Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

Educatoare Barbu Nicoleta


Gradinita Nr. 10 Alexandria

Domeniul de activitate: Domeniul Limba Comunicare


Tema: “Sa vorbim corect romaneste”
Mijloc de realizare: joc didactic
Tipul de activitate; Consolidarea si sistematizarea cunostintelor
Grupa : Mare- pregatitoare
Scopul:
 Imbogatirea si activizarea vocabularului cu unele cuvinte cu sens opus (antonime) si
cu unele cuvinte care au aceeasi forma, dar sensuri diferite (omonime);
 Dezvoltarea capacitatii de exprimare corecta fonetic, lexical si gramatical;
 Dezvoltarea calitatilor gandirii prin exemplificarea notiunilor insusite prin cat mai
multe exemple adecvate.
Obiective operationale
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, copiii vor fi capabili:
 Sa gaseasca sensul opus al cuvintelor date ( antonime) folosindu-se de cunostintele
insusite anterior;
 Sa aleaga imaginea care reprezinta obiecte diferite denumite cu acelasi cuvant;
 Sa identifice sensul unui cuvant, alegand imaginea potrivita;
 Sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere antonimele si omonimele gasite.
Strategii didactice
Metode si procedee
 Jocul didactic;
 Conversatia;
 Problematizarea;
 Explicatia;
 Descoperirea;
 Observatia;
 Exercitiul.
Resurse materiale:
 Cutia cu surprizele primite de le scoala: scrisoarea, bagheta fermecata, ruleta-ecran,
Recompense;
 Bolduri;
 Versuri – ghicitoare;
 Panou;

Evenimentele Continut stiintific Strategii Evaluare


didactice didactice
Moment Pregatirea
organizatoric mobilierului si a
materialelor
didactice necesare
desfasurarii
activitatii
Captarea atentiei Copiii sunt anuntati ca au primit Conversatia;
de la colegii lor de la scoala o explicatia;
cutie cu “bagheta fermecata” , cadoul surpriza
“roata – ecran” o scrisoare, versuri
ghicitoare, o poezie distractiva,
recompense.
Anuntarea temei. Se anunta titlul jocului pe care il Conversatia;
Reactualizarea vor desfasura: “ Sa vorbim corect explicatia;
cunostintelor romaneste!”, motivandu-se problematizarea
anterioare. necesitatea acestui joc. In timp ce
se evidentiaza utilitatea cadoului
surpriza, se dau exemple de
cuvinte cu sens opus (antonime) si
cuvintele care au aceeasi forma,
dar semnificatie diferita
(omonime)
Prezentarea Voi anunta copiii ca jocul se va Jocul didactic;
regulilor de joc desfasura sub forma unor variante explicatia
care vor complica sarcinile jocului
pe masura ce se desfasoara
Desfasurarea Partea I: “Ce spun eu si ce spui Conversatia; Copiii identifica
jocului tu?” explicatia; sensul opus al
Cu ajutorul”baghetei fermecate” si exercitiul; cuvintelor
al versurilor urmatoare: versuri; folosite.
“Bagheta fermecata / Il va atinge begheta fermecata
indata pe ...”
Educatoarea va da semnalul
jocului:
“Eu spun lung, tu spui ...(scurt)
Eu spun moale, tu spui ...(tare)
Eu spun incet, tu spui ...(tare)
Eu spun curat, tu spui...(murdar)
etc.
Varianta:
Se va citi o poezie, in care copiii Expunerea; Copiii gasesc
vor completa versul adaugand problematizarea; cuvintele cu
cuvinte cu sens opus celor spuse exercitiul; sens opus
anterior:
“Muntele din departare / De nu-i
mic ,e....(mare);
Iar zapada dalba/De nu-i neagra-
i......(alba);
Norul ce s-a dus/De nu-i jos,e...
(sus);
Ursul greu la pas/De nu-i slab,e...
(gras); Copiii
Plopul de langa gard/De nu-i formuleaza
scund,e...(inalt); propozitii corect
In functie de raspunsul dat, din punct de
educatoarea le va cere copiilor sa Conversatia; vedere
formuleze propozitii cu un cuvant exercitiul; gramatical cu
opus celui spus anterior de ea. antonime si cu
omonime
Trecerea la cea de-a doua parte a versuri create ad-
jocului se va face prin intermediul hoc
unei ghicitori: ghicitoare
‘Sunt prin ape de aflat, dar traiesc ruleta-ecran
si pe uscat:de ma cauti insa bine, explicatia
sunt si in casa la tine”.(broasca,
broasca testoasa, broasca de la
usa).
Educatoarea citeste versurile: Copiii identifica
“Seara-nvart cheia in broasca imaginea care
Ascultand cum canta o broasca.” reprezinta
“Daca-i pui pe coada sare/Iepurele obiecte
cat colo sare.” denumite prin
“Ca s-o vad cat e de mare/Vara o cuvinte cu
sa merg la mare.” aceeasi forma
“Cine groapa altuia sapa/Sigur are
In maini o sapa”.
“Printre florile de mac/Cine
macaie mac-mac?”
Obtinerea Educatoarea va prezenta “ruleta- Copiii vor alege
performantei ecran” si va explica modul in care imaginile care
va fi utilizata. Se va rosti un exercitiul reprezinta
cuvant(de exemplu: ochi); in timp obiecte diferite,
ce rostesc versurile: dar care se
“Se-nvarteste, se-nvarteste/Sa denumesc prin
vedem la ce se-opreste...?,copiii cuvinte cu
vor cauta pe ruleta-ecran imaginile aceeasi forma
care reprezinta obiecte diferite, dar
care se denumesc prin cuvinte cu
aceeasi forma (ochi de apa, ochi de
bicicleta, ou-ochi.)
Incheierea Se vor face aprecieri asupra Aprecieri;
activitatii modului cum au raspuns copiii la recompense
activitate.
Se vor oferi recompense pe un
fond muzical adecvat

S-ar putea să vă placă și