Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „ Nanu Muscel”


Propunător: Andrei Elena-Mădălina
Clasa: pregătitoare
Unitatea tematică: „Vestitorii primăverii!”
Disciplina: Muzică şi mişcare
Tema lecției: „ Vine, vine primăvară ”
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi

Competențe specifice:
1.1. Receptarea unor sunete din mediul înconjurător şi din natură, cu durate, intensităţi şi viteză de
succesiune contrastante;
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;
2.3. Emiterea unor onomatopee asemănătoare cu sunetele din mediul înconjurător, cu durate, intensităţi
şi viteză de succesiune diferite;
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare, în funcţie de
conţinutul şi caracterul muzicii;
3.2. Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu sau pe audiţie.

Obiective operaţionale:
 O1-să execute corect exerciţiile de încălzire şi omogenizare a vocii păstrând ritmul, durata,
înălţimea sunetelor
 O2-să-și însușească corect elemente de tehnică vocală (respirație, emisie, dicție)
 O3-să interpreteze cântecul, jocul muzical, individual, dialogat sau în grup, acompaniaţi sau nu
 O4-să formulze corect răspunsuri la întrebări, pe baza textului cântecului
 O5-să-şi exprime emoţiile şi trăirile personale prin mişcări şi gesturi
Strategii didactice:
a) metode şi procedee:
 exerciţiul muzical
 jocul muzical
 explicaţia
 demonstraţia
 conversaţia dirijată
b) mijloace de învăţământ:
 Texte supor
 CD audio, CD-player
 Scaune

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Strategii didactice
Secvenţele Conţinutul instruirii Metode Mijloace Forme de
lecţiei realizare
Moment - pregătirea materialelor
organizatoric necesare pentru buna
desfăşurare a lecţiei
– organizarea colectivului de -frontală
elevi conversația

- Exerciţii de respiraţie sub


formă de joc: umflăm balonul,
mirosim florile, suflăm fulgul
de nea
Captarea - conversaţia
- Exerciţii de dicţie:
atenției „Rici, rici, măi arici, scoate -explicația
ţepele de-aici”, -observația
„Buş-buş,cărăbuş ieşi afară -frontală
din culcuş.”
- Exerciţii de încălzire a vocii
sub formă de joc: se imită
sunete din natură
- explicația
a) ... imităm zumzăitul albinei
(zummm)
b)... imităm ciripitul păsărelelor
(cip-cirip)
c).. imităm sunetul clopoţelului
Reactualizarea (cling-cling) -conversația
cunoştinţelor - interpretarea cântecelor despre
dobândite primăvară învățate anterior -observația -textul
anterior - ghicitoare a cărei soluţie e -exercițiul ghicitoare -frontală
tema lecţiei:
Ghioceii sunt pe campuri,

Randunelele in cranguri

Copacii inmuguresc,

Pe cine vestesc?

Anunţarea -conversația
- tema lecţiei: cântec:” Vine,
temei şi a - CD cu
vine, primăvara”
obiectivelor textul
cântecului
- audierea cântecului „Vine,
Dirijarea vine primavara” (anexa 1) CD-player
învăţării - discuţii pe baza textului -frontala
cântecului audiat (întrebări şi
răspunsuri)
Cum se îmbracă ţara? -conversația individuală
Ce se întâmplă în livezi?
Ce puteţi ura primăverii?
Anexe:

“Vine, vine primavara


Se asterne-n toata tara
Floricele pe campii
Hai sa le-adunam, copii.

Creste, creste iarba verde


Ciocarlia-n nori se pierde
Haideti s-ascultam, copii
Al ei cantec din campii.

Cucu, cucu striga tare


Picpalacul-n lunca sare
Mieii zburda pe campii
Haideti sa-i vedem, copii.”

S-ar putea să vă placă și