Sunteți pe pagina 1din 9

Plan de lecţie

Data: 06. 12. 2017

Şcoala: Şcoala Gimnazială „Gheorghe Nicolau” Români

Profesor: Chelariu Delia-Vasilica

Clasa: a VIII-a

Obiectul: Limba şi Literatura Română

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Unitatea de învăţare: Unitatea Genul Epic

Subiectul lecţiei: Propoziția Subordonată Subiectivă

Tipul lecţiei: consolidare

Competenţe generale:

- receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare,


- utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii
de comunicare monologată şi dialogată,
- utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în
diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Competenţe specifice:

- 1.4. sesizarea corectitudinii/incorectitudinii gramaticale a unui enunţ şi/sau a formelor


lexicale,
- 2.3. alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical,
- 3.4. sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate.

Obiective operaţionale:

A. Cognitive – la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:


- să dea definitia propozitiei subordonate subiective;
- să identifice subordonatele subiective in diferite texte;
- să știe care sunt termenii regenți ai subordonatei subiective;
- să știe care sunt elementele de relație (introductive);
- să construiască fraze cu subordonate predicative și subiective introduse prin diferite
elemente introductive.
B. Afective-elevii trebuie:
- să participe cu interes şi atenţie la lecţie,
- să conştientizeze importanţa studierii limbii române.

Evaluarea: observarea sistematică, evaluarea orală, evaluarea scrisă.

Strategii didactice:

- Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, analiza gramaticală,


exerciţiul, problematizarea.
- Forme de organizare a învăţării: activitate frontală combinată cu activitatea
individuală şi pe grupe.
- Mijloace didactice: fişe de lucru, tabla, manualul.
- Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor, conţinuturi conform programei.
- Timp: 50 minute

Bibliografie:

Crăciun, Corneliu, Metodica studierii limbii şi literaturii române în gimnaziu şi liceu,


Editura EMIA, Deva, 2007,

Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid


teoretico-aplicativ, Editura POLIROM, Iaşi, 1999,

Metea, Alexandru, Limba română pentru elevi. Vocabular. Morfologie. Sintaxă, Editura
Helicon, Timişoara, 1993,

Gramatica Limbii Române, vol. II, Enunţul, Editura Academiei Române, Bucureşti, 2014
Etapele lecţiei Durata Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Forme de
organizare
Moment 1 min. Profesorul intră în clasă, salută Elevii salută profesorul şi se Conversaţia Frontal
organizatoric elevii, îşi pregăteşte materialul pregătesc de oră.
pentru lecţie.
Verificarea 5 min Profesorul verifică tema prin Elevii aleși să răspundă citesc
temei pentru sondaj atât calitativ cât și tema iar ceilalți urmăresc în
acasă cantitativ, corectând caiete și corectează
eventualele erori eventualele greșeli
Captarea 2 min. Profesorul scrie pe tablă două Elevii scriu propozițiile în Conversaţia Frontal
atenţiei propoziții și le cere elevilor să caiete după care identifică
identifice felul propozițiilor iar subordonatele și le contrag
mai apoi să contragă propoziția
subordonată ( Anexa 1)
Anunţarea 1 min. Profesorul scrie pe tablă titlul Elevii scriu în caiete titlul Conversaţia Tabla Frontal
subiectului lecţiei şi anunţă obiectivele lecţiei. Caietele
lecţiei şi a operaţionale.
obiectivelor
operaţionale
Dirijarea 25 min. Joc didactic: Caută-i Conversaţia Tabla Frontal
învăţării perechea Elevii își găsesc perechea, Exerciţiul Caiete Individual
Profesorul scrie pe bilețele fie scriu la tablă propoziția și
o propoziție principală, fie identifică tipul subordonatei
subordonată. Elevii vor extrage
câte un bilețel, găsindu-și
continuarea / perechea în clasă.
După găsirea perechii, elevii
vor identifica tipul
subordonatei și o vor scrie la
tablă. Se vor putea ridica de la
loc cu acordul profesorului:
bilet nr 1: E posibil...
bilet nr 2: să plouă
bilet nr 3: Poate...
bilet nr 4: că întârzie
bilet nr 5: El a devenit...
bilet nr 6: ce și-a dorit
bilet nr 7: Ea a rămas...
bilet nr 8: cum o știi
(Anexa 2) Conversaţia Tablă Frontal
Caiete

Profesorul le dictează elevilor Elevii scriu propozițiile în


următoarele propoziții iar caiete, subliniază predicatele,
aceștia trebuie să identifice încercuiesc elementele de
subordonatele: legătură și precizează felul
Despărţiţi frazele în subordonatelor
propoziţii şi precizaţi felul
acestora: Conversaţia Tablă Frontal
a) Cine se scoală de dimineaţă, Exerciţiul Caiete Individual
departe ajunge. Fişe de
b) Trebuie să citesc această lucru
carte.
c) Nu se cade să nu-i respect pe
cei în vârstă.
d) E bine că ai învăţat şi că ştii.
e) E de prisos să-ţi mai explic.
f) Negreşit că voi veni.
g) Fără îndoială că voi reuşi.
(Anexa 3)

Profesorul le cere elevilor să Elevii deschid manualul și Conversaţia Tablă Frontal


își deschidă manualul la pagina rezolvă exercițiul nr. 3 pag. Exerciţiul Caiete Individual
95 și vor rezolva exercițiul nr 3 95 Fişe de
lucru
Profesorul scrie pe tablă niște Elevii scriu propozițiile în
propoziții iar elevii le vor scrie caiete și rezolvă cerința
în caiete după care vor trebuie
să identifice subordonata

Obţinerea 10 min. Profesorul va da o frază în Elevii identifică propozițiile Conversaţia Fişe de Pe grupe
performanţei care fiecare elev va trebui să și indică felul acestora Exerciţiul lucru Individual
identifice propoziția Caiete
subordonată și să precizeze
felul acesteia (Anexa 4)

Feedback Asigurarea feedback-ului se Conversaţia Individual


face pe parcursul lecţiei prin
aprecieri verbale de tipul:
Bine!, Corect!, Da!, Exact!,
prin răspunsurile primite de la
elevi.
Evaluarea 5 min. Se va face oral pe baza unor Elevii sunt atenți și răspund Conversaţia Fişe de Individual
propoziții cerinței Exerciţiul lucru
Observaţia
Asigurarea 1 min. Profesorul face o recapitulare a Elevii îşi notează tema în Conversaţia Fişe de Individual
retenţiei şi a ceea ce s-a învăţat astăzi apoi caiete Explicaţia lucru
transferului anunţă tema pentru acasă.
Anexa 1
1. Cine a învins a primit trofeul.
2. Oricine nu învață va repeta anul.

Anexa 2

Joc didactic: Caută-i perechea

Profesorul scrie pe bilețele fie o propoziție principală, fie subordonată. Elevii vor extrage câte un bilețel, găsindu-și continuarea /
perechea în clasă. După găsirea perechii, elevii vor identifica tipul subordonatei și o vor scrie la tablă. Se vor putea ridica de la loc cu
acordul profesorului:

bilet nr 1: E posibil... bilet nr 2: să plouă

bilet nr 3: Poate... bilet nr 4: că întârzie

bilet nr 5: El a devenit... bilet nr 6: ce și-a dorit

bilet nr 7: Ea a rămas... bilet nr 8: cum o știi


Anexa 3

Despărţiţi frazele în propoziţii şi precizaţi felul acestora:

a) Cine se scoală de dimineaţă, departe ajunge.

b) Trebuie să citesc această carte.

c) Nu se cade să nu-i respect pe cei în vârstă.

d) E bine că ai învăţat şi că ştii.

e) E de prisos să-ţi mai explic.

f) Negreşit că voi veni.

g) Fără îndoială că voi reuşi. (Anexa 3)


Anexa 4

Să se facă analiza frazei:

Trebuie ca municipalitatea să facă eforturi mai mari pentru protejarea domeniului public contra huliganilor. Probabil că ar fi necesar

să li se spună limpede că nu este permis să distrugi parcurile. Cui nu-i este milă de gingășia florilor n-are pic de sensibilitate. E de

neînțeles cum unii distrug din plăcere.

Să se facă analiza frazei:

Trebuie ca municipalitatea să facă eforturi mai mari pentru protejarea domeniului public contra huliganilor. Probabil că ar fi necesar

să li se spună limpede că nu este permis să distrugi parcurile. Cui nu-i este milă de gingășia florilor n-are pic de sensibilitate. E de

neînțeles cum unii distrug din plăcere.

Să se facă analiza frazei:

Trebuie ca municipalitatea să facă eforturi mai mari pentru protejarea domeniului public contra huliganilor. Probabil că ar fi necesar

să li se spună limpede că nu este permis să distrugi parcurile. Cui nu-i este milă de gingășia florilor n-are pic de sensibilitate. E de

neînțeles cum unii distrug din plăcere.

S-ar putea să vă placă și