Sunteți pe pagina 1din 8

Ludoterapie

Propunãtor:
Prof.ed. Rusu Adriana Claudia
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 12.10.2020
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: CSEI ,Orasul VALENII DE MUNTE
CLASA : a IX-a / a X-a severi
ARIA CURRICULARA: Terapie Educațională Complexă și Integrată
MODULUL: FORMAREA AUTONOMIEI PERSONALE
TEMA :Corpul omenesc
PROFESOR: FENECHIU SIMONA ROXANA
OBIECTIV CADRU: Cunoasterea schemei corporale proprii si a partenerului
OBIECTIV DE REFERINTA: Fixarea schemei corporale si a lateralitatii
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 Sa numeasca partile componente ale propriului corp si ale partenerului;

O2 Sa explice rolul fiecarui segment corporal;

O3 Sa identifice organele de simt.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE : observatia, explicaţia,exercitiul,
MATERIALE DIDACTICE: Siluete din plastic, papusa, fise de lucru, laptop, platforma online Classroom
FORME EVALUARE: frontală, aprecieri verbale,
DURATA: 30 min.
1. Muşu,I. şi Taflan, A. – „Terapie educaţională complexă şi integrată” ; Bucureşti: Editura Pro-Humanitate, 1997.
Nr. Etapele Ob. Strategia didactică Observatii
crt. lectiei Op. Continutul activitatii Resurse Resurse Forme de
procedurale materiale organizare
1. Moment Se pregătesc materialele necesare pentru lecţie. Se
organizatoric asigură condiţii optime pentru desfăşurarea
1´ activităţii.
3. Anunţarea Pe tabla , se scrie titlul activitatii : Corpul omenesc si Frontală
temei se anunta tema activitatii!
1´

4.
Desfășurarea Se explica elevilor , in limbaj accesibil, obiectivele Conversația Frontală
Dupa
activității activitatii. Fiecare elev, la cerere, va numi elementele Explicația
desfasurarea
25´ componente ale propriului corp, apoi pe cel al Siluete
activitatii cu
partenerului. plastic
elevii prezenti
Se demonstreaza pe un elev exercitii de lateralitate,
la scoala, se
astfel incat acesta sa invete sa identifice segmentul
deschide
O.1. respectiv in oglinda. Fisa de
platforma
Apoi elevii vor explica , desenand in acest timp, ce lucru
Classroom si
functie are fiecare segment al corpului. Frontală
se trimite un
Ex. Ce fac cu mainile? Exercitiul Individuală
material
Ce fac cu picioarele?
despre Corpul
omenesc si o
Propozitii lacunare:
fisa de lucru.
https://www.g
1. Cu picioarele....... Platforma oogle.com/sea
2. Cu capul............... Classroom rch?
3. Cu mainile........... q=youtube+co
Frontală rpul+omenesc
O2. Dupa ce vor identifica, in mod demonstrativ, in fata Individuală &oq=youtube
clasei, elemente specifice lateralitatii Explicatia +corpul+ome
( stanga/dreapta), vor primi cate o fisa de lucru pe Fisa de nesc&aqs=chr
care o vor completa sub supraveghere. lucru ome..69i57j0l
4.6428j0j15&
O3. Cu ajutorul unei papusi ,elevii vor numi care sunt sourceid=chro
organele de simt. Exercitiul me&ie=UTF-
Individuală
Se vor desfasura exercitii -intrebari de tipul: Papusa 8
1. Ce sunt?....Ochii( Ce facem cu ei?-caracteristici)
2. Ce sunt ?....Urechile(Ce facem cu urechile?) Explicatia
3. Ce sunt? ....Mainile ( Ce facem cu ele?)
4. Ce este?.....Nasul ( Ce facem cu nasul?)
5. Ce este?.......Gura (Ce facem cu gura?) Observatia

Frontala
Ce gusturi cunoasteti?
Dati exemple de alimente care au gust dulce, sarat, Explicatia
acru, amar.

Evaluarea si La finalul activitatii vor primi o fisa de lucru in care


Încheierea va trebui sa deseneze un element specific fiecarui Observatia
activității organ de simt: Fisa de
Ex. Nas-floare lucru
3´ Gura- aliment
Se fac aprecieri individuale şi colective referitoare la
desfăşurarea lecţiei.

S-ar putea să vă placă și