Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Profesor: Dunav Maxim


Data: 03.09.2021
Disciplina: Limba română
Clasa: a VI-a
Subiectul lecţiei: Actualizarea cunoștințelor acumulate în clasa a 5-a Propoziția. Fraza.
Fonetica.
Tipul lecţiei: Lecție de repetare și sistematizare a meteriei din clasa a 5
Durata: 45 minute

Competenţe specifice: repetarea materialului de clasa a V-a parcurs


Strategii didactice: efectuarea de exerciții și repetarea regulilor scrise în manual
Scenariul didactic

Cadrul de învățare Activitatea profesorului Activitatea elevului

Momentul organizatoric - Salutul Copiii salută profesorul


- Notarea absenţilor în catalog
- Profesorul va avea grijă ca
elevii să îşi pregătească
materialele necesare orei de
limba şi literatura română.
- Profesorul va asigura liniştea şi
disciplina clasei pentru o bună
desfăşurare a activităţii didactice.
Lucrul în clasă Se citescă textul de la pag n 5 și 2) După natura părților de
de răspuns la întrebările date de propoziție pe care le au, sunt
autor propoziții simple și dezvoltate.
Selectați din text propozițiile Propoziția simplă are numai părți
simple. principale de propoziție, adică
Găsiți două propoziții dezvoltate. subiect și predicat, sau numai
Explicați prin ce se aseamănă şi predicat, sau numai subiect: Vine
prin ce se deosebesc ele. vacanța, Plouă, Toamnă.
Explicați ortografia cuvintelor Propoziția dezvoltată are și cel
scrise prin cratimă. puțin o parte secundară de
propoziție (atribut, complement
etc.).
3) s-a întămplant. Este verbe
reflexive
s-au îngălbăni. Elidează vocală
finală a sau din marca verbului
reflexive «se». Datorita vocale
inițiale a verbului auxiliar care stă
după ia (după marca verbului
reflexive se
să-i cadă. Elidează vocală inițială
forme neaccentuate a pronumelui
personal «îi» care este precedată
de conjuncție «să» ce se termină
în vocale
să-și, că-și – Elidează vocală
inițială a formei neaccentuate a
pronumelui reflexive «își» care
este precedată de conjuncția «că»
ce se termină în vocală
și-n dreaptă - Elidează vocală
inițială urmată de n, care este
precidată de conjuncția «și»ce se
termină în vocală
m-au trezit. Elidează vocală
finală forme neaccentuate a
pronumelui personale «mă» сare
este urmată de verb auxiliar, care
începe în vocală.
Dis-de – dimineață – adverb
compus de timp care se scrie prin
cratimă/
Repetăm ceea ce este рropoziția, Propoziția este o comunicare cu
părțile de propoziție un singur predicat.
Părțile de propoziție sunt:
principale – subiectul, predicatul;
secundare – atributul,
complementul.
Părțile de propoziție sunt cuvinte
sau grupuri de cuvinte care
îndeplinesc în propoziții anumite
funcții sintactice.
Citim cu atenție textul de pe 1.Deferite- asemenea
pagină 6 și completăm sarcinile Triste – vesele
pentru acesta Pline- goale
Intitulați textul. Prencipat – secundar
Găsiți antonime pentru sensurile 2. au început, a rugine, primit-
din text ale cuvintelor participiu, pictat, conturat.
evidențiate. Adormite.
Identificați verbele la modurile 3. îngalbenit - derivare
nepersonale.
Precizați mijlocul de formare al
cuvântului îngălbenit.
Amintim clasificarea Clasificarea propozițiilor:
propozițiilor • după structură, propoziţiile pot
Făcând exerciții pe pagină 7 fi:
Dezvoltați următoarele propoziții: simple – alcătuite din predicat şi
Frunzele cad. Bruma sclipește. subiect;
Toamna a sosit. Plouă. dezvoltate – alcătuite din
2 Transformați următoarele predicat, subiect şi alte părţi de
propoziții dezvoltate în propoziții propoziţie.
simple. • după aspect, propoziţiile pot fi:
• Biblioteca școlii lucrează în afirmative – când au caracter
fiecare zi. afirmativ, sens pozitiv;
• Cărțile pentru lectură sunt negative – când au caracter de
interesante. negaţie şi semn distinctiv adv. nu.
• Elevii silitori citesc cărți de la • după scopul comunicării
bibliotecă. propoziţiile pot fi:
• Bibliotecara se bucură de enunţiative – când dau o
succesele lor. informaţie;
3 Transformați următoarele interogative – când cer o
propoziții afirmative în propoziții informaţie.
negative. exclamative – când exprimă o
• Adriana vine duminică la noi. admiraţie, plăcere, dorinţă, regret,
• Grivei latră la copiii din stradă. etc.
• Animalele pădurii se pregătesc 1.Frunzele galbene cad toamna
de iernat Toamna bruma sclipește la soare
Toamna ca bogată a sosit și în
Basarabia.
Plouă mărund două zile la rând
2. Biblioteca lucrează.
Cărțile sunt interesante
Elevii citesc.
Elevii silitori citesc.
3. Adriana nu vine duminică la
noi.
• Grivei nu latră la copiii din
stradă.
• Animalele pădurii nu se
pregătesc de iernat
Repetarea tipurilor de propoziții Fraza este o comunicare alcătuită
din două sau mai multe
propoziţii.
• După rolul lor în frază,
propoziţiile pot fi:
principale – când au înţeles de
sine stătător, nu depind de
înţelesul
altei propoziţii din frază;
secundare (subordonate) – când
înţelesul lor depinde de înţelesul
altei propoziţii din frază.
• După relaţia lor în frază,
propoziţiile pot fi:
principale; subordonate – când
fac parte dintr-un text fără a face
parte dintr-o frază;
Făcând exerciții pe pagină 8 1 A sosit toamna. Frunza copacilor
Alcătuiţi: s-a îngălbenit şi s-a rărit.
două propoziţii enunţiative; Cu siguranţă, vara iarăşi va
două propoziţii exclamative; veni!
două propoziţii interogative. De ce oaresunt aşa
5.Transformați propozițiile grăbite?
simple de mai jos în propoziții 5.
dezvoltate: Un câine negru latră.
Un câine ... latră. Florile au adormit în grădină
Florile au adormit ... . Pe ne așteptate a răsările lună
... a răsărit luna ... . „Frunzele-i cad1/, zbor în aer 2/și
Copiii ... învață ... ... . de crengi se deslipesc3/,
Precizați numărul de propoziții în Ca frumoasele iluzii dintr-un
cadrul frazei: suflet omenesc..4/.”
„Frunzele-i cad, zbor în aer și de
crengi se deslipesc,
Ca frumoasele iluzii dintr-un
suflet omenesc...”
Amintirea cunoștințelor legate de Virgula este semnul de punctuaţie
punctuația care delimitează grafic o pauză
între părţi de propoziţie sau între
propoziţiile unei fraze,
despărţindu-le
pe baza raporturilor sintactice.
Semnul întrebării este folosit în
scriere pentru a marca intonația
propozițiilor sau a frazelor
interogative.
Semnul exclamării marchează
grafic intonaţia frazelor şi a
propoziţiilor
exclamative sau imperative.
Citim textul și terminăm sarcinile Cratima “s-au” se scrie atunci
Lămuriți utilizarea semnelor de când nu poate fi înlocuit, aici
punctuație în textul de m fiind vorba de un pronume în
formă neaccentuată “s” + verbul
Ce știți despre curcubeu? auxiliar “au”.
Completaţi cu semnele de
punctuaţie potrivite:

Curcubeul este un fenomen optic


și meteorologic atmosferic care
se manifestă prin apariția pe cer a
unui spectru de forma unui arc
colorat atunci când lumina
soarelui se refractă în picăturile
de apă din atmosferă. De cele mai
multe ori curcubeul se observă
după ploaie, când soarele este
apropiat de orizont.
Repetăm ce este fonetica. copiii îndeplinesc sarcini
Amintirea vocalelor și
consoanelor în limba română.
Executam sarcini p 10
Citiţi cu atenţie textul: copiii îndeplinesc sarcini

.
a) Indicaţi diftongii existenţi în
cuvintele din poezie. b) Grupaţi
cuvintele după numărul de silabe.
c) Puneţi accentul pe silabele
potrivite ale cuvintelor din prima
strofă. d) Explicaţi scrierea cu
cratimă a următorului exemplu
urcă-n.
^Marcaţi cu semnul specific
semivocalele din exemplele ce
urmează:
^Citiți cu atenție textul:
^Identificaţi vocalele,
semivocalele, diftongii şi
triftongii din cuvintele de mai
jos:
^Despărţiţi în silabe cuvintele de
mai jos. Explicaţi regula folosită.

^Arătați câte litere şi câte sunete


au cuvintele de mai jos:

^Scrieți forma corectă în spațiile


punctate

Realizarea feed-back-ului
Aprecieri finale -

Cratima l-a scrierea pronumelui


personal forma neaccentuata: (ma,
mi, te, ti, va, vi, -i, i-, le, li, ne, ni)
cand se rosteste impreuna cu alta
parte de vorbire (verb, substantiv,
adjectiv, adverb etc.)

– Dar tu Marcel ce ai făcut în


această vară?
– Am fost la munte Părinţii mei
sunt iubitori de munte Cred că mi-
au transmis şi mie această
pasiune.
– S-a întâmplat ceva interesant în
această excursie?
– Da şi încă ce interesant. Într-o
noapte ne-a vizitat o ursoaică cu
doi pui.
– Nu pot să cred aşa ceva. O
ursoaică ? Şi nu v-a fost frică?
– Ba da .Ne-a fost frică
– Şi ce a făcut ursul acela? v-a
atacat ?
– Nu,doar era în căutare de hrană
pentru puii ei.
- Se verifică activitatea
independentă a elevilor şi se Despărţiţi în silabe cuvintele
corectează even următoare^
Jert-fă,des-pre,soar-tă,sti-
lou,punct,ob-ser-va-ție,pe-nar,e-
xer-ci-țiu.
Scrieţi câte două cuvinte cu: o
silabă, două silabe, trei silabe,
patru silabe
Ma-ma,vo-ioá-se,a-sa-sí-nul,în-
hă-pá-se-răm.

^Diftongul ea, Priveşti de pe


^poteca ce urcă-n deal la noi,
^urcă-n-cratima înlocuește vocala
„î„

Doar luna-i trează şi petrece


La dans cu stelele şi vântul,
Nu simte timpul care trece,
Nici roua ce udă pământul.

Răcoarea-i dulce şi dorită.


Miros de fân, miros de vară,
Peste o lume obosită
Se-aşterne preţioasa seară.
În răcoarea dimineţii, pădurea
părea de aramă, poleită de razele
timide ale soarelui. Toamna târzie
îşi îngrămădea norii negri şi
mişcători deasupra lumii. Pe
pământul amorţit cad amintiri
stinse şi frunze vestejite. Vântul
adie uşor prin livezi, împrăştiind
arome deja uitate. Se simte
parfumul umed al iarbii
îmbătrânite. Liniştea o înăbuşă
strigătele de despărţire ale
păsărilor călătoare. În curând nu
se va mai auzi nimic, decât vuietul
tăios al vântului. Toamna se
sfârşeşte, ascunzând tainice
mistere. Câmpiile, care adineauri
erau pline de viaţă, acum se uită
cu tristeţe la cerul plumburiu.
Copacii şi-au pierdut podoaba,
frunzişul lor ruginiu aşternându-se
covor moale în calea timpului.
Fiecare frunză ne şopteşte de
speranţă, iar bruma argintie stăruie
pe lângă ele să le astupe
şoaptele, să le calmeze durerea.

Abia-vocală, astăzi-vocală,alteori-
vocală, ieri-vocală auriu-vocală,
au-co aveau-diftong aeroport-
semivocală, aerisit-semivocală
bietul- vocală, bou- vocală, biată-
vocală, biologie-semivocală, bieţii-
diftong, băiat- vocală, baie- vocală,
alee-diftong, credeau-triftong,
ceas-diftong, coif-vocală, cuib-
vocală, ciubăr-vocală, cui-vocală,
creier-vocală, cădeau-diftong,
coseau-diftong, cosiră-vocală,
coasă-diftong, dau-vocală, deal-
diftong, dădeai-diftong, clădeau-
triftong, dezmierdă-vocală, doi-
vocală, miere-vocală, fluierau-
vocală, femeie-vocală, fumurii-
semivocală, floare-diftong, geam-
diftong, grai-vocală, greu-vocală,
gheaţă-semivocală, ghindă-
semivocală, iar-vocală, iepure-
vocală, ieşi-vocală, iau-triftong,
ideal-diftong, idee-diftong,
îndoială-semivocală, încheagă-
semivocală, lunea-diftong, luai-
vocală, leoarcă-diftong,liotă-vocală
leoaică-diftong

^ ac • cént, ac-ru, ad • júnc • t,a-


lar-mat,ag-ri-col,ag-ro-nom,a-fri-
can,al-co-ol,a-leg,alte-ori,an-tra-
ct,an,am-bi-ție,am-bro-zie,oa-
rtă,ap-ri-lie,as-tru,aș-tri,as-tă-zi,a-
xă,ba-ie,co-rp,ca-să,căs-ci-oa-
ră,ca-stra-ve-te,car-tofi,co-
nuri,cop-ci,cer-turi.

Ceapă-5 litere,4sunete,, ceas-4


litere,3sunete, cerere-6litere
5sunete,, cercei-6litere 4sunete,
cerceluş, cheiţă, chiar, chin, cinci,
cincime, coarne, corp-4 litere,2
sunete, curăţenie-10 litere,6
sunete, exagera-7 litere,5 sunete,
examen-6 litere,3 sunete excelent-
8 litere4 sunete, exersa-6 litere,4
sunete, exprima-7 litere,4 sunete,
explicaţie-11 litere,6 sunete,
enunţa-6 litere,3 sunete, flux-4
litere,2 sunet, geam-4 litere,1
sunet, geamgiu-7litere,3 sunete,
gheaţă-6 litere,3 sunete,
ghicitoare-10 litere5 sunete,,
ghindă-6 litere,5 sunete gard-
4litere,2sunete, kilogram-8
litere,6sunete, kiwi-4
litere,3sunete, unchi-5
litere,3sunete, ticsit-6litere. 3
sunete.

a).Mama și eu. tot vei veni.


b) Ți-am spus ..eri., de două ori,
dar degeaba.
c) A fost cînd-va un împărat.
d) ..compunerea. din caiet e scrisă
greșit.

Tema pentru acasă Alcătuiți o compunere cu tema Într-o dupămasă de toamnă,am


„La vie”, în care să folosiți mers împreună cu părinții mei la
cuvinte cu: strâns de struguri.
diftongi; Soarele cu razele lui plăcute ne
triftongi; veghează de pe cerul cenuşiu.
vocale în hiat. Vremea s-a mai schimbat şi este
puțin mai rece. Viile pline de
podoabe dau o nuanță minunată
peisajului multicolor.
Strugurii mari şi parcă negrii sunt
dulci ca zahărul.
Ce frumos este la cules de
struguri.

S-ar putea să vă placă și