Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Profesor: Blînda Paula


Clasa: a VII-a
Disciplina: Limba și literatura româ nă
Subiectul: Arhaismele și neologismele.
Durata: 45`
Obiective:
BIECTIVE OPERAŢIONALE:
- Să definească şi să identifice neologismele dintr-un text dat;
- Să încadreze în enunţuri adecvate neologismele date şi să le precizeze sensul;
- Să motiveze folosirea neologismelor în anumite contexte şi opere literare;
- Să explice rolul neologismelor într-un text dat;
- Să ortografieze şi să pronunţe neologismele conform normelor DOOM2
-
Etape Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii
-Salutul. Ră spund la salut.
Comentează motto-ul

EVOCARE Se aduce în fața elevilor obiectele: Bostan-regionalism,


Dovleac, peniță , smartphone, Numește-le! peniță -arhaism,
Examinează imaginea din manual la pagina 42. Ce cuvinte mai smartphone- neologism
cunoașteți care au ieșit din uz?
REALIZAREA Arhaismele sunt cuvinte, expresii,sensuri, forme gramaticale și Elevii vor nota.
SENSULUI construcții sintactice care au dispă rut din limba comună , ori au încetat Uzual- care este
să mai fie uzuale. întrebuințat

Arhaismele lexicale – cuvinte vechi și/sau ieșite din uz: armaș,


caimacam  Locțiitor al unor demnitari., vornic. Mare dregă tor din Sfatul
domnesc, însă rcinat cu supravegherea Curții, conducerea treburilor interne ale Elevii vor asculta și vor
ță rii, avâ nd și atribuții judecă torești. nota informația predată .

Arhaisme fonetice – forme vechi ale unor cuvinte de uz actual și general,


învechită fiind doar pronunția: hitlean, îmbla, pre, în loc de viclea,
umbla, pe.

Arhaismele gramatical – forme gramaticale și structuri sintactice


învechite și ieșite din uz; ele pot fi:

 morfologice: s-a fost dus, vă zum, inime;


 frazeologice: care sunt constituite din ,,locuțiuni, expresiile și
celelate îmbină ri de cuvinte cu caracter constant, care au ieșit din
uz” Ce-i scris cu penița, nu tai cu bă rdița! 
Basmele, miturile,
 parabolele, amintiri din
O parte din arhaisme se folosesc și în prezent, de exemplu în diverse copilă rie
opere literare, istorice sau religioase, pentru a da un aer de vechime
scrierilor
 În ce opera putem cele mai multe arhaisme și regionalism?
 Cum ar ară ta aceste opera fă ră aceste aspect menționate?

REFLECȚ IE Secretarele nu-şi mai spun decâ t manager assistant. Observă și comentează .
Cizmarii și chiloțarii sunt designeri.
Potrivit lor, nu mai avem prilejuri, avem doar oportunităţi.
Nu mai suntem hotă râ ţi să facem ceva, ci determinaţi.
Nu mai realiză m, ci implementăm.
Nu ne mai ducem într-un loc, ci într-o locaţie
Nu ne mai concentră m, pentru că ne focusăm.
Ș i nu mai aşteptă m un ră spuns, ci un feedback. Aceste neologisme sunt
Nu mai avem frizeri și croitorese, avem hair stiliști și creatoare neol. De lux deoarece
de fashion. ele, in interiorul limbii,
Cu alte cuvinte, deţinem o oportunitate pe care suntem determinaţi au sinonime.
să o implementăm într-o locaţie pe care am anvizajat-o, achiesând
la o mentenanţă care e un must şi asupra căreia ne focusăm în
expectaţiunea unui feedback pozitiv.
 Ați înțeles textul? Câ te din cuvintele cite vă sunt clare?
Care e pricina? Care este atitudinea autorului aspura acestui
fenomen?
 Cine știe cum se numesc acest tip de cuvinte?
 Cuvâ nt împrumutat de curâ nd din altă limbă sau creat recent într-o limbă
prin mijloace proprii.
Neologismele sunt indispensabile, câ nd denotă un obiect necunoscut, o identifică importanţa neo-
nouă  invențiune, o idee necesară sau o nuanță  a cugetă rii; ele sunt superflue, logismelor în
câ nd servesc pur și simplu a modernizarea
înlocui momentan un termen indigen (tendența modei trecă toare sau lexicului,îmbogaţirea
a presei periodice): astfel sunt numeroasele franțuzisme cari abundă voca-bularului
în ziare și în conversațiunea banală . O categorie specială o
formează  mahalagismele (v. această vorbă ).
Lucru de echipă la întrecere cu premiu. (anexă )
apoi niște sarcini din caietul elevului
It.10 p.43 Notarea temei pentru
EXTINDERE Explicarea temei pentru acasă : acasă
it.1, 2 p.42
 
Arhaismele sunt
cuvintele și expresiile
care au dispă rut din
limba comună , ori au
încetat să mai fie uzuale.
Propune spre rezolvare urmă toarele exerciţii:
Ex.1
maseur, fitness, deszăpezire, sandvici+sendviş
Ex2
acquis – (în sintagama acquisul comunitar) însuşire a ideologiei, a normelor şi a legislaţiei Comunită ţii Europene
discount – reducere de preţuri
joint venture –asociere a două sau mai multe întreprinderi
dumping – vâ nzare a mă rfurilor la preţuri mai scă zute decâ t acelea ale pieţei
joystick – manetă care controlează mişcarea imaginilor pe un ecran sau la jocurile electrice
voucher – document eliberat unui turist de că tre o firmă de specialitate, prin care se certifică faptul că acesta are asigurate
toate serviciile ţara de destinaţie.
Ex1 Alegeţi varianta de scriere corectă pentru urmă toarele cuvinte: maseor/ maseur, fitness/fitness, sandvici/sendviş,
dezăpezire/deszăpezire.
Ex.2 Precizaţi sensul urmă toarelor anglicisme: acquis, discount, dumping, joint venture, joystick, voucher.
adâncime-profunzime, cutremur-seism, amănunţitdetaliat, a bănui a presupune, a cere a solicita, iar, iarasi apoi-ulterior, sur, ostaş, de strajă, se zăreau,
răzămaţi.
Adâncime, cutremur, amănunţit, a bănui, a cere, iar, apoi, sur ostaş.
Adâncime, cutremur, amănunţit, a bănui, a cere, iar, apoi, sur ostaş.
Adâncime, cutremur, amănunţit, a bănui, a cere, iar, apoi, sur ostaş.
Adâncime, cutremur, amănunţit, a bănui, a cere, iar, apoi, sur ostaş.

S-ar putea să vă placă și