Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 27 noiembrie 2007


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa nr.6 Constanţa
GRUPA: Mare - pregatirtoare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaţie muzicală
TEMA ACTIVITAŢII: Elemente de structură a cântecelor.
MIJLOC DE REALIZARE: Audierea unor genuri muzicale miniaturale-,,Vals”
de J.Strauss.
TIPUL LECŢIEI: Mixt
OBIECTIV DE REFERINŢA: Să asculte şi să recunoască fragmente din creaţii
muzicale naţionale şi universale, corespunzatoare nivelului de vârstă al copilului
preşcolar şi preocuparilor acestuia.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

a) Cognitiv:
O.1. Să identifice în cântecele interpretate si audiate elemente de structură muzicală;
O.2.Să interpreteze corect si expresiv din punct de vedere intonaţional si ritmic
cântecul ,,Muzicanţii”;
O.3. Să diferenţieze linia melodică a strofei de cea a refrenului;
O.4 Să audieze în mod mod activ şi conştient fragment din lucrarea ,,Vals” de J.
Strauss
b) Afectiv:
O.5.Trezirea interesului pentru audierea unor creaţii reprezentative ale artei muzicale;
c) Psiho-motor:
O.6. Să păstreze poziţia corectă de cânt în vederea realizării respiraţiei costo-
diafragmatice si a unei emisii corespunzatoare a sunetelor;
O.7. Să execute corect mişcările sugerate de cântec.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE:

M 1-conversaţia;
M 2-exerciţiul;
M 3-explicatţa;
M.4.-demonstraţia;
M.5.-auditia;
M.6.-problematizarea;
M.7.-metoda jocurilor;
MIJLOACE:
m. 1. exerciţii de respiraţie: Trenul intră şi iese din tunel.
m. 2. exercitii de dicţie;
m. 3. exercitii de intonţie-joc didactic muzical: Cântă ca mine!
m. 4. exercitii de dicţie- joc didactic muzical: Ce frumos miroase floarea;
m. 5.fişe de munca independentă-Anexa 2;
m. 6. cântec ,,Muzicanţii”scris de Grigore Teodosiu- Anexa 1;
m. 7. melodia ,,Vals” de J.Strauss
m. 8. planşe- Anexa 2;
m. 10. casetofon, C.D.;
m .11. stimulente
DURATA: 30-35 minute

MATRRIAL BIBLIOGRAFIC:
 Programa activităţilor instructiv-rducative in grădiniţa de copii. Editura V&
Integral, Bucuresti, 2005.
 Elena, Zavelea, ,,Îndrumator metodic pentru activităţile de educaţie muzicală
destinat educatoarelor, învăţătorilor si institutorilor”, Editura EXPONTO,
Constanta,2003.
 Vasile, Vasile, Metodica educaţiei muzicale, Ed.Muzicala, Bucuresti, 2004.
 Petre, Tipordei, Culegere de cântece si jocuri, E.D.P.,Bucuresti, 1976.
MOMENTELE CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE
ACTIVITĂŢII OB. DIDACTICE (instrumente şi
METODE PROCEDE indicatori)
E
Activitatea A. Moment organizatoric
introductivă Organizarea sălii de grupă pentru buna
desfăşurare a activitaţii de educaţie muzicală:
- aerisirea sălii de grupă;
- pregătirea materialului didactic necesar;
- asigurarea disciplinei
- reamintirea pozitiei corecte de cânt M.4.
(spatele drept, picioarele pe podea,
mâinile pe bancă). M.3.
B. Exerciţii de cultură vocală
O.6. Exerciţii de respiraţie:
Se realizează sub formă de joc didactic
muzical – Trenul intră şi iese din tunel. M.2.
Se solicită realizarea unei inspiraţii ample şi a M.3.
unei expiraţii lungi, dozate.
Exerciţii de dicţie Aprecieri
Se realizează pe versul: Frontala, individuală
„Zbor, zbor, pufuşor uşor!”
Se urmăreşte articularea clară a silabelor şi
închiderea cuvintelor ce se termină în
consoană. M.2.
O.6. Se realizează mai întâi rar şi în şoaptă şi apoi m.1.
mai repede. Continua,formatvă
Se explică, se demonstrează şi se execută cu M.3.
toată clasa.
Exerciţii de intonaţie:
Joc didactic muzical – Cântă ca mine!
Se intonează cu silaba „la” următoarele M.3
fragmente melodice: M.2..
m.2. Joc didactic
O.6. &2=B=C=D=E=!
=V=V=" Aprecieri verbale
nominale;
&2=G=F=E=D=!
=S=S=!=b=" Joc didactic
Captarea atentiei se va face prin :
Joc didactic muzical – Ghici, ghicitoarea mea,
ce cântec se cântă aşa?
Se interpretează cântecul Muzicanţii –de
O.6. Grigore Teodosiu, si se solicită identificarea
Reactualizarea prin precizarea titlului.
A.Reactualizarea cântecului ,,Muzicanţii”
Se reaminteşte copiilor cântecul Muzicanţii – m.1.
(Anexa 1) Apreciere pe grupuri
Se interpretează cu toată clasa. Se scoate un Aplauze
grup de copii în faţa clasei pentru a interpreta
O.7. strofele iar clasa va interpreta refrenul m.2.
simulând maniera de cânt specifică
instrumentelor muzicale.
Se analizează strctura cântecului.
- Care este fragmentul care se repetă? M.1..
- Cu ce cuvinte îl cântăm? Să-l intonăm!
Acest fragment care se repetă neschimbat M.6.
după fiecare strofă se numeşte refren. Un
cântec poate fi alcătuit din mai multe strofe cu
O.1. acelaşi refren.
Se prezintă planşa cu reprezentarea vizuală a m.3.
structurii cântecului –( Anexa 2). M.1. Aprecieri globale şi
O.3. Se fac aprecieri cu caracter general şi individualestimulative
individual cu privire la desfăşurarea activităţi. nonverbale
Dirijarea Se acordă stimulente.
Învăţării A. Predarea cunostintelor teoretice
Voi prezenta copiilor un tablou cu imaginea
unei salii de bal unde se dansează vals.
-Ce credeţi că a dorit sa redea pictorul? M.5.
-Cum a realizat pictorul aceasta tabloul?
( privind un grup de oamenii dansând ).
Aşa cum pictorul a transmis un mesaj prin
O.4. pictarea starii sufleteşti şi a mişcărilor M.1. m.4.
personajelor care dansează, la fel şi
compozitorii încearcă să ne transmită mesaje
prin intermediul sunetelor muzicale. Acestea M.3
trebuie însa înţelese.
O.2. Astăzi vom încerca să descifram mesajul m.6.
sonor transmis de un compozitor prin
intermediul muzicii sale.
B.Auditie muzicala-Vals de J.Strauss
Se audiază piesa în întregime .
Se poartă discuţii pe marginea piesei. Aprecieri individuale
-Ce aţi simţit când ati ascultat muzica?
-Ati dori sa dansati si voi ? M.5. m.1.
-Este un dans vioi, rapid sau lent si liniştit?
-Ce nume sa-i dăm noi cântecului? M.2.
Am sa vă pun un C.D. care înfaţişază o sala de
dans şi felul în care se dansează dansul. În M.3. m.7.
acelaşi timp ve-ţi auzi si dansul si muzica.
O. Reaudierea:
Am sa vă rog să priviţi şi să ascultaţi cu
atenţie pentru că, v-om face un concurs în m.9.
care o să-mi povestiti ce vă spune muzia dar
acest concurs v-a avea loc în activitatea M.2. m.8.
următoare de aceea este important de reţinut
O.5. aspectele din imagini.
Se reaudiaza piesa însoţită de M.1.
acompaniamentul baletulului Teatrului de m.11. Aprecieri verbale
Evaluare Opera Oleg Danovski din Constanta. individuale şi colective
Voi face aprecieri cu caracter general şi Stimulente ( buline ).
individual cu privire la desfăşurarea activitaţii.
Voi face recomandări de videoaudiţii.
ANEXA 1

MUZICANŢII

Muzica: Grigore Teodosiu

&Û2=C=!==F=F=F=H=!==J=J=J=H=!
==G=G=I=I=!==X==9=C=!
===F=F=F=H=! &Û==J=J=J=H!
==G=G=I=I=!==X=9=G=!
==G=E=C=E=!=G=H=G=E=!
=G=F=E=D=!
&Û=S=9=G!=G=E=C=E=!=G=H=G=E=!
=G=F=E=D=!=S=:=!=F=H=F=H=!
=I=I=W=!
&Û==I=I=W=!==H=H=V=!==G=G=S=!
=F=H=F=H=!=I=I=W=!=H=H=C=C=!
=V=:=.
Noi suntem muzicanţi voioşi
Ce ştim cânta frumos – BIS
Noi din vioară ştim cânta
Vioara sun-aşa – BIS
REFREN: TIM, TIM, TIM, TIM, etc.

Noi suntem muzicanţi voioşi


Ce ştim cânta frumos – BIS
Noi din trompetă ştim cânta
Trompeta sun-aşa – BIS
REFREN: TA, TA, TA, TA, etc.

Noi suntem muzicanţi voioşi


Ce ştim cânta frumos – BIS
Noi din tobiţă ştim cânta
Tobiţa sun-aşa – BIS
REFREN: BUM, BUM, BUM, BUM, etc.
ANEXA 2

REPREZENTAREA STRUCTURII CÂNTECULUI

REPREZENTAREA AFERENTĂ STROFELOR

STROFA 1

STROFA 2

STROFA 3

REPREZENTARE INTEGRALĂ

S-ar putea să vă placă și