Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Tehnologic ,,Al. Vlahuță”


PROF.ÎNV. PRIMAR: ANGHENIE MONICA
CLASA: a III-a A
DATA:
ARIA CURRICULARĂ: Arte și Tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA DE INVATARE: „Cum arată iarna”?
TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de priceperi și deprinderi
SUBIECTUL LECŢIEI: Omul de zăpadă
SCOPUL: Realizarea de creații estetice folosind diverse materiale și tehnici

COMPETENŢE GENERALE:
Arte vizuale și abilități practice
1. Explorarea de mesaje exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici adecvate.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – să descrie conţinutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării pe baza modelelor şi a explicaţiilor primite;

O2 – să decupeze corect elementele componente ale lucrării după şabloane;

O3 – să asambleze corect, estetic şi creativ în spaţiul de lucru elementele componente respectând modelul;

O4 – să realizeze lucrările propuse în mod original;

O5 – să interpreteze în colectiv cântece de iarnă;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, Turul galeriei

Mijloace de învăţământ: şabloane, foarfece, lipici,vată, mapa cu materiale (carton colorat, hârtie colorată, accesorii)

Forme de organizare: frontală, individuală

Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecierea verbală, autoevaluarea, evaluarea
colegilor, analiza produselor activităţii

Resurse temporale: 45 minute

Resurse umane:

BIBLIOGRAFIE:

 Nisteriuc N., Arte vizuale şi ablităţi practice – sugestii pentru învăţământul primar, Ed. Lidana, Suceava, 2014
DEMERS DIDACTIC

Ob STRATEGIA DIDACTICĂ
.
ETAPELE op CONŢINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV METODE MIJLOACE FORMA DE EVALUARE
LECŢIEI ŞI DE ORGANIZARE
PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂNT

Moment Se asigură condiţiile necesare


organizatoric desfăşurării în condiţii optime a orei de Arte
vizuale şi abilităţi practice: conversaţia frontal
1’  Amenajarea spaţiului de desfăşurare a
activităţii
 Pregătirea materialului didactic

Captarea atenţiei
Se va realiza cu ajutorul unei ghicitori Conversaţia
3’ frontal Aprecieri
verbale

Expunerea Exprimarea
sentimentelor
Conversaţia elevilor
euristică
Anunţarea temei Pentru că sunteţi prietenii Omului de
şi a obiectivelor zăpadă , la activitatea de astăzi vom realiza
oameni de zăpadă, utilizând tehnici de lucru Conversaţia frontal
3’ cunoscute: decupare, lipire, asamblare.
Explicaţia
Prezint elevilor tema lucrării de astăzi
,,Omul de zăpadă” şi obiectivele operaţionale
într-o formă accesibilă: însuşirea tehnicii de
lucru, asamblarea materialelor cu scopul
finalizării lucrărilor.

Dirijarea a) Intuirea materialelor şi prezentarea


învățării lucrării model Explicaţia
O1. Elevii vor observa materialele de pe
30’ masa de lucru (hârtie glasată, lipici,
foarfecă). frontal
Se prezintă lucrarea model (Anexa ). Lucrarea model Aprecieri
verbale
b) Verbalizarea etapelor de lucru –
Explicarea şi demonstrarea modului de
realizare a lucrării
Explic şi demonstrez etapele de Demonstraţia
realizare a lucrării – Omul de zăpadă –,
procedeele de lucru (decuparea după contur a
elementelor componente, asamblarea prin
lipire, lipirea elementelor de decor, decorarea
lucrării) precum şi criteriile pe baza cărora se
va realiza evaluarea lucrărilor elevilor.

Dirijarea c) Executarea lucrării de către elevi


învăţării Elevii vor lucra individual, dar pot
coopera cu colegul de bancă dacă întâmpină Carton colorat
30’ mici dificultăţi. Conversaţia Individual Aprecieri
Elevii vor parcurge următoarele etape Hârtie albă verbale asupra
de lucru: corectitudinii
O2 1. Decuparea șablonului necesar Explicaţia Hârtie glace realizării
realizării omului de zăpadă. etapelor de
2. Se aplică lipici pe acesta, apoi se Hârtie creponată lucru
rupmbucăți de vată si se lipesc. Demonstraţia
3. Se decupează și se lipește pălăria. Foarfece
O3 4. Lipirea elementelor de decor(nasul,
ochii, gura, nasturii) Lipici
5. Confectionarea unui fular din hartie
colorată subțire; ataṣarea acestuia. frontal
6. Confecționarea unei mături din Aprecieri
carton. reciproce
Supraveghez şi ajut elevii dând
O4 explicaţiile necesare acolo unde este cazul.
Elevii finalizează individual propria
lucrare în mod original.

Obţinerea Pe măsură ce lucrările sunt gata se vor Pe grupe Analiza


performanţei aşeza în faţa clasei şi se vor evalua printr-un Expunerea Lucrările produselor
tur al galeriei. realizate individual activităţii
5’ O5 Se discută despre tema realizată. Comversaţia
-“Ce am realizat?” Autoevaluarea
-“Ce materiale am utilizat?” Turul galeriei
-“Ce tehnici am folosit?” Evaluarea
-Împreună cu elevii se analizează câteva lucrări
colegilor
răspunzându-se la întrebările:
-“Care om de zăpadă vi se pare cel mai bine
realizat?”
-“De ce vă place acestă lucrare mai mult?”
-“De ce credeți că nu toti au reusit să realizeze
foarte bine peisajul?”
Asigurarea Elevii sunt invitaţi să privească noua conversaţia Frontal Aprecieri
retenţiei şi a Împărăţie a oamenilor de zăpadă, să poarte o orale
transferului discuţie despre cum cred ei că se simte omul Individual
de zăpadă. Acordarea de
5’ stimulente
Încheierea Fac aprecieri generale şi individuale
activităţii asupra modului de participare al elevilor la conversaţia Aprecieri
lecţie şi a colaborării în cadrul activităţii . Li Frontal verbale
1’ se propune ca viitoare temă, atunci când se
va putea, realizarea unui om de zăpadă real, individual
în curtea ṣcolii.
ETAPELE DE LUCRU

1. Decuparea șablonului necesar realizării omului de zăpadă.


2. Se aplică lipici pe acesta, apoi se rup bucăți de vată si se lipesc.
3. Se decupează și se lipește pălăria.
4. Lipirea elementelor de decor(nasul, ochii, gura, nasturii)
5. Confectionarea unui fular din hartie colorată subțire; ataṣarea
acestuia.
6. Confecționarea unei mături.

S-ar putea să vă placă și