Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 27/28.10.2011
Profesor :
Disciplina: Limba şi literatura română
Clasa a V-a
Tema (subiectul) lecţiei: Noţiuni de fonetică
Tipul lecţiei: de sistematizare a cunoştinţelor

COMPETENŢE GENEALE / OBIECTIVE:


1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi producerea mesajelor în diferite
situaţii de comunicare;
2. Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate;
3. Elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiate.
COMPETENŢE SPECIFICE / OBIECTIVE:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
 Să recunoască şi să diferenţieze sunetele limbii române;
 Să identifice sunetele din cuvinte diverse;
 Să definească şi să recunoască diftongul, triftongul şi vocalele în hiat;
 Să construiască termeni pornind de la anumite secvenţe de sunete;
 Să recunoască silaba accentuată a unui cuvânt;
 Să determine sensul unor cuvinte accentuate diferit;
 Să despartă în silabe cuvinte diverse şi să explice regulile de despărţire în silabe aplicate;
 Să identifice, într-un text suport, noţiunile învăţate.

Conţinut informativ: 1. Sunetele limbii române


2. Diftong, triftong, hiat
3. Accentul
4. Despărţirea în silabe a cuvintelor.

Resurse procedurale: observaţia, exerciţiul, proiectul, jocul didactic, conversaţia euristică,


învăţarea prin descoperire.
Resurse materiale: manualul şcolar; planşe; fişe de lucru; capacităţile receptive ale elevilor; timp
– 60 minute.
Organizarea activităţii elevilor: activitate pe grupe de lucru, activitate frontală, activitate
individuală.
Strategie de evaluare: observarea sistematică a elevilor, evaluarea reciprocă, autoevaluarea.
Bibliografie: Limba română, manual pentru clasa a V-a, Ed.ALL
Desfăşurarea lecţiei

Etapele Conţinut, sarcini de predare - învăţare - Strategii, Forme de


Lecţiei evaluare metode organizare
Organizarea Materialele didactice sunt aşezate în ordinea
clasei - 1 utilizării lor, se stabileşte ordinea în clasă.
minut

Evaluare Profesorul precizează subiectul lecţiei şi scopul


iniţială acesteia – recapitularea şi sistematizarea
cunoştinţelor însuşite la capitolul Noţiuni de
fonetică.
Cu ajutorul profesorului elevii subliniază că Conversaţia Activitate
procesul de comunicare presupune existenţa unui euristică frontală
emiţător şi a unui receptor prin care se transmit
informaţiile.
Mesajul articulat apare sub formă sonoră, adică
sub forma unui şir de sunete.
Fonetica reprezintă disciplina care studiază unităţi Explicaţia Activitate
fonetice, sunetele vorbite. Sunetul este un fenomen frontală
fizic caracterizat prin vibraţii ale aerului care se
propagă sub formă de undă. Sunetele nu se
pronunţă izolat, ci alcătuiesc secvenţe grupate în
Evaluare silabe, cuvinte, propoziţii.
Continuă: Pe tablă se scrie planul lecţiei:
Dirijarea 1. Tipuri de sunete.
procesului de 2. Corespondenţa sunet – literă.
învăţare – 40 3. Diftong. Triftong. Hiat.
minute 4. Accentul.
5. Despărţirea cuvintelor în silabe.

Prin conversaţie euristică vor fi actualizate


noţiunile privind tipurile de sunete din limba Conversaţia Activitate
română şi va fi discutată corespondenţa sunet- euristică frontală
literă.
Elevii vor identifica vocalele, semivocalele şi
consoanele limbii române, condiţiile în care
grupurilor de litere le corespund sunete. Noţiunile
vor fi însoţite de exemplificări.
Profesorul împarte elevii în cinci grupe de
lucru ce vor avea în atenţie câte unul dintre Proiectul Activitate pe
obiectivele lecţiei. grupe cu
În prealabil, li se solicită elevilor realizarea raportare
unor planşe în care să prezinte informaţii privind: frontală
diftongul, triftongul, hiatul, accentul şi reguli de
despărţire în silabe a cuvintelor.
Prima grupă de elevi are drept sarcină
prezentarea planşei despre diftong. Profesorul
propune elevilor următorul exerciţiu:
Precizaţi cuvintele din următoarea serie care Exerciţiul Activitate pe
conţin diftongi: iarnă, rouă, soseau, ceas, două, Conversaţia grupe şi
autor. Fişe de lucru frontală
Corectarea acestuia va fi realizată de elevii din
celelalte grupe.
Se va stabili că, în seria de cuvinte prezentată, Evaluare Activitate pe
numai unele cuvinte au în componenţă diftongi: reciprocă grupe cu
iarnă, rouă, două. raportare
De asemenea, elevii vor sublinia distincţia între frontală
diftongii ascendenţi / urcători şi cei descendenţi /
coborâtori. Exerciţiul
Cea de-a doua grupă de elevi va prezenta Conversaţia
planşa despre triftong .
Se vor propune spre rezolvare exerciţiile Activitate pe
următoare: grupe cu
Construieşte cuvinte cu următorii triftongi: Exerciţiul raportare
eau, ioa, iau, oai. Conversaţia frontală
Realizează o propoziţie formată numai din Fişe de lucru
cuvinte plurisilabice, care să conţină diftogi.
Elevii vor identifica unele cuvinte care să
conţină aceste grupuri de sunete: doreau, vedeau, Activitate
inimioară, tăiau, iau, miau, ursoaică etc. frontală
Planşa despre vocalele în hiat va fi prezentată
de elevii din grupa a III-a, apoi vor fi rezolvate Exerciţiul Activitate pe
exerciţiile: Conversaţia grupe cu
Găsiţi seria de cuvinte care să conţină cuvinte Fişe de lucru raportare
cu vocale în hiat:: frontală
1. aerian, poet, realitate
2. creatură,păun, veac
3. fiinţă, tablou, apă
Realizează o propoziţie care să conţină numai
cuvinte plurisilabice şi vocale în hiat. Exerciţiul
Li se cere elevilor să identifice cuvinte care Conversaţia Activitate pe
conţin diftongi în seriile de cuvinte prezentate. Fişe de lucru grupe şi
Elevii din grupa a patra vor prezenta planşa frontală
realizată având ca temă accentul. Exerciţiul propus
pentru această grupă poate face referire şi la unul
dintre exerciţiile anterioare:
Arătaţi pe ce silabă se pune accentul în
cuvintele de mai jos:
- poet, butelie, simbol,animaţie, caracter.
Ultima gupă va prezenta, prin intermediul
planşei realizate regulile de despărţire în silabe a
cuvintelor şi vor propune spre rezolvare următorul
exerciţiu:
Despărţiţi în silabe cuvintele următoare şi
explicaţi regula aplicată:
- cerc, anormal, axă, inegal, alee
Pentru rezolvarea exerciţiului, elevii îşi vor Activitate
desemna câte un reprezentant care să explice individuală
regula aplicată la despărţirea în silabe. Joc didactic
Evaluare Profesorul propune spre rezolvare un rebus
finală care să vizeze unele cunoştinţe însuşite la capitolul Autoevaluare
Noţiuni de fonetică.
Vor fi acordate puncte grupelor care au Activitate
întocmit planşele, elevilor care au rezolvat individuală
exerciţiile propuse. Tema pentru
Intensificarea Citeşte cu atenţie următorul text: acasă
retenţiei şi
asigurarea „Carte frumoasă, cinste cui te-a scris,
transferului - Încet gândită, gingaş cumpănită;
10 minute Eşti ca o floare, anume înflorită
Mâinilor mele care te-au deschis.”
(T. Arghezi, „Ex libris”)
Cerinţe:
a) Precizează nr. de litere şi sunete din
cuvintele : gingaş, cinste, deschis.
b) Desparte în silabe cuvintele subliniate şi
explică regula aplicată.
c) Identifică în text o figură de stil învăţată.

Rezolvaţi rebusul şi veţi afla pe verticala evidenţiată denumirea ştiinţei care studiază sunetele
limbii.

2
3
4

6
7

1) Grup de sunete format dintr-o semivocală şi o vocală.


2) Transcrie triftongul cuvântului leoaică.
3) Cuvânt format dintr-o silabă.
4) Transcrie fonetic cuvântul ger.
5) Grup de sunete format din două semivocale şi o vocală.
6) Două vocale alăturate, pronunţate în silabe diferite.
7) Strofa cu patru versuri.
8) Pronunţarea mai intensă a unei silabe dintr-un cuvânt.

S-ar putea să vă placă și