Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECȚIE

Data: 13 ianuarie 2022


Propunător: Gavrilă Adriana-Paula
Clasa a II-a
Şcoala: Şcoala Gimnazială nr. 2 Nuntași, structură a Școlii Gimnaziale nr. 1 Istria
Aria curriculară: Arte și Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea de învăţare: Vin sărbătorile
Subiectul: Trece lebăda pe ape
Tipul lecţiei: de formare de priceperi și deprinderi

Competenţe specifice:
2.3. Realizarea de aplicații/ compoziții/ obiecte/ construcții simple, pe baza interesului
direct

Obiective operaţionale:
O1: sa decupeze șabloanele;
O2: să lipească pe suport elementele componente, în vederea obținerii unui produs finit
de calitate;
O3: să asambleze elementele componente;
O4: să aprecieze calitatea unui produs finit în funcție de criterii date;
OPM1: să manevreze cu atenţie materialele de lucru, în special foarfeca;
OPM2: să păstreze o poziţie corectă în bancă pe parcursul realizării sarcinilor de lucru
indicate;
OA: Cultivarea simţului artistic pentru a putea aprecia opera de artă cât şi a gustului
pentru frumos.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, turul galeriei,
ochișori mobili.

Mijloace: poezie, șabloane, foi albe, lipici, carton colorat, stimulente (steluțe), calculator,
videoproiector, ecran de proiecție

Forme de organizare:
- frontală
- individuală

 Resurse temporale: 45 minute

Bibliografie:
1. “Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice, Clasa
pregătitoare, clasa I și clasa a II-a” – aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013;
2. Cucoş, Constantin – „Pedagogie”, Ed. Polirom, Iaşi, 2006;
Strategii didactice
Momentele O.O
Elemente esenţiale de conţinut Forme de Evaluare
lecţiei/ Durata . Metode Mijloace
organizare
Moment Se asigură climatul unei bune desfăşurări a orei Conversația Frontală
organizatoric şi materialele didactice necesare activităţii de
1’ învăţare.
Captarea atenției se va realiza prin audierea Poezie Frontală
Captarea şi poeziei ,,Somnoroase păsărele”
menţinerea de Mihai Eminescu.
atenţiei
5’
Anunţarea temei Pentru că peste două zile este ziua marelui Explicația Frontală
şi a obiectivelor nostru poet național, Mihai Eminescu, astăzi vom
2’ realiza o compoziție în care vom reprezenta o strofă
din poezia ,,Somnoroase păsărele”.
Vom confecţiona împreună lucrarea ,,Trece
lebăda pe ape”, folosind numai tehnici simple şi
câteva materiale.
Veţi vedea că dacă urmaţi toate instrucţiunile
şi toţi paşii, veţi putea realiza cu uşurinţă lucrarea
menționată.
Formarea A.Prezentarea lucrării model Explicația Frontală
priceperilor și (Anexa 1)
deprinderilor
25’ model: ,,Aceasta este omul de zăpadă pe care l-am Explicația Frontală
confecționat eu şi doresc să îl realizăm astăzi
împreună.” (Se prezintă planșa model.
B. Identificarea materialului didactic necesar

credeţi că au fost necesare pentru realizarea omului


de zăpadă?
( - Pentru realizarea lucrării au fost necesare: hârtie
colorată roșie, albastră, maro, verde, galben, carton
alb, foarfecă, lipici, coli albe, șabloane, etc.) Demonstrația Frontală

C. Explicarea şi demonstrarea modului de lucru

de zăpadă va trebui să urmăm mai mulţi paşi, dar în


acelasi timp, şi demonstrez: (Elevii privesc
dovleacul model  şi sunt atenţi la  paşii pe care îi
descriu şi demonstrez.)
Pasul 1: Cu ajutorul șabloanelor (Anexa 2) voi
contura pe carton colorat lebăda, trestia, aripile,
luna.
Pasul 2: După ce am conturat toate șabloanele, voi
decupa lebăda, trestia, aripile lebedei și luna.
Pasul 3: Pe un carton albastru lipesc/asamblez
elementele pe care le-am decupat și ochiul mobil.
Pasul 4: cu carioci se va desena ciocul lebedei și, de
asemenea, se pot face si alte decoruri în fundal, în
funcție de imaginația fiecărui elev;
Pentru fixarea mentală a pașilor care trebuie
parcurși în realizarea lucrării, solicit elevii să-mi
spună, în ordine, pașii pe care trebuie să îi respecte.
Voi prezenta criteriile de evaluare a lucrării.
(Anexa 3) Exercițiul Carton Individuală Observarea
După explicarea și demonstrarea modului de Colorat, sistematică
lucru, se vor executa exerciții de încălzire a Foarfeca,
mușchilor mici ai mâinii. Lipici,
,,Închid pumnii și-i desfac/Degetelor fac pe plac
Ploaia cade neîncetat/Vârful degetelor bat.”
D. Realizarea lucrărilor de către elevi
Dau startul începerii lucrului și toti elevii
realizează lucrarea ,,trece lebăda pe ape”, după pașii
explicați și demonstrați.
Cu ajutorul șabloanelor vor contura pe carton
colorat lebăda, aripile lebedei, trestia si luna.
După ce au conturat vor decupa, după care vor
lipi elementele pe carton albastru.
După ce au terminat de lipit, cu ajutorul
cariocilor vor colora ciocul lebedei și vor atașa
ochii mobili, de asemenea, desenează și alte
decoruri în fundal, folosindu-și imaginația.
Îi motivez pe elevi să realizeze cât mai
corect lucrarea, amintindu-le că la sfârșitul
activității vom face analiza lucrărilor. Elevii care
întâmpină dificultăţi vor fi ajutaţi şi încurajaţi.
Pe tot parcursul timpului acordat pentru
confecționarea lucrării ,,trece lebăda pe ape”, voi
crea condiții optime prin audierea unor poezii ale
marelui poet, Mihai Eminescu.
Analiza O4 Se analizează lucrările pe baza criteriilor date și Conversația Stimulen Frontală Interaprecier
lucrărilor se afișează la loc vizibil. Fiecare copil va lipi un Turul galeriei te e
15’ stimulent pe lucrarea care i-a plăcut cel mai mult. individuală
Aprecieri
Voi face aprecieri pozitive generale şi individuale
Aprecieri finale Stimulen Frontală verbale
asupra modului în care elevii s-au implicat în Conversaţia
2’ te generale şi
activitatea didactică.
individuale

Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3

CRITERII DE EVALUARE

1. Respectarea etapelor de lucru corespunzătoare lucrării


propuse (conturare, decupare, lipire, colorare, decorare);
2. Asamblarea corectă a elementelor componente;
3. Realizarea integrală a lucrării;
4. Acuratețea lucrării.

S-ar putea să vă placă și