Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de invatamant : Scoala Profesionala Speciala ,,Emil Garleanu” Galati


Cadrul didactic : Stelea Teodora
Data : 23.03.2018
Clasa : Pregatitoare
Descrierea colectivului: Colectivul este format din 13 elevi , din care 11 elevi au fost inscrisi de
la inceputul anului scolar, 2 sunt nou-veniti. Dintre acestia sunt 8 elevi cu deficienta mintala
moderata, iar 5 au deficienta mintala severa. 5 elevi au diagnosticul de tulburare din spectru
autist, iar o eleva are sindrom Wolf-Hirchhorn.
Disciplina: Formarea abilitatilor de comunicare
Subiectul lectiei : Despartirea cuvintelor in silabe – cuvinte cu 2 silabe
Tipul lectiei : Consolidarea cunostintelor
Obiectiv de referinta
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală
1.3 Identificarea sunetului initial si / sau final dintr-un cuvant , a silabelor si a cuvintelor din
propozitii rostite clar si rar.
Obiective operationale:
Cognitive:
O1-Sa denumeasca imaginile/obiectele prezentate . Obiectivul este realizat la nivel minim daca
elevii denumesc correct in proportie de 75% din imagini/obiecte .
O2 –Sa desparta cuvinte in silabe. Obiectivul este realizat la nivel minim elevii despart correct
50% din cuvinte.
O3 – Sa realizeze linii peste modelul punctat . Obiectivul este realizat la nivel minim daca elevii
realizeaza correct in proportie de 80% .
Obiectiv diferentiat - Sa coloreze in contur. Obiectivul este realizat la nivel minim daca
eleviicoloreaza singur in proportie de 50%..
O4- Sa formeze diminutive de la cuvinte uzuale. Obiectivul este realizat la nivel minim daca
elevii reusesc sa formeze 50 % din cuvinte.
Psihomotorii :
O4- Sa – si coordoneze miscarile pentru manevrarea instrumentelor, materialelor de lucru :fise
de lucru, pix . Obiectivul este realizat la nivel minim daca instrumentele si materialele sunt
manevrate adecvat in proportie de 65%.
Afective:
O5- Sa participe cu placere la activitate . Obiectivul este indeplinit la nivel minim daca elevii
manifesta (verbal sau nonverbal)o stare afectiva pozitiva cel putin o data pe parcursul activitatii.
O6- Sa isi mentina concentrata atentia pe parcursul activitatii. Obiectivul este realizat la nivel
minim daca elevii indeplinesc sarcinile propuse de cadrul didactic fara sa le fie distrasa atentia
pe parcursul a cel putin 50 % din timpul alocat activitatii.

Metode si procedee: Conversatia, explicatia , expunerea , demnstratia, observatia dirijata,


exercitiul,jocul didactic
Mijloace didactice: imagini , lipici , carton , , calculator
Forme de organizare: Frontala, individuala
Evaluare: Formativa
Bibliografie
- Ghergut, A., 2016, ,,Educatie speciala – Ghid metodologic”, Editura Polirom , Iasi

Desfasurarea activitatii

1. Moment organizatoric
2. Captarea atentiei
Profesorul le cere elevilor sa formeze diminutive ( cuvinte alintate ) de la cateva cuvinte uzuale –
mama, baiat, fata, caine, pisica, etc
3. Anuntarea temei si a obiectivelor
Profesorul prezinta tema si obiectivele pe intelesul elevilor.
4. Desfasurarea activitatii
Elevii completeaza fisa de lucru , dupa cerinta. Denumesc pe rand fiecare imagine, o despart in
silabe cu ajutorul batailor din palme si prin atingerea barbiei cu podul palmei. Se stabileste
impreuna cu copii care stiu , cate silabe are fiecare cuvant.
Elevilor care termina fisa li se imparte Fisa de copil harnic.
5. Incheierea activitatii
Profesorul face aprecieri stimulative si incurajatoare asupra modului de realizare a sarcinilor de
lucru propuse , asupra implicarii si colaborarii pe parcursul activitatii si va imparti abtibilduri elevilor care
au participar activ.

S-ar putea să vă placă și