Sunteți pe pagina 1din 8

ETAPELE UNUI PROIECT DIDACTIC / VIORICA POP – GRĂDINIŢA NR.

25 BAIA MARE
JOCUL DIDACTIC

Varianta (mijloc de
Evenimentele activităţii didactice
realizare)
Varianta 1. Captarea atenţiei
(mijloc de  Introducerea
Evenimentele activităţii îndidactice
joc prin intermediul
realizare) unui personaj din poveste
Povestirea 2. Enunţarea
1. Captarea atenţiei – ghicitori,scopului
poezii şi a obiectivelor
Jocuri didactice orale  Anunţarea scopului jocului şi a
educatoarei 2. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare
 Includerea poveştii titlului
într-oacestuia
serie de poveşti/reamintirea
unor personaje  Precizarea obiectivului cognitiv
3. Anunţarea scopului  Precizări privindactivităţii
şi a obiectivelor modul deîntr-oorganizare
şi desfăşurare
manieră accesibilă (titlul poveştii) a jocului (conţinutul
4. Dirijarea învăţării – jocului,
expunerea forma de desfăşurare)
poveştii de către educatoare
3. Reactualizarea
5. Obţinerea performanţei cunoştinţelor
 Copiii povestesc  Exerciţii-joc de reactualizare
cu ajutorul educatoarei pe bazaa ideilor
principale cunoştinţelor cu material
demonstrativ
6. Retenţia – se revizuiesc: titlul poveştii şi ideea principală a
acesteia 4. Prezentarea conţinutului şi dirijarea
Jocuri didactice cu material învăţării
7. Evaluarea – aprecieri
demonstrativ şi distributiv asupra modului cum au ascultat şi
răspuns copiii  Explicarea regulilor jocului şi a
modului de desfăşurare
Repovestirea 1. Captarea atenţiei Se execută jocul demonstrativ de
2. Reactualizarea cunoştinţelor
către educatoare
 Specifică titlul  poveştii
Executareace urmează
jocului adefiprobă
repovestită
(se facşi al
altor poveşti cunoscute
observaţii şi precizări suplimentare)
3. Enunţarea scopului  şiSeaprecizează
obiectivelor într-o manieră
criteriile de reuşită
accesibilă 5. Obţinerea performanţei
4. Dirijarea învăţării – Executarea
se realizeazăjocului
pe baza de unui
cătrematerial
copii
ilustrativ, pe baza unui plan, prin repovestire
(educatoarea fiind conducătoarea liberă
5. Obţinerea performanţei jocului)
 Copiii povestesc mai întâiretenţiei
6. Asigurarea cu ajutorul educatoarei şi apoi
şi transferului
fără ajutor  Complicarea jocului (1-2 variante)
6. Asigurarea retenţiei – se fixează titlul
 Introducerea de noipovestirii
reguli şi noi
7. Evaluarea – se fac aprecieri
obiective pe echipe sau răspunsurilor
asupra calităţii individual
7. Evaluarea
Povestiri create 1. Captarea atenţiei Aprecieri privind modul de realizare a
de copii 2. Enunţarea scopului şi sarcinilor prin comparare
a obiectivelor cu
într-o manieră
accesibilă copiilor obiectivul propus
3. Dirijarea învăţării – copiii primesc un ajutor: un suport
concret (ilustraţii, planşe, diapozitive), o povestire model,
un început de povestire pe care o vor continua
4. Obţinerea performanţei – copiii imaginează evenimentele
unei povestiri
5. Retenţia – se revizuiesc momentele esenţiale ale povestirii
6. Evaluarea – se fac aprecieri asupra talentului copiilor de a
povesti
ETAPELE UNUI PROIECT DIDACTIC / VIORICA POP – GRĂDINIŢA NR. 25 BAIA MARE
POVESTIREA

OBSERVARE

Varianta (mijloc de
Evenimentele activităţii didactice
realizare)
1. Captarea atenţiei – ghicitori, versuri
 A unui animal 2. Enunţarea obiectivelor
 Se va face printr-un element surpriză care
să trezească interesul
 A unei plante 3. Prezentarea conţinutului şi dirijarea
învăţării
 Prezentarea şi intuirea materialului de
 A unor obiecte din observat (real sau substitut al acestuia) se
mediul ambient face prin perceperea lui şi antrenarea cât
mai multor analizatori; crearea unei stări
afective favorabile observării (se porneşte
 A unor alimente sau de la ceea ce le place copiilor)
materii prime  Analiza se realizează liber (la început) iar
apoi, în mod sistematic, pe baza unui plan
de întrebări prin trecerea de la amănunte la
 A unor activităţi întreg, prin perceperea întregului şi apoi a
sociale părţilor componente, prin analiza structurii
exterioare şi apoi a însuşirilor
caracteristice sau invers
 Se pot realiza comparaţii prin care se
desprind asemănări şi deosebiri la nivel
senzorial şi la nivel mental
4. Obţinerea performanţei
 Presupune realizarea unor sintetizări, a
unor generalizări, a unor concluzii simple
5. Retenţia
 Fixarea cunoştinţelor prin stabilirea
utilităţii obiectivului observat
6. Evaluarea
 Completarea unor fişe de evaluare
 Aprecieri asupra modului cum au răspuns
copiii.
ETAPELE UNUI PROIECT DIDACTIC / VIORICA POP – GRĂDINIŢA NR. 25 BAIA MARE

CONVORBIREA

Varianta (mijloc de
Evenimentele activităţii didactice
realizare)
1. Captarea atenţiei
 Învăţare de noi  O imagine, o ghicitoare, o poezie
cunoştinţe 2. Enunţarea obiectivului
 Cât mai interesant şi atractiv pentru copil
3. Dirijarea învăţării
 Sistematizarea  Prin planul de întrebări se urmăreşte fie
cunoştinţelor transmiterea de noi cunoştinţe, fie
sistematizarea, fixarea sau evaluarea lor
4. Obţinerea performanţei
 Fixarea  Stabilirea unor concluzii parţiale fie de către
cunoştinţelor educatoare, fie de către copii
 Introducerea unor elemente de joc
 Realizarea unor clasificări, comparaţii etc.
 Evaluarea 5. Retenţia
cunoştinţelor  Formularea şi fixarea unor concluzii
6. Evaluarea
 Formularea unor aprecieri asupra activităţii
copiilor
ETAPELE UNUI PROIECT DIDACTIC / VIORICA POP – GRĂDINIŢA NR. 25 BAIA MARE

MEMORIZARE

Varianta (mijloc de Evenimentele activităţii didactice


realizare)
ETAPELE UNUI PROIECT DIDACTIC / VIORICA POP – GRĂDINIŢA NR. 25 BAIA MARE
Activitate de învăţare a 1. Captarea atenţiei - o imagine ghicitoare, etc.
unei poezii 2. Anunţarea obiectivului activităţii
3. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare, a reprezentărilor
evocate de textul poeziei, familiarizarea copiilor cu
conţinutul poeziei (se apelează la ilustraţii, planşe,
diapozitive etc.)
4. Dirijarea învăţării
 Recitarea model a poeziei de către educatoare (cu claritate
şi expresivitate)
 A doua recitare a poeziei, pe fragmente, urmată de o scurtă
convorbire sau expunere narativă a conţinutului de idei al
poeziei
5. Obţinerea performanţei
 Se realizează prin repetarea poeziei de către copii, pe
fragmente sau integral (în funcţie de mărimea poeziei şi
vârsta copiilor); se apelează atât la recitarea individuală cât
şi la recitarea colectivă (pe grupuri mici sau întreaga grupă)
6. Asigurarea retenţiei
 Recitarea poeziei de către un copil
 Fixarea titlului poeziei şi a conţinutului de idei prezentat
7. Evaluarea
 Redarea prin mişcări imitative, prin onomatopee sau prin
desen a conţinutului de idei a poeziei
 Aprecieri individuale şi colective asupra felului în care
copiii au participat la activitate
Activitate de verificare 1. Captarea atenţiei
a poeziilor învăţate 2. Anunţarea obiectivelor (verificarea modului cum au fost
memorate 4-5 poezii grupate în jurul unei teme)
3. Reactualizarea cunoştinţelor
 Se reamintesc titluri de poezii ce vor fi repetate şi verificate
 Se vor pune întrebări în legătură cu conţinutul de idei al
unora din poeziile învăţate
4. Obţinerea performanţei
 Copiii vor recita , mai întâi cu ajutor, apoi fără ajutor,
poeziile sugerate de către educatoare
5. Retenţia – se va fixa titlul poeziilor şi tematica abordată
6. Evaluarea – se vor face aprecieri asupra capacităţii de a
reţine versuri

ACTIVITATE PE BAZĂ DE EXERCIŢIU


CU MATERIAL INDIVIDUAL
(activitate matematică)
ETAPELE UNUI PROIECT DIDACTIC / VIORICA POP – GRĂDINIŢA NR. 25 BAIA MARE

EVENIMENTELE ACTIVITĂŢII DIDACTICE

1. Captarea atenţiei
 Prezentarea materialului didactic prin intermediul elementelor ludice
 Intuirea materialului demonstrativ şi evidenţierea caracteristicilor acestuia prin
utilizarea terminologiei

2. Anunţarea obiectivelor
 Se comunică intenţia pentru care se organizează activitatea, se fac precizări
asupra modului de desfăşurare a activităţii şi de utilizare a unor materiale
didactice

3. Reactualizarea cunoştinţelor
 Realizarea a 1-2 exerciţii de exemplificare, mai întâi de către educatoare şi apoi
de către copii, a unor acţiuni
 În cazul exerciţiilor de consolidare/sistematizare, exerciţiile se realizează
semidirijat

4. Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării


 Demonstrarea şi explicarea modului de realizare a activităţii; se subliniază
criteriile de realizare corectă a acţiunii

5. Obţinerea performanţei – executarea exerciţiilor de către copii

6. Asigurarea atenţiei – revizuirea activităţilor prin exerciţii tip „întrecere”

7. Evaluarea – rezolvarea unor fişe de evaluare ce urmăresc gradul de înţelegere a


activităţilor desfăşurate

LECTURĂ DUPĂ IMAGINI


ETAPELE UNUI PROIECT DIDACTIC / VIORICA POP – GRĂDINIŢA NR. 25 BAIA MARE

EVENIMENTELE ACTIVITĂŢII DIDACTICE

1. Captarea atenţiei
 Se utilizează elementul surpriză
 Se pregăteşte materialul intuitiv

2. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare


 Pregătirea aperceptivă de natură să familiarizeze copiii cu conţinutul imaginilor

3. Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării prin analiza, descrierea şi


interpretarea imaginilor în maniera convorbirilor dintre educatoare şi copii; extragerea
unor concluzii (sinteze) parţiale asupra datelor analizate, prin intermediul expunerii
narative sau descriptive.

4. Obţinerea performanţei
 Povestirea, expunerea de către copii a conţinutului imaginilor
 Efectuarea unor sinteze, stabilirea unor concluzii, propunerea unui titlu potrivit

5. Retenţia
 Reconstruirea imaginilor din părţile componente, interpretarea unui cântec, a unei
poezii cu acelaşi conţinut

6. Evaluarea
 Aprecieri asupra capacităţii copiilor de a expune cu cuvinte proprii ideea principală
a imaginilor prezentate

PROIECT DIDACTIC
ETAPELE UNUI PROIECT DIDACTIC / VIORICA POP – GRĂDINIŢA NR. 25 BAIA MARE
ACTIVITATEA:

TEMA:

TIPUL DE ACTIVITATE:

FROMA DE REALIZARE:

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:

METODE ŞI PROCEDEE:

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

DURATA:

DESFĂŞURAREA ACTVITĂŢII:

Evaluarea
Evenimentul
Conţinutul ştiinţific Strategiile didactice (instrumente şi
didactic
indicatori)

S-ar putea să vă placă și