Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data:13.11 2018
Disciplina: Educaţie pentru sănătate
Unitatea de învăţare: „Alimentaţia corectă şi sănătatea”
Subiectul: Ponderea alimentelor în rația zilnică
Scopul:
-formarea şi dezvoltarea unor comportamente de protejare a sănătăţii
personale;
-dezvoltarea şi manifestarea de atitudini favorabile exprimării
opiniilor şi luării deciziilor pentru păstrarea sănătăţii personale.
Obiective operaţionale:
O1-să identifice comportamentele sănătoase şi comportamentele de
risc;
O2-să precizeze anumite modalităţi de transmitere a bolilor;
O3-să aşeze în ordine mesele principale pe care le servesc în timpul
zilei;
O4-să deducă anumite reguli ce trebuie respectate în timpul servirii
mesei şi să înţeleagă necesitatea respectării lor;
O5-să explice înţelesul unui cunoscut proverb chinezesc;
O6-să precizeze, pe echipe, produsele alimentare pe care le consumă
la micul dejun, la prânz şi la cină;
O7-să deseneze produsele alimentare cere le plac cel mai mult;
O8-să înţeleagă necesitatea unei alimentaţii echilibrate.
Metode şi procedee didactice:conversaţia euristică, explicaţia,
observaţia, memorizarea, problematizarea, activitatea pe echipe.
Scenariul didactic
Etapele Activitatea Activitatea
lecţiei Profesorului elevilor
1. Momentul Se stabileşte liniştea şi se pregătesc cele
organizatoric necesare pentru buna desfăşurare a
activităţii.
2.Actualizarea Se poartă un dialog prin care se verifică Elevii răspund la întrebări.
cunoştinţelor anumite cunoştinţe însuşite în lecţiile
însuşite anterioare:
anterior -Despre ce am discutat ora trecută? -...despre alimente proaspete şi
alimente vechi.
-Ce fel de alimente trebuie să consumăm -...alimente proaspete.
pentru a ne păstra sănătatea?
-Ce trebuie să facem atunci când -...să citim pe ambalaj data la care
cumpărăm alimente? expiră produsul.
-Ce facem dacă din greşeală consumăm -...ne prezentăm la medic la primul
alimente expirate? semn de alarmă: greaţă, stare de
vomă.
3.Captarea -Pentru a ne păstra sănătatea trebuie să
atenţiei respectăm şi alte reguli de alimentaţie
corectă, în afara celor pe care le-am
discutat deja.
4.Anunţarea -Astăzi vom învăţa când şi cum trebuie
temei şi a să mâncăm pentru a nu ne îmbolnăvi.
obiectivelor Se scrie pe tablă titlul lecţiei: „Când
mâncăm? Cum mâncăm?”
5.Dirijarea Se citeşte poezia „Sfatul mamei”, de Elevii ascultă.
învăţării Florin Iordăchescu:
„Mi-a mai spus mama aşa:
-Înainte de-a mânca
Te speli bine cu săpun!
Sfatul mamei este bun.
Şi la masă când mă cheamă
Eu de sfatul ei ţin seamă:
Ca orice copil cuminte,
Îmi spăl mâinile-naint.”
-Ce regulă desprindem din această -...înainte de masă trebuie să ne
poezie? spălăm pe mâini cu apă şi săpun.
-...pentru a îndepărta microbii care
-De ce? cauzează boli.

Li se cere elevilor să observe două -...primul copil mănâncă la masă,


desene şi să comenteze cum mănâncă celălalt în pat.
copii.
-Care este poziţia corectă pentru servirea
mesei? -...cea a primului copil.
-Ce se poate întâmpla daca mâncăm în -...ne murdărim, ne înecăm.
pat?
-De câte ori mâncaţi pe zi?
Elevii primesc un plic cu nişte jetoane pe Elevii ordonează jetoanele: micul
care sunt scrise cele trei mese principale dejun, prânzul, cina.
ale unei zile. Li se cere să le aşeze în
ordine.
Se împart apoi fişe care conţin enunţuri. Elevii citesc enunţurile şi le aleg pe
*Întotdeauna mă grăbesc când mănânc. cele care sunt adevărate pentru fiecare
*În timp ce mănânc îmi place să vorbesc dintre ei.Se discută răspunsurile date.
mult.
*Mănânc cu calm, fără să mă grăbesc.
*La masă fac întreruperi, făcând şi alte
mici treburi.
*Mestec încet şi vorbesc foarte puţin la Cu ajutorul învăţătorului, elevii vor
masă. deduce că micul dejun este cea mai
În continuare se citeşte şi se comentează importantă masă a zilei deoarece
următorul proverb chinezesc: „Micul asigură organismului hrana pentru
dejun să-l mănânci singur, masa de prima jumătate a zilei, că la prânz
prânz sa o împarţi cu prietenii,iar masa trebuie să mâncăm bine, dar fără a
de seară să o dai duşmanilor.” exagera, iar seara să mâncăm puţin
pentru a avea un somn liniştit, o
digestie uşoară şi pentru a nu acumula
kilograme în plus.

Copiii vor fi împărţiţi în trei grupe şi vor Cele trei echipe vor preciza produsele
avea ca sarcină să scrie pe fişe ce alimentare pe care le consumă
alimente consumă dimineaţa, la prânz şi, dimineaţa, la prânz sau seara.
respectiv, seara. Se comentează răspunsurile fiecărei
echipe, justificându-se de ce anumite
alegeri nu sunt corecte.
Se solicită apoi elevilor să deseneze Elevii desenează alimentele preferate,
produsele alimentare care le plac cel mai argumentează, îşi spun părerea despre
mult, să argumenteze alegerea şi să-şi preferinţele colegilor.
spună părerea cu privire la opţiunile
celorlalţi colegi.
6.Intensificarea Se citesc şi se discută câteva reguli de Elevii ascultă regulile citite de
retenţiei alimentaţie ce trebuie respectate pentru învăţător.
păstrarea sănătăţii:
*Nu consumaţi alimente sau substanţe
care nu ştiţi la ce folosesc!
*Consumaţi numai medicamente pe care
vi le dau medicii şi părinţii!
*Mâncaţi suficient la masă, pentru că
alimentele sunt necesare creşterii şi
obţinerii de energie pentru activităţile şi
jocurile pe care le practicaţi!
*Evitaţi consumul de dulciuri sau de
băuturi răcoritoare înainte de masă pe
stomacul gol!
*Nu mâncaţi mai mult decât vă este
necesar, deoarece vă faceţi rău singuri
puteţi avea dureri de stomac,sau, mai
târziu , puteţi ajunge prea graşi!
*Dacă mănânci prea mult, rişti să te
îngraşi, iar dacă mănânci prea puţin, te
îmbolnăveşti!
*Mestecaţi bine hrana, pentru a fi
folosită bine de organism!
*Nu vorbiţi mult în timpul mesei!
*Spălaţi-vă mâinile înainte de masă!
*Controlaţi periodic greutatea, pentru a
verifica dacă nu v-aţi îngrăşat prea mult
sau nu aţi slăbit!
Dacă pe parcursul vieţii veţi respecta
aceste reguli, sănătatea voastră nu va fi
în pericol!
7. Evaluare Se fac aprecieri generale asupra
desfăşurării activităţii şi se evidenţiază
elevii care au participat activ şi au dat
răspunsuri corecte.

S-ar putea să vă placă și