Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
MANAGEMENTUL
PROIECTELOR MULTIDISCIPLINARE
Kitul profesorului
CUPRINS
AUTORI
PLAN DE LECȚIE 1
MOTIVAȚIE
Această lecție este importantă deoarece oferă elevilor ocazia să-i cunoască pe ceilalți
colegi și pe profesori. Totodată, noua disciplină, ”Managementul proiectelor
multidisciplinare”, le este prezentată împreună cu strategiile de lucru ce vor fi folosite pe
parcursul cursului (instrumente colaborative Google Drive, lucrul în grup).
Obiectivele lecției
Elevii se cunosc unii pe ceilalți și pe profesorii cu care vor lucra la curs.
Elevii cunosc și folosesc terminologia specifică proiectului.
Elevii cunosc strategiile de predare și învățare folosite în proiect (Google Drive, e-
Twinning, platforma Moodle, învățarea în grup etc.).
METODE ( ȘI FORME)
Brainstorming, conversația, învățarea prin colaborare, învățarea activă
Frontal, lucru în grup
RESURSE
Etichete cu numele elevilor și profesorilor, coli
Stilouri, tablă, videoproiector, calculator, foi de flipchart
Fișe de lucru pentru activitatea de încălzire și feedback
ETAPELE LECȚIEI
1. ÎNCĂLZIREA
Pentru această parte a lecției, vă sugerăm două tipuri de activități – se alege cea mai
convenabilă.
1. Găsește două persoane care..... - 5 minute (Anexa 1):
Pot vorbi engleza bine .................
Pot desena bine .........................
2. Blazonul:
Imprimați fișa cu Blazonul pentru fiecare elev (Anexa 2). Dați elevilor câte o foaie și
spuneți-le ce să facă:
În chenarul 1 – scrieți numele (sau cum vrei să-ți spună ceilalți pe parcursul cursului);
În chenarul 2 – scrie o calitate a ta (de exemplu: vesel, optimist, bun povestitor etc.);
În chenarul 3 – scrie o pasiune a ta;
În chenarul 4 – scrie ceva despre tine pe care vrei să-l știe și ceilalți elevi (o dorință, un vis, o
tristețe etc.)
2. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII/PREZENTAREA
Prin prezentarea PowerPoint (Anexa 3) elevii se familiarizează cu noua disciplină și
strategiile de predare.
Cereți elevilor să își spună opinia despre informațiile prezentate. Formați 6 grupe de
elevi, conform temelor celor 6 proiecte multidisciplinare (5 grupe a câte 4 elevi și o grupă de
5 elevi).
Prezentați elevilor cum să lucreze cu Google Drive: cum să creeze un document
Google, cum să-l distribuie celorlalți (oferind drepturi de vizualizare sau de editare) și dați-le
sugestii pentru editarea acestuia.
3. PRACTICA
Distribuiți elevilor un document Google în care să aibă drepturi de editare și cereți-le
să îl completeze cu așteptările și temerile legate de acest nou curs. Începeți o scurtă discuție
despre acestea, folosind videoproiectorul pentru a se vedea toate ideile lor.
4. PRODUCEREA/REALIZAREA PRODUSULUI
Lucru în grup: cereți elevilor să discute și să completeze cu expresiile (terminologia
lipsă) în spațiile goale (Anexa 4, exercițiul 1).
5. FEEDBACK
Folosiți fișa de evaluare pentru a obține feedback de la elevi (Anexa 4, exercițiile 2 și
3). Puteți folosi fișele de lucru sau chestionarul Google.
Blazonul
1 2
3 4
Sarcini de lucru:
În chenarul 1 – scrie-ți numele (sau cum vrei să te cheme pe timpul cursului);
În chenarul 2 – scrie o calitate a ta (exemplu: vesel, optimist, bun povestitor etc.);
În chenarul 3 – scrie o pasiune a ta;
În chenarul 4 – scrie ceva despre tine pe care vrei să-l știe și ceilalți elevi (o dorință, un vis,
o tristețe etc.)
Vă rugăm să folosiți prezentarea Power Point atașată acestui kit: ”Lecția 1. Anexa 3”.
EVALUARE
1. Toate familiile au propriul arbore genealogic. Managementul proiectelor
multidisciplinare are, de asemenea, expresii ale arborelui genealogic. Scrie expresiile lipsă
(terminologia) în spațiile goale.
Instrumente
Managementul proiectelor
multidisciplinare
PLAN DE LECȚIE2
MOTIVAȚIE
Înainte de a începe să realizați un proiect, trebuie să aveți o bază teoretică de
gestionare a proiectului. Un proiect este un set planificat de pași / activități care rezolvă
problema noastră particulară; acesta vizează atingerea obiectivelor noastre; are un timp
exact de început și de sfârșit; are un buget limitat și utilizează resurse (financiare, umane,
materiale) și aduce ceva nou și excepțional pentru grupul țintă.
Planificarea unui proiect bine ne ajută să economisim timp, să obținem rezultatele
dorite, să scădem incertitudinea, să îmbunătățim efectul implementării proiectului și să
monitorizăm și să evaluăm realizarea.
OBIECTIVELE LECTIEI
Elevii pot folosi terminologia specifică a managementului de proiect: problema,
titlu, obiectiv, obiective (obiective), perioadă, grup țintă, resurse, parteneri,
rezultate, buget, impact, echipă, diseminare, evaluare, durabilitate.
Elevii pot identifica etapele unui proiect gata și pot descrie ciclul unui proiect.
RESURSE
Cartoane cu terminologie pentru etapa ”spargerea gheții”, computer, proiector, tablă
albă
• Prezentare Power Point, foi de lucru, fișe de evaluare
• Materiale suport - suport curs pentru acest capitol
ETAPELE LECTȚIEI
1. SPARGEREA GHEȚII
Utilizați 25 de cartoane cu expresii (Anexa 1) - unele dintre ele sunt conectate la
Managementul proiectelor multidisciplinare (eMM) și unele dintre ele nu sunt. Fiecare elev
ia cate un carton. Spuneți-le: "Unul dintre dvs. va primi cartonasul" manager de proiect
bun", iar altul va primi cartea "managerul dezastruos ". Vor fi șefii grupurilor lor: unul format
din elevi cu carduri legate de subiectul managementului de proiect, iar celălalt va fi format
din elevi cu expresii fără legătură cu managementul de proiect care este dezastruos.
Curriculumul european ”Managementul proiectelor multidisciplinare”
Kitul profesorului
Pagina 10 din 107
Programul Erasmus+ , Acțiunea cheie 2: Cooperare pentru inovare și schimb de bune practici
Parteneriat Strategic numai între școli
Titlul proiectului: e-Managementul proiectelor multidisciplinare în școlile secundare
Nr. de referință: 2015-1-RO01-KA219-015199
Perioda implementării: 01.09.2015 – 31.08.2017
Sarcina lor va fi aceea de a forma două grupuri: primul grup - expresii legate de
subiect; al doilea grup - expresii care nu au nimic de-a face cu eMM. Ei vor avea două minute
pentru a găsi grupul din care fac parte. În cele din urmă, ei verifică dacă toată lumea este în
locul potrivit.
2. PREZENTAREA
Utilizați prezentarea Power Point ,,Sănătatea noastră este cea mai de preț
comoară”(Anexa 2) pentru a arăta / explica elevilor etapele proiectului. Atrageți atenția
asupra terminologiei care desemnează fiecare etapă.
Oferiți elevilor foile de suport ale cursului (Anexa 3) și, dacă terminologia este prea
dificilă pentru elevi, ei se pot referi la explicațiile anumitor termeni din aceasta.
5. FEEDBACK
Utilizați fișa de evaluare (Anexa 4) pentru a obține feedback de la studenții dvs.
Cuvinte în căutare de cuvinte:
http://www.toolsforeducators.com/wordsearch/
MANAGEMENTUL PROIECTELOR
MULTIDISCIPLINARE
PROIECTUL eMM
MANAGEMENTUL DE PROIECT
MATERIE NOUĂ
COMPETENȚE DIGITALE
COMPETENȚE MATEMATICE
COMPETENȚE TEHNOLOGICE
A ÎNVĂȚA SĂ ÎNVEȚI
GOOGLE DRIVE
PLATFORMA E–LEARNING -MOODLE
E-TWINNING
MANAGEMENT DEZASTRUOS
CNN PROIECT
ÎNDEPLINEȘTE VISURI
COMPETENȚE SPORTIVE
A ÎNVĂȚA SĂ GĂTEȘTI
INSTITUȚIE FINANCIARĂ
GOOGLE CHROME
Vă rugăm să folosiți prezentarea Power Point atașată acestui kit: ”Lecția 2. Anexa 2”.
LECȚIA 2
Titlul lecției: Proiectul – concept, scop, etape
ANEXA 3. SUPORT DE CURS
ETAPELE PROIECTULUI
activitate).
OBIECTIVELE – exprimă
cadrul proiectului.
Curriculumul european ”Managementul proiectelor multidisciplinare”
Kitul profesorului
Pagina 18 din 107
Programul Erasmus+ , Acțiunea cheie 2: Cooperare pentru inovare și schimb de bune practici
Parteneriat Strategic numai între școli
Titlul proiectului: e-Managementul proiectelor multidisciplinare în școlile secundare
Nr. de referință: 2015-1-RO01-KA219-015199
Perioda implementării: 01.09.2015 – 31.08.2017
adresează proiectul.
perioadă de timp.
scopului.
abilităților fiecăruia.
LECȚIA 2
Titlul lecției: Proiectul – concept, scop, etape
Anexa 4
EVALUARE
3. Găsește 15 cuvinte (în engleză) legate de managementul de proiect:
...............................................................................................
...............................................................................................
Curriculumul european ”Managementul proiectelor multidisciplinare”
Kitul profesorului
Pagina 21 din 107
Programul Erasmus+ , Acțiunea cheie 2: Cooperare pentru inovare și schimb de bune practici
Parteneriat Strategic numai între școli
Titlul proiectului: e-Managementul proiectelor multidisciplinare în școlile secundare
Nr. de referință: 2015-1-RO01-KA219-015199
Perioda implementării: 01.09.2015 – 31.08.2017
...............................................................................................
...............................................................................................
...............................................................................................
3. Care a fost cel mai dificil lucru pentru tine în această lecție?
...............................................................................................
...........................................................................................
4. Care a fost cel mai usor lucru pentru dvs. în această lecție?
...............................................................................................
............................................................................................
PLAN DE LECȚIE 3
MOTIVARE
Deoarece proiectul este ceva prin care doriți să rezolvați o problemă, este foarte
important să vă definiți bine problema.
În timpul procesului de numire a problemei, veți vedea și grupul de persoane căruia
se adresează această problemă. Pe baza acestui lucru, puteți stabili grupul țintă - persoanele
care au într-adevăr o problemă specială și participă activ la activități, precum și persoanele
care sunt în legătură cu rezultatele proiectului sau participă marginal la activități (locale
comunitate, alte școli ...). Este necesar să se definească exact grupul țintă (vârstă, sex,
școală, oraș, țară ...).
OBIECTIVELE LECTIEI
Elevii pot identifica o problema care poate fi rezovata prin intermediul proiectului.
Elevii pot defini grupul țintă al proiectelor lor.
METODE
Brainstorming, lucru in grup, munca in colaborare prin on Google Drive
RESURSE
Cartonașe, computere, documente/fișiere Google Drive – fișe de lucru
ETAPELE LECȚIEI
1. SPARGEREA GHEȚII
Această activitate de încălzire este, de asemenea, o revizuire a lecției anterioare:
faceți cartonase care să denumească fiecare etapă a proiectului și un alt set de cartonașe cu
o scurtă definiție a fiecărui pas pe acestea (Anexa 1). Dați fiecărui grup două seturi (1 nume +
1 definiție). Cereți studenților să corespundă definiției corecte fiecărei etape a proiectului
cât mai repede posibil (corect), iar cel mai rapid grup cu toate perechile corecte este
câștigătorul.
2. PREZENTARE
Spuneți-le elevilor:
"Problema se depistează atunci când identificați starea (negativă) din care doriți să
faceți o schimbare (pozitivă). Când numiți problema, trebuie să vă susțineți ideea și cu
Curriculumul european ”Managementul proiectelor multidisciplinare”
Kitul profesorului
Pagina 23 din 107
Programul Erasmus+ , Acțiunea cheie 2: Cooperare pentru inovare și schimb de bune practici
Parteneriat Strategic numai între școli
Titlul proiectului: e-Managementul proiectelor multidisciplinare în școlile secundare
Nr. de referință: 2015-1-RO01-KA219-015199
Perioda implementării: 01.09.2015 – 31.08.2017
3. REALIZAREA SENSULUI
Elevii folosesc Google Drive utilizând conturile lor și lucrează în grupuri în foile de
lucru GD cu temele lor (Anexa 2). Fiecare grup trebuie să definească problema și grupul țintă
și să le scrie în foaia de lucru colaborativă. (1 problemă / grup / țară, 1 grup țintă )
4. FEEDBACK
Drept feedback , cereți elevilor dvs. să completeze chestionarul (Formularul Google
Drive).
LECTIA 3
Titlul lecției: Identificarea problemei și a grupului țintă
ANEXA 1
REZULTATELE
ACTIVITĂȚILE RESURSELE
AȘTEPTATE
-exprimă schimbări treptate - este o perioadă limitată de timp – grupul de persoane cărora li se
acestea sunt rezultatele în care proiectul trebuie realizat. adresează proiectul.
activităților desfășurate in cadrul
proiectului
- cadrul
sarcinile proiectului.
necesare pentru – toate sursele pe care le utilizați – rezultatele specifice planificate
atingerea obiectivelor într-o în proiect pentru a atinge scopul pentru fiecare activitate -
perioadă de timp. (oameni, materiale, instrumente, trebuie să fie realizabile și
bani, ...). relevante.
LECȚIA 3
Titlul lecției: Identificarea problemei și a grupului țintă
ANEXA 2
Slovacia
România
Republica Cehă
Letonia
Turcia- Kocaeli
Turcia - Samsun
Tema 2: Violența
Slovacia
România
Republica Cehă
Letonia
Turcia- Kocaeli
Turcia - Samsun
Tema 3: Comunicarea
Slovacia
România
Republica Cehă
Letonia
Turcia- Kocaeli
Turcia - Samsun
Slovacia
România
Republica Cehă
Letonia
Turcia- Kocaeli
Turcia - Samsun
Slovacia
România
Republica Cehă
Letonia
Turcia- Kocaeli
Turcia - Samsun
Slovacia
România
Republica Cehă
Letonia
Turcia- Kocaeli
Turcia - Samsun
PLAN DE LECȚIE 4
ARGUMENT
Lecția este valoroasă deoarece îi familiarizează pe elevi cu strategia de inițiere și
elaborare a unui proiect ca soluție pentru rezolvarea unei probleme identificate de elevi în
șoală/comunitatea locală.
Lecția le formează elevilor deprinderi de identificare și formulare corectă a unei
probleme din viața școlară/socială ce va fi rezolvată prin inițierea unui proiect, deprinderi de
formulare corectă a grupului țintă, a scopului și obiectivelor unui proiect, de planificare a
activităților proiectului și de corelare logică între toate aceste componente (problema
identificată – grup țintă – scop – obiective – activități).
Lecția este importantă pentru întreaga sa abordare transdisciplinară și pentru
oportunitatea oferită elevilor de a -și forma/dezvolta competențele digitale.
OBIECTIVELE LECȚIEI
La finalul lecției, elevii vor fi capabili:
- să identifice o problemă din viața școlară sau socială a cărei rezolvare să fie posibilă
printr-un proiect al elevilor de parteneriat european
- să formuleze corect scopul, obiectivele SMART și activitățile unui proiect
- să asigure corelații logice între componentele unui proiect (problema identificată –
grup țintă – scop – obiective – activități).
- să utilizeze programul word pentru redactarea schiței de proiect
RESURSE
PPT-ul ”Poveste Irmei”, suport de curs lecția 4, videoproiector, rețea calculatoare,
flipchart, coli de flipchart, markere, fișe de lucru, fișe de evaluare
ETAPELE LECȚEI
2. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII/PREZENTAREA
Oferiți fiecărui elev suportul de curs pentru lecția 4 (anexa 2). Solicitați-le să-l citească
și să identifice 3 idei/concepte care le-au reținut atenția. Purtați o scrută discuție cu elevii
despre cele citite, despre conceptele/ideile reținute și motivația alegerii acestora. Insistați pe
definirea corectă și diferențierea celor 3 termeni – scop – obiective – activități, precum și pe
corelația logică între aceștia.
3. EXERSAREA
Formați cele 6 grupe de lucru ale proiectului eMM. Solicitați fiecărui grup să se
raporteze la tematica proprie grupului (Relațiile sociale, Comunicarea, Stil de viață sănătos,
Prevenirea și combaterea violenței, Prevenirea și combaterea violenței pe internet,
Drepturile omului/copilului) și să aleagă din lista cu probleme identificate în școală/
comunitate locală (vezi centralizarea chestionarului aplicat anterior elevilor și profesorilor) o
problemă ce poate fi rezolvată printr-un proiect inițiat de elevi prin parteneriat european.
Solicitați elevilor ca, pentru problema aleasă, să propună un proiect și să stabilească:
1. Problema din școală/comunitate ce urmează a fi rezolvată prin proiect
2. Grupul țintă căruia i se adresează proiectul (Observație: despre grupul țintă s-a
discutat în lecția 3).
3. Scopul – schimbarea așteptată, care se va produce prin proiect.
4. Obiective SMART corelate cu activitățile proiectului
5. Activități necesare și suficiente ale proiectului, care să conducă la rezolvarea
problemei.
Notă 1: Elevii lucrează în grupurile eMM și completează la computer Fișa de lucru nr. 1
(anexa 3)
Notă 2: Se prezentă elevilor criteriile de evaluare pe baza cărora vor oferi feedback colegilor
(Fișa de lucru nr. 2 – anexa 4):
- problema este identificată și formulată corect
- grupul țintă este corect stabilit;
- scopul indică schimbarea finală produsă prin proiect și este corect formulat;
- obiectivele sunt formulate SMART;
- obiectivele sunt corelate cu activitățile;
- activitățile propuse sunt necesare și suficiente pentru rezolvarea problemei;
- este asigurată corelația dintre problema identificată – scopul proiectului –
obiectivele stabilite – activitățile propuse – grupul țintă al proiectului.
Curriculumul european ”Managementul proiectelor multidisciplinare”
Kitul profesorului
Pagina 36 din 107
Programul Erasmus+ , Acțiunea cheie 2: Cooperare pentru inovare și schimb de bune practici
Parteneriat Strategic numai între școli
Titlul proiectului: e-Managementul proiectelor multidisciplinare în școlile secundare
Nr. de referință: 2015-1-RO01-KA219-015199
Perioda implementării: 01.09.2015 – 31.08.2017
4. PRODUCEREA
Solicitați elevilor să prezinte produsele de grup (se proiectează la videoproiector) și să
ofere feedback după fiecare prezentare, pe baza criteriilor de evaluare precizate anterior.
Centralizați pe o foaie de flipchart feedback-ul pentru fiecare grupă.
5. FEEDBACK
Proiectați Fișa de evaluare (anexa 5) și solicitați elevilor să completeze oral unul
dintre următoarele enunțuri lacunare:
Azi am descoperit/am aflat ………………
Bine a fost ...............
Pentru ora viitoare .........................
PLAN DE LECȚIE 4
Titlul lecției: Scopul, obiectivele și activitățile proiectului (Partea I)
ANEXA 1
Vă rugăm să folosiți prezentarea Power Point atașată acestui kit: ”Lecția 4. Anexa 1”.
PLAN DE LECȚIE 4
Titlul lecției: Scopul, obiectivele și activitățile proiectului (Partea I)
A) SCOPUL PROIECTULUI
Fiecare proiect are un scop precis.
SCOPUL exprimă schimbarea pe care dorim să o obținem și pe care o avem în
vedere în timpul scrierii unui proiect (în privința beneficiarilor proiectului).
SCOPUL unui proiect exprimă o situație viitoare așteptată, nu o activitate.
B) OBIECTIVELE PROIECTULUI
Scopul proiectului este atins în cazul în care au loc schimbări pozitive și
treptate. Aceste schimbări sunt rezultatele acțiunilor desfășurate în cadrul
proiectului și ele sunt numite obiective.
C) ACTIVITĂȚILE PROIECTULUI
Sarcinile de lucru/acțiunile necesare și suficiente pentru a produce
schimbările specific dorite într-o anumită perioadă.
Exemple:
- Vizite la bibliotecă
- Procurarea de cărți pentru copii
- Lectură în familie
PLAN DE LECȚIE 4
Titlul lecției: Scopul, obiectivele și activitățile proiectului (Partea I)
ANEXA 3
Problema identificată:
Titlul proiectului:
Scopul proiectului:
Obiectivele proiectului:
Grupul țintă:
2. 2. 2.
3. 3. 3.
PLAN DE LECȚIE 4
Titlul lecției: Scopul, obiectivele și activitățile proiectului (Partea I)
ANEXA 4
NR.
CRITERII DE EVALUARE
CRT.
1 problema este identificată și formulată corect
2 grupul țintă este corect stabilit;
3 scopul indică schimbarea finală produsă prin proiect și este corect formulat
4 obiectivele sunt formulate SMART
5 obiectivele sunt corelate cu activitățile
6 activitățile propuse sunt necesare și suficiente pentru rezolvarea problemei
7 este asigurată corelația dintre problema identificată – scopul proiectului –
obiectivele stabilite – activitățile propuse – grupul țintă al proiectului
PLAN DE LECȚIE 4
Titlul lecției: Scopul, obiectivele și activitățile proiectului (Partea I)
ANEXA 5
FIȘĂ DE EVALUARE
Evaluează activitatea la care ai luat parte, completând oral unul dintre următoarele
enunțuri:
PLAN DE LECȚIE 5
MOTIVAȚIE
Lecția este valoroasă deoarece consolidează abilitățile formate anterior ale elevilor în
ceea ce privește elaborarea unui proiect care abordează problemele de școală ale unor elevi/
probleme sociale (stabilirea exactă a problemei, scopul, obiectivele proiectului, definirea
grupului țintă și asigurarea corelației între aceste componente).
Lecția este, de asemenea, importantă deoarece promovează învățarea prin
cooperare și învățarea digitală: prin intermediul instrumentelor Google Drive, elevii
comunică cu ceilalți elevi din școlile partenere ale proiectului Erasmus+, analizează schițele
de proiecte ale partenerilor și oferă feedback pentru a elabora proiecte inspirate din
probleme comune.
OBIECTIVELE LECȚIEI
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
să utilizeze instrumentele Google Drive;
să evalueze schițele de proiecte ale partenerilor europeni prin utilizarea criteriilor de
evaluare;
să revizuiască schițele propriului proiect, în urma feedback-ului primit de la parteneri.
RESURSE
Carduri cu concepte din managementul proiectului
Foi de lucru cu criterii de evaluare a proiectelor
Calculatoare, conexiune la internet
Markere, postituri
ETAPELE LECȚIEI
1. ÎNCĂLZIREA (7 min.)
Actualizați cunoștințele elevilor dobândite în timpul lecției anterioare: folosiți cărți cu
conceptele de învățare (Anexa 1). Cereți elevilor să le aranjeze într-o ordine logică (activitate
frontală).
5. FEEDBACK (5 min)
Oferiți elevilor postituri și rugați-i să scrie, individual, un cuvânt reprezentativ pentru
a evalua lecția. Faceți și voi la fel. Creați un poster cu feedbackul din lecția 5.
LECȚIA 5
Titlul lecției: Scopul, obiectivele și activitățile proiectului (Partea II)
ANEXA 1
PLAN DE LECȚIE 6
MOTIVAȚIE
Această lecție îi învață pe elevi să conștientizeze finalitatea unor acțiuni, a unui
proiect. În acest sens, realizează conexiuni logice între scop-obiective-activități-rezultate. Iar
ceea ce învață elevii în această lecție este valabil și pentru viața lor reală.
OBIECTIVELE LECȚIEI
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1: să formuleze rezultatele unui proiect, pe baza corelației scop-obiective-
activități-rezultate;
O2: să diferențieze rezultatele cantitative de cele callitative.
METODE:
conversația, explicația, exercițiul, studiu de caz, brainstorming, Turul galeriei
RESURSE
Fișa de lucru nr.1 – Exercițiu
Fișa de lucru nr. 2: Suport de curs-Rezultatele unui proiect.
Laptop, videoproiector, postituri, patafix, bilețele, coli și instrumente de scris
ETAPELE LECȚIEI
5. FEEDBACK (5 min)
Solicitați elevilor să ofere un feedback pentru lecția desfășurată:
- Ce ai învățat?
- Cum te-ai simțit?
- Cum și cât ai lucrat in grup?
LECȚIA 6
Titlul lecției: REZULTATELE UNUI PROIECT
ANEXA 1
A Z R C G O T I S P
W O E P R O I E C T
E B Z P U K T D O L
C I U G P J L U P I
P E L A G H U R J C
A C T I V I T A T I
R T A C T U B T I F
T I T T I G U A S H
E V E A N V G L M L
N E O O T H E V Y T
E B T G A T T O P S
R E S U R S E N M P
I C B U Y N D E O F
LECȚIA 6
Titlul lecției: REZULTATELE UNUI PROIECT
ANEXA 1
A Z R C G O T I S P
W O E P R O I E C T
E B Z P U K T D O L
C I U G P J L U P I
P E L A G H U R J C
A C T I V I T A T I
R T A C T U B T I F
T I T T I G U A S H
E V E A N V G L M L
N E O O T H E V Y T
E B T G A T T O P S
R E S U R S E N M P
I C B U Y N D E O F
LECȚIA 6
Titlul lecției: Rezultatele unui proiect
Fișa de lucru nr. 2
ANEXA 2
EXEMPLU:
Rezultatele unui proiect care vizează educația rutieră a elevilor ar putea fi:
a) rezultate cantitative:
- 100 pliante pe tema ”Traversarea corectă a străzii”
- 1 panou informativ în școală cu materiale privind educația rutieră e elevilor
- 1 concurs pe teme rutiere, cu 30 participanți
- ................
b) rezultate calitative:
- deprinderi corecte ale elevilor de a traversa corect strada, de a circula corect pe
drumurile publice
- activități inovatoare de educație rutieră a elevilor, ce pot fi derulate în școli
- ............
PLAN DE LECTIE 7
MOTIVAȚIE
Proiectele sunt făcute pentru a atinge scopuri și obiective diferite. Lucrul important
atunci când creați un proiect este să vă cunoașteți limitele și să faceți cât mai bine în aceste
limite. Acestea limitele sunt, în general, acoperire, in timp și buget. Această lecție oferă
elevilor posibilitatea de a defini bugetul și resursele necesare pentru proiectele lor.
OBIECTIVELE LECȚIEI
Elevii știu de ce resursele și bugetul unui proiect sunt importante.
Elevii gândesc resursele necesare proiectului lor.
Elevii definesc resursele și bugetul pentru proiectul lor.
RESURSE
• Computer, proiecție, foi de lucru, foarfece, hârtie colorată
• Carton, pixuri colorate, capsator
DURATA
- 2 lecții (2 x 40 minute)
- 1 lecție (2 zile mai târziu, 40 de minute)
Etapele lecției
1. SPARGEREA GHEȚII
Activitate pentru realizarea grupurilor
Pentru a grupa studenții, am pus 25 de bomboane care includ 4 bomboane roșii, 4 galbene, 4
verde, 4 albastru, 4 portocale și 5 bomboane purpurii (Anexa 1). Elevii aleg una dintre aceste
bomboane unul câte unul și fac grupuri pe baza culorilor pe care le aleg. Fiecare grup
reprezintă un titlu de proiect. (10 minute)
2. REALIZAREA SENSULUI
Profesorii explică cum să facă o hartă a minții, apoi le oferă studenților documente
colorate și cartoane (Anexa 2), după care fiecare grup pregătește o hartă a minții despre
ceea ce au nevoie în cadrul proiectului (resurse). (25 min)
3. DISCUȚII
Grupurile aleg un lider, iar liderii își prezintă hărțile minții tuturor, discută despre asta
împreună. (5 min fiecare grup - total 30 min)
4. CERCETARE
Elevii studiază cât de mult ar putea avea nevoie pentru proiectele lor timp de 2 zile și
fac un raport. Ei prezintă cercetările și finalizează raportul. (40 de minute)
LECTIA 7
Titlul lecției: Resursele proiectului. Bugetul
ANEXA 1
Fiecare elev va alege una dintre aceste bomboane, unul câte unul și veți face grupuri bazate
pe aceeași culoare.
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/2a/e6/37/2ae637d153217d2301fa3137bce97f25--candy-colors-colorful-
candy.jpg
LECTIA 7
TITLU: Resursele proiectului. Bugetul
ANEXA 2
https://www.mindtools.com/media/Diagrams/mindmap.jpg
Curriculumul european ”Managementul proiectelor multidisciplinare”
Kitul profesorului
Pagina 55 din 107
Programul Erasmus+ , Acțiunea cheie 2: Cooperare pentru inovare și schimb de bune practici
Parteneriat Strategic numai între școli
Titlul proiectului: e-Managementul proiectelor multidisciplinare în școlile secundare
Nr. de referință: 2015-1-RO01-KA219-015199
Perioda implementării: 01.09.2015 – 31.08.2017
PLAN DE LECȚIE 8
MOTIVAȚIA
Această lecție îi familiarizează pe elevi cu conceptul de impact al proiectului. Ei
învață să realizeze corelații logice în cadrul proiectului și să estimeze efectele implementării
proiectului lor asupra grupului țintă, asupra altor grupuri (ex: părinți, ceilalți elevi ai școlii,
comunității), asupra unor instituții (ex: școala lor, partenerii de proiect etc).
OBIECTIVELE LECȚIEI
La finalul lecției, elevii vor fi capabili:
O1: să formuleze impactul proiectului la care lucrează
O2: să argumenteze importanța impactului unui proiect
METODE
conversația, explicația, exercițiul, observarea
RESURSE
Fișa de lucru nr.1 -Suport de curs,
Fișa de lucru nr. 2- Impactul proiectului,
Laptop, videoproiector, postituri, patafix, postituri, coli și instrumente de scris,
retea de calculatoare, internet
ETAPELE LECȚIEI
4. PRODUCEREA (7 min.)
Solicitați elevilor să prezinte produsele de grup și să ofere feedback constructiv
(puteți organiza o activitate de interevaluare, în grupuri mai mari, de câte 2 grupe eMM).
5. FEEDBACK (5 min)
Solicitați elevilor să ofere feedback pentru activitate și să scrie în acest sens, un
cuvânt-cheie pe un postit. Realizați un poster cu postiturile elevilor. Solicitați clarificări,
argumente, exemplificări când elevii vin să prezinte și să lipeasca postitul. Faceti același
lucru, ca profesor.
PLAN DE LECȚIE 8
TITLUL LECȚIEI: Impactul proiectului
Fișa de lucru nr. 1
ANEXA 1
IMPACTUL PROIECTULUI
PLAN DE LECȚIE 8
TITLUL LECȚIEI: Impactul proiectului
Fișa de lucru nr. 2
ANEXA 2
PLAN DE LECȚIE 9
MOTIVAȚIA
Această lecție îi familiarizează pe elevi cu concepte precum: ”echipă, echipă de
proiect; responsabilități”. Ei învață ce este o echipă, care sunt membrii unei echipe de
proiect și ce responsabilități au ei.
OBIECTIVELE LECȚIEI
La finalul lecției, elevii vor fi capabili:
O1: să identifice membrii unei echipe de proiect și responsabilitățile acestora
O2: să explice caracteristicile unei bune echipe de proiect
METODE
conversația, explicația, exercițiul, studiu de caz, brainstorming
RESURSE
PPt ”Funcționarea echipei” (anexa 1)
Film https://www.youtube.com/watch?v=fUXdrl9ch_Q (doar primul film, până la
2’12’’)
Film https://www.youtube.com/watch?v=1iayUeiP2gM
Laptop, videoproiector, postituri, patafix, bilețele, coli și instrumente de scris
ETAPELE LECȚIEI
4. PRODUCEREA (7 min.)
Solicitați elevilor să prezinte produsele de grup și să ofere feedback constructiv.
5. FEEDBACK (5 min.)
Solicitați elevilor să reflecteze la propria activitate din cadrul grupului și să emită
aprecieri/concluzii privind:
modul de lucru în cadrul grupurilor/echipelor ;
caracteristicile echipei.
PLAN DE LECȚIE 9
TITLUL LECȚIEI: Echipa de proiect. Responsabilități
ANEXA 1
Vă rugăm să folosiți prezentarea Power Point atașată acestui kit: ”Lecția 9. Anexa 1”.
PLAN DE LECȚIE 10
MOTIVAȚIA
Această lecție îi familiarizează pe elevi cu conceptul de ”risc al unei acțiuni” pe care
îl aplică în managementul unui proiect. Ei învață că este important să identifice riscurile
posibile din ciclul de viață al unui proiect, dar și soluțiile care pot fi luate pentru minimizarea
acestora.
Ceea ce învață elevii în această lecție este valabil și pentru viața lor reală.
OBIECTIVELE LECȚIEI
La finalul lecției, elevii vor fi capabili să:
O1: identifice posibile riscuri ale proiectului pe care îl elaborează/implementează
O2: coreleze riscurile identificate cu soluții de minimizare/atenuare a riscurilor
METODE
conversația, explicația, exercițiul, studiu de caz, brainstorming
RESURSE
Fișa de lucru nr. 1, Fișa de lucru nr. 2 - Roata riscurilor, Fișa de lucru nr. 3
PPt Managementul riscurilor,
laptop, videoproiector, postituri, patafix, bilețele, coli și instrumente de scris
ETAPELE LECȚIEI
9. impact
10. bugetul proiectului
11. echipă de proiect
12. riscurile unui proiect.
Invitați elevii să se grupeze câte 2-3 (astfel încât toți să participe la joc) și să extragă
un bilet, apoi să vorbească timp de 30 secunde despre conceptul scris pe bilet.
La biletul nr. 12 (riscurile unui proiect) – elevii vor prezenta aspecte pe care cred ei că
le cunosc, și le consideră potrivite, având în vedere că este, de fapt, conținutul nou al lecției.
Invitați toți elevii să scrie o definiție personală pentru riscurile unui proiect în prima
coloană a Fișei de lucru nr.1 (coloana Înainte). Purtați o discuție frontală și valorificați
răspunsurile elevilor; căutați explicația și în dicționar pentru clarificarea termenului.
Riscurile unui proiect = evenimente care se pot produce în timpul derulării unui
proiect. Odată declanșate, vor determina pierderi, nerealizări de activități, obiective și
rezultate ale proiectului...
5. FEEDBACK (5 min)
Solicitați elevilor să ofere un feedback pentru lecția desfășurată:
- Ce a învățat?
- Dacă și cum îi vor fi de folos în viață cele învățate?
- Cum s-a simțit?
- Cum și cât a lucrat?
Feedback-ul se completează in treia coloană a Fișei de lucru nr. 1 (După...)
LECȚIA 10
Titlul lecției: Managementul riscurilor unui proiect
Prezentare
Vă rugăm să folosiți prezentarea Power Point atașată acestui kit: ”Lecția 10. PPT”.
LECȚIA 10
Titlul lecției: Managementul riscurilor unui proiect
Fișa de lucru nr. 1
Reflectează!
1. Ce este un risc?
2. Identifica un risc din studiul de caz dat.
3. Identifica o solutie pentru riscul de mai sus.
PLAN DE LECȚIE 10
TITLUL LECȚIEI: Managementul riscurilor unui proiect
Fișa de lucru nr. 2
1st CASE = I caz; 2nd CASE = al II-lea caz; 3rd = al III-lea caz; 4th CASE = al IV-lea caz;
5th CASE = al V-lea caz; 6th CASE = al VI-lea caz;
RISK = risc; SOLUTION = soluție de reducere/eliminare a riscului.
PLAN DE LECȚIE 10
TITLUL LECȚIEI: Managementul riscurilor unui proiect
Fișa de lucru nr. 3
PLAN DE LECȚIE 11
MOTIVAȚIE
Aceasta este o lecție importantă pentru elevi și profesori. Tehnica evaluării îi ajută pe
elevi să înțeleagă și să-și vadă progresul în învățare, iar profesorii isi pot analiza și îmbunătăți
predarea.
SCOPUL LECȚIEI
Să introducă și să practice diferite tipuri de evaluare
OBIECTIVELE LECTIEI
Să descrie semnificațiile cuvintelor cheie "evaluare" și "autoevaluare";
Sa dezvolte abilități de cooperare și comunicare a studenților;
Să motiveze elevii să participe la activitatea creativă;
Să dezvolte sentimentul de responsabilitate pentru obținerea rezultatului final.
RESURSE
Hârtie A3, pixuri, creioane colorate și carioci
Lipici, foarfece
Foaie de lucru pentru activitățile din lecție
Set de imagini cu elemente de mobilier
ETAPELE LECȚIEI
1. SPARGEREA GHETII
Salutul
Profesorul arată imaginile cu chipuri zâmbitoare și le cere elevilor să le așeze pe
tablă în funcție de sentimentul fiecăruia. (Anexa 1)
2. PREZENTARE
Brainstorming (5 min)
Elevii răspund la întrebările profesorului:
1. Îți place să primești note? De ce?
Curriculumul european ”Managementul proiectelor multidisciplinare”
Kitul profesorului
Pagina 70 din 107
Programul Erasmus+ , Acțiunea cheie 2: Cooperare pentru inovare și schimb de bune practici
Parteneriat Strategic numai între școli
Titlul proiectului: e-Managementul proiectelor multidisciplinare în școlile secundare
Nr. de referință: 2015-1-RO01-KA219-015199
Perioda implementării: 01.09.2015 – 31.08.2017
Lucru în perechi: profesorul cere elevilor să găsească definițiile unor cuvinte (Anexa 2).
2. Ce este evaluarea? Dar autoevaluarea? Dar nota?
Nota este nota/cifra care este dată elevului pentru răspunsul corect (Oxford
Advanced Learner’s Dictionary, Oxford University Press, 2000, 783-784 p.);
Evaluarea reprezintă feedback –ul despre atingerea obiectivului; o părere despre
valoarea, cantitatea și calitatea unui lucru/ a ceva.
Autoevaluarea constituie procesul de autoevaluare a propriei activități.
3. PRODUCEREA
Lucru în grup. Crearea unui poster „Casa visurilor mele” ( 20 min.)
1. Se alcătuiesc grupele în funcție de culoarea / cartea poștală aleasă de fiecare elev
sau de piesele cu anotimpurile în care s-au născut elevii.
2. Fiecare grup propune criterii pentru evaluarea participării/implicării unui elev la
lucrul.
3. În grup, fiecare elev primește sau alege rolul scris pe foaia de hârtie (Anexa 3).
4. Fiecare echipă se gândește pentru a stabili numele casei ideale.
5. Fiecare echipa proiectează/desenează o casă, apoi lipește produsul realizat pe
coala mare, definitivând posterul.
4. PREZENTAREA
Prezentarea posterelor (10 min.)
5. EVALUAREA (5 min)
1. Toată lumea completează lista de autoevaluare cu criteriile propuse. (Anexa 4)
2. În fiecare grup, fără discuții sau consultații, toți elevii completează o listă de
evaluare a colegilor. (Anexa 5)
6. REFLECȚIE / FEEDBACK
Ce este evaluarea?
Ce forme de evaluare știți acum?
Cum evaluați această lecție? Puneți stickerul care reflectă evaluarea voastră în
privința lecției.
LECȚIA 11
Titlul lecției: Evaluarea proiectului
ANEXA 1
LECȚIA 11
Titlul lecției: Evaluarea proiectului
ANEXA 2
Cuvinte și definiția lor
- un feedback despre
Evaluare atingerea scopului; o opinie
despre valoarea, cantitatea
sau calitatea unui lucru.
- procesul de
Autoevaluare autoevaluare/ judecare a
propriului progres.
LECȚIA 11
ANEXA 3
LECȚIA 11
Titlul lecției: Evaluarea unui proiect
ANEXA 4
AUTOEVALUARE
..............................................................................................................................
Interevaluare
PLAN DE LECȚIE 11
Titlul lecției: Evaluarea proiectului
ANEXA 5
PLAN DE LECȚIE 12
MOTIVAȚIE
Această lecție urmărește:
să familiarizeze elevii cu noțiunea de diseminare a proiectului și cu necesitatea
acestei etape;
să revizuiască și să consolideze rolul diverselor tipuri de diseminare.
OBIECTIVELE LECȚIEI
● Dezvoltarea vocabularului elevilor cu noi termeni specifici managemntului de
proiect;
● Motivarea elevilor să colaboreze și să lucreze în grup;
● Îmbunătățirea capacității elevilor de a lucra cu organizatorii vizuali.
METODE ( ȘI FORME)
Brainstorming, conversația, învățarea prin colaborare, gândirea critică
Individual, lucru în grup
RESURSE
Coli de flipchart
Markere, flipchart, videoproiector, calculator
Fișe de lucru
Problemă anticipată:
● unii elevi se pot rușina să-și împărtășească idei din cauza vocabularului sărac sau a
lipsei de cunoștințe referitoare la tema abordată.
ETAPELE LECȚIEI
1. ÎNCĂLZIREA
Cereți elevilor să facă un cerc, apoi să se întoarcă la un coleg din partea dreaptă și să
spună un compliment, de exemplu: Arăți bine astăzi / Ochii tăi sunt frumoși ...
2. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII/PREZENTAREA
2.1. Anunțați titlul lecției. Întrebați elevii ce cred ei că este diseminarea. Rezumați
toate ideile, apoi explicați-le ce este diseminarea, folosind Anexa 1.
Cuvânt cheie:
Diseminarea/difuzarea este un proces de răspândire a informațiilor. Diseminarea proiectului
conține rezultatul acestuia, procesul de lucru la proiect, activitățile noastre și rezultatele lor și
rezultatul final, in ansamblul proiectului. Spunem sau scriem altora despre proiect, colegilor
din clasă, prietenilor, colegilor de școală, părinților. Pe scurt, difuzarea înseamnă "livrarea și
primirea unui mesaj”.
4. PRACTICAREA/REALIZAREA PRODUSULUI
1.4. Cereți elevilor să se organizeze în 5 grupuri de lucru. Grupul poate fi organizat
prin alegerea cărților de culori diferite, iar elevii aleși dintr-o singură culoare se așază la masă
cu culoarea de identificare. Fiecare grup alege un scriitor, un manager de timp, un
prezentator, un lider. Fiecare grup completează sarcinile (Anexa 4).
● Grupul I: gândește, discută și sugerează locurile / spațiul în care elevii pot spune sau
scrie despre proiect, activități, participanți;
● Grupul 2: gândește, discută și prevede cine trebuie să știe despre proiect / publicul
de difuzare / grupurile țintă ale diseminării;
● Grupul 3 gândește, discută și explică de ce este necesară diseminarea;
● Grupul 4 gândește, discută și sugerează modul în care elevii pot să difuzeze
informații despre proiect.
Ce Cui De ce Cum
dorim să i se poate adresa este necesară se răspândește
diseminăm/tipul de diseminarea diseminarea informația
diseminare
5. FEEDBACK
Rugați elevii să completeze/coloreze în tabelul de autoevaluare (Anexa 6):
LECȚIA 12
Titlul lecției: Diseminarea proiectului
ANEXA 1
Diseminarea...
.....................................................................................................
.....................................................................................................
.....................................................................................................
.....................................................................................................
.....................................................................................................
Cuvânt cheie:
Diseminarea/difuzarea este un proces de răspândire a informațiilor.
Diseminarea proiectului conține rezultatul acestuia, procesul de lucru
la proiect, activitățile noastre și rezultatele lor și rezultatul final, in
ansamblul proiectului. Spunem sau scriem altora despre proiect,
colegilor din clasă, prietenilor, colegilor de școală, părinților. Pe scurt,
difuzarea înseamnă "livrarea și primirea unui mesaj”.
LECȚIA 12
Titlul lecției: Diseminarea proiectului
ANEXA 2
De ce dorim să diseminăm?
De obicei, poate fi o
Diseminarea pentru discuție informală.
înțelegere
LECȚIA 12
Titlul lecției: Diseminarea proiectului
ANEXA 3
LECȚIA 12
Titlul lecției: Diseminarea proiectului
ANEXA 4
GRUPUL NR. 1
SARCINA: gândiți, discutați și sugerați locurile / spațiul în care elevii pot spune sau
scrie despre proiect, activități, participanți.
GRUPUL NR. 2
● SARCINI DE LUCRU: gândiți, discutați și prevedeți cine trebuie să știe despre
proiect / publicul de difuzare / grupurile țintă ale diseminării.
GRUPUL NR. 3
● SARCINI DE LUCRU: gândiți, discutați și explicați de ce este necesară
diseminarea.
GRUPUL NR. 4
● SARCINI DE LUCRU: gândiți, discutați și sugerați cum ar putea elevii să
disemineze informațiile despre acest proiect.
LECȚIA 12
Titlul lecției: Diseminarea proiectului
ANEXA 5
CENTRALIZATOR
Ce Cui De ce Cum
dorim să diseminăm/tipul de i se poate adresa diseminarea este necesară diseminarea se diseminează informația
diseminare
PLAN DE LECȚIE 12
Titlul lecției: Diseminarea proiectului
ANEXA 6
FEEDBACK
PLAN DE LECȚIE 13
MOTIVAȚIE
Curriculumul ”Managementul proiectelor multidisciplinare” vizează formarea elevilor
pentru dezvoltarea abilităților legate de managementul proiectului (scrierea,
implementarea, monitorizarea și evaluarea unui proiect).
Punerea în aplicare a acestui curriculum este justificată de faptul că proiectele sunt
instrumente potrivite, pe care elevii le pot utiliza în majoritatea disciplinelor pentru
rezolvarea problemelor în viața reală, în cea școlară și socială, dar învățarea teoretică și
exercițiile practice în acest domeniu au fost predate doar în cantități foarte mici școli
gimnaziale.
OBIECTIVELE LECȚIEI
Elevii ajung să cunoască alți elevi și profesorii participanți la lecții.
Elevii cunosc și pot folosi o terminologie specifică, legată de managementul de
proiect.
Elevii cunosc strategiile de predare și învățare utilizate în această disciplină (Google
Drive, e-Twinning, platforma Moodle, învățare colaborativă etc.)
RESURSE:
• Etichete pentru numele elevilor și ale profesorilor, foi goale de hârtie, stilouri și pixuri,
tablă albă, videoproiector și calculator, hârtie flipchart, foi de lucru pentru activitățile de
încălzire și feedback
ETAPELE LECȚIEI:
Când cineva își ghicește propriul nume în mod corect, eticheta de nume este așezată
în partea din față și continuă să discute cu invitații de la petrecere până când toată lumea
poartă eticheta cu numele în față.
2. SUBIECTUL PRINCIPAL
– discuții
- întrebări și răspunsuri; Enunțuri de tipul Adevărat / Fals; Transformarea
- materiale utilizate – povestiri, filme
Cereți elevilor să formeze grupuri de lucru (5 grupe x 4 elevi, 1 grupă x 5 elevi).
Spuneți-le să discute despre toate cunoștințele dobândite despre managementul proiectelor
și să-și exprime așteptările și temerile legate de acest subiect.
Categorii
Pentru acest joc, o persoană se gândește la o categorie, cum ar fi FILME. Într-un cerc,
toată lumea trebuie să se gândească la un titlu de film (în limba engleză, desigur). Dacă îi ia
cuiva prea mult timp pentru a da un răspuns (liderul trebuie să numere până la cinci), atunci
persoana respectivă iese din joc și începe o nouă categorie. Dacă cineva dă un răspuns care
nu are sens sau este incorect, el este, de asemenea, trimis în afara jocului. De exemplu, în
cazul în care categoria este HĂRȚUIREA VIRTUALĂ ( sau DREPTURILE OMULUI, RELAȚIILE
SOCIALE, VIOLENȚA și COMUNICAREA) și cineva spune "O… VIRTUALĂ" acea persoană este
eliminată. Jocul continuă până când rămâne o singură persoană!
5. FEEDBACK
Utilizați foaia de evaluare pentru a obține feedback de la elevi.
PLAN DE LECȚIE 14
MOTIVAȚIA
Pentru a înțelege motivele pentru care este important să realizăm o prezentare,
trebuie să răspundem la următoarele întrebări:
1. Ce este o prezentare?
- O prezentare este o discuție formală cu una sau mai multe persoane care
"oferă" idei sau informații într-un mod clar și structurat.
OBIECTIVELE LECȚIEI
Elevii învață cum să realizeze o prezentare bună.
Elevii învață ce forme de prezentare există.
Elevii învață cum să evalueze prezentările. Ei vor elabora o listă a criteriilor de
evaluare a proiectelor și o listă a criteriilor de evaluare a prezentărilor bune.
Elevii învață ce este o evaluare colegială (interevaluare).
METODE
Prezentarea
Brainstorming
Discuția colectivă
Observarea
Evaluarea colegială/intervaluarea
RESURSE
Prezentări PowerPoint
Flipchart, foi de flipchart, coli
ETAPELE LECȚIEI
2. ÎNCĂLZIREA
Pregătiți o provocare! Elevii vor rezolva acest exercițiu folosind cunoștințele de limba
engleză (Anexa 1).
Complete the presentation phrases with the correct word, then check.
Care sunt factorii cheie ai oricărei prezentări de succes? (Anexa 2. Suport curs)
Factorii cheie sunt:
• audiența;
• conținutul prezentării în sine;
• și prezentatorul.
Punctul de plecare este întotdeauna publicul. Ar trebui să știți cine sunt cei cărora
urmează să le prezentați proiectul și să vă gândiți la nevoile și interesele acestora.
Faceți prima schiță a prezentării voastre. Citiți-o cu atenție. Dacă oricare dintre
informații nu are legătură cu subiectul, eliminați-o.
Faceți-vă timp pentru a repeta. Astfel vă veți familiariza cu propria voce, veți
putea să verificați și să ajustați durata prezentării voastre și să vedeți dacă
ajutoarele vizuale (dacă le folosiți) vă ilustrează prezentarea.
Lăsați timp pentru întrebări din partea publicului. Întrebările vă pot ajuta să
transmiteți mai bine mesajul.
Ajutoare vizuale
Există diferite tipuri de ajutoare vizuale, iar alegerea depinde de tipul de prezentare și
de nevoile voastre, de exemplu:
Curriculumul european ”Managementul proiectelor multidisciplinare”
Kitul profesorului
Pagina 95 din 107
Programul Erasmus+ , Acțiunea cheie 2: Cooperare pentru inovare și schimb de bune practici
Parteneriat Strategic numai între școli
Titlul proiectului: e-Managementul proiectelor multidisciplinare în școlile secundare
Nr. de referință: 2015-1-RO01-KA219-015199
Perioda implementării: 01.09.2015 – 31.08.2017
• Prezentări în PowerPoint;
• Tablă albă și markere;
• Flipchart-uri;
• Video; episoade scurte sau scene din filme;
• obiecte reale pe care le puteți lăsa ascultătorilor să le exploreze;
• Postere;
• Masa rotundă.
Rețineți că imaginile greșit pregătite și/sau prost folosite vă pot distruge prezentarea.
Vorbiți clar.
4. PRACTICA
Arătați elevilor o prezentare PowerPoint numită "O prezentare nereușită" (Anexa 3)
și lăsați-i să discute motivele pentru care prezentările din diapozitive sunt greșite.
Evaluarea
prezentărilor 1 2 3 4 Total
elevilor
Organizarea
Cunoașterea
subiectului
Contactul vizual
4. PRODUCEREA
Creați partea de deschidere a prezentării voastre (întâmpinați-vă oaspeții,
prezentați-vă, introduceți subiectul, explicați structura). După aceea, elevii din grupuri mici
își îndeplinesc partea de deschidere și se evaluează reciproc (evaluarea colegială/
interevaluare).
5. FEEDBACK
Puteți utiliza o foaie de evaluare pentru a obține feedback de la elevii
dumneavoastră.
LECȚIA 14
Titlul lecției: Prezentarea proiectului
ANEXA 1
FIȘĂ DE LUCRU
Completează fiecare enunț dat, alegând cuvântul potrivit, apoi verifică. Provocarea
este că... trebuie să folosești cunoștințele de limba engleză!
LECȚIA 14
Titlul lecției: Prezentarea proiectului
ANEXA 2
1) Pre-pregătirea
O sarcină esențială în această etapă este să vă puneți următoarele
întrebări:
- Care este scopul prezentării mele?
- Care sunt principalele puncte pe care aș vrea să le depășesc?
2) Pregătirea
Amintiți-vă să acordați prezentării voastre o structură logică:
Ajutoare vizuale
Există diferite tipuri de ajutoare vizuale, iar alegerea depinde de tipul de
prezentare și de nevoile voastre, de exemplu:
• Prezentări în PowerPoint;
• Tablă albă și markere;
• Flipchart-uri;
• Video; episoade scurte sau scene din filme;
• obiecte reale pe care le puteți lăsa ascultătorilor să le exploreze;
• Postere;
• Masa rotundă.
3) Prezentarea
Vorbiți clar.
LECȚIA 14
Titlul lecției: Prezentarea proiectului
ANEXA 3
Vă rugăm să folosiți prezentarea Power Point atașată acestui kit: ”Lecția 14. Anexa 3”.
PLAN DE LECȚIE 15
MOTIVAȚIA
De ce este evaluarea importantă?
- Sprijină gândirea critică.
- Elevii își identifică părțile bune și părțile slabe.
- Le dă lor posibilitatea să se dezvolte.
- Arată eficacitatea muncii.
Obiectivele lecției
Elevii învață autoevaluarea - cum să-și analizeze critic lucrarea
Elevii își pot vedea punctele bune și cele slabe ale muncii lor (analiza SWOT) și
propun sugestii de îmbunătățire
METODE
Prezentări PowerPoint
Brainstorming, discuția colectivă
Observarea
Evaluarea în perechi
RESURSE
Prezentare PowerPoint, flipchart, fișe de lucru
ETAPELE LECȚIEI
1. ÎNCĂLZIREA
Activitatea Compune cele mai multe cuvinte: 5 minute
Scrieți pe tablă un cuvânt legat de vocabularul tipic/specific managementului de
proiect. În perechi sau în grupuri de câte 3, elevii formează cât mai multe cuvinte din literele
cuvântului dat. Cuvinte posibile: evaluare, analiză, îmbunătățire. Se acordă câte un punct
pentru fiecare cuvânt și un punct bonus pentru cel mai lung cuvânt.
După aceea:
1. Analizați criteriile;
2. Discutați avantajele și dezavantajele fiecărei forme de evaluare, de exemplu:
Autoevaluarea
Avantaje:
încurajează elevii să reflecteze critic asupra modului lor de învățare
ajută elevii să-și dezvolte capacitatea de judecată
Nu există presiune din partea colegilor când elevii se autoevaluează.
Dezavantaje:
Pot fi subiectivi, deoarece elevii pot să nu fie sinceri
Le ia mult timp;
Elevii nu sunt familiarizați cu criteriile de evaluare
Evaluarea în perechi
Avantaje :
Încurajează elevii să reflecteze critic asupra muncii depuse de ceilalți.
Încurajează elevii să se implice în procesul de evaluare
Se obține feedback din partea mai multor persoane
Se menține corectitudinea evaluării deoarece fiecare are șansa să evalueze pe
ceilalți.
Elevii învață mai mult din munca depusă de ceilalți.
Dezavantaje:
Presiunea colegilor și prieteniile legate pot influența valoarea de adevăr a
notelor acordate de elevi
Elevii pot avea tendința de a acorda aceeași notă tuturor
Analiza SWOT
Avantaje:
Poți înțelege mai bine ce ai lucrat
Îți poți vedea punctele slabe
Poți vedea oportunitățile
Poti dezvolta obiectivele proiectului și strategiile de a le atinge
Dezavantaje:
Nu oferă soluții;
Poate genera prea multe idei fără să știi care este cea mai bună soluție;
Multe informații pot fi inutile.
3. PRACTICA
Consolidați lucrurile noi pe care le-au învățat elevii, solicitându-le să desfășoare
următoarea activitate:
În grupuri mici, realizați o listă cu criterii de evaluare pentru o sarcină de grup. Puneți-le
pe un flipchart, prezentați-le și apărați-vă ideile!
4. PRODUCEREA
Realizați o analiză SWOT: folosiți postituri/autocolante din 4 culori diferite (roșu pentru
puncte bune, albastru pentru puncte slabe etc.). Împărțiți tabla în 4 părți corespunzătoare
analizei. Elevii din fiecare echipă vor folosi postiturile pentru a scrie:
puncte bune: caracteristicile pentru care proiectul lor are un avantaj față de altele;
puncte slabe: caracteristici pentru care proiectul lor este mai slab decât celelalte;
oportunități: elemente pe care proiectul le poate exploata în avantajul său ;
amenințări: elemente din mediul înconjurător care ar putea cauza probleme
proiectului.
Apoi elevii vor pune postituri/autocolante în cele 4 secțiuni diferite ale tablei și vor
compara răspunsurile.
6. FEEDBACK
Puteti folosi o fișă de evaluare pentru a obține feedback de la elevi (Anexa 1) sau
puteți deschide o discuție pentru a compara așteptările lor cu ceea ce s-a învățat.
LECȚIA 15
Titlul lecției: Evaluarea elevilor
ANEXA 1
Valori:
1 = Sunt complet de acord. 2 = De acord. 3 = Nu sunt de acord. 4 = Nu sunt deloc de acord.
Atribute Tu 1. 2. 3. 4.
însuți/
însăți
A luat parte de activitățile de grup.
A acceptat cu plăcere cerințele.
A contribuit pozitiv la discuțiile grupului
Și-a îndeplinit sarcinile la timp sau a
găsit alte alternative convenabile.
I-a ajutat pe ceilalți la nevoie.
A făcut treaba corect și complet.
A diseminat săptămânal știrile.
A lucrat bine cu membrii grupului .
În general, a fost un membru valoros al
echipei.
Total coloane →