Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 21.02.2020
Clasa: a II-a B
Școala Gimnazială Comloșu Mare
Prof.inv.primar:Ianculescu Alexandra Claudia
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Obiectul: Limba şi literatura română
Unitatea tematică: Învățăm să ne comportăm
Subiectul lecţiei: „Cel mai bun dintre prieteni”, după Victor Sivetidis
Tipul lecţiei: Predare - învăţare
Obiective operaţionale:
O1 - să citească corect, fluent, conştient, în lanţ, pe fragmente şi pe roluri textul literar;
O2 - să indice corect sensul cuvintelor noi : „a modela”;
O3 – să alcătuiască diferite enunţuri cu unele cuvinte in text: „a modela”, „jucărie”, „prieten”, „plastilină”, „muncă”;
O4 – să răspundă corect la întrebările adresate pe baza textului din manual;
O5 - să găsească cuvinte sens opus pentru următoarele cuvinte: „multe”, „a arunca”, a întreba”, „nouă”, „a construi”, „cuminte”

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca independentă, lectura explicativă.explozia stelara
Mijloace didactice: fişă de lucru, caiet, manual.
Forme de activitate: frontală şi individuală, alternativ cu activitate independentă.
Bibliografie:
Manual de Limba şi literatura română pentru clasa a II-a, Tudora Pitilă, Cleopatra Mihăilescu, Ed. EDP.2018
„Metodica predării limbii române la ciclul primar”, Silvia Nuţă, Editura Aramis, 2000;
„Curriculum National – Programe şcolare pentru învăţământul primar”, Bucureşti, 1998.
www.didactic
Durata: 50 minute
SCENARIU DIDACTIC

EVALUARE
DESCRIEREA DEMERSULUI DIDACTIC STRATEGII DIDACTICE
Nr
SECVENŢELE OB.
LECŢIEI OP. Forme de
crt ACTIVITATEA ACTIVITATEA
Metode Mijloace organizar
ÎNVĂŢĂTORULUI ELEVILOR
e
1. MOMENT Elevii îşi pregătesc Conversatia Manual frontal
ORGANIZA- Se stabileşte ordinea şi se pregătesc materialele necesar pentru Caiete observarea
TORIC materialele necesare pentru lecţie începerea orei: manualul şi sistematic
caietul de limba română, ă
precum şi cele necesare
scrierii (stiloul, pixul).

2. Reactualizarea Lucrează exerciţiile în cea Fisă de individual Observare


cunoştinţelor Le dau elevilor să rezolve lucru a
mai mare linişte.
anterioare şi sistematic
următoarea fişă cu exerciţii:
verificarea temei Elevii participă activ la a
(Muncă individuală)
rezolvarea exerciţiilor şi a
1. Desparte în silabe:
temei.
roşii→…; părinţi→….;
ro-şii, pă-rinţi, ştiu, bu-cu-ri-
ştiu→…; bucurie→…;
e, cioc-nesc, în-vi-e-rea.
ciocnesc→…; învierea→..
Lu-cruri, pa-ră, ra-che-tă.
2. Adaugă silabe pentru a obţine noi
cuvinte:
Lu…; …ră; …che…;
Verific, mai întâi, tema din punct
de vedere cantitativ, apoi calitativ;
.
Voi numi câte un elev să citească Aprecieri
tema în clasă. verbale

Elevii sunt intrebati cine este cel Conversaţia Frontal


mai bun prieten al lor.
Explicaţia
CAPTAREA Propun elevilor completarea unui
3 ATENŢIEI ciorchine (Anexa 1) . Va fi scris pe Demonstra-
tablă cuvantul prietenul meu “ si rea marker
voi propune elevilor sa-mi spuna Conversaţia coli mari
toate calitatile pe care ar trebui sa le
aiba un ,, prieten adevarat” şi se Observarea
realizează un ciorchine.
O.7

DISCUTII PREGATITOARE

Se dirijează discuţia pornind de la


ciorchinele realizat, pentru a-i face
pe elevi să înţeleagă cine le poate fi
prieten şi cine nu. Se adresează
întrebările:
- Cine poate fi prietenul nostru ?
(coleg, părinte, natura, d-na
învăţătoare, munca etc)
O.2 -Cine ne poate fi dusman?
(lenea,minciuna.....)

Se expune în faţa clasei, la video Video


proiector, imaginea mărită a celei proiector
din manual “Cel mai bun prieten“.
Se cere elevilor să formuleze frontal
întrebări şi răspunsuri pe baza
O.1 imaginii proiectate.

O.3 Explicatia
ANUNŢAREA Elevii deschid caietele şi
TEMEI ŞI A Astazi la ora de limba romana vom scriu şi ei de pe tablă data,
OBIECTIVELOR afla cum un copil a descoperit un titlu şi autorul textului literar
prieten special.

Vom citi textul si vom raspunde la


intrebari.

Se scrie titlul şi autorul pe tablă şi în


caiete.
O.2 Discutii legate de continutul Munca cu Individual Observa-
DIRIJAREA textului:titlul textului, Elevii citesc lecţia in gand in manualul Manualul rea
4. INVATARII autorul,personajele,fragmente. lant pe fragmente citire sistemati-
selectiva. Citirea ca
Se citeste textul in intregime.Se Elevii vor scrie în caietele lor model
realizează lectura independentă a cuvintele noi din text precum
textului, integral, în gând. şi semnificaţiile Explicaţia

Se realizează lectura model de către Elevii raspund la intrebari: Lectura Caiete Frontal
învăţător. 1 Băiatul dorea jucării noi, explicativă
Se explică cuvintele necunoscute şi deoarece se plictisea de cele
se alcătuiesc enunţuri cu acestea. pe care le avea şi le arunca.
Se exersează cititul prin procedee 2. Cand a promis că nu va
diferite: citire în lanţ, selectivă, pe mai arunca jucăria, baiatul
roluri. Mai citim o dată în întregime încerca să obţina ceea ce
textul apoi le voi adresa elevilor voia, neştiind dacă se va ţine Manualul Individual
câteva întrebări care să se refere la de promisiune Lectura Caiete
textul citit. 3. Băiatul nu s-a mai plictisit, explicativă
deoarece, prin modelarea
1.Ce dorea copilul mereu? plastilinei, a descoperit cel
mai
2. Când a cerut ultima jucărie, ştia bun prieten: munca Conversatia
el că nu o va mai arunca? 4. El se plictisea repede de
ele pentru că: Caiete
3. De ce nu s-a mai plictisit băiatul? * prea uşor i se oferea orice Individual
dorea, fără să i se ceară
4. De ce crezi că se plictisea de nimic în schimb; Observa-
jucăriile lui? * nu ştia să aprecieze efortul rea
părinţilor; sistemati-
5. Ce învăţăminte reies din această 5. Munca rămâne cel mai ca
lectură? credincios prieten al omului,
a descoperit copilul. Când a
văzut câte poate realiza prin
munca sa, băiatul nu s-a mai
plictisit şi nu
şi-a mai aruncat jucăriile.

Frontal

Se poartă o mică discuţie în care


scot în relief rolul semnelor de
punctuaţie folosite.
6. OBŢINEREA O.5 Propun copiilor să formuleze Steluţe cu
PERFORMANŢEI întrebări pe marginea textului Cel Explozia întrebări
mai bun prieten, pornind de la stelară
cuvintele Cine? Ce? Când? Unde? Observa-
Cum? De ce? scrise în colţurile unei Conversaţia Frontal rea
steluţe desenate pe tablă. sistemna-
Elevii formulează, pe baza textului tica
învăţat, cât mai multe întrebări care
să înceapă cu cuvântul dat.
O.6

7. RETENTIA SI Activitate independentă: Munca Fise de Individual Aprecieri


TRANSFERUL Din lecţia „Cel mai bun prieten”, de independent munca
a indepen-
Victor Siventidis descoperiţi cine
denta
este cel mai bun prieten al
copilului. A

M o d e l a verbale
1. Acţiunea făcuta de copil cu c u t i e
ajutorul noii jucării. a r u n c a
2. Locul în care se află noua p l i c t i s e a Explicatia
jucărie. p l a s t i l i
3. Ce se întâmplă cu restul B
jucăriilor.
4. Cauza care a dus la dispariţia
celorlalte jucării.
5. Numeşte noua jucărie a copilului
Aprecieri
Se prezintă elevilor tema pentru verbale
acasă: să citească textul din manual;
Să noteze cât mai multe argumente
pentru care munca poate fi cel mai
bun prieten al omului; Să găsească,
ÎNCHEIEREA
cu ajutorul internetului, şi alte
ACTIVITĂŢII
proverbe despre muncă.
Se fac aprecieri privind modul în
care au lucrat elevii în timpul
lecţiei.

S-ar putea să vă placă și