Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 14.XI.2012
GRADINITA: CU PROGRAM NORMAL ROMULI
GRUPA: mica ‚’IEPURASII”
EDUCATOARE: TELCEAN MUSTOIUC MARIA ELENA
ACTIVITATEA: Activitate artistico-plastica
TEMA: „Strugurele”
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi si deprinderi
FORMA DE REALIZARE: dactilopictura

SCOPUL ACTIVITATII:

Consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare ( strugurele) prin tehnica


dactilopicturii;Educarea spiritului de ordine si al acuratetii in realizarea lucarii.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - sa denumeasca materialele si instrumentele de lucru puse la dispozitie
(hartie, acuarele, servetel, pahar cu apa);
O2 - sa realizeze lucrarea utilizand tehnica dactilopicturii;
O3 - sa aplice corect culoarea cu degetul aratator pe suprafata data,
respectand indicatiile primite;
O3 - sa-si dezvolte increderea in fortele proprii si sa manifeste stabilitate si
perseverenta in activitate;
O4 – sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie si a colegilor, motivandu-si
parerea.

METODE SI PROCEDEE:
M1 –conversatia
M2 – explicatia
M3 – demonstratia
M4 – exercitiul
M5 – munca independenta

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:


m1 – modelul educatoarei
m2 – material de lucru pentru copii: hartie
m3 – recompense (buline rosii)

DURATA ACTIVITATII: 10- 15 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
• Botez S., Solovastru D., „Atlas cu elemente de limbaj plastic:
indrumator pentru educatoare”, Ed. Aramis Print, Bucuresti, 2007
• „Programa acivitatilor instructiv- educative in gradinita de
copii”,(2005),Ed. V&I Integral, Bucuresti

DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


crt. DIDACTIC DIDACTICE ( instrumente si
indicatori)
1. Moment Voi asigura conditiile optime
organizatoric pentru buna desfasurare a
activitatii: Observarea
- aerisirea salii de grupa; comporta-
- aranjarea mobilierului si mentului
distribuirea materialului copiilor
didactic;
- intrarea ordonata a copiilor
in sala de grupa.
2. Captarea „Zana Toamna” va veni in
atentiei vizita si vom purta o scurta M1 Evaluare
discutie despre anotimpul toamna M2 orala
si caracteristicile acestuia cat si
despre fructele specifice. Se
reamintesc activitatile derulate
anterior.
3. Enuntarea - Azi la activitate noi vom Observarea
temei si a picta cu ajutorul degetelor comporta-
obiectivelor „STRUGURELE”. M2 mentului
Voi repeta tema activitatii cu copiilor
2-3 copii pentru fixarea ei.
4. Prezentarea Voi cere copiilor sa denumeasca M1
continutului si ustensilele de lucru de pe mese. m2 Evaluare
dirijarea Voi prezenta copiilor modelul
invatarii realizat de mine insistand asupra orala
tehnicilor de lucru si ordinea m1 O1
efectuarii lor.
Explic si demonstrez modul de
lucru: mai intai pun degetul M2
aratator in apa, dupa care il pun M3
in culoarea cu care voi
dactilopicta strugurele, -
Trebuie sa aveti mare grija cand
veti aplica culoarea, sa nu puneti
prea multa apa sau sa murdariti
foaia pentru ca nu va mai fi la fel
de frumoasa lucrarea.

Voi realiza cu copiii cateva Stimulare


5. Obtinerea exercitii de incalzire a muschilor M4 verbala
performantei mici ai mainilor: vom canta
cantecelul BATE VANTUL Analiza
FRUNZELE Urez copiilor actiunilor
„Spor la lucru!” dupa care se va
trece la realizarea temei de catre
copii.
Voi supraveghea indeaproape O2
activitatea copiilor, voi trece pe
rand pe la fiecare copil si voi da O3
explicatii suplimentare acolo
unde este nevoie. O4
Voi cere copiilor sa explice
6. Retentia tehnicile de lucru si materialele M1 Aprecieri
pe care le-au folosit pentru M2 verbale
realizarea temei.
7. Evaluarea O voi face prin aprecieri Evaluare
performantei verbale privind modul de M1 prin
realizare al temei. expozitie
Vom expune lucrarile, copiii
vor fi antrenati in analiza Aprecieri
lucrarilor proprii si ale colegilor. verbale
Cei care au lucrat corect,
frumos si ordonat vor fi O5
aplaudati.
8. Incheierea Voi face aprecieri asupra
activitatii comportamentului copiilor pe M1
parcursul activitatii.
Copiii vor fi recompensati cu M3 Recompensa
buline rosii.

S-ar putea să vă placă și