Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC NR.

22

Disciplina : Geografia Oceanelor si Continentelor


Clasa : a VI-a
Tema : “Zonele naturale ale Americii de Sud
Tipul lectiei : mixta
Profesor : Suvac Sergiu

Obiectivele lectiei:
Obiective de evaluare:
* sa identifice pe harta zece riuri si cinci lacuri ale Americii de Sud
* sa explice dependenta apelor Americii de Sud de climat si de relief.
Obiective generale:
* cunoasterea particularitatilor generale a zonelor naturale din Americii de Sud
Obiective de referinta:
* sa enumere zonele naturale ale continentului.
* sa descrie o zona naturala a Americii de Sud
* sa demonstreze necesitatea protectiei naturii Americii de Sud
Obiective operationale:
La sfirsitul lectiei, elevul va fi capabil sa:
O1 - demonstreze formarea zonelor naturale ca rezultat al interactiunii componentelor naturii, in
baza textului din manual si a hartilor tematice.
O2 - compare succesiunea zonelor naturale in Africa cu cea din America de Sud, in baza
cunostintelor anterioare si a hartii tematice.
O3 - caracterizeze zonele naturale ale Americii de Sud in baza unui algoritm.
O4 - explice necesitatea valorificarii rationale a naturii in conditiile impactului antropic, utilizind
informatiile suplimentare.
Strategia Didactica:
Metode didactice: conversatia, explicatia, Brainstorming, lucrul cu Harta fizica, lucrul cu Harta
climatica, lucrul cu Harta zonelor naturale ale Americii de Sud, lucrul cu manualul.
Procedee: problematizarea, analiza figurilor 183,184 din manual, sinteza, conversatia euristica.
Tehnici activizante: Diagrama Wenn, Tabelul comparativ, cartea de vizita.
Surse de invatare: manualul, Harta fizica, Harta climatica, Harta zonelor naturale ale Americii de
Sud
Metode de organizare a lectiei:
Activitati: individuale, frontale, G.P.P., in grup.

Scenariul lectiei
Etapele Obiective Activitatea profesorului Activitatea Metode de Evaluare
lectiei. elevilor predare-
Timp invatare

I.Moment Profesorul saluta elevii si Elevii se conversatia,


organizatoric urmareste pregatirea lor pregatesc de observatia
1-2 min. catre lectie. lectie, asculta
Captarea atentiei:” ”Intre cu atentie cele
elevii de sase ani ai unei spuse de
clase(de la o scoala profesor.
primara din Kenya),unul
iese in evidenta, fiind
mult mai inalt decit
colegii sai”se spune in
ziarul Daily Nation din
Nairobi. E vorba de un
batrinel de 84 de ani care
li s-a alaturat scolarilor
din clasa intii “ca sa
invete sa citeasca si sa
scrie.”

II.Evaluarea Prof. cere de la elevi sa Elevii citesc conversatia, evaluarea


cunostintelor citeasca proiectele proiectele problemati- cunostintelor
12 min. pregatite si sa raspunda la scrise acasa. zarea, , anterioare
urmatoarele intrebari Emit idei asalt de
problematizante: pentru a idei.
“De ce in regiunea raspunde la
Tropicului Racului sint intrebarile
foarte putine riuri? De ce profesorului.
riul Amazoneste cel mai
mare in America de Sud
dupa cantitatea de apa?.
De ce lacul Tanganyika
este numit “sora” lacului
Baikal? De ce lacul Ciad
este reprezentat pe harta
cu o linie intrerupta?”
III.Dirijarea Prof. inainteaza Elevii raspund
invatarii intrebarea:”Care este la intrebara
1.Punte de rolul apei pentru Pamint? profesorului. conversatia evaluarea
trecere de la Pentru a descoperi tema Elevii rezolva euristica cunostintelor
tema noua, prof. inainteaza un rebusul si afla anterioare
anterioara la rebus cu imagini. tema noua.
cea actuala
1-2 min.
Prof. scrie tema pe tabla. Elevii scriu in
Anunta obiectivele caiete tema si
lectiei. participa la
2.Predarea si discutia conversatia
invatarea obiectivelor.
temei noi Scriu
25 min. obiectivele in
Prof. imparte clasa in caiete.
specialisti ai diferitor
domenii (geografi, Elevii botanisti
climatologi, hidrologi, studiaza lumea
pedologi, botanisti, vegetala
Realizarea zoologi si ecologi). pentru fiecare conversatia, formativa
obiectivelor O1 zona naturala. lucrul cu
Fiecare manualul,
specialist isi lucrul cu
studiaza hartile
domeniul sau. tematice.
O2 Prof. inainteaza Elevii lucrul cu formativa
Diagrama lui Wenn. In completeaza Harta
baza cunostintelor diagrama, zonelor
anterioare si a Hartii evidentiind naturale,
zonelor naturale, elevii asemanarile si conversatia
trebuie sa o completeze. deosebirile.

O3 Prof. propune elevilor sa Elevii lucrul cu formativa


completeze tabelul analizeaza manualul,
comparativ,in baza fig.184 din lucrul cu
urmatorului algoritm: manual, harta
Pozitia f-g, clima, apele, scot in tematica,
solurile, lumea veget., evidenta analiza,
lumea animala. asemanarile si sinteza.
deosebirile
dintre doua
zone naturale
ale Africii si
completeaza
tabelul.

O4 Prof. citeste elevilor Elevii asculta, Brainstormi formativa


informatii despre completeaza si ng,
rezervatiile naturale de propun idei conversatia
pe teritoriul Africii si prin metoda
despre impactul. Brainstorming
-ului.

Prof. propune elevilor sa


IV. elaboreze o carte de Elevii sumativa
Consolidarea vizita a unei zone elaboreaza in
5 min. naturale specifice perechi cartea
Americii de Sud de vizita.

Prof. anunta tema pentru


V. Lucrul acasa: Insusirea &23. Elevii noteaza
pentru acasa efectuarea exercitiului 3 insarcinarea in
1-2 min. de la pagina 118. caiete si
Colectarea informatiilor paragraful
suplimentare despre alte respectiv.
rezervatii naturale de pe
teritoriul Americii de Sud

S-ar putea să vă placă și