Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Li
Data : 11.10.2019
Clasa :a IX a A
Modulul 3 : “Structuri de primire ”
Unitatea de invatare : ”Tipuri de structuride primire turistice si caracteristicile acestora”
Titlul lectiei : ”Clasificarea structurilor de primire cu functiuni de cazare”
Timp : 50min.
Tipul lectiei : mixta
Loc de desfasurare : sala de clasa
Competente specifice : prezentarea celor mai importante 5 criterii de clasificare a structurilor de primire turistice cu functiuni de cazare si
exemple elocvente din subgrupele respective.
1Competente derivare :
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa :
Cd1 – sa defineasca corect structurile de primire si sa enumere functiile acestora ;
Cd2 – sa enumere cele mai importante 5 criterii de clasificare a structurilor de primire cu functiuni de cazare ;
Cd3 – sa recunoasca fiecare tip de structura de primire si grupa din care face parte ;
Cd4 – sa compare principalele caracteristici care diferentiaza componentele fiecarei grupe de unitati de primire ;
Cd5 – sa gaseasca corespondenta dintre fiecare structura de primire si grupa din care face parte.
2. RESURSE :
a.MATERIALE : sala de clasa,manuale ;
b.UMANE : clasa mixta de elevi impartiti in 4 grupe.
3. STRATEGII DIDACTICE :
a.METODE : metoda « Mozaic », descoperirea dirijata, dialogul, conversatia
b.MATERIALE SI MIJLOACE : panouri cu poze reprezentand toate tipurile de structuri de primire, bilete cu fiecare criteriu de
clasificare, manuale,etc.
DESFASURAREA LECTIEI
Nr. Secventa lectiei Detalieri de continut Activitati de invatare Resurse Evaluare
crt.
1. Moment Verifica prezenta si ambientul salii de clasa Activitate frontala
organizatoric Conversatia
2. Verificarea Adreseaza intrebari din lectia precedenta: Discutii privind definirea Activitate frontala Formativa :
cunostintelor 1.Definiti structura de primire turistica structurii de primire turistice Conversatia -proba orala
2.Enumerati cele 4 grupe de structuri de primire turistice, cu functiunile Enumerarea celor 4 grupe si scurte -observatie
insusite anterior pe care le au. observatii despre fiecare sistematica
3. Pregatirea elevilor pt Situeaza obiectul in contextul disciplinei, subliniind importanta Discutii privind existenta unei Frontal
receptarea noilor necesitatii existentei unei diversitati de tipuri de structuri de primire multitudini de tipuri declienti si de Conversatia
cunostinte necesitatea existentei unei
diversitati de tipuri de structuri de
primire
Anunta titlul lectiei noi : “Criterii de clasificare a structurilor de Se impart copiii in 4 grupe de
primire turistice cu functiuni de cazare“ cate 4 si fiecare va primi cate un
Competente specifice :Descrierea unor caracteristici de calitate ale numar de la 1- 4.
produselor, proceselor si serviciilor pt stabilirea calitatii acestora. Apoi,fiecare numar dintr-o
grupa se separa in grupe separate,
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili  : pt a studia subiectul din biletul
Precizarea titlului, primit.
Cd1 – sa defineasca corect structurile de primire si sa enumere functiile
4. competentei si Pe fiecare bilet este prezentat Pe grupe de elevi
acestora ;
obiectivelor lectiei Cd2 – sa enumere cele mai importante 5 criterii de clasificare a cate unul sau doua din cele 5criterii
noi structurilor de primire cu functiuni de cazare ; de clasificare.
Cd3 – sa recunoasca fiecare tip de structura de primire si grupa din care
face parte ;
Cd4 – sa compare principalele caracteristici care diferentiaza
componentele fiecarei grupe de unitati de primire ;
Cd5 – sa gaseasca corespondenta dintre fiecare structura de primire si
grupa din care face parte.

In timp ce criteriile de clasificare cele mai importante sunt :


I. Dupa caracteristicile fundamentale :
a. Hoteliere si asimilate : hotel, motel, vila, cabana, pensiune Copiii vor fi lasati timp de 5
b. Extrahoteliere si complementare : sat de vacanta, camping, popas minute sa studieze subiectul primit,
turistic, camere de inchiriat. fiind anuntati ca activitatea lor din
II. Dupa nivelul de confort : aceasta ora va fi dubla : si elev si
a. de lux = 4 – 5 stele « profesor » pentru colegii lui de
b. de nivel mediu = 2 –3 stele grupa. Metoda “ MOZAIC“
c. de categorie modesta = 1 stea Dupa acest interval de timp,
fiecare copil se va intoarce in
III. Dupa perioada de functionare : grupa initiala, unde vor explica
a.deschise permanente ; colegilor de grupa ce a studiat,iar
b.sezoniere. acestia isi vor nota pe caiete cele Formativa
IV. Dupa amplasarea in teritoriu : intelese. - observatie
a. in statiuni de litoral, la munte si balneare ; Discutii privind elementele noi sistematica
b. in orase (in centru, la periferie) din context.
c. in lungul cailor rutiere. Exercitii de identificare a unor Frontal
Comunicarea / V. Dupa capacitate : exemple de unitati specifice Conversatia
insusirea noilor a. de capacitate mica – maxim 50 de camere ; fiecarei categorii, cu ajutorul
5. panourilor pregatite anterior de
cunostinte b. de capacitatemedie – intre 50 si 150 de camere ;
c. de capacitate mare – intre 150 si 300 de camere. cadrul didactic si care contin
O3 – sa recunoasca fiecare tip de structura de primire si grupa din care imagini din fiecare grupa si
face parte ; subgrupa de structuri de primire.
O4 – sa compare principalele caracteristici care diferentiaza
componentele fiecarei grupe de unitati de primire ;
O5 – sa gaseasca corespondenta dintre fiecare structura de primire si
grupa din care face parte.

Pe grupe
Metoda “ MOZAIC“ Metoda “ MOZAIC“
Fiecare grupa de elevi are de asimilat toate cele 5 criterii de clasificare
Discutii privind clasificarea in
a structurilor de primire turistice cu functiuni de cazare pe baza fiselor
functie de criteriul respectiv, pe
pregatite anterior, corespunzatoare fiecarui criteriu.
grupe si subgrupe.
In cazul in care una dintre grupe rezolva mai repede sarcina de lucru,
isi va alege unul din cele 5 panouri cu imagini pt a incerca sa depisteze si
sa fixeze corect benzile cu denumirea criteriului si cu denumirea
subgrupelor respective. Acestea au fost amestecate intentionat si lasate pe
catedra, iar copiii le vor fixa cu ajutorul unor bolduri sau pioneze pe
fiecare panou.

Fise de lucru
Fise de documentare
Exercitii de identificare a Panouri de pluta cu
caracteristicilor fiecarui tip de imagini  ce reprezinta
structura in parte fata de celelalte. cate o unitate din
fiecare tip intalnit in
criteriile de
clasificare.

6. Fixarea si Pentru ca elevii sa inteleaga ce se asteapta de la ei, li se arata cum


sistematizarea trebuie sa gandeasca, sa fixeze benzile si cum ar trebui sa arate un panou Discutii privind caracteristicile Frontal Formativa
complet. Astfel va ramane cate un panou pentru fiecare grupa. care diferentiaza unitatile de Pe grupe - proba scrisa
Feed – back-ul Toate grupele vor explica modul in care au gandit si au rezolvat tema Solutiile fiselor de - observatie
primire din zona noastra.
data de profesor, prezentand in acelasi timp concluziile activitatii pe lucru sistematica
fisele de lucru si solutiile corecte ale acestora. Teste de autoevaluare
In continuare, fiecare elev va primi cate un test pentru a se putea urmari Conversatia
modul de realizare a feed – back-ului. Aceste teste se vor corecta in clasa,
frontal, elevii fiind pusi sa-si puncteze singuri fiecare raspuns corect cu
ajutorul baremului de corectare din partea inferioara a testului. In final,
vor aduna punctele realizate cu punctajul oferit din oficiu si isi vor
calcula singuri nota.
Se verifica rezultatele obtinute de elevi :
- corectitudinea concluziilor din rezolvarea testelor ;
- insusirea cunostintelor.
7. Aprecierea activitatii Se prezinta tema pentru acasa : elevii vor cauta din diferite surse de
elevilor informare alte unitati de primire (reviste de specialitate, internet,etc.), Expunerea
Explicatii pentru diferite de cele vazute in manual sau pe panouri .
continuitatea invatarii Notarea elevilor : mentionarea elevilor care au participat activ la lectie,
acasa si pentru dar si a celor care au lucrat si au fost atenti la ora, pentru a le intari
realizarea temei increderea in sine.
FIȘĂ DE LUCRU _nr.1 PE GRUPE

Structurile de primire turistice se clasifica dupa 5 criterii. Unul dintre ele este cel care tine cont de caracteristicile fundamentale. Dupa
acest criteriu, structurile de primire turistice se impart in :
 Unitati hoteliere si asimilate acestora :
- HOTEL
- MOTEL
- VILA
- PENSIUNE
- CABANA
 Unitati extrahoteliere si complementare :
- SAT DE VACANTA
- CAMPING
- POPAS TURISTIC
- CAMERE DE INCHIRIAT

FIȘĂ DE LUCRU _nr. 2 PE GRUPE

Un alt criteriu de clasificare a structurilor de primire cu functiuni da cazare este :


 In functie de nivelul de confort :
- DE LUX = 4 – 5 stele
- DE NIVEL MEDIU = 2 – 3 stele
- DE CATEGORIE MODESTA = 1 stea
FIȘĂ DE LUCRU _nr.3 PE GRUPE

Al treilea criteriu de clasificare pentru structurile de primire este :


 In functie de capacitatea de cazare :
- CU CAPACITATE MICA – maxim 50 camere
- CU CAPACITATE MEDIE – intre 50 si 150 camere
- CU CAPACITATE MARE – intre 150 si 300 camere

FIȘĂ DE LUCRU _4 PE GRUPE

Alt criteriu de clasificare este :


 In functie de regimul de functionare :
- DESCHISE PERMANENT
- SEZONIERE

FIȘĂ DE LUCRU _nr.5 PE GRUPE

Al 5- lea criteriu de clasificare a structurilor de primire cu functiuni de cazare este :


 In functie de amplasarea in teritoriu :
 IN STATIUNI DE LITORAL, LA MUNTE SI BALNEARE
 IN ORASE : - in centru, la periferie
 IN LUNGUL CAILOR RUTIERE .
TEST DE AUTOEVALUARE

I. Definiti structurile de primire turistice. De cate feluri sunt acestea ?


II.Stabiliti cu ajutorul sagetilor corespondenta dintre tipurile de unitati din
coloana A si grupa din care fac parte din coloana B.

A. B.
1. sat de vacanta a. in lungul cailor rutiere
2. hotel 3 stele b. sezoniere
3. vila la mare c. de capacitate medie
4. popas turistic d. de lux
5. pensiune 10 camere e. hoteliere
6. unitate cu 200 camere f. permenente
7. motel g. de categorie medie
8. pensiune 5 margarete h. extrahoteliere
9. camping i. in statiuni montane
10. cabana j. de capacitate mica

Barem de corectare :
1. definitia corecta – 2 puncte
2. clasificarea corecta – 0,25 puncte pt. fiecare respuns corect = 4*0,25 =
1 punct
3. fiecare sageata dusa corect – 1 punct = pot fi gasite maxim 15
raspunsuri corecte = 15 puncte

Total : 2+1+15+2 din oficiu = 20 puncte pentru nota 10

S-ar putea să vă placă și