Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Britcaru I.
Clasa: a – V –a
Disciplna: Istorie
Timp: 45 min
Unitatea de învăţare: Orientul Antic
Conţinut: Moştenirea culturală a Orientului Antic
Tipul lecţiei: predare-învăţare-evaluare

Competenţe specifice:
3.2. Stabilirea pe baza surselor istorice, a elementelor evoluţiei grupurilor umane şi civilizaţiei omeneşti
2.1. Cooperarea în vederea realizării unei mape istorice

La sfârşitul activităţii elevii să dobândească următoarele competenţe:


C1 de încadrare în timp şi spaţiu a evenimentelor
C2 de identificare a principalelor tipuri de scriere
C3 de enumerare a principalelor texte literare
C3 de selecţie a principalelor descoperiri din domeniile artă şi ştiinţă

Strategii didactice:

Forma de organizare a activităţiii: activitate frontală, individuală, pe grupe


Metode: expunere, conversaţie euristică, conversaţie catehetică, aritmogrif, ciorchine,cadrane, învăţare prin descoperire,
demonstraţie
Evaluarea: continuă/formativă
Mjloace de învăţământ:
Fişe de evaluare
Post-ituri
Videoproiector
Manual pentru clasa a- V-a, Istorie
.

Momentele Ob. Detalieri de conţinut Timp Strategia didactică


lecţiei Op. aloca
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Forme Evaluare
t
Momentul Pregătirea climatului socio- Elevul de serviciu prezintă 2
introductiv afectiv necesar actului absenţii. Pregătirea mapelor min
învăţării. Notarea absenţelor. de materiale.
Distribuirea fişelor de lucru.
Verificarea Pe grupe elevii primesc sarcini În baza informaţiilor 8
cunoştinţelor de lucru diferenţiat: dobândite pe parcursul min
anterioare Grupa 1: orei precedente vor
completa fişa 1.
Completaţi rebusul ! Pe
verticala A-B veţi obţine o Aritmogrif Activitate pe Evaluare
denumire pentru un stat Conversaţie grupe predictivă
condus de rege. catehetică

1. Cine este
conducătorul 1. FARAON
Egiptului?
2. Cine a unit regatele 2.
Egiptului?
3. Ce stat se află în Valea MENES
Nilului ?
4. Care era moneda 3. EGIPT
bătută în timpul lui
Darius I ?
5. Cum se mai numeau 4. DAREICUL
nomele?

Grupa 2: 5. DISTRICTE

Completaţi rebusul ! Pe
verticala A-B veţi obţine o
denumire pentru un stat
condus de rege.
1. Cum se numeau
funcţionarii care îl
ajutau pe faraon? 1. SCRIBI
2. Care este imperiul
aflat în podişul
Iranului? 2. PERSAN
3. Cum se numea drumul
ce unea Persia de Asia
Mică?
3. REGAL
4. Cine a cucerit Imperiul
Persan?
5. În ce a împărţit Darius
I Imperiul Persan? 4. ALEXANDRU

5. SATRAPI

Desfăşurarea Se porneşte prezentarea ppt.


activităţii

Activitatea Elevii sunt solicitaţi să Identifică următoarele Demonstraţie Activitate


pregătitoare C1 localizeze pe harta : Orientul teritorii: Egipt, Babilon şi Conversaţie frontală şi
apropiat şi mijlociu (sec. XXI- Sumer catehetică individuală
VII î.Hr.) teritoriile unde au
avut loc cele mai importante Evaluare
descoperiri. formativă

Este anunţat titlul lecţiei şi


conţinutul temei. Sunt Ciorchine Activitate
C1, enunţate obiectivele Recepţionează mesajul, 28 Expunere, frontală şi
C2 operaţionale pornind de la direcţionând structurile min Conversaţie individuală
competenţele specifice. cognitive către prelucrarea catehetică
şi procesarea de noi Conversaţie
Moştenirea culturală a informaţii. euristica
Orientului antic

Pe baza prezentării ppt


sintetizează principalele
C1 informaţii . Tipuri de scriere:
C3 -Ideograme
Identifică principalele tipuri de Cunneiforme
scriere -Hieroglife
Şcoala:
-citit – primul alfabet feni
cieni
- socotit
- absolvenţii- scribi

Literatura:
Texte literare:
-Epopeea lui Ghilgameş
-Cântecul harpistului
-Cartea morţilor
- Biblia – evrei
C1 Selectează principalele texte
C4 literare Arta:
1.Pictura:
-fresca
-mozaic
2. Sculptura:
- Basoreliefuri
-“ Scribul”
Identifică principalele ramuri 3. Arhitectura:
ale artei şi principalele -Ziggurate
descoperiri -Luxor
-Templul lui Solomon
- Turnu Babel
- Piramide

Ştiinţă:
-Matematică:
-Tabele matematice
-Formule de calcul în
geometrie
Selectează principalele ramuri -cifre arabe-indieni
ale ştiinţei şi principalele - Astronomie
descoperiri -calendare
-calendare solare
Medicina
-Reţete farmaceutice
- intervenţii chirurgicale
Fixarea şi C2, Pe baza informaţiilor obţinute Precizaţi ramurile şcolii,
sistematizarea C3, în cadrul orei solicită eleviilor literaturii, ştiinţei şi artei în 12 Cadrane Activitate
cunoştinţelor C4 să completeze fişa 2 care s-a manifestat min Conversaţie frontală Evaluare
moştenirea culturală a catehetică Activitate sumativă
Orientului Antic: Conversaţie individuală
1. Şcoala: euristică
- Scriere
- Citit
- Socotit
2. Literatura:
- Texte literare
- Biblia
3. Arta:
- Pictura
- Sculptura
- Arhitectura
4. Ştiinţa:
- Matematica
- Astronomia
- Medicina
Tema pentru C2, I.Priveşte imaginile cu Invăţare prin Activitate
acasă. C3, Pe baza informaţiilor obţinute atenţie. În dreptul descoperire individuală
Aprecierea C4 în cadrul orei solicită elevilor fiecăreia, notează tipul de
activităţii să completeze fişa 3 scriere antică ilustrat
elevilor
A.cuneiformă
B.ideogramă
C.feniciană

II. Identificaţi şi realizaţi


corespondenţa dintre
imaginile de mai jos şi
următorii termeni pe care îi
notaţi în dreptul
imaginilorcorespunzătoare:
pagodă, piramida lui
Keops, templu ziggurat,
statuia lui Ramses al II-lea,
Marele Zid Chinezesc,
statuia scribului.

1. statuia lui Ramses al II-


lea
2. piramida lui Keops
3.Pagodă
4.marele zid chinezesc
5.templu ziggurat
6.statuia scribului

S-ar putea să vă placă și