Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitate de învățământ: Liceul teoretic de informatică ” Gr. Moisil” Iași


Profesor: Băiceanu Alin
Clasa: a VI-a
Efectiv: 25 elevi
Data: 25.11.2021
Loc de desfășurare: sala de sport
Materiale și instalații: copete, mingi de baschet
Teme și obiective:
1. Baschet: învățarea opririi într-un timp și a pivotării în jocul de baschet
2. Dezvoltarea forței segmentare folosind metoda lucrului frontal
Obiective operaționale:
 să reacționeze prompt la o anumită mișcare
 să execute pivotarea
 să dezvolte forța
 să manifeste interes față de activitatea sportivă
 să se bucure de reușita proprie și a colegilor

. Desfășurarea lecției

MOMENTELE ELEMENTE INFORMAŢII


LECŢIEI DE DOZA O.B. ŞI
CONŢINUT RE INDICAŢII METODICE

1. Organizarea - alinirea și salutul; 10” În linie pe un rând


colectivului de - verificarea echipamentului şi a stării 30” ☻☻☻☻☻☻☻☻☻☻☻
elevi de sănătate;
2-3 minute - anunţarea temelor şi a obiectivelor; 10” ☺

- mers obişnuit 1 tură


2. Pregătirea - variante de mers În coloană câte unul.
organismului  pe vârfuri cu ☻☻☻☻☻☻☻☻☻☻
pentru efort brațele sus 20 paşi ☻
8 minute  cu rotirea brațelor 20 paşi ☻
înainte și înapoi 20 paşi ☻ ☺
 cu pas fandat, 2 ture ☻
 mers pe călcâie,
mâinile la spate 2x15 m
2x15 m - variantele de mers şi
- alergare obişnuită 2x15m alergare se fac pe laturile sălii
- variante de alergare - variantele de mers se
 cu joc de glezne lucrează alternativ cu
 cu genunchii sus alergarea obişnuită şi jocuri
 cu pendularea de atenţie, cu exerciţii de
gambelor înapoi respiraţie şi relaxare.
 cu pas adăugat, 2x15m
umărul drept în față 2x15m - din alergare uşoară, la un
 cu pas adăugat, 2x15m semnal auditiv, se va aşeza
umărul stâng în față 2x15m ghemuit, la două semnale vor
schimba sensul de alergare
3. Influenţarea Complex de dezvoltare fizică Din coloană câte unul în
selectivă a Exerciţiul 1 coloană câte patru
aparatului Poziţia Iniţială - Stând depărtat ☻☻☻☻
locomotor T1 -aplecarea capului în față cu ☻☻☻☻
8 minute arcuire 2X8 ☻☻☻☻
T2 - extensia capului în spate cu ☺
arcuire - se execută în ritm individual
T3 - aplecarea capului lateral stânga
T4 - aplecarea capului lateral dreapta

Exercițiul 2
Poziția inițială: Stând depărtat cu
mâinile pe șold 2X8
T1-T8: rotarea capului spre stânga
T1-T8: rotarea capului spre dreapta - în timpul execuţiei
genunchii vor fi bine întinşi
Exerciţiul 3
Poziţia iniţială stând depărtat cu
braţul stâng sus şi braţul drept jos
T1-2 ducerea brațelor înapoi cu 4X4
arcuire
T3-4 schimbarea brațelor cu arcuire -pe parcursul exerciţiului
tălpile rămân bine lipite pe
Exercițiul 4 sol
Poziția inițială: stând depărtat cu
mâinile pe umeri
T1-T8: rotarea umerilor spre înainte 2X8
T1-T8: rotarea umerilor spre înapoi

Exerciţiul 5
Poziția inițială: Aşezat cu - fandarea se va executa cu
picioarele depărtat piciorul opus bine întins

T1-2,5-6: Extensia trunchiului cu


arcuire;
T3-4: Ducerea braţelor la piciorul
drept cu arcuire; 2X8 - atenţie la coordonarea
T7-8: Ducerea braţelor la piciorul mişcării braţelor cu picioarele
stâng cu arcuire.

Exercițiul 6
Poziţia iniţială- Stând depărtat cu
mâinile la ceafă
T1 - aplecarea trunchiului înainte cu
arcuire
T2 - revenire
T3 - răsucirea trunchiului spre stânga
cu arcuire
T4 - revenire 2X8
T5 - răsucirea trunchiului spre
dreapta cu arcuire
T6 - revenire
T7 - extensia spatelui cu arcuire
T8 -revenire

Exercițiul 7
Poziția inițială: Stând depărtat cu
mâinile pe șold
T1-T8- rotarea bazinului spre dreapta 2x8
T1-T8- rotarea bazinului spre stânga

Exercițiul 8
Poziția inițială: stând depărtat la o
lățime de umeri, cu mâinile pe
genunchi
T1-T8- rotarea genunchilor spre
interior 2x8
T1-T8- rotarea genunchilor spre
exterior
Exerciţiul 9
Poziţia iniţială- Stând cu picioarele
uşor depărtate
T1 - fandare laterală spre stânga
T2 - revenire
T3 - fandare laterală spre dreapta 4x4
T4 - revenire

Exerciţiul 10
Pi: Aşezat talpă în talpă cu
palmele pe genunchi
T1-8: Menținerea poziției inițiale 2x8
cu apăsare ușoară pe genuchi

5. Învăţarea, Tema 1 Baschet: învățarea opririi În coloană câte 5


consolidarea şi într-un timp și a pivotării în jocul de ☻☻☻☻☻
verificarea baschet ☻☻☻☻☻
deprinderilor Exerciții fără minge: ☻☻☻☻☻
motrice -de pe loc, mers înainte, oprire, pășire 2x10m
16 minute înainte, pășire înapoi, lateral, cu
revenire în poziție fundamentală ☻
☻ ☺ ☻
-în cerc în jurul profesorului, elevii 2x ☻ ☻
execută pivotarea ☻
-distanța să fie minim de 2
lungi de brațe
Exerciții cu minge:
-aruncarea mingii în sus și înainte-
deplasare- săritură- prinderea mingii ☻☻☻☻☻
după ce a ricoșat din sol- oprire- 2x10m ☻☻☻☻☻ ☺
pivotare ☻☻☻☻☻
-idem, fără a lăsa mingea să cadă pe
sol
Tema:2 Dezvoltarea forței
segmentare folosind metoda lucrului
frontal
-pas lateral pe banca de gimnastică 12x2
-fandări laterale 12x2
-abdomene 12x2
-genuflexiuni cu săritură 12x2
-sărituri cu depărtarea și apropierea 12x2
membrelor

6. Dezvoltarea Lupta cocoșilor 5min


calităților Colectivul clasei este aşezat în
motrice: Forța perechi în toată sala (teren) în
și îndemânare ghemuit. La semnalul profesorului
elevii încep să se deplaseze în
ghemuit executând mai multe sărituri
succesive încercând în acelaşi timp
să-şi împingă adversarul cu mâinile.
Dacă adversarul împins cade se
schimbă rolurile şi jocul se repetă
încă de 2-3 ori. Câştigă elevul care
rămâne pe picioare şi doboară
adversarul de mai multe ori.
7. Revenirea - Mers cu mișcări de respirație, - formaţia de lucru : în
organismului - Mers cu scuturarea brațelor și 1-2 ture coloană câte 1
după efort picioarelor -
3 minute

8. Aprecieri - Aprecieri asupra comportamentului 2


finale elevilor la lecţie; În linie pe un rând
2 minute - Evidenţieri pozitive şi deficienţe; ☻☻☻☻☻☻☻☻☻☻☻
- Recomandări; ☻☻☻☻
- Salutul.

-se face o analiză a rezultatele


obținute se vor face aprecieri
care vizează clasa, cu privire
la modul cum au executat
sarcinile, aprecieri
individuale stimulative
pentru copiii care s-au
evidenţiat dar şi pentru
ceilalţi.
-

S-ar putea să vă placă și