Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Insituţia de învăţământ: Școala Gimnazială Nr.1 Malu Spart


Profesor: Sidău Ileana
Disciplina : Geografie
Tema: Stuctura internă a Pământului
Clasa: a V- a A
Locul de desfășurare:Platforma online-Google Classroom
Tipul lecţiei : Transmitere şi asimilare de noi cunostinţe
Competenţe specifice:
1. Accesarea informaţiilor cu caracter geografic prin intermediul serviciilor electronice de bază.
2. Comunicarea corectă în limba română cu utilizarea adecvată a termenilor geografici.
Subcompetenţe:
1. Să definească principalele noţiuni geografice;
2. Să descrie structura internă a Pământului;
La finalul lecției elevii vor fi capabili:
1. Să enumere învelişurile Pământului;
2. Să descrie structura internă a Pământului, analizând schema „Structura internă a Pământului”;
3. Să explice compoziţia scoarţei terestre;
Activităţi de predare-învăţare:
Observarea liberă; Conversaţia; Explicația;
Resurse materiale:
Manualul; Imagini„Structura internă a Pământului”.

Nr Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare


crt Resurse
Procedurale materiale
1. Moment Salutul. -raspund la salut; îşi -conversaţia
organizatoric Profesorul pregateste pentru pregătesc manualele,
desfaşurarea lecţiei caietele.
prezentarea power point,
imaginile şi, hărţile necesare.
2. Verificarea Se desfăşoară frontal prin Gândesc şi formulează Conversaţie Frontală
cunoștințelor întrebări de control privitoare răspunsuri fiind , dialog.
anterioare la conţinutul învăţat anterior îndrumaţi de profesor.
3. Propune elevilor să-şi Elevii răspund, aduc Conversaţie
Captarea atenţiei amintească din cursul de exemple.
ştiinţe ale naturii ce învelişuri
ale Pămîntului cunosc.
4. Anunţarea lecției Profesorul anunţă titlul lecției Notează în caiete
noi și prezintă materialul ppt
5. Predarea-
învăţarea/online 1.Structura internă a
Pământului. Prin conversaţie ei trag
Se afişează imaginea concluziile, că Pământul
„ Structura internă a în structura sa internă Explicaţia Manualul
Pământului” este alcătuit din trei
Se propune elevilor să învelişuri situate
studieze atent această imagine concentric – scoarţa
şi să formuleze concluzii. terestră, mantaua şi
nucleul.
Profesorul prezintă elevilor
fiecare înveliș intern în parte: Prin conversaţie ei trag Conversaţie Imagini din Frontală
concluziile, că Pământul prezentare
1.În centrul Pământului se în structura sa internă
află "miezul" sau "nucleul este alcătuit din trei Manualul
Pământului" (cu grosimea de învelişuri situate
3.471 km), de consistență concentric – scoarţa
fluidă, alcătuit din elemente terestră, mantaua şi
grele (metale grele mai nucleul.
ales fier), unde au loc reacții
atomice de fuziune în Elevii notează în caiete
condițiile unor temperaturi și noţiunile noi.
presiuni ridicate.

2.Stratul următor este


"mantaua Pământului" cu
grosimea de 2.900 km.
Mantaua este alcătuită din
roci plastice, predominând
silicații și oxizii.

3.Stratul de la suprafață numit


"scoarța" sau "crusta
Pământului" este o crustă
solidă, este stratul cel mai
subțire (40 km grosime) unde
domină oxizii și silicații, fiind
însă îmbogățit cu unele
elemente care nu se pot
întâlni în mantaua
Pământului.

6. Consolidarea -Enumeraţi învelişurile Elevii răspund la Conversaţie Frontală


cunoştinţelor Terrei. întrebări fiind ajutaţi de
şi aprecierea -Care este structura internă a profesor
activităţii elevilor Pământului?
(asigurarea feed-
backului) Se notează elevii cei mai
activi la lecţie.

S-ar putea să vă placă și