Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Blînda Paula


CLASA: a VIII-a A
OBIECTUL: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Genul epic. Romanul
SUBIECTUL: Sintaxa frazei- subordonate necircumstanţiale.Exerciţii
TIPUL LECŢIEI: de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor

COMPETENŢE GENERALE:

1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare


2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale
în situaţii de comunicare monologată şi dialogată
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise,
în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.4 sesizarea particularităţilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat;


2.3 utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii;;
4.1 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfo-sintaxă,
folosind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie ;

COMPETENŢE DERIVATE:

COGNITIVE:

Pe parcursul şi la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili :


C.C.1. să facă analiza unor fraze date;
C.C.2. să realizeze expansiunea unor părţi de propoziţie în propoziţii
corespunzătoare;
C.C.3. să contragă anumite subordonate în părţile de propoziţie
corespunzătoare;
C.C.4. să alcătuiască fraze în care un anumit element de relaţie să introducă
subordonate diferite;
C.C.5 să realizeze fraze în care subordonatele să aibă un anumit termen regent.

MOTRICE:
C.M. să utilizeze corect mijloacele de învăţământ

AFECTIVE:
C.A. Vor fi dispuşi să se angajeze decis în soluţionarea sarcinilor didactice

RESURSE:

A. BIBLIOGRAFICE:

1. OFICIALE:
 Programa şcolară pentru clasa a VIII-a
 Limba română, Manual pentru clasa a VIII-a, Editura
Humanitas Educaţional, Bucureşti
 2. PEDAGOGICE:
 C. Cucoş, Pedagogie, Iaşi, Polirom, 1996
3. METODICO-DIDACTICE:
 C. Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în
şcoală, Polirom, Iaşi, 1999
 V. Goia, I. Drăgătoiu, Didactica predării limbii şi literaturii
române, Cluj, 1995
4. ŞTIINŢIFICE:
 Ş. Popescu, Gramatica practică a limbii române, Editura
Tedit Fzh, Bucureşti, 2009
 Gramatică. Fişe de lucru, colecţia Foarte bine, clasa a VIII-
a, Editura Paralela 45

B. METODOLOGICE:
1. STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă

2. METODE ŞI PROCEDEE: expunere, exerciţiu gramatical,


conversaţie euristică, explicaţia, problematizare
3. FORMA DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe

4. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişe de lucru, tablă, caiete

C. TEMPORALE: 50 minute

D. UMANE: colectivul clasei a VIII-a A

E. PSIHOLOGICE: nivelul mediu de informare şi formare intelectuală


SCENARIU DIDACTIC

NR. EVENIMENTELE C.S. CONŢINUTURI ŞI SARCINI DE STRA TEGIE DIDACTICĂ EVALUARE


CRT LECŢIEI ÎNVĂŢARE METODE MIJLOA FORME DE
CE ORGANIZA
RE

0. Moment C.M. Asigurarea condiţiilor optime în vederea


organizatoric desfăşurării lecţiei:
- notarea absenţelor
- pregătirea rechizitelor şcolare
tablă, burete , planşă etc.
1. Captarea C.A. Se verifică tema, se dau explicaţiile Conversaţia Caiete Frontală cu Analiza
atenţiei necesare şi se corectează greşelile. Explicaţia raportare răspunsurilor
individuală elevilor
2. Enunţarea Elevii sunt informaţi asupra conţinuturilor Explicaţia Tablă Frontală
obiectivelor învăţării şi a performanţelor aşteptate:
„Astăzi vom sistematiza şi vom consolida
cunoştinţele deprinse până acum,
referitoare la sintaxa frazei , printr-o serie
de exerciţii aplicative”.
Se scrie pe tablă titlul lecţiei:
Sintaxa frazei-subordonatele
necircumstanţiale. Exerciţii
Elevii notează titlul lecţiei pe caiete.
3. Actualizarea Se va realiza actualizarea noţiunilor Conversaţia Frontală Analiza
cunoştinţelor teoretice referitoare la elementele de răspunsurilor
sintaxă a frazei: elevilor
- Care sunt subordonatele pe care le-
aţi studiat?
- Ce este propoziţia subordonată
predicativă?
- Care sunt elementele regente ale
propoziţiei predicative?
- Daţi exemple de verbe copulative.
- Ce est propoziţia subordonată
subiectivă?
- Care sunt elementele regente pentru
propoziţia subordonată subiectivă?
- Care este următoarea propoziţie
subordonată studiată?
- Ce este propoziţia subordonată
atributivă?
- Ce determină propoziţia subordonată
atributivă?
- Ce este propoziţia subordonată
completivă directă?
- Ce determină propoziţia completivă
directă?
4. Prezentarea optimă C.C.1 Pe tablă se scrie fraza: Analiza Tablă Frontală cu Analiza
a conţinutului Ceea ce dorim este ca până la finalul sintactică Caiete raportare răspunsurilor
anului şcolar să obţinem rezultate Explicaţia individuală elevilor
frumoase care să ne permită să intrăm la
liceul mult dorit.
Un elev iese la tablă şi face analiza frazei,
la fel şi restul elevilor, pe caiete.
5. Dirijarea învăţării C.C.2 Elevii, aşezaţi pe câte trei rânduri, primesc Analiza Fişe de Lucru pe Analiza
C.C.3 fişe de lucru, conţinând diferite tipuri de sintactică lucru grupe răspunsurilor
C.C.4 exerciţii: Conversaţia Caiete elevilor
C.C.5 Explicaţia
Rândul1: Problematizare
1. Realizaţi expansiunea părţilor de
propoziţie subliniate în propoziţii
subordonatoare corespunzătoare:
a. Plăcerea ta este de a învăţa.
b. Sătulul nu crede flămândului.
c. Nu ştie destinaţia avionului.
d. Pomul roditor este asemenea
omului bogat.
2. Alcătuiţi o frază în care o
propoziţie completivă directă să
aibă regent o interjecţie.

Rândul al II-lea
1. Contrageţi propoziţiile
subordonate din următoarele fraze
în părţi de propoziţie
corespunzătoare:
a. Obiceiul lui era să ajute pe sărmani.
b. Cine ştie carte are patru ochi.
c. Îi sfătuiesc de bine pe câţi îi cunosc.
d .Îmi place interlocutorul care are
răbdare.
2.Alcătuiţi o frază în care o
predicativă să fie introdusă prin
adverbul relativ unde.

Rândul al III-lea
1.Precizaţi felul subordonatelor
introduse prin conjuncţia că:
a. Adevărul este că a minţit.
b. Adevărat este că a minţit.
c. Ştiu că mă vei susţine.
d. Convingerea că o să petrecem bine o
are întreaga familie.
2. Alcătuiţi o frază în care subiectiva
să fie introdusă printr-o expresie verbală
impersonală.

Într-o cutie se pun câteva bileţele cu


întrebări, iar elevii le vor extrage şi vor da
răspunsurile corecte (anexă).

6. Obţinerea C.C.1 Alcătuiţi o frază care să cuprindă Analiza Tablă Individuală Analiza
performanţei următoarele propoziţii, în ordine: sintactică Caiete. răspunsurilor
subiectivă, principală, predicativă, elevilor
completivă directă.
Un elev va ieşi la tablă, o va scrie şi o va
analiza sintactic.
7. Feedback Se vor discuta răspunsurile elevilor la Conversaţia Fişe de Frontală Observarea
exerciţiile de pe fişele de lucru şi de la lucru sistematică a
ultima analiză de pe tablă. Tablă elevilor.
Se vor explica aspectele care nu au fost
înţelese.
8. Evaluare Se realizează evaluarea activităţii elevilor expunere Frontală Aprecieri
prin aprecieri, calificative generale şi Individuală globale şi
individuale. individuale
Se fac observaţii colective şi individuale ,
se dau sugestii.
9. Retenţia Se pun întrebări generale cu privire la Conversaţia Tablă Frontală cu Observarea
subiectul lecţiei cu scopul fixării euristică caiete raportare sistematică a
elementelor esenţiale. individuală elevilor.
10. Transfer Intern, tema pentru acasă: Expunere Frontală
Scrie o scrisoare de 15-20 de rânduri
adresată actorului tău preferat, în care să-ţi
exprimi opinia despre ultimul film în care
a jucat . Foloseşte, în redactare, câte un tip
de propoziţie subordonată din cele
învăţate.
1. Completează propoziţia: Termenii regenţi ai subiectivei sunt: ……………………….

2. În propoziţia: L-am sfătuit ceva, verbul are:


e. două complemente directe
f. un complement direct
g. nu are complement direct

3. Scrie, în spaţiul liber, elementul regent corespunzător, pentru a face din propoziţia dată propoziţie subiectivă.:
__________________________________să faci toată viaţa bine prietenilor.

4. Scrie, în spaţiul liber, elementul regent corespunzător, pentru a obţine din propoziţia dată propoziţie predicativă:
__________________________________ ca şi cum ai visa.

5. Construieşte o frază în care propoziţia predicativă să determine, în regentă, verbul copulativ a deveni.

6. Notează cu da sau nu următoarea afirmaţie: Atributiva poate să determine şi un numeral.

7. Precizează felul subordonatelor din fraza:


Ana vrea să cânte la pian, însă ar fi bine să mai studieze.

8. Alcătuieşte o frază scurtă în care completiva directă să determine o locuţiune verbală.


9. Corectează greşeala din următoarea frază : Ea este prietena mea care ai remarcat-o şi tu.

10. Continuă propoziţia regentă cu trei atributive introduse prin elemente de relaţie diferite gramatical:
Mă frământă problema………………………………………….

11. Corectaţi greşeala din enunţul: Revista a cărei pagini le răsfoiesc a apărut azi.

12. Notează cu da sau nu afirmaţia: Cuvântul marcat din propoziţia Privesc valurile spumegând. are funcţia sintactică de atribut verbal.

13. Corectează greşeala din enunţul : Mă gândeam ca să-i spun adevărul.

14. Construieşte două fraze în care verbul a rămâne să fie regent pentru o subiectivă şi pentru o predicativă.

15. Fraza care conţine o atributivă este:


a. L-am revăzut în anul când a terminat facultatea.
b. Nimeni nu ştia când venise.
c. Mă interesează când te vei întoarce.

S-ar putea să vă placă și