Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic la matematică

Profesor:
Clasa a VII-a Data _______/________/_______ 20 Durata lecției 40 min
Unitatea de învățare: Mulțimea numerelor reale. Recapitulare si Completare
Subiectul lecției: Ordonarea numerelor rationale
Unitati de competente
1.1 Identificarae si aplicarea termenologiei aferente notiunii de numar real in diverse contexte inclusiv in comunicare
1.2 Identificarea si clasificarea dupa diverse criterii ale elementelor multimilor numerice N,Z,Q,I,R
1.3 Compararea, ordonarea, pozitionarea pe axa, reprezentaarea in diverse forme a numerelor reale
Obiectivele lecției: Elevii vor fi capabili:
O1: Să recunoască și să scrie numerele zecimale in diverse situatii
O2: sa identifice termenologia aferenta notiunii de axa
O3: Sa depuna pe axa numerica numerele raionale
Tipul lecției: de formare a capacitatilor si dobindirea cunostintelor
Tehnologii didactice:
a) Forme: frontală, individuală;
b) Metode:explicatia, conversatia, lucrul cu manualul, metoda exercițiului;
c) Mijloace: Manual cl. a VII-a, creta, tabla
Evaluarea: curentă, întrebări și exerciții orale, exerciții în scris, lucru independent
Scenariul lecției:
Etapele Timpul
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea
lecției Ob/tive
Evocarea Salută elevii, face apelul. Se prezintă conform apelului. Prezintă
5′ Verifică vizual realizarea temei caietele la marginea băncii. Dau Întrebări
M/nt organiz.
Verificarea pentru acasă. Explică dacă sunt întrebări, dacă este ceva neclar. Scriu orale
temei pt ac. întrebări. Pe tablă este indicată data și subiectul lecției în caiete
Reactualiz data și subiectul lecției. 2 elevi ies la tabla ceilalti efectueaza Verificare
cunoștințelor.
Pentru reactualizarea exercitiile in caiete vizuală
cunostintelor se invita 3 elevila 36 18 9 Verificare
5,36=5 =5 =5
tabla pentru a rezolva ex 8b pg 100 50 25 individuala
7 (de fiecare tip cite un 18 6 2
−3 , ( 18 )=−3 =−3 =−3
exemplu) 99 33 11
345−3 342 171 57 19
12,3 ( 45 ) =12 =12 =12 =12 =12
990 990 495 165 55
Propunea elevilor sa-si Elevii raspund la intrebarile Conversatia
aminteasca ce inseamna o axa profesorului si explica partile
Realizare numerica componente a unei axe numerice
a sensului Explca elevilor metoda (dreapta, origine, unitate de masura)
15′ depunerii numerelor rationale Scriu in caiete cele explicate la tabla,
Predarea –
învățarea utilizind urmatoarele numere: apoi impreuna cu profesorul depun pe
materiei noi. 2 −2 axa numerică nuerele rationale indicate
0,3 -1,6 3,(18)
5 5
-1,3(45)
I)propune pentru consolidare I)Rezolvă ex. Propuse de profesor Exerciții în
15′ rezolvarea exercitiului 14 pg scris
Reflecția
11,
Consolid
materiei.
Aplicații.

5′ Propune elevilor urmatoarele Lucru


exemple pentru lucrul Elevii rezolva independent exercitiile individual
independent: depuneti pe axa propuse de profesor dupa care se autoevaluar
numerica urmatoarele numere autoevalueaza cu rezultatele scrise de ea
rationale profesor
Bilanț A 5,14
lecției. B 1,05 Elevii noteaza tema pentru acasa
Concluzii.
Tema pt ac. C -2,(34)
D 9,4(24)
Pentru acasaa sa depuna 5
numere la alegere pe axa
numerica

S-ar putea să vă placă și