Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

Unitatea de învăţământ: ŞcoalaGimnazială nr. 1 Bogdănești


Data: 09.12.2020
Clasa: I A
Profesor învățământ primar: Moșneguțu Emilia
Aria Curriculară: Matematică și Științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea tematică: Povești la gura sobei / Scăderea numerelor naturale, în
concentrul 0-100, fără trecere peste ordin.
Tema lecției: Animale, părți componente ale corpului, citirea și înregistrarea datelor în tabel
Tipul lecţiei: consolidare cunoștințelor
Scopul lecției: Consolidarea cunoştinţelor despre animale, a părților componente ale animalelor și
rolul acestora.

COMPETENŢE SPECIFICE:
Matematica si explorarea mediului:
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la
numărare
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat;
5.1. Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat;

CLR:
1.1 Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
3.1 Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;

Arte vizuale şi abilităţi practice


1.1 Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu exprimat printr-o varietate de
forme artistice.
Muzică și mișcare
2.1 Cântarea îndividuală sau în grup, asociind mișcarea sugerată de text și de ritm.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1- să răspundă corect la ghicitori cu animale;
O2 - să identifice părţile componente ale corpului animalelor și să le denumească;
O3 - să realizeze corespondența între părțile corpului și denumirea lor;
O4- să spună rolul părților componente ale animalelor;
O5 - să coreleze operaţia de adunare/ scădere cu situaţiile-problemă create.

1
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,problematizarea, exerciţiul, observaţia.
Mijloace de învăţământ: manual, manual digital, laptop, stilou, resurse digitale.
Forme de organizare: activitate frontală, individuală.

Bibliografie:
1.Didactica matematicii pentru învățământul primar, Constantin Petrovici, 2014, Ed. Polirom,
Iași;
2.PlatformaTwinkl- https://www.twinkl.ro/resources/romania-teaching-resources
3. Resurse digitale (aplicații): Wordwall, Nearpod, youtube
Resurse temporale: 30 minute, activitate sincronă, online
Resurse umane: 16 elevi

2
SCENARIU DIDACTC

Nr. Etapele lecției Ob. Conținut științific Strategii didactice Evaluare


crt op. Metode și Mijloace de Moduri de
procedee învățământ organizare
1 Moment Conectare pe platforma Classroom, Google Conversație Frontal Se evaluează
organizatoric Meet, verificare microfoane, video, reguli capacitatea de a
1 min. de desfășurare a lecției online . se organiza pentru
întâlnirea online
2 Captarea Se va realiza prin vizionarea unui Conversație Laptop Frontal Se evaluează
atenției videoclip, numit ”Graiul animalelor” Expunere ”Youtube” capacitatea de a
2 min. https://www.youtube.com/watch? asculta un mesaj
v=HnTUlIis_ms&feature=youtu.be audio – video.
3 Anunțarea Anunţ tema şi voi prezenta Frontal Se evaluează
temei și a obiectivele lecției. capacitatea de a
obiectivelor asculta un mesaj
1 min. oral.
4 Consolidarea Voi prezenta elevilor prin intermediul Conversația Laptop Frontal Se evaluează
cunostințelor unei cărti electronice realizate în aplicația capacitatea de a
O2 Nearpod, informații despre: asculta un mesaj
- părțile componente ale animalelor audio – video.
( câine, găină), Observația Carte Individual
- diferențele dintre animale ( unele sunt electronică Se evaluează
acoperite cu lână, blană, păr, țepi, că capacitatea de a
O3 unele au bot : calul, vaca, câinele, Explicația identifica si numi
iepurele, pisica, capra; porcul are rât ) părtile
- părțile componente ale păsărilor ( tipuri componente ale
O4 de cioc ale acestora care diferă în funcție unui animal.
de mediul de viață și cum se hrănesc)
- diferențele de picioare pe care le are Problemati- Se evaluează
unele animale, păsări. ( Anexa1) zarea Frontal capacitatea de a

3
- grupele principale de animale: mamifere, răspunde corect la
O1 insecte, păsări, reptile. (Anexa 2) Individual întrebările
https://wordwall.net/ro/resource/7810878 învățătoarei

Pentru dinamizarea lecției , vom ghici


câteva ghicitori cu animale în aplicația
Wordwall.
https://wordwall.net/ro/resource/2380580
5 Evaluarea Se va realiza prin rezolvarea exercițiului 4 Explicația Frontal Se evaluează
cunoștințelor O2 și 5 de la pagina 49 din manualul de Exercițiul capacitatea de a
O5 ”Matematică și explorarea mediului” Manualul Individual identifica părțile
(Anexa 3) digital componente ale
Elevii își vor reaminti prin intermediul unui animal.
unui joc interactiv părțile componente ale Laptop Se evaluează
unei rațe (activitate asincron) Resurse capacitatea de a
https://wordwall.net/ro/resource/6146841 digitale calcula corect
(Wordwall) operațiile de
scădere si de a
afla curiozitățile
despre animalele
corespunzătoare
6 Tema pentru Propun elevilor să realizeze un colaj, sub Conversația Frontal Se evaluează
acasă forma unui proiect, cu tema ”Animalul capacitatea de a
meu drag” în care să cuprindă informații asculta un mesaj
despre părțile componente, mediul de oral.
viață, cu ce se hrănește, curiozități și
altele. Se poate personaliza această temă,
după preferințele elevului.
7 Încheierea Vom asculta curiozități despre animale Conversația Laptop Frontal Se evaluează
activității precum: capacitatea de a
https://www.youtube.com/watch? asculta un mesaj
v=HHcsSSjUqcA ( de la minutul 5 la 7) Expunerea audio – video.
- oile și caprele nu au dinți pe maxilarul

4
din față, ci doar o placă tare care leajută să Resurse
mănânce; digitale
- porcii nu au glanda de transpirație și (Youtube)
pentru a se răci și a preveni arsurile solare,
se tăvălesc în noroi,
- puii de găină folosesc 200 de tipuri de
vocalizări ca mijloc de comunicare, ei pot
comunica cu mama lor în timp ce se află
încă în ouă;
- vacile dezvoltă legături puternice la fel
ca și oamenii, ele își petrec cea mai mare
parte a timpului cu tovarășii lor preferați;
- oile scot sunete ciudate și mieii își Conversația Frontal
recunosc mamele lor după behăit;
- un porc poate să alerge 17 km într-o oră
- caprele au pupile rectangulare și acest
fapt le ajută să vadă mai bine în întuneric; Individual
- bovinele au o viziune panoramică de
aproape 260 de grade; Expunerea
- rațele au pene impermeabile, au o glandă Aprecieri
specială lângă coada lor, care produce ulei verbale
și acest ulei acoperă stratul exterior de
pene.
Voi face aprecieri verbale colective şi
individuale pentru participarea activă la
lecție.

Prezentarea lecției este realizată în aplicația Nearpod:


https://np1.nearpod.com/presentation.php?id=75317896

5
Anexa 1

6
7
8
9
10
11
12
Anexa 2

13
Anexa 3
Manual – Matematică și explorarea mediului

14

S-ar putea să vă placă și