Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 11- ALBA IULIA


EDUCATOARE: BOBOIA LIVIA IOANA
DATA: 12.05.2021
GRUPA/ NIVELUL: Mijlocie ,, Piticii Voinicii”/ I
CATEGORIA DE ACTIVITATE:DEC- Educaţie plastică( efecte plastice)
SUBTEMA: “Primavară, bine ai venit! ”
TEMA: „ Miresmele Primăverii”
FORMA DE REALIZARE: pictură
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
A.1. Motricitate grosieră şi motricitate fină în contxte de viaţă familiare
C.1. Curiozitate, interes şi iniţiativă în învăţare
C.2. Finalizarea sarcinilor şi a acţiunilor

COMPORTAMENTE VIZATE:
1.3. Utilizează mâinile şi degetele în manipularea corespunzătoare a unor obiecte
instrumente
1.1 Manifestă curiozitate pentru activităţi, persoane şi obiecte noi
1.2 Încearcă- iniţiază acţiuni noi şi începe să îţi asume riscuri
2.1. Finalizează proiecte simple
2.2 Solicită şi acceptă ajutor pentru a depăşi o dificultate

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE
a. cognitive
O1- să denumească materialele şi instrumentele de lucru utilizate;
O2- să recunoască şi să numească florile pe care le observă;
O3- să aplice în situaţii noi tehnicile de lucru învăţate pentru realizarea unor compoziţii
originale;
O4- să elaboreze creaţii individuale cu temă dată;

b. afectiv-volitive
O5- să participe cu plăcere la activitate;
O6- să descrie lucrările colegilor, ţinând cont de aspectul lor şi de sentimentele pe care
acestea le trezesc în sufletul copiilor;
O7- să propună posibilităţi de valorificare a lucrărilor (expoziţii, aniversări, concursuri);
c. psiho-motorii

O8- să respecte poziţia corectă a corpului faţă de suportul de lucru pentru o bună
coordonare oculo-motorie;
O9- să utilizeze corect instrumentele de lucru (pensulă, burete, ştampilă, ghem, pai) în
exprimarea liberă a gestului grafic;

METODE ŞI PROCEDEE:
 explicaţia;
 demonstraţia;
 convorbirea;
 exerciţiul;
 pictura cu pensula;
 tehnica buretelui;
 tehnica ştampilării;
 tehnica suflării cu paiul.

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT


 imagini cu flori de primăvară;
 planşe model;
 acuarele;
 pensule;
 bureţi;
 ştampile;
 medalioane cu flori;

DURATA: 15-20 minute


MATERIAL BIBLIOGRAFIC
 Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii;
 Georgeta Botez, Dana Solovăstru, „ Atlas cu elemente de limbaj plastic”-
Îndrumător pentru educatoare, editura Aramis, Bucureşti, 2007
MOMEMTELE O STRATEGIA DIDACTICĂ METODE ŞI
ACTIVITĂŢII B PROCEDEE
ACTIVITATEA EDUCATOAREI ACTIVITATEA COPIILOR
- aranjarea mobilierului în aşa fel încât să - intră în sală şi ocupă locurile indicate
MOMENT permită lucrul pe grupe; de educatoare;
ORGANIZATORIC - pregătirea materialelor necesare desfăşurării
activităţii;
- introducerea copiilor în sala de grupă.
Captarea atentiei se realizeaza printr-o discutie
CAPTAREA dintre educatoare si copii pe baza activitatilor
ATENŢIEI desfasurate pe durata zilei.
-Despre ce am vorbit noi astazi?
-Cine este vestitorul primaverii? Conversaţia
O5 -Ce flori de primavara mai cunoasteti?

Voi expune planşele realizate de mine pe tabla - privesc planşele model;


magnetică. Împreună cu copiii voi analiza -răspund întrebărilor educatoarei;
tehnicile de lucru folosite în realizarea lor,
precum şi alte aspecte referitoare la modul de
lucru ( pictăm mai întâi florile şi apoi codiţele şi
frunzele), la culorile folosite.

Sunt denumite instrumentele şi materialele de


REACTUALIZAREA pe măsuţe. Se reactualizează cunoştinţele - .......acuarele, pensule, bureţi, gheme Explicaţia
CUNOŞTINŢELOR referitoare la florile de primăvară. de aţă, pahare cu apă, ştampile, paie, Conversaţia
O1 - Ce materiale aţi primit pe măsuţe? planşe cu coşuleţe.
- ......activitate plastică.

O2 - Ce activitate vom desfăşura cu ajutorul acestor -.......Primavara


materiale?
- Care este tema proiectului din această -.....în păduri, pe câmp, pe apă, pe
săptămână? munte, cultivate de om în grădini, în
- Unde cresc florile? sere, în parcuri.
-..... narcise, lalele, zambile, ghiocei,
viorele, panseluţe, liliac, toporaşi,
- Puteţi să denumiţi câteva flori? albăstrele.

Pentru că vouă vă plac foarte mult florile v-am


pregătit o surpriză, nişte tablouri foarte
frumoase.
- Astăzi, la activitatea artistico-plastică, vom - repetă titlul temei;
ANUNŢAREA picta „ Flori de primăvară”.
TEMEI

DESFĂŞURAREA Le voi reaminti copiilor tehnicile de lucru şi le - ascultă explicaţiile şi sunt atenţi la
ACTIVITĂŢII voi demonstra pe scurt. demonstrarea tehnicilor de lucru;
- Vom realiza această temă prin mai multe
tehnici şi de aceea aţi fost împărţiţi în mai multe
grupe.
I.Grupa lalelelor va lucra cu furculița.
II. Grupa narciselor va folosi tehnica buretelui.
- Aveţi pe masă mai bureţi. Pentru a nu fi
nevoiţi să spălaţi de multe ori, folosiţi un burete Explicaţia
pentru o singură culoare. Codiţele florilor le
veţi picta cu pensula. Conversaţia
III. Grupa zambilelor va folosi tehnica suflării
cu paiul. Demonstraţia
O3 - Voi puneţi culoare multă cu pensula, ţineţi
paiul deasupra şi suflaţi prin el.
O4 - Aveţi pe masă materialele necesare pentru a
picta . (acuarele, apă, pensule, bureți, stampile,
O5 paie....)
- Planşele mele vă pot fi de ajutor, dar mi-ar
O8 plăcea să pictaţi şi alte flori pe care nu le vedeţi
aici!
O9 Le urez copiilor „ Spor la lucru!”.
În timp ce aceştia lucrează, voi da indicaţii
acolo unde este cazul şi îi voi ajuta pe cei care
au nevoie.

- execută lucrarea conform propriei Exerciţiul


imaginaţii pe un fond muzical adecvat.
EVALUAREA Se analizează lucrările împreună cu copiii după - participă la analiza lucrărilor;
O6 următoarele criterii: Observația
- respectarea temei; Conversația
O7 - varietatea culorilor folosite şi a tipurilor de
flori;
- aspectul îngrijit al lucrării;
ÎNCHEIEREA Se fac aprecieri generale şi individuale cu Depozitează materilele folosite şi fac
ACTIVITĂŢII privire la realizarea temei. ordine la locul de lucru.
Vor fi expuse toate lucrările copiilor.

S-ar putea să vă placă și