bucureşti . 2009.

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etape OO Activitatea educatoarei Activitatea copiiilor

Moment orga- - aşezarea mobilierului pentru realizarea jocului


nizatoric - pregătirea materialului didactic
Captarea - am să vă spun o ghicitoare : - veveriţa, răspund copiii entuziasmaţi
atenţiei O sportivă cu renume
Sare-n pomi după alune
Cine este ?
Reactualizarea - ieri am vorbit despre animalele care se pregătesc pentru
cunoştinţelor iarnă
- ce adună veveriţa pentru iarnă ? - veveriţa îşi adună pentru iarnă alune , nuci,ghindă
- dar ariciul ce adună ? - ariciul adună ciuperci , mere
- oare ursul ce face iarna ? - ursul iarna doarme în bârlog
- ce este un bârlog ? - bârlogul este o groapă în pământ sau sub stancâ
- furnicuţele ce adună pentru iarnă ? - furnicuţele îşi adună boabe de porumb , grâu
Enunţarea te- - azi ne vom juca un joc pentru a ne învăţa să vorbim co-
mei şi a rect
obiectivelor - jocul se numeşte ” Ce face ? Al cui este ? ” -repetă denumirea jocului:
- cum se numeşte jocul ? - jocul se numeşte ” Ce face ? Al cui este ? ”
Prezentarea - pe măsuţa din faţa voastră voi aşeza mai multe jetoane,
conţinutului fiecare dintre voi va alege un jeton şi se va gândi ce face -ascultă explicaţiile legate de desfăşurarea jocului
persoana sau obiectul de pe acel jeton şi va fi atent la ce
îl voi întreba eu - copiii stau cu capul pe masă
- voi veţi sta cu capul pe masă , iar eu mă voi plimba
printre voi cu o minge în mână şi voi lăsa mingea lângă
un copil , care va veni la măsuţă şi va alege un jeton.

3
OO1 - educatoarea lasă mingea lângă un copil - copilul merge şi alege un jeton
OO2 - cine este pe acest jeton ? - pe aceste jeton este ursul
OO3 - ce face ursul ? -ursul se plimbă prin pădure
- al cui este bârlogul ? - bârlogul este al ursului
- mingea este lasată lângă alt copil care va veni şi va - copiii stau cu capul pe masă
alege un jeton
- ce ai găsit ? - un jeton cu o pisică
- ce face pisica ? - pisica mănâncă şoareci
- a cui este fundiţa? - fundiţa este a pisicii
- mingea se plimbă pt desemnarea altui copil -aplaudă răspunsurile corecte
- ce ai găsit ? - eu am găsit un jeton cu un inel
- ce face inelul ? - inelul stă pe deget
- al cui este inelul ? - inelul este al fetiţei
- jocul continuă până când mingea ajunge pe la fiecare -participă la desfăşurarea jocului
copil în acest fel fiind activaţi toţi copiii.
Obţinerea - am să extrag un jeton
performanţei OO2 - cine este in imagine ? - în imagine este un rege
OO3 - ce face regele ? - regele conduce o ţară
- a cui este coroana ? - coroana este a regelui
Voi recurge la folosirea unor obiecte personale ale copii-
lor pentru consolidarea folosirii cazului genitiv in vor-
bire.
- a cui este agrafa din părul colegei voastre ? - agrafa este a Cristinei
- a cui este maşina ?dar fularul roşu? - maşina este a lui Mihai;fularul este al Dariei
Asigurarea re- - un băiat şi o fetiţă vor fi azi „Tabloul vorbitor”
tenţiei şi a - spune-ne despre jucăria ta preferată! - jucăria mea preferată este un avion
transferului - pe unde te joci cu ea ? - eu mă joc cu ea pe afară şi prin casă
- cine a cumpărat-o ? - jucăria mi-a cumpărat-o tata
Adresez următoarea întrebare: - dau răspunsul corect
-a cui este avionul?
- urmează o fetiţă

4
- care este jucăria ta preferată ? - jucăria mea preferată este zebra Zu
- cine ţi-a cumpărat-o ? - jucăria mi-a cumpărat-o mama
- ce poate face ea ? - ea cântă foarte frumos
- ce culoare are ? - este albă cu dungi negre
-a cui este zebra? - dau răspunsul în cor
OO4
Evaluarea - astăzi mi-a plăcut foarte mult de voi cum v-aţi descur- - copiii sunt bucuroşi
cat la activitate, că aţi fost atenţi şi fiecare va primi o
floricică roşie pe piet.

S-ar putea să vă placă și