Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Mentor:
Coordonator:
Propunător: Colăcel Crina-Petronela
Data: 02.06.15
Clasa: a Vlll-a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Obiectul: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Unitatea 7
Titlul lecţiei: Predicatul
Tipul lecţiei: Comunicare/ Însuşire de noi cunoştinţe

Competenţe generale/ Competenţe specifice


1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare
1.1 Sesizarea sensului unităţilor lexicale noi în funcţie de context
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată
2.2. Utilizarea categoriilor gramaticale învăţate în diverse tipuri de propoziţii
3. Receptarea mesajulu scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
3.4. Sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite(literare şi nonliterare)
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse
4. 2. Înlănţuirea corectă a frazelor în textul redactat, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie

Competenţe derivate/ Obiective operaţionale


A. Obiective cognitive:
La sfȃrşitul lecției elevii vor fi capabili:
OC1: să definească predicatul verbal, respectiv predicatul nominal;
OC2: să precizeze prin ce părţi de vorbire se exprimă predicatul;
OC3: să transforme îmbinări de cuvinte în propoziţii;
OC4: să completeze propoziţiile cu predicate potrivite;
OC5: să identifice predicatele din diferite enunţuri şi să le analizeze sintactic şi morfologic;
OC6: să construiască enunţuri în care acelaşi verb să îndeplinească funcţii sintactice diferite;

B. Obiective afectiv-atitudinale:
Elevii:

OA1: să dezvolte atenţia concentrată, spiritul de observaţie;


OA2: vor sesiza legătura strânsă dintre literatura şi limba română prin utilizarea textelor literare ca suport al analizelor
OA3: să înţeleagă rolul studierii noţiunilor de morfologie şi sintaxă;

C. Obiective motorii/ motrice:


Pe parcursul lecţiei, elevii vor deveni capabili:
OM1: să mânuiască în condiţii de igienă şi securitate materialul didactic
OM2: să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile;
OM3: să-şi formeze deprinderi de lucru cu diverse tipuri de exerciţii.

RESURSE
A. Bibliografice:

1. oficiale:
 Programa de Limba şi literatura română pentru clasa a Vl-a
2. pedagogice:
 Cucoş, Constantin, „Pedagogie”, Ediţia a II-a, Iaşi, Editura „Polirom”, 2002
 Dumitriu, Gheorghe; Dumitriu, Constanţa, „Psihopedagogie”, Bacău, Editura „Alma Mater”, 2002
3. metodice:
 Marinescu, Valeriu, Predarea-învăţarea limbii şi literaturii române în gimnaziu şi în liceu, Bucureşti, 2007
 Mazilu-Ionescu, Elena; Jercea, Valentina, „Limba şi literatura română – manual pentru clasa a Vl-a”, Editura Didactică şi Pedagogică,
Bucureşti, 2014

B. Metodologice:
1. Strategia didactică: inductiv-deductivă, algoritmică
2. Metode şi procedee: conversaţia, problematizarea, exerciţiul, expunerea, lucru cu fişe, brainstorming
3. Forme de organizare: frontală, alternativ cu activitatea individuală şi pe grupe
4. Mijloace didactice: imagini, fişe de evaluare, tabla, manualul, culegere cu exerciţii
5. Modalităţi de evaluare: observarea sistematică a elevilor, evaluarea orală, evaluare scrisă

C. Temporale: 50 de minute
D.Umane: elevii clasei a Vl-a

SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTELE OBIECT CONŢINUT ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


LECŢIEI IVE Activitatea profesorului Activitatea METODE MIJLOACE FORME DE
elevului ORGANIZAR
E
OC1 Profesoara va întreba pe câţiva dintre Elevii îi vor Observaţia Tabla Frontală şi Observarea
1.Captarea
OC5 elevi ce au făcut cu o zi în urmă, notând răspunde Conversaţia individuală comportamentului
atenţiei
(1’) OC6 pe tablă acţiunile întreprinse de aceştia. întrebărilor puse elevilor
OA1 După ce consemnează pe tablă activităţile de profesoară,
OA2 elevilor, profesoara îi întreabă pe elevi amintindu-şi ce au
OA3 care este partea de propoziţie care arată făcut în ziua
OM2 ce face subiectul. anterioară, fiind
OM3 uimiţi de faptul ca
profesoara
consemna pe tablă
ceea ce ei
răspundeau.
La ultima întrebare
adresată de
profesoară aceştia
realizează că este
vorba despre o
lecţie nouă
2.Enunţarea OC5 Profesoara anunţă titlul lecţiei şi îl scrie Elevii îşi notează în Expunerea Tabla Frontală Observarea
obiectivelor
OC6 pe tablă, anunţând apoi ceea ce o să se caiete titlul lecţiei Conversaţia Caietele comportamentului
(2’)
OA1 întâmple în ora respectivă şi care sunt şi o ascultă pe Explicaţia Instrumentele elevilor
OA2 aşteptările acesteia de la elevi. profesoară cu de scris:
OM1 privire la cretă, pix,
OM2 conţinutul ce stilou
urmează a fi
descoperit
3.Actualizarea OC3 Profesoara verifică cunoştinţele Elevii răspund la Conversaţia Tabla Activitate Observarea
cunoştinţelor
OA1 elevilor referitoare la lecţia întrebările adresate de euristică Caiete frontală şi comportamenului
(3’)
OA2 anterioară. Folosind metoda profesoară, notând pe Expunerea Instrumente individuală elevilor şi analiza
OA3 brainstormingului, răspunsurile caiet ceea ce se notează la de scris răspunsurilor
OM1 elevilor referitoare la propoziţie şi tablă
părti de propoziţie vor fi
sintetizate pe tablă.
4. Prezentarea OC1 Profesoara va dicta elevilor Elevii îsi vor nota noile Expunerea Caiete Activitatea Observarea
conţinutului
OC2 definiţia predicatului, urmată de conţinuturi în caiete Explicaţia Instrumente frontală, comportamentului
(2’)
OC3 felurile acestuia în limba română. Conversaţia de scris alternativ cu elevilor
OC4 euristică activitatea
OC5 individuală
OC6
OA1
OA2
OA3
OM2
5. Dirijarea OA1 Pentru a consolida informaţiile Elevii rezolvă individual Lucrul cu Manualul Activitate Observarea
învăţării
OA2 recent transmise, elevilor li se exerciţiul, apoi fiecare în manualul Caietele frontală comportamentului
(20’)
OM2 propune rezolvarea unui exerciţiu parte comunică Explicaţia Intrumentele alternativ cu elevilor
OC1 din manual: profesoarei propriile Conversaţia de scris activitatea Aprecieri verbale
OC2 1.Completaţi spaţiile punctate exemple. Exerciţiul individuală
OC3 astfel încât să obţineţi tipul de Elevii încep rezolvarea
OC4 predicat indicat în partea dreaptă: celui de-al doilea exerciţiu,
OC5 a)Cărţile sunt.....(predicat întrebând profesoară acolo
OC6 nominal, predicat verbal) unde au neclarităţi.
b Băiatul era.....(predicat nominal,
predicat verbal)
c)Sunt.....lucrurile(predicat
nominal, predicat verbal)
Profesoara intervine în analiza
răspunsurilor pentru a corecta
greşelile şi a înlătura neclarităţile.
După rezolvarea acestui prim
exerciţiu, profesoara propune
rezolvarea altui exerciţiul din
manual în care elevii trebuie să
folosească forma adecvată a
verbului „a fi” pentru a obţine
predicatele cerute de context:
Această haină....din stofă groasă.
Acela....colegul meu.
.... înţelepte vorbele lui.
....gălăgioase vrăbiile
6. Obţinerea OC1 Profesoara le oferă elevilor o fişă Elevii primesc fişa de la Lucru cu Manualul Activitate Observarea
performanţei
OC2 de lucru (Anexa 1) în care sunt profesoară şi se apucă de manualul Caietele frontală comportamentului
(9’)
OC3 prezentate părţile de vorbire prin rezolvat. După 5 minute Expunerea Tabla alternativ cu elevilor
OC5 care poate fi exprimat numele timp de gândire individual, Conversaţia Instrumentele activitatea Aprecieri verbale
OC6 predicativ. Aceasta cere elevilor elevii sunt numiţi de către Exerciţiul de scris individuală
OA1 să formeze pentru fiecare parte profesoară pentru a spune Fişe
OA2 de vorbire în parte un exemplu răspunsul.
OM1 semnificativ. În timp ce elevii erau
OM2 numiţi pentru a răspunde,
profesoara scrie pe tablă câte un
exemplu dat de aceştia pentru
fiecare parte de vorbire.
7. Feedbackul OC1- Profesoara le cere elevilor să Elevii răspund la cerinţa Exerciţiul Manualul Activitatea Observarea
(5’)
OC6 identifice predicatele din textele dată de profesoară, Conversaţia frontală comportamentului
OA1 de mai jos şi să le analizeze oral: aceasta intervenind doar în Explicaţia alternativ cu elevilor
OA2 a) „Va îmbătrâni timpul. momentul în care este Lucrul cu activitatea Analiza
OM2 Prezentul va deveni nevoie pentru lămuriri. manualul individuală rezultatelor
trecut. Trecutul va fi Împreuna cu profesoara, Aprecieri verbale
cândva antichitate.Doar elevii analizează oral
Eminescu va fi mereu predicatele identificate de
tânăr ca viitorul”(E. aceştia
Camilar, „Farmecul
depărtărilor”)
b) „Pare mai mare.....căsuţa
lui săracă. Faţa lui e
rumenă...”(Al. Vlahută, „În
vâltoare”)

8. Evaluarea OC1- Pe catedră va exista un bol cu Elevii extrag bileţelul şi Exerciţiul Bileţele ce Activitate Aprecieri verbale
(5’)
OC6 bileţele. Elevii vor trebui să vină răspund la întrebarea conţin individuală
OA2 pe rând în faţa clasei pentru a primită întrebări
extrage un bileţel, care conţine o teoretice
întrebare din lecţia de zi.
OC3 Profesoara face aprecieri verbale, Elevii sunt atenţia la Conversaţia - Frontală, Analiza
9. Retenţia
OC4 generale şi individuale, se asigură profesoară şi pun întrebări euristică alternativ cu răspunsurilor
(1’)
OC5 dacă lecţia a fost înteleasă de dacă un conţinut nu a fost activitatea Aprecieri verbale
OC6 către elevi şi notează elevii care s- suficient de bine înţeles individuală şi, dacă este cazul,
OA1 au evidenţiat. Profesoara le scrise.
OA2 răspunde elevilor care au
OM2 nelămuriri
OC1 Profesoara anunţă tema pentru Elevii îşi notează tema Expunerea Fişă de Activitatea -
10.
OC2 acasă, dându-le elevilor să Explicaţia evaluare frontală
Transferul
(2’) OC3 rezolve o fişă de evaluare(Anexa Caietele
OC4 2). Intrumentele
OC5 de scris
OC6
OA1
OA2
OA3
OM2

ANEXE:

Anexa 1:
t
In
c
je
d
A
Anexa 2:

Fişă de evaluare

1. Completează spaţiile punctate cu predicatele potrivite:

Râul sclipitor……………………agale printre plopii singuratici. nu crede


,,Prepeliţa…… cu puii în lanul de porumb.” şerpuieşte

Bogatul ………………….săracului. s-a mutat

(30 puncte)
2. Scrie pe spaţiul punctat părţile de vorbire prin care se exprimă numele predicative din următoarele propoziţii:

Bogdan a rămas colegul pe care îl ştiam. ………………………………………………

Cadoul era pentru cei doi. …………………………………………….

Tabloul este al nostru. ………………………………………………

(30 puncte)

3. Precizează funcţia sintactică a verbului subliniat. Construieşte un enunţ în care acelaşi verb să îndeplinească altă funcţie sintactică.

,, Foaie verde păpădie

Viaţa este veselie!”

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………

(30 puncte)
Notă! Se acordă 10 puncte din oficiu.

S-ar putea să vă placă și