Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: Ilie Gabriela


ŞCOALA: Şcoala Gimnazială Nr.1 Umbrăreşti,județul Galați
DATA: 18.05.2018
CLASA: a VII-a
ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate
DISCIPLINA: GEOGRAFIA CONTINENTELOR EXTRAEUROPENE
SUBIECTUL LECŢIEI: Brazilia
TIPUL LECŢIEI: predare-învățare
DURATA: 50 minute
SCOPUL LECŢIEI: Cunoaşterea şi însuşirea principalelor aspecte ce definesc
Brazilia

Competenṭe specifice:
1.3 . Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi
4.1. Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe hărţi
ale continentelor extraeuropene
4.2. Citirea hărţii şi utilizarea semnelor convenţionale

Obiective operaṭionale
A.Cognitive -Pe parcursul lecției elevii vor fi capabili :
O 1: să localizeze pe hartă Brazilia și elementele geografice specifice
(vecini,unitǎți de relief,fluvii,orașe) , în condițiile utilizării hărții fizice a lumii şi a
metodelor observarea şi învățarea prin descoperire
O2- să expună informaţii generale privitoare la populaţia şi aşezările omeneşti
din Brazilia utilizand imagini şi harta Braziliei;
B.Metodologice -Pe parcursul lecției elevii vor fi capabili :
O3: să extragǎ informații esențiale din text și de pe harta din manual;
O4: să ordoneze corespunzător informațiile noi ,completând,schema lecției ;
O5- sǎ precizeze caractere generale privind resursele naturale şi economia
Brazilia, facând uz de imagini şi harţi adecvate
C.Atitudinale--Pe parcursul lecției elevii vor fi capabili :
O6: să formuleze ȋntrebǎri și rǎspunsuri ȋmpreunǎ cu colegii
ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ:
 Strategii didactice : dirijată, cognitivă, euristică

 Resurse procedurale: conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire,observarea,


explicația, lucrul cu manualul şi cu harta , activitatea în perechi/pe grupe, jocul
geografic (rebus) ;

 Resurse materiale: manual (clasa a VII-a), fişe de lucru,


Harta fizică a Americii de Sud;
 Forme de organizare a activităţii : activitatea frontală, în perechi şi individuală
Evaluare: -frontală
- fișǎ de evaluare

BIBLIOGRAFIE:

1. Mândruţ O. , Neguţ S. : Geografia continentelor extraeuropene ,manual pentru clasa a


VII a, Ed. Corint.

2. Mȃndruț O., Ilinca N..: Elemente de didactică aplicată a geografiei, Editura CD


Press,București 2006.

4. Dulamă Maria Eliza : Modele,strategii şi tehnici didactice activizante cu aplicație


în geografie, ,Clusium 2002
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

MOMENTELE
LECTIEI OP. ACTIVITATEA DE PREDARE-ÎNVĂȚARE RESURSE RESURSE
PROCEDU- MATERI-ALE EVALUARE
OB. RALE
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

I. MOMENT -Organizează clasa pentru Pregătesc caietele şi materialele


ORGANIZATORIC lecţie . pentru lecţie.
2min -Atenţionează elevii asupra Formează grupele/perechile.
modului de desfăşurare a
lecţiei, ȋmparte materiale.

II. -Propune elevilor sǎ rezolve o Rezolvǎ fișa de lucru și participǎ Fişă de lucru Analiza
REACTUALIZARE fișǎ de lucru ȋn scopul cu rǎspunsuri.(anexa nr.1) răspunsu-
A
CUNOȘTINȚELOR
reactualizǎrii cunoștințelor din rilor,
5 min lecția studiatǎ anterior. stimularea
-Verificǎ rǎspunsurile și elevilor şi
corecteazǎ dacǎ este cazul. aprecierea
lor
-Propune elevilor să rǎspundǎ
III.CAPTAREA la douǎ ghicitori pentru a
ATENȚIEI descoperi titlul lecției noi. Raspund la ghicitori.
,,Continent cum nu e altul are
ŞI
COMUNICAREA capitale ȋnalte.ˮ(America de Stimularea
SUBIECTULUI Sud) Descoperi- elevilor şi
LECTIEI NOI ,,Fluviul este renumit printr- rea aprecierea
3min un debit deosebitˮ(Amazon) Jocul lor
-Cere elevilor sǎ localizeze pe geografic
hartǎ fluviul Amazon și sǎ Localizeazǎ fluviul Amazon și
identifice statul pe care ȋși statul pe care ȋl traverseazǎ de la
desfǎșoarǎ cursul(și bazinul vest la est pe cea mai mare parte
hidrografic) pe cea mai mare din lungimea sa.
parte din lungime(suprafata). Ascultă şi notează în caiete titlul
-Notează titlul lecției noi,pe lecției.
tablă: Brazilia .
-Menționează scopul lecției şi
obiectivele operaționale.

-Solicită elevilor să localizeze -Localizează Brazilia ,folosind Conversația


O1 pe hartă statul Brazilia, să harta Americii de Sud euristică
stabilească limitele și vecinii . -Stabilesc vecinii. Noteazǎ pe Exercițiul
III.DIRIJAREA -Distribuie sarcini fiecarei caiete. Observarea
ÎNVĂȚĂRII O3 echipe, propunȃnd lecturarea -Lecturează,selectează
30 min textului informații,atât din text, cât şi de Descoperi-
din manual,pe fragmente pe harta din manual . rea
și completarea schemei logice -Cooperează ȋn echipǎ, ȋn Lucru pe
O4 a lecției. vederea completǎrii schema grupe
-Precizeazǎ timpul de lucru : lecției, astfel:
15 minute. Grupa nr. 1-Relieful și apele Lucrul cu
-Îndrumă elevii în activitatea Grupa nr.2-Clima, vegetatia si manualul şi
de învățare. fauna cu harta
Grupa nr 3-Populația și orașele
Grupa nr.4-Resursele naturale
și activitǎțile industriale
Grupa nr 5-
Agricultura,Transporturile
(anexa 2)

MOMENTELE RESURSE RESURSE


LECTIEI OB. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR PROCEDU- MATERIALE EVALUARE
OP. RALE
-Urmăreşte modul ,în care,
elevii participă la lecție Manual
O2 -Solicită prezentarea - Prezintă succesiv informațiile Fişa de lucru
informațiilor şi localizarea noi despre Brazilia Explicația Observarea
O5
elementelor geografice şi localizează elementele Harta fizică a comporta-
III.DIRIJAREA specifice Braziliei. geografice specifice. lumii mentului
ÎNVĂȚĂRII -Completează schema pe elevilor,
tablă.
-Apreciază corectitudinea Aprecierea
informațiilor,completează şi Imagini verbală
explică ,cȃnd este cazul. Laptop
-Invitǎ elevii sa urmareascǎ videoproiector
cȃteva imagini cu obiective Urmǎresc obiectivele turistice
turistice din Brazilia,apoi lee prezentate și le noteazǎ pe
noteazǎ pe tablǎ. caiete.
.
IV. REALIZAREA - Reflectă ,rezolva fișa. Fișă de
FEED-BACK-ULUI O1 -Distribuie fișǎ de lucru ce lucru Hartǎ mutǎ Aprecierea
3 min contine o hartǎ mutǎ. verbală
O3 (anexa nr. 3) (anexa nr.3)
O6

V. OBȚINEREA O6 Distribuie fişele de lucru. - Rezolvă fişa și comunică Rebus Fișă de Scrisă :prin
PERFORMANȚEI -După rezolvarea răspunsurile corecte. evaluare fişă de
cerințelor,face o evaluare
5min verificare,prin sondaj,pentru a (anexa nr.4) Aprecierea
se identifica răspunsurile răspunsu-
corecte. rilor
Observarea
VI. -Se fac aprecieri asupra comporta-
ÎNCHEIEREA modului în care au răspuns Ascultă şi notează mentului
ACTIVITĂȚII
elevii. elevilor
-Precizează activitățile pe care
1min
elevii le vor desfăşura acasa.
Tema :Calculati pe ce
distanță se ȋntinde Brazilia ȋn
latitudine si longitudine.
Anexa nr. 1

REBUS GEOGRAFIC

CANADA

Dezlegând corect liniile orizontale ale rebusului de mai jos , descoperiți pe verticala A-B numele
unui stat american .

A
1.Oraş mare din S.U.A.

2.Cascadă formată între lacurile


 Erie şi Ontario.

3. Lanț montan,ȋnalt,situat ȋn
vestul S.U.A.
4.Arbore conifer gigant,din
pădurile californiene(REDWOOD)
5.Mare fluviu american ce
formează un canion
6.Cel mai mare megalopolis din
lume situate ȋn S.U.A.

B
SCHEMA LECȚIEICANADA
I.Poziția geografică și vecini

-stat federal,ocupă locul doi ca ȋntindere pe Glob(avȃnd o suprafață ce depașește 9,9 milioane km²)

-Limite: se desfășoară:
- în latitudine, între cca. ........................... lat. N și ........................... lat S;
- în longitudine, între cca. ........................... long. E și ........................... long. V.

N:…………………

-vecini NE:…………………….

E:…………………….

S:…………………..

V:…………………..

III.Cadrul natural

1. Relieful
a.Trăsături caracteristice
-vechi,stȃncos,erodat,cu aspect de platouri spre nord ,modelat de calota glaciară -relief
glaciar(circuri şi văi glaciare);
-montan ȋn vest (altitudinea maximă-Vf.Logan ,6050m) .

munți:…………………………………………….

………………………………………………..

b. Unități de relief podisuri-interioare………………………………………………

-…………….

câmpii litorale înguste

2. Clima ………………………… ȋn nord

Temperată-continentală ȋn……………………
-oceanică ……………………………

3. Apele
a.rȃuri

Oceanul Arctic Oceanul Atlantic Oceanul Indian

b. lacuri glaciare:………………………..(Cascada Niagara)………………………………

4. Vegetatia : …………………….
……………………………………(frunza de artar simbolul Canadei)

IV.Populația şi aşezarile omeneşti:

1. Populația- numărul populației 33.476.688(2011),formata din canadieni de origine


europeană(englezi,francezi),apoi chinezi. amerindieni,(200000 imigranți romȃni)
-densitatea populației este redusă(3,41 loc/km²);
-regiuni populate:…………………………..
-religiii:………………………………………..(5 milioane ortodocși)

-limba oficiala:……………………………….
- predominant urbană(75%).

2. Oraşe:-capitala:……………; alte oraşe:………………………….

V.Eonomia-bazată pe resurse natural bogate,comerț extern


-

1.Industria –tară industrializată și avansată tehnologic,concentrată sudul țării

,ȋn zona Marilor Lacuri,Vancuver

-ramuri:-………………………..locul I ȋn lume
-siderurgică,construcții mașini
-chimică
-alimentară
………………………….
…………………………..

2.Agricultura-se cultivă………………….;
-se cresc:………………………………………..
- 4% din suprafata țării este teren cultivat
3.Transporturile – modernizate ,rețea mai densă ȋn sudul țării;
- rutiere și feroviare(Transcanadianul)
-sistemul de navigație pe Marile Lacuri si pe fluviul Sf.Laurentiu Şi cel maritim
4 Comertul-exportă intens catre S.U.A ,Japonia etc.
5. Turismul:- obiective turistice:marile orașe(Toronto ,Montreal,Turnul Calgary),Cascada
Niagara,parcuri naționale(Parcul național Banff), biserici

S-ar putea să vă placă și