Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

http://www.axelsoft.net/Man
uale/geografie4341.html

https://clasadigitala.ro/carti/
geografie-manual-pentru-
clasa-a-iv-a/

Data: 30.10.2021
Clasa : a IV-a
Școala:
Prof. înv. primar: Irina Grigoraș
Disciplina: Geografie
Aria curriculară: Om și Societate
Unitatea de învățare: Caracteristici observabile ale orizontului local
Subiectul lecției: Populația și așezări umane
Obiectivul fundamental:
Tipul lecției: predare-învățare
Obiective operaționale:
O1 – Să definească noțiunile de populație, naționalitate și așezare umană;
O2 - Să precizeze tipurile de așezări omenești care există pe teritoriul României;
O3 – Să numească naționalitățile care se întâlnesc în România;
O4 - Să localizeze pe harta administrativ-teritorială a României județul Iași, orașul Iași și județele vecine;
O5 – Să numească cel puțin 5 dintre cele mai mari orașe din România, localizându-le pe harta administrativ-teritorială a României.
Strategii didactice:
a) resurse procedurale: explicaţia, conversaţia, observatia, jocul didactic, munca independentă;
b) resurse materiale: fişe de muncă independentă, caietul, manualul, laptop, soft educațional-EDU- geografie, harta administrativ-
teritorială a României, post-it-uri; atlas botanic, tabel cu elevii din ciclul primar din Liceul Peadgogic”Matei Basarab”,
imagini cu așezări omenești
c) forme de organizare: frontal, individual, în perechi;
d) resurse de timp: 50 de min.
Forme de evaluare: observarea sistematică, probă orală, verificare scrisă.

Bibliografie:
1. Rădulescu, C. C., Popa, I., Geografie clasa a IV-a. Semestrul I, Editura Art, București, 2017;
2. Neașcu M.-C., Reh, V., Geografie, Editura CD Press, București, 2021.
Desfăşurarea activităţii

O Etapele Strategii didactice Metode/


b. lecţiei Conţinut instructiv-educativ instrument
op. e de
evaluare
resurse resurse forme de
Activitatea Activitatea procedurale materia organiza
învăţătorului elevului le re
1. Se pregătesc Frontal
Se asigură liniştea şi
Moment pentru
disciplina în sala de
organizat lecţie.
clasă ,se pregătesc
oric
materialele necesare.

2.Verifica Se verifica tema Răspund la Conversatia Frontal Observarea


rea „Vegetația”. Se întrebările euristică sistematică
cunoștint adresează adresate. a elevilor
elor întrebări:
dobândite  Ce este vegetația?
anterior  Ce tipuri de
vegetație
cunoașteți?
 Ce este
vegetația Elevii recunosc
naturală? tipul de vegetație
 Dar prezentat și spun Observația Atlas botanic Aprecier
vegetația de în ce formă de i verbale
cultură? relief se
Sunt prezentate imagini regăsește.
Laptop
din Atlasul botanic:
Jocul Videoproiec
vegetația de stepă, Elevii rezolvă
tor Softul
păduri de stejar, păduri aplicația din
educațional-
de molid, vegetația soft. privesc
EDU-
alpină. cu atenţie
Geografie
imaginea
Învățătorul le propune reprezentând
elevilor să rezolve un
aplicația din Softul animal sau o
educațional EDU plantă, apoi își
Geografie, lecția verifică
„Vegetația”. cunoştinţele dând
clic pe nume,
peisaj şi treapta
de relief
specifică.
3. Observar
Captare ea
a sistemati
atenţiei că a
elevilor

Răspunsu
rile
elevilor
Aprecieri
verbale
4. Anunţarea Astăzi vom învăța
lecţiei noi şi despre populație, ce
a este populația, cum
obiectivelor putem clasifica
populația în funcție de
diferite criterii și
despre tipurile de
așezările omenești.

Trebuie sa știți să
diferențiați populația
României în funcție de
etnie, să localizați pe
hartă așezări omenești și
să caracterizați
aceste așezări.
5. Pentru început se Elevii ascultă cu Observația Laptop Frontal Observa
Dirijare vizionează partea atenție Videoproie Individ rea
a informativă de pe softul informațiile și ctor Softul ual sistemat
învăţării educațional- EDU- vizualizează în educațional- ică
Geografie- același timp EDU-
Locuitorii și animația de pe Geografie
așezările soft.
omenești Convers
Pentru a se realiza Elevii ația
schema lecției , se răspund la euristică
adresează elevilor întrebări şi
Cai
întrebări. completează
ete
După răspunsul la shema. Dau Frontal
Demonstr Har
fiecare întrebare se exemple de Individ Răspunsu
ația la ta
completează schema oraşe din ual rile
hartă administra
lecției. diferite părţi ale elevilor
tiv-
Se cer exemple de ţării.
teritorială
oraşe cu un număr Localizează pe Aprec
a României
mare de locuitori. hartă marile ieri
orașe. verbal
Se va localiza la Descoperă judeţele e
hartă judeţul din care vecine cu judeţul
face parte orașul Ialomița.
nostru şi vecinii.
6. Fixarea Se distribuie elevilor o Elevii rezolvă Activitate Fișă de lucru Individual Evalu
cunoştinţelor fișă de lucru .care fișa de lucru independ are
cuprinde entă scrisă
cerințe în legătură
cu informațiile
dobândite în
această oră.
7. Se propune elevilor să Câte un elev Jocul Laptop Frontal Aprec
Asigurare se desfășoare jocul de vine la laptop si Videoproie Individ ieri
a retenţiei pe softul educațional așază tunul ctor Softul ual verbal
şi a EDU-Geografie, din pentru a apăra educațional- e
transferul cadrul lecției orașul care EDU-
ui Locuitorii și urmează a fi Geografie
așezările bombardat
omenești.
Aviaţia inamică îţi
atacă
oraşele ţării. Ai la
dispoziţie 8 secunde
pentru a lua un tun
antiaerian din partea
dreaptă şi a-l plasa
peste oraşul care
urmează a-ţi fi
bombardat. Radarele
tale îţi indică acest
oraş în partea de sus.
Face aprecieri generale Ascultă Conversaţi Frontal
7.Aprecieri şi individuale cu aprecierile. a
asupra privire la modul de Ascultă Explicația
desfăşurării participare al explicațiile și
lecţiei şi elevilor la lecţie. dacă este cazul,
tema pentru Realizați o scurtă cer informații
acasă prezentare a localității suplimentare
natale. Precizați despre modul de
numărul de locuitori, cu realizare al temei.
aproximație,
principalele
construcții și
instituții,
ocupațiile oamenilor,
căi de comunicație.

S-ar putea să vă placă și