Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: ZAGONEANU IULIANA


UNITATEA ȘCOLARĂ: ȘCOALA GIMNAZIALĂ NICULEȘTI, STRUCTURA CIOCĂNARI
DATA: 1.02.2022
CLASA: A VI - A
ARIA CURICULARĂ: LIMBĂ ȘI COMUNICARE
DISCIPLINA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
TEMA GENERALĂ: Eu și lumea din jurul meu
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Unitatea 4, Călătoria, (9/20)
TITLUL LECȚIEI: Naratiunea în textul literar/ tipuri de narațiune
TIPUL LECȚIEI: predare – învățare - evaluare
COMPETENȚE GENERALE: C. G. 2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
C. G. 3. Redactarea textului scris de diverse tipuri

COMPETENȚE SPECIFICE: 2.1. Corelarea informațiilor explicite şi implicite din texte literare
3.1. Redactarea unui rezumat, a unui text, pe un subiect la alegere, având în vedere etapele procesului de scriere și
structurile specifice, pentru a comunica idei și informații sau pentru a relata experiențe trăite sau imaginate
3.3. Adecvarea textului scris la situația și textul de comunicare

3.3. ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:


1. Exerciții de alcătuire a hărții textelor literare prin identificarea elementelor de bază din cadrul textului; (corelată cu C. S. 2.1)
2. Exerciții de identificare a diferitelor părți de vorbire, frecvente în textul narativ; (corelată cu C. S. 2.1)
3. Exerciții de completare a unui text lacunar, potrivit cerințelor date pe o temă dată (corelată cu C. S. 3.3)
4. Exerciții de redactare a unui text scurt, pe baza cerințelor date. (corelată cu C. S. 3.1)
COMPETENȚE SPECIFICE DOMENII DE CONȚINUT CONȚINUTURI
2.1. Corelarea informațiilor explicite și Lectură - corelată cu A. Î 1,2 Textul narativ literar în proză
implicite din texte literare Instanţele comunicării narative: autor,
narator, personaje
Narațiunea la persoana a III-a și la
persoana I
3.1. Redactarea unui rezumat, a unui text, pe un Redactare - corelată cu A. Î 4 Tipare textuale de structurare a
subiect la alegere, având în vedere etapele ideilor: narativ
procesului de scriere și structurile specifice, pentru
a comunica idei și informații sau pentru a relata
experiențe trăite sau imaginate
3.3. Adecvarea textului scris la situația și Redactare - corelată cu A.Î 3 Adecvare la temă
textul de comunicare

OBIECTIVE OPERAȚIONALE - La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili :


1. Să alcătuiască harta textului literar prin identificarea elementelor de bază din cadrul textului (corelat cu C. S. 2.1 și A. Î. )
2. Să identifice diferite părți de vorbire, frecvente în textul narativ; (corelat cu C. S. 2.1 și A. Î. 2)
3. Să completeze un text lacunar, potrivit cerințelor date, pe o temă dată; (corelat cu C. S. 3.3 și A. Î. 3)
4. Să redacteze un text pe o temă dată, potrivit cerințelor date. (corelat cu C. S. 3.1 și A. Î.4)

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. RESURSE: a. umane: colectivul eterogen al clasei a VI - a
b. Materiale/ mijloace de învățământ: „Limba și literatura română” - manual pentru clasa a VI -a, Editura Didactică și
Pedagogică, Mihaela Daniela Cîrstea, Viorica Avram, Ileana Sanda, Alexandra Dragomirescu.
c. de timp: 50 minute
d. spațiale: sala de clasă
2. METODE ȘI PROCEDEE: Conversația, Ciorchinele, expunerea, lectura, lucrul cu textul, harta textului, exercițiul de completare,
redactarea de texte
3. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual; autoevaluarea
4. METODE ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea elevilor, aprecierea verbală
5. MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - „Didactica literaturii române, fundamente teoretico-apicative”, Editura Polirom, 2008, Emanuela
Ilie.
- „Didactica limbii si literaturii române 2”, Mariana NOREL, Florentina SÂMIHĂIAN, Program
de conversie profesională la nivel postuniversitar pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar, 2011.

SCENARIU DIDACTIC

Secvențele Detalieri de conținut Strategia didactică Metode /


instruirii instrumente
didactice/ de evaluare
Timpul alocat Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare

1. Moment * Salutul; * Elevii se pregătesc Conversația Frontal


organizatoric 1’ pentru începerea orei de
* Notarea absențelor; limba şi literatura
română.
*Asigurarea climatului
optim pentru
desfășurarea activității;

2. Verificarea Profesorul adresează Manualul


cunoștințelor elevilor întrebări pentru
anterioare 5’ a actualiza cunoștințele Elevii răspund. Conversația
legate de trăsăturile Ciorchinele Frontal/ Observarea
textului narativ literar. individual elevilor
3. Captarea Profesorul cere elevilor Elevii participă la joc. Conversația Frontal
atenției 5’ să participe la jocul „Eu
spun....”, „El spune....”,
prin predarea ștafetei de
la unul la celălalt.
4. Anunțarea Profesorul anunță și Elevii ascultă, notează Expunerea Caietele, Frontal Observarea
subiectului notează pe tablă titlul titlul în caiete. tabla elevilor
lecției lecției – „Tipuri de
1’ naratiune în textul
literar” , prezintă
elevilor, într-o formă
accesibilă, obiectivele
lecției.
5. Prezentarea
conținutului și A1. Profesorul Elevii primesc fișa de Lectura
dirijarea înmânează elevilor fișele lucru / anexa 1, citesc Lucrul cu fișa de Individual, Aprecierea
învățării de lucru/ anexa 1 și textul lucru frontal verbală
textele și rezolvă
20’ solicită rezolvarea Harta textului
cerințelor legate de cerințele.
înțelegerea textului, pe
numere, conform
modelului de hartă a
textului din anexa 2.

A2. Profesorul solicită Elevii rezolvă cerințele lectura


elevilor lectura cu voce date. Notează pe caiete lucrul cu Fișa de individual Observarea
tare a fragmentelor concluziile. textului lucru elevilor
subliniate din textele
date, identificarea Aprecierea
părților de vorbire scrise verbală
îngroșat și a categoriei
gramaticale a persoanei.
Notează pe tablă
concluziile.
6. Obținerea A3. Profesorul cere Elevii completează Exercițiul de Fișa de Individual Aprecierea
performanței și elevilor să completeze textele. completare. lucru verbală
asigurarea fragmentul dat în anexa
feedback-ului 3 cu structuri diferite,
4’ astfel încât să
exemplifice cele două
tipuri de narațiune
învățate.
7. Integrarea Profesorul solicită Elevii rezolvă cerința Redactarea de Caietele Individual Aprecierea
evaluării de tip elevilor redactarea unui dată. texte verbală,
formativ text de minim 3/5 observarea
4’ rânduri în care să elevilor.
prezinte un eveniment
din ziua precedentă din
punct de vedere
subiectiv/ obiectiv.
8. Intensificare Tema pentru acasă: Elevii ascultă și notează Expunerea Manualul Frontal Observarea
a retenției și - inițiere: exersează/ pag. tema. elevilor
transferul 93
cunoștințelor - performanță: Fii
1’ creativ/ pag. 93

9. Evaluarea Apreciază global și Elevii își apreciază Conversația Frontal Autoevaluar


activitătii individual aportul activitatea la oră în mod ea
didactice elevilor la lecţie. subiectiv/ obiectiv,
5’ folosind mărci specifice
celor doua tipuri de
narațiune.

S-ar putea să vă placă și