Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

PROF. ÎNV. PRIMAR :DOMIDE CLAUDIA MARINELA


DATA:
CLASA: I A
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Şcoala Gimnazială „ Florian Porcius” Rodna
DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice
UNITATEA TEMATICĂ: Ne jucam impreuna cu prietenii!
SUBIECTUL LECŢIEI: ,, PEISAJ DE PRIMĂVARĂ”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi
DISCIPLINE IMPLICATE ÎN LECŢIE: Arte vizuale şi abilităţi practice
Comunicare în limba română
Matematică şi explorarea mediului
Dezvoltare personala
Muzică şi mişcare

COMPETENŢE GENERALE :
1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare;
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse;

COMPETENŢE SPECIFICE:
AVAP

1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;

2.1 Identificarea unor caracteristici/proprietăţi ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut;


2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind material uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;

CLR - 1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare diferite;
2.1 Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;

DP - 3.1. Identificarea unor de sarcini de lucru simple în contexte variate


MM - 2.1 Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 : să coloreze şi să decupeze corect elementele componente ale lucrării ;
O2:să decoreze cât mai original lucrările confecţionate;
O3: să descrie conţinutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării pe baza modelelor şi a explicaţiilor primite;

O4 : să prezinte cel puţin douã caracteristici ale anotimpului primăvara;

O5 : sã reproducã în grup cântecul “Primăvara ”.

STRATEGII DE EVALUARE:
1.METODE ŞI PROCEDEE: - conversaţia, exerciţiul, explicaţia,ciorchinele, turul galeriei.
2.MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: lucrarea model , planşă cu etapele de lucru ,carton, foarfece , lipici , creioane colorate, copaci, flori, fluturi, rândunele,
buburuze .

3.FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe .

EVALUARE:
1.METODE: observarea sistematica;
2.FORME DE EVALUARE: evaluarea orala ,turul galeriei;
3.INSTRUMENTE DE EVALUARE: aprecieri verbale, chestionarea, stimulente;

DESFASURAREA LECTIEI

Etape/ Timp Ob Conținutul instructiv- Strategii didactice Evaluare


Secven alocat op. educativ
țele activită Metode și Mijloace Forme de Forme de Metode de Instrumente
ții procedee didactice organizare evaluare evaluare

1.Moment 1 min. Aerisirea sălii de clasă; Conversatia Frontal Evaluarea Observarea Chestionarea
organizatoric Pregătirea materialelor continua sistematica orala
necesare.
Elevii vor fi împărţiţi în 5
grupe .
Distribuirea materialelor
necesare elevilor

2.Captarea 5 min. Impreuna cu elevii Conversatia Plansa cu Pe grupe Evaluarea Observarea Aprecieri
atentiei O4 completez la plansa Explicatia Ciorchinele continua sistematica verbale
,, Ciorchinele,, pentru
O5 cuvantul ,,Primavara,,
( anexa 1 ).
Se interpreteaza cantecul
,,Primavara!,,

3.Anuntarea 2 min. O1 Deoarece zana Primaverii


temei si a este aici si ati reusit sa-i
obiectivelor readuceti frumusetea si la
ora de matematica acum e Conversatia Plansa model Frontal Evaluarea Observarea Chestionarea
timpul sa realizati voi un continua sistematica orala
peisaj de primavara.Astfel la
activitatea de astazi as dori
O2 sa aducem o parte din
frumusetea naturii aici, in
clasa, prin intermediul
O3 lucrarilor pe care le vom
realiza, si anume, o
compozitie folosind diverse
tehnici de prelucrare a hartiei
( decupare, lipire ) cu titlul ,,
O4 Peisaj de primavara.,,
Le prezint elevilor tema
lucrarii de astazi ,, Peisaj de
primavara,, si de asemenea
O5 obiectivele operationale intr-
o forma accesibila lor.
Explicatia

4.Dirijarea 20 min. a) Intuirea materialelor si


invatarii prezentarea lucrarii model
Se va intui materialul de pe Observatia Flori Frontal Evaluarea Observarea Chestionarea
mese: coală carton , fişe de Explicatia Fluturi continua sistematica orala
O1 colorat Randunele
(flori , fluturi, rândunele, Copaci
copaci) , foarfece, lipici. Foarfece
Se prezintă lucrarea model . Lipici
b) Explicarea şi
demonstrarea modului de
lucru
O2 Explic şi demonstrez etapele
de realizare a lucrării –
PEISAJ DE PRIMĂVARĂ ,
procedeele de lucru , precum
şi criteriile pe baza cărora se
va realiza evaluarea
lucrărilor elevilor. (Anexa 2)
c)Executarea lucrării de
către elevi
Observarea
Se fac exerciții pentru
sistematica
încălzirea mușchilor mici ai
Observatia Fisa model Pe grupe Evaluarea Chestionarea
mâinilor.
O3 Explicatia continua orala
’’Umerii îi vom mişca
Spatele vom îndrepta
Degetele-mi sunt petale
Se deschid ca la o floare
Vântul bate ne-ncetat
Vârful degetelor bat
Iar apoi le răsfirăm
Şi la pian noi cântăm .
Lebedele-n jur privesc ,
Mâinile mi le rotesc
Morişca o învârtesc
Şi la lucru eu pornesc. ’’
Se trece apoi la realizarea
propriu-zisă a
modelului.Urez spor la lucru
copiilor.
Solicit elevilor sa lucreze in
grupe de cate patru.
Pe parcursul acestui
moment indrum, corectez,
incurajez, atentionez.
Intervin atunci când elevii
au nevoie de ajutor/sprijin.
Se urmăreşte capacitatea Observarea
elevilor de a folosi corect sistematica
O5 materialele necesare şi de a
respecta etapele de lucru.
Pe masura ce lucrarile sunt Observatia Pe grupe Evaluarea Chestionarea
gata se vor aseza in fata Explicatia continua orala
clasei si se vor evalua printr-
un tur al galeriei,apreciind
obiectiv produsele
confectionate.

5.Activitate 15 min. Cantecele insotite de Conversatia Laptop Observarea


recreativa imagini PPT. Imagini curenta
6. Incheierea 7 min. Fac aprecieri generale şi Conversatia Lucrarile Frontal Turul Observarea Aprecieri
activitatii individuale asupra modului copiilor galeriei curenta verbale
de participare al elevilor la
lecţie şi a colaborării în
cadrul grupelor. Elevii vor fi
recompensaţi prin
calificative şi o diplomă de
la Zâna Primăvară.

Etapele de realizare a lucrărilor :

1. Colorarea copacului, florilor, fluturaşilor, rândunelelor , narciselor, ghioceilor.

2. Decuparea după conturul desenat.

3. Asamblarea elementelor decupate pe suportul de hârtie .

4. Lipirea elementelor într-o formă proprie pe planşa suport .

5. Finisarea lucrării .

Criterii de evaluare a lucrărilor elevilor :

1.Respectarea etapelor de lucru corespunzătoare lucrării propuse ( decupare după contur , asamblare , lipire )

2. Realizarea integrală a lucrării

3. Corectitudinea execuţiei

4. Originalitatea lucrării

S-ar putea să vă placă și