Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Disciplina: Istoria
Data :
Clasa: VII
Tema: Începutul Revoluției Franceze
Tipul:mixtă

Obiectivele lecţiei:

O1-să explice noțiunea de revoluție,Adunare Legislativă,adunare Constituantă,


adunare Națională;
O2-să descopere cauzele revoluției Franceze;
O3-Să determine etapele revoluției;

Mijloace:caiet, pix,

Metode: conversația, explicația,lucru cu dicționarul,discuția dirijată


Desfăşurarea activităţii

Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode


lecţiei Lecţ elevului Proced.
Moment - consemnează absenţele; - răspund
organizato - organizează materialele; cerinţelor
- organizează clasa, profesorului;
ric
- creează un climat cooperant. - îşi pregătesc
materialele
necesare
desfăşurării orei;
Revoluție-începutul unui schimbări a
Evocarea societății.

Adunare constituantă-organizm politic


întrunit cu scop de a elabora Constituția

Adunare Legislativă-putere legislativă cu


rolul de asigurare a unei Constituții și care
stabilea drepturile tronului și ale națiunii Își notează

Adunare Națională-întrunire a
reprezentanților majoritari ai naționalităților
dintr-o provincie istorică aflată sub stăpînire
străină
Realizarea O1 Criza vechiului Regim:
sensului Societatea vechiului Regim se caracterizează Își notează
prin împărțirea ei în trei stări sociale:
1.clerul(starea I),
2.nobilimea(starea a II)
3.burghezia,lucrătorii de la
orașe și țăranii(starea a III-a)
Cauzele revoluției:
1. Economice: -criza economic,
-creșterea impozitelor
2.Politice –lipsa de drepturi politice
pentru starea a II-a
- creșterea neîncrederii în
monarhie.
(Cauzele pe lung)
1.clerul și nobilimea erau stări
privilegiate,membrii lor erau scutiți de
taxe,ocupau cele mai importante funcții în
stat și armată;
2.burghezia dorea să joace un rol mai Lucrul cu
mare în conducerea statului; manualul.
-țărănimea și muncitorii de la orașe erau
nemulțumiți de condițiile de viață;
-izbucnirea crizei financiare.

Faza moderată:1789-1791
1.convocarea Adunării Stărilor Generale
(5mai 1789)
2.formarea Adunării Naționale
Constituante(9 iulie 1789)
3.declanșarea acțiunilor revoluționare în
Paris (12 iulie 1789)
4.cedarea Bastiliei(14 iulie 1789)
5.adoptarea Declarației Drepturilor Omului
și Cetățeanului (26 august 1789)
6.Acceptarea Constituției de către rege
(februarie 1790)
Consecință: Franța devine o monarhie
Constituțională.
Extindere 1.Care a fost semnificația demolării Elevii iși spun
Bastiliei? concluziile
finale.
2.Ce eveniment a avut loc în această
noapte a minunilor?Care a fost
semnificația lui?

Plasarea pe axa cronologică a reperelor Construiesc axa


cronologice de la pag 42. cronologică

Tema Informație în portofolii destre Elevii își


pentru notează tema
fortăreața Bastilia. pentru acasă.
acasă
Povestirea temei.

Notarea

S-ar putea să vă placă și