Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Salam de Sibiu
Producem și comercializăm produse crud-uscate de mai bine de 100 de ani. Și am
descoperit că am obținut cele mai bune rezultate prin monitorizarea cu strictețe, în
fiecare zi a, temperaturilor, a umidității și a intensității fluxului de aer, până când
fiecare produs este gata de vânzare.
V sf
V si V I V E 1500 335 10,79 1835 10,79 1824,21
1
CMP V V /Q Q 900 105 / 30 30 16,75
10.11 S 6.11 I 10.11 S 6.11 I 10.11
2. Metoda FIFO.
3. Metoda LIFO.
2
DATA INTRĂRI IEȘIRI STOC
Q Cu V Q Cu V Q Cu V
1.11 50 30 1500
6.11 20 30 600 30 30 900
10.11 30 30 105 60 60 3705
12.11 40 900 135 20 30 600
17.11 402,5 100 60 60 3700
26.11 30 3 90 90 63 5760
28.11 60 33 1980 30 60 1800
30.11 20 2 40 50 62 3140
31.11 30 32 960 20 30 600
TOTAL 120 335 150 3675 20 30 40
6.11
Explicații D C
345=711 1824,21 1824,21
Se înreg. obținerea de produse finite
10.11
4111=% 120,96
7015 105
4427 15,96
Se înreg. vânzarea de produse finite
17.11
711=345 1824,21 1824,21
Se înreg. desc. de gest. de produse finite
vândute
26.11
345=711 1824,21 1824,21
Se înreg. obținerea de produse finite
30.11
4111=% 120,96
7015 105
4427 15,96
Se înreg. vânzarea de produse finite
31.11
711=345 1824,21 1824,21
Se înreg. desc. de gest. de produse finite
vândute
6.11
Explicații D C
3
345=711 162 162
Se înreg. obținerea de produse finite
10.11
4111=% 120,96
7015 105
4427 15,96
Se înreg. vânzarea de produse finite
17.11
711=345 162 162
Se înreg. desc. de gest. de produse finite
vândute
26.11
345=711 1824,21 1824,21
Se înreg. obținerea de produse finite
30.11
4111=% 120,96
7015 105
4427 15,96
Se înreg. vânzarea de produse finite
31.11
711=345 162 162
Se înreg. desc. de gest. de produse finite
vândute
6.11
Explicații D C
345=711 40 40
4
Se înreg. obținerea de produse finite
10.11
4111=% 120,96
7015 105
4427 15,96
Se înreg. vânzarea de produse finite
17.11
711=345 40 40
Se înreg. desc. de gest. de produse finite
vândute
26.11
345=711 40 40
Se înreg. obținerea de produse finite
30.11
4111=% 120,96
7015 105
4427 15,96
Se înreg. vânzarea de produse finite
31.11
711=345 40 40
Se înreg. desc. de gest. de produse finite
vândute
6.11
Explicații D C
345=711 600 600
Se înreg. obținerea de produse finite
5
10.11
4111=% 120,96
7015 105
4427 15,96
Se înreg. vânzarea de produse finite
17.11
711=345 600 600
Se înreg. desc. de gest. de produse finite
vândute
26.11
345=711 600 600
Se înreg. obținerea de produse finite
30.11
4111=% 120,96
7015 105
4427 15,96
Se înreg. vânzarea de produse finite
31.11
711=345 600 600
Se înreg. desc. de gest. de produse finite
vândute
Se cere:
a) Identificarea costurilor care afectează costul de producție,
b) Calcularea costului de producție pentru produsul 1 și produsul 2.
a)
M p 200buc * 2kg / buc * 2lei / kg 800lei
2
6
Costul direct=1000 lei
IEȘIRI
IEȘIRI
b)
S-au lucrat 200 de ore pentru A, 50 de ore pentru E și 100 de ore pentru C.
Costul mediu al orei de lucru este de 150 de lei.
Costurile firmei au fost de 350 000 lei și se repartizează în funcție de orele lucrate.
b A
200h
b E
50h bj 350h
b C
100h
7
Costurile indirecte sunt în valoare de 35 000 lei.
C K *b
j S j
Elemente A E C Total
de cost
Cost 200h*150lei/h=30000lei 50h*150lei/h=7500lei 100h*150lei/h=15000lei 52500
direct
Cost 20000lei 5000lei 10000lei 35000
indirect
Cost 30000+20000=50000lei 7500+5000=12500lei 15000+10000=25000 87500
servicii
prest.
Centralizarea cheltuielilor.
Registrul Jurnal
1
D C
921=901 25600 25600
921/P1 15600
921/P2 10000
8
2
%=901 6200
922 2000
923 3000
924 400
925 800
3
%=901 8400
922 2100
923 4200
924 600
925 1500
4
925=901 1000 1000
5
%=901 65400
921
921/P1 6400
921/P2 8200
922 12500
923 28400
924 3500
925 6400
6
%=901 1800
922 1800
923 15700
924 400
925 600
7a
931/P1=902/P1 60000 60000
7b
931/P2=902/P2 45000 45000
T-ul conturilor.
D 901 C D 902 C
9
Rd=125100 Rc=125100 Rd=125100 Rc=125100
D 903 C D 921 C
D 922 C D 923 C
D 924 C D 925 C
10
D 931 C
Rd=105000 Rc=105000
Tsd=105000 Tsc=105000
Salam de Iarnă
Societatea produce salam în luna martie. Are loc la începutul lunii disponibile pentru
vânzare, un numar de 100 de batoane pe care le-a produs pe fiecare cu 100 um.
Pe 4 martie, societatea a mai obținut 200 de batoane la costul de 115 u.m pe bucată.
Pe 6 martie, societatea a vândut 230 de batoane la prețul de 12 um.
Pe 20 martie, societatea a mai produs 280 de batoane la costul de 12 um.
Pe 24 martie, societatea a mai vândut 200 de batoane la prețul unitar de vânzare de
130 um.
11
FIȘĂ DE STOC MATERIE PRIMĂ/CMPsf
DATA INTRĂRI IEȘIRI STOC
Q Cu V Q Cu V Q Cu V
1.03 100 100 10000
4.03 200 115 23000 300
6.03 230 120 27600 70
20.03 280 120 33600 350
24.03 200 130 26000 150
TOTAL 480 56600 430 53600 150 130 19500
V sf
V si V I V E 100 56600 53600 3100
2. Metoda FIFO.
3. Metoda LIFO
12
4.03
Explicații D C
345=711 23000 23000
Se înreg. obținerea de produse finite
6.03
4111=% 32844
7015 27600
4427 5244
Se înreg. vânzarea de produse finite
6.03
711=345 27600 27600
Se înreg. desc. de gest. de produse finite
vândute
20.03
345=711 33600 33600
Se înreg. obținerea de produse finite
24.03
4111=% 30940
7015 26000
4427 4940
Se înreg. vânzarea de produse finite
24.03
711=345 26000 26000
Se înreg. desc. de gest. de produse finite
vândute
4.03
Explicații D C
345=711 23000 23000
Se înreg. obținerea de produse finite
6.03
4111=% 30107
7015 25300
4427 4807
Se înreg. vânzarea de produse finite
6.03
711=345 25300 25300
Se înreg. desc. de gest. de produse finite
vândute
13
20.03
345=711 33600 33600
Se înreg. obținerea de produse finite
24.03
4111=% 28084
7015 23600
4427 4484
Se înreg. vânzarea de produse finite
24.03
711=345 23600 23600
Se înreg. desc. de gest. de produse finite
vândute
4.03
Explicații D C
345=711 23000 23000
Se înreg. obținerea de produse finite
6.03
4111=% 2969,05
7015 24950
4427 4740,5
Se înreg. vânzarea de produse finite
6.03
711=345 24950 24950
Se înreg. desc. de gest. de produse finite
vândute
14
20.03
345=711 33600 33600
Se înreg. obținerea de produse finite
24.03
4111=% 28143,5
7015 23650
4427 4493,5
Se înreg. vânzarea de produse finite
24.03
711=345 23650 23650
Se înreg. desc. de gest. de produse finite
vândute
4.03
Explicații D C
345=711 23000 23000
Se înreg. obținerea de produse finite
6.03
4111=% 27727
7015 23300
4427 4427
Se înreg. vânzarea de produse finite
6.03
711=345 23300 23300
Se înreg. desc. de gest. de produse finite
vândute
20.03
345=711 33600 33600
15
Se înreg. obținerea de produse finite
24.03
4111=% 39984
7015 33600
4427 6384
Se înreg. vânzarea de produse finite
24.03
711=345 33600 33600
Se înreg. desc. de gest. de produse finite
vândute
4.03
Explicații D C
345=711 23000 23000
Se înreg. obținerea de produse finite
4.03
348=711 2000 2000
Se înregistrează diferența de preț
6.03
4111=% 34212,5
7015 28750
4427 5462,5
Se înregistrează vânzarea produselor finite
6.03
711=345 28750 28750
Se înregistrează dec. gest. de prod. finite
16
vândute
20.03
345=711 33600 33600
Se înregistrează obținerea de produse finite
24.03
4111=% 29750
7015 25000
4427 4750
Se înregistrează vânzarea de produse finite
24.03
711=345 25000 25000
Se înregistrează descărcarea gestiunii
24.03
711=348 4369.87 4369,87
Se înregistrează diferențele de preț
17
Centralizarea cheltuielilor.
Repartizarea orelor.
Etape P1 P2 Total
bj 300h 200h 500h
Ks 66020 132,04 132,04
132,04
500
Cj 300h*132,04=3961 200h*132,04=1640 66020lei
2
Costul de producție.
18
Registru Jurnal.
1
D C
921=901 25600 25600
921/P1 15600
921/P2 10000
2
%=901 6200
922 2000
923 3000
924 400
925 800
3
%=901 8400
922 2100
923 4200
924 600
925 1500
4
19
925=901 1000 1000
5
%=901 65400
921
921/P1 6400
921/P2 8200
922 12500
923 28400
924 3500
925 6400
6
%=901 1800
922 1800
923 15700
924 400
925 600
7a
931/P1=902/P1 60000 60000
7b
931/P2=902/P2 45000 45000
T-ul conturilor.
D 901 C D 902 C
D 903 C D 921 C
20
Tsd=1220 Tsc=1220 Tsd=10 6220 Tsc=106220
D 922 C D 923 C
D 924 C D 925 C
D 931 C
Rd=105000 Rc=105000
Tsd=105000 Tsc=105000
21
22